Ūkio ministras Evaldas Gustas: „Talentų pritraukimo ir migracijos politikos reformos yra būtinos“

Dešimtą kartą posėdžiavusi Investicijų patarėjų komisija konstatavo, kad migracijos politikos reforma ir palankios talentų ekosistemos sukūrimas – būtini žingsniai, siekiant į Lietuvą pritraukti daugiau šalies darbo rinkai reikalingų išsilavinusių ir kvalifikuotų specialistų. Šie pakeitimai ateityje leistų išlikti konkurencingiems kovoje dėl tiesioginių užsienio investicijų projektų.
„Lietuvos migracijos politika, kaip diskusijų objektas, pasirinkta neatsitiktinai. „Investuok Lietuvoje“ atlikta užsienio investuotojų apklausa rodo, kad nelanksti ekonominės migracijos ir talentų pritraukimo politika ateityje gali tapti rimta kliūtimi konkurencinėje kovoje dėl tiesioginių užsienio investicijų. Kol kas mūsų stiprybė – išsilavinę ir kvalifikuoti specialistai, tačiau jeigu dabar nepradėsime spręsti trūkstamų darbuotojų problemos, Lietuvos konkurencinis pranašumas ilgainiui gali mažėti. Taigi talentų pritraukimo ir migracijos politikos reformos yra būtinos“, – teigia ūkio ministras Evaldas Gustas.
Ketvirtadienį Vilniuje posėdžiavusi Investicijų patarėjų komisija kalbėjo apie šalių patirtį, padėjusią užtikrinti sisteminį požiūrį į ekonominės imigracijos ir talentų pritraukimo politiką. Ūkio ministras E. Gustas posėdyje pristatė Lietuvos žingsnius įgyvendinant praėjusių metų komisijos narių rekomendacijas dėl darbo rinkos paklausos ir specialistų pasiūlos neatitikimo problemų.
Investicijų patarėjų komisiją sudaro stambių užsienio įmonių vadovai, verslo ekspertai ir ūkio bei užsienio reikalų ministrai. Ši komisija valstybinėms institucijoms teikia pasiūlymus, kaip didinti šalies patrauklumą užsienio investuotojams. Šiemet diskusijoje dalyvavo 10 pasaulinio garso užsienio bendrovių atstovų, „Investuok Lietuvoje“, „Investuotojų forumo“ ir viešojo sektoriaus įstaigų atstovai.
Pasaulio banko tyrimo „DoingBusiness 2016“ duomenimis, Lietuva užima antrą vietą tarp Vidurio ir Rytų Europos šalių pagal verslo sąlygų palankumą, o bendrame 189 pasaulio šalių reitinge pagal verslo sąlygas iš 24 vietos pakilo į 20, aplenkdama Latviją Estiją ir Lenkiją. Nuolatinės Vyriausybės pastangos gerinti Lietuvos investicinį klimatą lėmė ir tai, kad Pasaulio ekonomikos forumo paskelbtame 2015–2016 m. konkurencingumo tyrime Lietuva tarp 140 šalių pakilo net 5 pozicijomis – iš 41 į 36 vietą – ir pasiekė aukščiausią kada nors turėtą poziciją.