22 kovo, 2023

„YIT Lietuva“ už daugiau nei 4 mln. eurų tęs „Erudito Licėjaus“ modernizavimą

Praėjusių metų rugsėjo 1-ąją, užbaigus I-ojo etapo patalpų kapitalinį remontą, Vilniaus centre duris atvėrė nauja bei modernizuota „Erudito Licėjaus“ mokykla. Šią rekonstrukciją atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, dabar pasirašiusi virš 4 mln. eurų vertės sutartį dėl II-ojo etapo statybos darbų. Pradėjus juos, bus tęsiamas ne tik mokyklos, bet ir ugdymo sistemos modernizavimas, kurio centre atsiduria naujas – šiuolaikiškas bei inovatyvus – privačių švietimo įstaigų modelis.

Kūrė ugdymo sistemos pokytį

„Erudito Licėjus“ duris atvėrė Vilniaus senamiestyje, anksčiau valstybės valdomos įmonės Energijos skirstymo operatorius (ESO) naudotose 7 tūkst. kv. m ploto patalpose Aguonų gatvėje. „YIT Lietuva“ ėmėsi jų rekonstrukcijos ir  pritaikymo mokyklos poreikiams.

Bendrovė I-uoju statybų darbų etapu iš esmės rekonstravo pastatą, atnaujino ir visiškai modernizavo čia buvusį seną 30 kv. m. ploto baseiną. Vykdant buvusių biurų konversiją taip pat įrengtos specializuotos klasės, daugiafunkcinės erdvės bendram darbui ir interaktyvioms veikloms, moderni gamtos mokslų bei technologijų laboratorija. Taipogi – sporto salė, valgykla, kitos mokyklos bendruomenei reikalingos patalpos. Licėjaus poreikiams pritaikytas ir erdvus vidinis kiemas.

Visus šiuos darbus bendrovei pavyko įgyvendinti vos per 9 mėnesius, o šiuo metu pasirašyta projekto II-ojo etapo įgyvendinimo sutartis. Tęsdamas pastato rekonstrukciją Aguonų g., rangovas imsis jo tolimesnio interjero bei eksterjero atnaujinimo. Vidaus sienoms bus panaudota netradicinė – plieno lakštų, o išorei – juodo fasado apdaila.

„Tačiau tai – tik apdailos sprendimai. Svarbesnis šiuo atveju yra pačios ugdymo sistemos koncepcijos pokytis, prie kurio įgyvendinimo šiandien prisidedame. Dabar privačios mokyklos labiau primena ne ankstesnį jų kartotinio projektavimo modelį, o modernius biurų ar verslo bendruomenių pastatus. Iš vienos pusės, jų architektūra darniai pritaikoma prie esančios aplinkos, dėmesį skiriant patalpų lankstumui, universalumui, ergonomiškumui ir tvarumui. Iš kitos pusės, kinta ir pačios mokyklos mokymo modelis. Moksleiviai jau gali būti ugdomi ir klasėse, ir saviraiškos ar įvairių paskirčių bendruomeninėse erdvėse“, – sako „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Įkvepianti aplinka motyvuoja

Vanago teigimu, vykdant pastato rekonstrukciją, buvo sukurta erdvė, įkvepianti tobulėjimui, talentų puoselėjimui, augimui, žinioms ir šiuolaikinio ugdymo plėtrai. Būtent tai, pažymi K. Vanagas, ir yra svarbiausia moderniam mokymosi procesui. Tokiai nuomonei pritaria ir „Erudito licėjaus“ įkūrėjas ir direktorius doc. dr. Nerijus Pačėsa.

„Mes ruošiame moksleivius profesiniam gyvenimui, todėl ir šiuolaikinė mokykla turi atspindėti modernias tendencijas, vyraujančias biuruose bei kitose darbinėse aplinkose. Pastarosios pasižymi didžiulėmis erdvėmis, skirtomis bendradarbiavimui. Čia aplinka turi būti švari ir estetiška, baldai – funkcionalūs, o technologiniai sprendimai – inovatyvūs. Visa tai lemia efektyvesnį darbą, šiuolaikišką ugdymo procesą ir tai yra esminė takoskyra tarp senųjų bei šiandieninių mokyklų“, – akcentuoja doc. dr. N. Pačėsa.

Visgi, anot jo, mokyklos projektavimo sprendimai buvo svarbūs ne tik pastato funkciniams ar architektūriniams pokyčiams. Jie, pasak doc. dr. N. Pačėsos, lemia ir moksleivių motyvaciją. Pašnekovo teigimu, estetiška, patogi bei funkcionali aplinka mokinius ir įkvepia, ir leidžia jiems pasiekti geresnių mokslo rezultatų.

„Ergonomiški baldai – labai svarbūs. Jie moksleiviams leidžia nepavargti, ilgiau išlaikyti dėmesį. Tuo metu interaktyvi aplinka užtikrina licėjaus pulsą ir ritmą. Šiuolaikinėms mokykloms būtina prisitaikyti prie kintančio gyvenimo, tinkamai paruošti moksleivius profesiniai ateičiai. Todėl turime puoselėti aplinką, kurioje mokslas būtų interaktyvus, įgalinantis daugiaveikai, bendravimui ir bendradarbiavimui. Tuo ypač pasižymi mūsų biblioteka, įrengta pagal naujausias inovatyvumo bei modernumo tendencijas. Tai – mokymosi erdvė, kurioje dirbti galima individualiai, grupėje, ieškoti informacijos išteklių, organizuoti renginius, diskusijas. Toks, manau, turėtų būti modernus ugdymo procesas“, – kalba doc. dr. N. Pačėsa.

Lietuvos investuotojai noriai prisideda prie švietimo infrastruktūros vystymo

Kaip ir I-ojo mokyklos rekonstrukcijos etapo metu, projekto finansavimo, struktūros bei jos įgyvendinimo klausimais rūpinosi daugiašeimis biuras „Orion Wealth“. 2022 m. rugsėjo 1 d. atidarytas ir sėkmingai veikianti mokyklos I-asis korpusas. Bendra projekto vertė siekia 17,9 mln. Pabaigus II-ojo etapo rekonstrukcijos darbus, mokykloje papildomai galės mokytis dar 400 vaikų.

„Lietuvos investuotojai noriai prisideda prie švietimo sistemos gerinimo ir tam reikalingos infrastruktūros plėtros, ne tik dėl patrauklios siekiamos grąžos, bet ir dėl socialiai atsakingo ir bendruomenei naudingo projekto aspekto. Kapitalo pritraukimas antrajam etapui vyko itin sklandžiai, nes investuotojai jau gali matyti darbų kokybę ir profesionalumą projekto suvaldyme, kurį su partneriais pademonstravome pirmojo etapo įgyvendinimo metu. Itin profesionali komanda, dirbusi prie pirmojo etapo, sieks užtikrinti, kad ir šis projektas būtų įgyvendintas laikantis aukščiausių kokybės standartų ir laiku, nepaisant tikrai įtemptų terminų“, – sako „Orion Wealth“ investicinių projektų vadovas Karolis Ražukas.

Naujovių nori patys moksleiviai

Su išsakytomis ekspertų mintimis sutinka ir naujojo licėjaus pastato projektą su komanda parengęs architektas Gintautas Natkevičius. Anot jo, šiuolaikinių mokyklų koncepcija kinta – pavyzdžiui, anksčiau buvo įprasta projektuoti dideles, daug vaikų talpinančias klases, o dabar jų tipų galima rasti įvairesnių, nes norima su moksleiviais dirbti individualiau, mažesnėse grupėse.

„Toks artimas ir betarpiškas ryšys leidžia lengviau pajusti mokinio emocijas, gebėjimą augti bei tobulėti. Kaip jis atrodė anksčiau? Klasikinėmis mokyklomis vadinamų švietimo įstaigų ugdymo procesas nebuvo blogas. Jis veikė ir funkcionuoja iki šiol. Tokios mokyklos turi reikiamą infrastruktūrą, sporto stadionus, dalis – baseinus ar daržus. Šis konceptas kopijuotas iš vokiško ugdymo modelio. Tačiau šiandien toks klasikinis suvokimas kinta. Poreikis didelėms erdvėms mažėja, labiau susitelkiama į efektyvų ugdymą, kuo geresnį išsilavinimą. Šiose mokyklose reikia poilsio, laisvalaikio, bendrųjų zonų. Erdvės tampa labiau sutelktos, universalesnės, kompaktiškesnės, o tai daroma ir dėl ekonominių priežasčių. Senosios mokyklos gaudavo valstybės lėšas ir būdavo pastatomos. Savo ruožtu privačios pačios turi įsitvirtinti rinkoje, tapti konkurencingomis, parodyti, kad gali kokybiškai ugdyti vaikus“, – kalba G. Natkevičius.

Architektas pabrėžia, kad tokio pobūdžio mokyklai labai svarbi funkcinė nauda. Todėl, G. Natkevičiaus teigimu, apgalvoti prireikė kiekvieną kvadratinį metrą. Taip pat bendrąsias erdves buvo būtina pritaikyti kuo universaliau, taigi jose dabar gali vykti ir spektakliai, ir fizinio lavinimo pamokos, ir kiti renginiai.

„Daug dėmesio skyrėme ir patalpų kokybiškam mikroklimatui, akustikai, apšvietimui. Mokyklą rekonstravome iš seno biurų pastato, projektavome šiuolaikišką, aštrų interjerą. Norėjome rimtumo įspūdžio, o ne tradicinio vaikiško dizaino. Mūsų tikslas – sukurti jausmą, jog moksleiviai mokosi šiuolaikiškoje mokykloje. Juk būtent to ir nori šių dienų vaikai“, – pastebi architektas.

Tokia vizija, antrina K. Vanagas, bus tęsiama ir II-uoju mokyklos rekonstrukcijos etapu. Todėl, anot „YIT“ Lietuva vadovo, bendrovė jau ruošiasi ne tik statybos darbams, bet ir šiuolaikiškos ugdymo sistemos plėtrai.

„Tai darome remdamiesi skandinaviška patirtimi. „YIT“ Suomijoje yra įgyvendinusi ne vieną panašų projektą. Pavyzdžiui, šios šalies pietuose esančiame Espoo mieste, daugiabučių namų apsuptyje, pastatytas 10,5 tūkst. kv. m pastatas, kuriame įkurta mokykla. Jos patalpos dabar yra naudojamos ne tik kaip švietimo įstaiga, bet kaip ir daugiafunkcinė erdvė, skirta įvairioms bendruomenės veikloms. Tikime, toks modelis netrukus taps įprastu ir Lietuvoje. Juolab, kad kalbame ne vien apie privačias, bet ir modernias valstybines mokyklas, kuriose, pasibaigus pamokoms, gali veikti bendruomenei atvira biblioteka, vykti kulinarijos kursai, o šalia esanti infrastruktūra pritaikyta, tarkime, ekstremaliojo sporto entuziastams. Tikime, kad panašią erdvę, įgyvendinsime ir šiuo projektu“, – reziumuoja K. Vanagas.


31 gegužės, 2023

Automobilių keltuvai, atrodo, neatsiejama autoservisų dalis. Jie padeda efektyviai kelti automobilius, o skirtingi keltuvų tipai leidžia pasirinkti tinkamiausią keltuvą pagal […]

„Telia“ Skaitmeninės pažangos centro vadovas Andrius Šemeškevičius
31 gegužės, 2023

Šią savaitę svarbios Lietuvos įmonės ir organizacijos patiria dideles DDoS atakas. NATO viršūnių susitikimą priešai jau pradėjo – sako šiandien […]

Vilniaus miesto apylinkės teismas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
30 gegužės, 2023

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistė Lena Bubinė teisme pripažino, kad COVID-19 greitųjų testų pirkimo dokumentas 2020 m. buvo […]

30 gegužės, 2023

Gerinant elektrinių paspirtukų ir kitų sostinės eisme dalyvaujančių dalyvių saugumą, Vilniaus miesto savivaldybė įveda priemones, kuriomis siekiama spręsti opiausias el. […]

Vilnius
30 gegužės, 2023

Naujausiame pasauliniame startuolių „StartupBlink“ indekse Lietuvos didmiesčiai gerokai šoktelėjo į viršų, o Kaunas ir Vilnius pateko į 200-uką. Lietuva bendrame […]

Eimantas Vytuvis
29 gegužės, 2023

Prie teisės firmos „Sorainen“ Finansų ir draudimo komandos prisijungė pinigų plovimo prevencijos ekspertas Eimantas Vytuvis – buvęs Pinigų plovimo prevencijos […]

Mantas Skipitis ir Benas Poderis
29 gegužės, 2023

Viena ilgiausiai Lietuvos rinkoje veikiančių turto valdymo bendrovių „Orion Asset Management“, reaguodama į augančią naujų produktų paklausą rinkoje bei siekdama […]

29 gegužės, 2023

Pastarųjų savaičių renginių maratonas įrodė, kad Lietuva oficialiai įžengė į naują mobiliojo interneto erą – jo iš rikiuotės nebegali išvesti […]

26 gegužės, 2023

Pagal pernai Seimo priimtas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, nuo 2025 metų sausio 1 […]

26 gegužės, 2023

Tęsiantis Rusijos pradėtam karui prieš Ukrainą, Lietuva kruopščiai rūpinasi savo saugumu ir gerina sąlygas visaverčiam šalies kariuomenės bei NATO sąjungininkų […]

26 gegužės, 2023

Daugeliui verslų patikimas krovinių pervežėjas reiškia sklandžiai užtikrinama paslaugų grandinę. Svarbu, kad kiekvienas komandos narys ir kiekvienas partneris lanksčiai reaguoti […]

25 gegužės, 2023

Viena vertus, nusipirkti taip išsvajotą sodybą gali būti sunku, jei neturite pinigų, reikalingų pradiniam įnašui, įsirengimui ir neišvengiamam remontui. Kita […]

25 gegužės, 2023

Įpusėjus 59-ajam tarptautiniam poezijos festivaliui, Vilniaus rotušėje už savo kultūrinę, literatūrinę veiklą, kūrybą Vilniui ir apie Vilnių mero premijomis apdovanoti […]

25 gegužės, 2023

Kiekvienais metais automobilių šalyje tik daugėja, o tai reiškia, kad išmetama vis daugiau akumuliatorių, kurie labai teršia gamtą. Nėra paprasto […]

25 gegužės, 2023

Gegužės 25 d. įmonės ir organizacijos visame pasaulyje mini „DUOday“ ir kviečia žmones su negalia išbandyti įvairias profesijas, darbo pozicijas […]

25 gegužės, 2023

Gegužės 22 d. Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus rajono aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai pranešė, kad pradėjo tyrimą įtariant Vilniaus rajono Šatrininkų […]

24 gegužės, 2023

Darbo užmokestis ir užimamos pareigos ieškantiesiems darbo jau nebėra pagrindiniai prioritetai, lemiantys apsisprendimą, rodo naujausi „LinkedIn“ duomenys. Populiariausias profesinis socialinis […]

Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius. Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
24 gegužės, 2023

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tvirtina, kad Europos Komisijos (EK) rekomendacijose Lietuvai, kurios bus paskelbtos trečiadienį, akcentuojama, jog šalis susiduria su esminėmis […]

24 gegužės, 2023

2023 m. gegužės 23 d., antradienį, Krokuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta tarptautinė paroda „Vilnius–Wilno–Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug istorijų“. Šią […]

24 gegužės, 2023

Didžiausias Lietuvos aludaris „Švyturys-Utenos alus“ prisideda prie bendros „Stiprūs kartu“ ir „Blue/Yellow“ inciatyvos, kuria siekiama trumpoms vasaros atostogoms iš Ukrainos […]