Vėdinimo sistemos pasirinkimas ir montavimas

Daugybę metų natūralus vėdinimas per langus, duris ar orlaides buvo vienintelė mums žinoma ir privačiuose namuose naudojama vėdinimo sistema. Tačiau šiandien toks vėdinimo būdas yra visiškai nepriimtinas ir netinkamas naujos kartos namams. Jis ne tik kad yra neefektyvus, bet ir tokiu būdu neleidžia pasiekti pastatams keliamų energinio naudingumo reikalavimų.
Iš principo, mechaninio vėdinimo sistemų pasirinkimai yra du – centralizuotas ir decentralizuotas vėdinimas. Jų ypatumai yra visiškai skirtingi, ir nuo to priklauso šių vėdinimo sistemų montavimas.
Centralizuota rekuperacinė vėdinimo sistema
Ši sistema susideda iš lanksčių arba cinkuoto plieno ortakių sistemos ir rekuperatoriaus. Ji paprastai diegiama naujos statybos namuose arba po modernizacijos, dar prieš atliekant vidaus apdailos darbus.
Ortakiai sujungiami su rekuperatoriumi ir išvedžiojami į visas patalpas, suformuojant oro padavimo bei ištraukimo taškus ir jų skaičių atitinkamose patalpose. Tokiu būdu oro padavimas bei ištraukimas vyksta nepertraukiamai ir užtikrinama maksimali oro apykaitos kokybė.
Ortakių sistemos ypatumai
Ortakių sistema gali būti įrengiama lubose, sienose ar net grindyse – kur yra tam vietos. Galima rinktis lanksčius arba cinkuoto plieno ortakius. Pastarieji yra pigesni, tačiau užima daugiau vietos, be to yra triukšmingesni bei juose labiau kaupiasi nešvarumai.
Decentralizuota vėdinimo sistema
Decentralizuotas vėdinimas paremtas mini rekuperatoriais, kuriems nereikalinga ortakių sistema. Įprastai tokio pasirinkimo pagrindinė priežastis yra ta, kad nėra galimybės (trūksta vietos) lanksčių ortakių įrengimui arba jau atlikta vidaus apdaila.
Tai nedideli, skirtingo galingumo įrenginiai, kurie įrengiami kiekvienoje patalpoje atskirai, atsižvelgiant į patalpos kvadratūrą. Vienas iš privalumų yra tai, kad juos paprasta sumontuoti, tačiau turi ir nemažai trūkumų. Vienas iš pagrindinių yra tai, kad jie įrengiami tiesiogiai per lauko sieną, todėl juos sumontuoti kiekvienoje patalpoje ne visuomet yra galimybė. Kitas trūkumas – nėra tokie efektyvūs kaip centralizuota sistema, kadangi oro padavimas ir ištraukimas vyksta pakaitomis. Tai reiškia, kad reikiamas oro kiekis užtikrinamas per ilgesnį laiką.
Tačiau šis būdas puikiai tinka senos statybos modernizuotiems daugiabučiams, kuriuose įrengti centralizuotą vėdinimą nėra galimybės.