28 birželio, 2023

Viceministras G. Jakštas ramina Vilniaus ir Klaipėdos švietimo bei verslo atstovus: pokyčiai kolegijų tinkle pagerins mokslų kokybę

Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas. Juliaus Kalinsko (ELTA) nuotr.

Švietimo, mokslo ir sporto viceministro Gintauto Jakšto teigimu, ministerija girdi Seimo narių ir švietimo bei verslo bendruomenės nuogąstavimus dėl kolegijų tinklo pertvarkos. Tačiau, anot jo, kai kurių aukštųjų mokyklų, tarp jų ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) bei Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos planuojami reorganizavimai yra būtini, siekiant pagerinti mokslo kokybę šiose ugdymo įstaigose.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijai metamas gelbėjimosi ratas

Viceministras G. Jakštas pabrėžė, kad Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos vertinimai yra vieni prasčiausių. Anot jo, tam, kad ji būtų pakelta į kitą kokybinį lygį, ją reikia prijungti prie Vilniaus kolegijos.

„Suprantame, kad daugiausia diskusijų kyla dėl Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos, tad norisi priminti, kad mokslo lygis šioje kolegijoje yra tarp 3 prasčiausiai įvertinamų pagal tai, kiek yra pritraukiama lėšų moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, tenkančių vienam dėstytojų etatui“, – Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje trečiadienį sakė G. Jakštas.

„Primename, kad vadyba yra įvertinta dvejetu, kad yra nesilaikoma minimalių stojimo balų ir apie pusę studentų yra priimama žemiau kartelės, kas reikš, kad po kitų metų studentų skaičius toliau drastiškai kris. (…) Tad buvimas kartu su Vilniaus kolegija gali atnešti visai kitokį kokybinį lygį, papildomumą ir kartu sinergiją“, – akcentavo viceministras.

Seimo narei Laimai Nagienei paklausus, kodėl VTDK nėra prijungiama prie „Vilnius Tech“, G. Jakštas atsakė, kad tokiu atveju universitetas negalėtų vykdyti kolegijinių studijų, kurias turi pats, tik aukštesnio lygio.

„Svarstėme komisijoje dėl Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos galimybės su „Vilnius Tech“, nors tokio pasiūlymo nebuvome gavę iš pačios kolegijos. (…) Suprantame, kad ir pagal kryptis tarp įstaigų yra sinergija. Tačiau, ką tai reikštų pagal galiojančius įstatymus?“ – teigė viceministras.

„Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija neturi nei vienos krypties, kurios neturėtų ir kitos kolegijos. Tai reiškia, kad universitetas kolegijinių studijų tose kryptyse, kurias dabar turi kolegija, negalėtų vykdyti. Galėtų tik universitetines. Tai iš esmės reikštų kolegijos ir kolegijinių studijų uždarymą ir sustabdymą“, – paaiškino G. Jakštas.

Statybų verslas baiminasi VTDK išnykimo

Lietuvos statybininkų asociacijos Dalius Gedvilas posėdyje pabrėžė, kad statybų verslo bendruomenė prieštarauja technologijų ir dizaino kolegijos prijungimui prie Vilniaus kolegijos, nes, anot jo, tai sumažins parengiamų specialistų kiekį.

„Visa bendruomenė pasisako, kad nepritaria tam projektui, kad Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija būtų likviduojama prijungiant prie Vilniaus kolegijos“, – sakė D. Gedvilas.

„Prijungimas ženkliai pablogins situaciją, kai ir taip šiandien trūksta specialistų būtent technologijų inžinerijų versluose“, – argumentavo statybininkų atstovas, pridurdamas, kad ministerija turėtų ne reorganizuoti kolegiją, bet skirti jai daugiau lėšų.

„Ministerija turėtų dėti didesnes lėšas ir pastangas, kad profesinis orientavimas būtų aukštame lygyje“, – pažymėjo D. Gedvilas.

Tačiau viceministras nesutiko su statybininkų asociacijos vadovo argumentu. Anot G. Jakšto, šiuo metu technologijų ir dizaino kolegija parengia per mažai statybos inžinerijos specialistų, tad ir verslui tai – ne į naudą.

„Neklaidinkime, nėra likviduojama – prijungiant yra siekis išsaugoti visas studijas ir jas tik stiprinti“, – pažymėjo viceministras.

„Asociacija apima 200 statybinių įmonių, tačiau ši kolegija paruošia mažiau nei 70 studentų statybos inžinerijoje kasmet. Tai reiškia, kas trečius metus vidutiniškai viena įmonė gali gauti absolventą iš šios institucijos, tai mastai yra nepakankami“, – akcentavo G. Jakštas.

Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla pati nori jungtis prie „Vilnius Tech“

Viceministro G. Jakšto teigimu, ministerijos suburta ekspertų komisija pati yra svarsčiusi Klaipėdos jūrinio verslo atstovų pasiūlytą idėją prijungti jūreivystės mokyklą prie Klaipėdos universiteto. Tačiau, anot viceministro, toks aukštųjų mokyklų jungimas nepasiteisintų ir teigiamų pokyčių neatneštų.

„Pasigirsta norų su Klaipėdos universitetu jungti – šį variantą mes svarstėme. Tačiau susijungus jūreivystės mokyklai su Klaipėdos universitetu, manome, kad didelio pokyčio, kokybinio proveržio nebūtų. Tai nepadėtų užtikrinti ir reikalingos mokslinės kokybės inžinerinėms studijoms vykdyti“, – atkreipė dėmesį G. Jakštas.

„Tačiau su „Vilnius Tech“ tai gali atnešti naują postūmį, kadangi „Vilnius Tech“ būtent transporto inžinerijoje yra labai stiprus, dalis universiteto dėstytojų yra pasiryžę važiuoti į Klaipėdą“, – pridūrė jis.

Viceministras ramino verslo atstovus – visos jungimosi metu skiriamos investicijos būtų koncentruojamos Klaipėdos mieste.

„Visos investicijos, skirtos jungimosi metu, būtų koncentruojamos Klaipėdoje. Tad šis susijungimas nenubrauktų Klaipėdos mokyklų bendradarbiavimo, kuris yra istorinis, tačiau galėtų atnešti naują kokybinį proveržį“, – dar kartą pabrėžė G. Jakštas.

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius Vaclav Stankevič pabrėžė, kad pati mokyklos bendruomenė nori jungtis prie „Vilnius Tech“ universiteto. Anot jo, gerai mokyklos specifiką išmanančios organizacijos supranta poreikį jungtis prie Vilniuje esančio universiteto.

„Iš tikrųjų dalis Klaipėdos verslo prieštarauja mūsų vizijai, bet jūrinės organizacijos, kurios labai gerai supranta mūsų specifiką, pritaria“, – akcentavo V. Stankevič, atliepdamas Klaipėdos verslo atstovų nuogąstavimus.

„Esame tikri, kad mes, kaip kolegija, sustiprėsime, išplėsime savo veiklą su „Vilniaus Tech“ pagalba“, – pridūrė jis.

Kolegijoms nepateikus planų, juos sudarys ministerija

Viceministras G. Jakštas pabrėžė, kad jei kolegijos pačios nepateiks reorganizavimo planų, už jas tą teks padaryti ministerijai.

„Vyriausybė pagal įstatymą yra atsakinga už kolegijų tinklą, yra kolegijų steigėja, todėl įpareigoja institucijas priimti sprendimus. Jeigu institucijos pačios nesutinka ir neteikia reorganizavimo planų, tada yra įpareigojama Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikti reorganizavimo planus už pačias institucijas“, – teigė G. Jakštas.

ELTA primena, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) suburta komisija birželio pradžioje paskelbė įvertinusi valstybinių kolegijų parengtus veiklos stiprinimo projektus. Ekspertai rekomenduoja įgyvendinti penkis valstybinių kolegijų jungimosi projektus, dalį kolegijų reorganizuoti steigiant naujus padalinius universitetų sudėtyje. Šie siūlymai bus teikiami svarstyti Vyriausybei.

Valstybinių kolegijų pateiktas iniciatyvas vertino komisija, sudaryta iš ministerijos, Lietuvos mokslo tarybos, Studijų kokybės vertinimo centro, Lietuvos pramoninkų konfederacijos, „Investuok Lietuvoje“, Lietuvos švietimo tarybos, Lietuvos studentų sąjungos, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo atstovų ir aukštojo mokslo ekspertų.

Komisijos rekomendacijas įvertins laikinai einanti pareigas švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Iki birželio 30 d. valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo plano įgyvendinimo priemonių projektą numatoma parengti ir pateikti tvirtinti Vyriausybei.


Rektorės nuotrauka
2 gruodžio, 2023

Lietuvos sporto universiteto (LSU) rektore penkerių metų kadencijai perrinkta anksčiau šias pareigas ėjusi socialinių mokslų daktarė, profesorė Diana Rėklaitienė. Tai […]

1 gruodžio, 2023

Jau kurį laiką kalbama, kad dabartinė į akademinius pasiekimus orientuota švietimo sistema išsisemia, prioritetu tampa ne tik įvertinimas pažymiu, bet […]

1 gruodžio, 2023

Tarptautinis arbitražo teismas Vilniaus miesto savivaldybei ir Vilniaus šilumos tinklams (VŠT) iš bendrovių „Veolia“ ir „Vilniaus energija“ priteisė daugiau nei […]

1 gruodžio, 2023

Nemenko populiarumo užsienyje sulaukusi technologijų bendrovės „Wolt“ kalėdinių eglučių pristatymo į namus paslauga nuo šiandien, gruodžio 1 dienos, teikiama ir […]

30 lapkričio, 2023

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį vienbalsiai pritarė 2024 metais vyksiančių Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribų pakeitimams. Kaip nurodoma antrajame VRK […]

30 lapkričio, 2023

Pedagogai patiria ne tik fizinį ir psichologinį, tačiau ir seksualinį smurtą darbe, rodo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) […]

30 lapkričio, 2023

Nors rūšiuojančiųjų šalyje ir daugėja, antrinių žaliavų – perdirbti tinkamų atliekų – mišrių komunalinių atliekų konteineriuose vis dar yra tiek pat, […]

29 lapkričio, 2023

Vilniaus 700 metų sukakties proga UAB „Monetų namai“, bendradarbiaudami su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, J. K. Vilčinskio Vilniaus albumą išleido nauja […]

29 lapkričio, 2023

Trečiadienį, minint tarptautinę solidarumo su Palestinos žmonėmis dieną, vyksta „Palestina.lt“ atstovų organizuojama eisena Gedimino prospektu. Protestuotojai žygiuos nuo Katedros iki […]

29 lapkričio, 2023

Teisininkas Ignas Vėgėlė paskelbė dalyvausiąs kitąmet vyksiančiuose prezidento rinkimuose. „Girdėdamas ir jausdamas daugybės Lietuvą mylinčių žmonių pasitikėjimą, apsisprendžiu dalyvauti ateinančiais […]

29 lapkričio, 2023

Ankstyva intervencija yra labai svarbi sprendžiant vaikų psichikos sveikatos problemas. Vaikų psichinės sveikatos samprata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, […]

29 lapkričio, 2023

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino jaunuosius mokslininkus – geriausius 2022 m. disertacijų autorius. Sveikindamas jaunuosius mokslininkus šalies vadovas […]

Skaitmeninio knygnešio 2023 prizininkai / JUJU nuotr.
29 lapkričio, 2023

Vos tik startavusi Aukštadvaryje įsikūrusio vaikų dienos centro „Navininkai“ iniciatyva „Atrask.eu“, skatinanti puoselėti krašto kultūrą ir istoriją, susilaukė itin daug […]

Rambyno g. 14A
28 lapkričio, 2023

40 šeimų, laukusių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos […]

28 lapkričio, 2023

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė antradienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą žmonių iš […]

28 lapkričio, 2023

Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, įsikūrusi ežerų ir žvaigždžių krašte, šiais metais tapo astronomijos ambasadore, tiesianti tiltus tarp visuomenės ir […]

28 lapkričio, 2023

Nepriklausomybės aikštėje į tylos akciją susirinkusi cistinės fibrozės asociacija ir jos bendruomenė antradienį mitingavo dėl kompensuojamų vaistų šia genetine liga […]

Andrius Romanovskis. Karolinos Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.
28 lapkričio, 2023

Po pirmojo visuotinės gynybos koordinavimo tarybos posėdžio vykusio pirmadienį, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis tvirtina, kad verslą atstovaujančių organizacijų […]

28 lapkričio, 2023

Turto bankas likvidavo asociaciją „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“, kurio vienas įkūrėjų yra už rengimąsi šnipinėti Rusijai kalintis Algirdas Paleckis. „Patvirtiname, […]

28 lapkričio, 2023

Raseinių rajono Girkalnio pagrindinės mokyklos dalyvavimas Baltarusijoje rengtame dailės konkurse sukėlė klausimų buvusiam merui, konservatoriui Audriui Bautroniui. Politikas stebisi, kodėl […]