spalio 23, 2017
Telšių kultūros centro informacija
60 – oji šokių kolektyvo „Džiugo“ sukaktis: jautri padėka šokėjams

Lapkričio 11 – ąją, 15 valandą, Telšių kultūros centro pagyvenusių žmonių šokių kolektyvas „Džiugas“ Telšių Žemaitės dramos teatre pasitiks savo 60 metų veiklos sukaktį. Solidų patirties bagažą sukaupęs meno mėgėjų sambūris puoselėja tautos meną, saugo ir skatina praeities tradicijas, stiprina bendruomenės tarpusavio ryšį. Apie kolektyvo veiklą, keliones ir laimėjimus kalbamės su vadove JANINA REINIENE.

– Papasakokite apie kolektyvo atsiradimo pradžią?

– Telšių kultūros centro pagyvenusių žmonių šokių kolektyvui „Džiugas“ vadovauju nuo 2015 m. Per šį trumpą laiką labai domėjausi kolektyvo istorija, jo atsiradimu, veikla, čia šokusiais žmonėmis, kolektyvo laimėjimais, pakilimais ir sunkiais momentais.

1957 metais prie Telšių trikotažo gamybinio susivienijimo dainų ir šokių ansamblio „Mastis“ susibūrė pagyvenusių žmonių šokio mėgėjų kolektyvas, kuriam vadovavo saviveiklos meno žymūnas Zenonas Burba. Jis buvo labai geras, nuoširdus ir atsidavęs savo darbui. Vadovas tapo gyvybės šaltiniu, per trumpą laiką išjudinęs šokėjus, privertęs juos grakščiau, lanksčiau šokti, pats statė savo kūrybos šokius, rūpinosi šokėjų apranga, lankomumu ir stengėsi suprasti kiekvieno dalyvio džiaugsmą ir liūdesį. Kai reikėdavo, būdavo ir reiklus. Mokėdamas meistriškai suartėti su žmonėmis, visada buvo geros nuotaikos, „užkrėsdavo“ juos repeticijomis… Dėl to jis buvo laukiamas ir mylimas.

– Paminėkite svarbiausius kolektyvo veiklos momentus?

– Vienas svarbiausių pasirodymų kolektyvo veiklos pradžioje buvo pirmasis dalyvavimas respublikos dainų šventėje 1960 metais, o vėliau išvykos būdavo į kiekvieną dainų šventę.

1977 metais, atsisveikinus su Šviesios ateities vadovu Z. Burba, šokėjų sambūriui pradėjo vadovauti jaunas, energingas ir kupinas idėjų Stanislovas Kulikauskas.

Nuo 1980 m. ir vėliau – Telšių trikotažo gamybinio susivienijimo „Mastis“ senimo tautinių šokių kolektyvas – respublikinių kaimo meno saviveiklos apžiūrų dalyvis.

Ypatingai svarbūs metai buvo 1982 – ieji. Iškovotas laureato vardas respublikiniame konkurse „Pora už poros“ ir suteiktas liaudies kolektyvo „Džiugas“ vardas.

LTSR kultūros ministerija ir Lietuvos respublikinė profesinių sąjungų taryba organizuodavo respublikinius choreografijos liaudies kolektyvų ataskaitinius koncertus – apžiūras. Nuo 1983 m. „Džiugas“ – nuolatinis šio renginio dalyvis.

Artėdamas prie savo trisdešimtosios veiklos sukakties, kolektyvas pelnė aukštą įvertinimą: 1985 metais „Džiugas“ apdovanotas sąjunginės meno saviveiklos kūrybos apžiūros diplomu, o kolektyvo nariai – medaliais.

„Džiugas“ savo veiklos pakilimo laikotarpiu turėjo kapelą, kuriai vadovavo LTSR meno saviveiklos žymūnas Stasys Videika ir vokalinę grupę, kuriai vadovavo LTSR meno saviveiklos žymūnė Milda Ričkutė.

Anuometis šokių grupės vadovas S. Kulikauskas dar 1983 m. sakė, kad be Povilo Kavaliausko, Aldonos Buvydienės, Jono Čepausko, Onos ir Jurgio Rapalių, Zofijos ir Zenono Vaičaičių – nė iš pėdos.

Paminėjau svarbiausias „Džiugo“ veiklos datas, tačiau būtina pažymėti, kad šokėjai dalyvavo ir Telšių rajono, ir Telšių trikotažo gamybinio susivienijimo „Mastis“ meniniuose renginiuose, koncertavo įvairiose išvykose Lietuvoje ir užsienyje.

– O kas atsitiko „Džiugui“ atkūrus Lietuvos nepriklausomybę?

– Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, kolektyvas tapo Telšių rajono savivaldybės kultūros centro dalimi. Tada pirmoji telšiškių išvyka į Vilnių buvo 1990 metais, į Lietuvos tautinę dainų šventę. Viena reikšmingiausių kelionių į sostinę buvo 1994 – aisiais, kur vyko Pirmoji pasaulio lietuvių dainų šventė. 1998 metais mėgėjų sambūris dalyvavo Pasaulio  lietuvių dainų šventėje, skirtoje Lietuvos valstybės atkūrimo 80 – mečiui paminėti. Kolektyvas tokiuose renginiuose dalyvauja kaskart iki šiol.

Per pastarąjį dvidešimtmetį, Telšių kultūros centro meno mėgėjų kolektyvas yra nuolatinis įvairių konkursų, švenčių, festivalių dalyvis ir laureatas. Kolektyve šoko Rima Makarevičienė, Eugenija ir Ignas Abelkiai, Jadzelė ir Leonas Šimkai, Zofija Vaičaitienė, Dalia Doveikienė, Donata Naruševičienė, Virginija Uosienė, Povilas Paleckis, Vytautas Viknius ir kt.

2005, 2009 metais „Džiugas“ respublikinio suaugusių liaudiškų šokių grupių ir ansamblių konkurso ,,Pora už poros“ regioninio turo II ir III vietos laimėtojas.

S. Kulikauskas kolektyvui vadovavo 44 metus. Per tą laiką jam įteikti 437 padėkos ir garbės raštai.

– 2015 metais kolektyvui pradėjote vadovauti Jūs. Kokia buvo Jūsų darbo pradžia?

– Darbo pradžia nebuvo lengva. Pradėjus vadovauti kolektyvui, atėjo tik aštuoni buvę „Džiugo“ šokėjai. Viena esminių ir pirmųjų užduočių – iš naujo suburti kolektyvą ir pritraukti kuo daugiau naujų narių. Šiuo metu šoka dešimt šokėjų porų, iš jų – šešios šeimos. Svarbu paminėti, kad kolektyve šoka ne profesionalai, o įvairių specialybių atstovai (dirbantys ir jau išėję užtarnauto poilsio): pedagogai, medikai, tarnautojai, valstybės tarnautojai, inžinieriai, siuvimo technologai, ūkininkai, buhalteriai ir kt. Tačiau profesija nėra svarbiausia. Visus jungia noras šokti, bendrauti, turiningai praleisti laisvalaikį.

Pirmaisiais mano vadovavimo šokių grupei metais, „Džiugas“ dalyvavo Lietuvos šiaurės krašto suaugusiųjų liaudiškų šokių kolektyvų konkurse – festivalyje „Suk, suk ratelį“ (organizatorius – Šiaulių r. Kuršėnų kultūros centras). Iškovojome antrąją vietą.

Jau treti metai, kai esame kartu, nuolat dalyvaujame įvairiuose pasirodymuose, dedame didžiules pastangas, kad būtume įvertinti ir pripažinti. 2016 metais, Telšiams, pelnius Lietuvos kultūros sostinės vardą, miestą garsinome savo koncertais ir pasirodymais. Praėjusiais metais dalyvavome 14 renginių skirtingose šalies vietose, apsilankėme ir Latvijoje, kur vyko ketvirtasis suaugusiųjų šokių festivalis „Klabdancis“ (Latvija, Saldus savivaldybė, Druva). Laimėjome festivalio pereinamąjį prizą. 2018 metais „džiugiečiai“ jame vėl dalyvaus ir grąžins 2016 metais iškovotąjį prizą – skrybėlę. Be abejo, vėl pretenduosime ją atsikovoti.

Ypač svarbų įvertinimą „Džiugas“ pelnė  2017 metais, dalyvaudamas respublikiniame suaugusiųjų liaudiškų šokių kolektyvų konkurse „Pora už poros“ (jį kas ketveri metai organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras). Tarprajoniniame rate (Kuršėnuose) „Džiugas“ laimėjo I vietą, respublikiniame (Ukmergėje) – kolektyvas pripažintas mažuoju laureatu, o „Džiugo“ kolektyvo narė Aldona Gorelienė – artistiškiausia šokėja.

– Šiemet „Džiugas“ mini savo veiklos 60 – metį. Papasakokite, kas laukia kolektyvo senbuvių ir žiūrovų?

– Lapkričio 11 d., 15 valandą, Telšių Žemaitės dramos teatre organizuojama XII liaudiškų šokių kolektyvų šventė „Labs vakars, svetelē“, skirta Telšių kultūros centro pagyvenusių žmonių šokių kolektyvo „Džiugas“ veiklos 60 – mečiui paminėti. Čia renkasi vieni geriausių šokių kolektyvų iš visos respublikos.

Kviesime atvykti pasirodyti šokių kolektyvus iš Latvijos „Druvas seniori“, iš Panevėžio „Liną“, iš Vilniaus „Šimtažiedį“, iš Pakruojo „Reketį“, iš Žlibinų „Sausdravielį“, iš Radviliškio „Patrepsėlį“. Be abejo, „Džiugo“ šokėjai ruošia naują programą, kurią pristatys savo organizuojamoje šventėje.

Labai laukiame atvykstant į renginį buvusių vadovų, šokėjų, muzikantų, dainininkų. Kartu prisiminsime prabėgusius metus ir geriausias akimirkas.

– Ačiū už pokalbį!

Share Button


birželio 15, 2020

Šventinis šeštadienis Telšiuose prasidėjo liaupsėmis, gražiais ir pagarbiais žodžiais įvairias erdves gausiai puošiančiam ir nuostabiai žydinčiam miesto simboliui – bijūno […]

birželio 10, 2020

Pavasarį pasaulis buvo sustojęs dėl kovos su grėsmingu virusu ir visi grįžome į savo šeimas, į skirtingus namus, kupinus įvairiausių […]

birželio 2, 2020

Telšių kultūros centro puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ surengta virtuali 2020 m. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ Telšių regioninio […]

gegužės 25, 2020

Praėjusį šeštadienį Telšiuose suorganizuota „Gatvės muzikos diena“ kitaip – net aštuoniuose Telšių miesto daugiabučių namų kiemuose trumpus koncertus surengė Telšių […]

gegužės 21, 2020

Telšių kultūros centro puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ eksponuojama virtuali 2020 m. Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ Telšių regioninio […]

gegužės 18, 2020

Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) valdyba 2019 Metų muziejininko vardą suteikė ir premiją skyrė Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojai dr. Jolantai […]

balandžio 27, 2020

Palaipsniui švelninant karantiną, vis daugiau įstaigų gali atnaujinti veiklą – nuo pirmadienio gali pradėti veikti archyvai, bibliotekos ir muziejai, jeigu […]

kovo 23, 2020

Darbui paruoštas ir nuo rytojaus 12 val. Telšiuose pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo […]

kovo 11, 2020

Telšiuose iškilminga Kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos – minėjimo šventė vyko Nepriklausomybės aikštėje. Ji prasidėjo tradiciniu bėgimu už Laisvę, […]

kovo 6, 2020

Telšiškiai Romanas ir Benisė Vagnoriai – tautodailininkai, jų drožtoms skulptūroms, kryžiams, lazdoms, pypkėms ir namų apyvokos daiktams suteiktas Tautinio paveldo […]

kovo 3, 2020

Kovo 3 d. Telšių Žemaitės dramos teatre vyko mokslinė-praktinė konferencija „Kultūros vadybos ir politikos problemos, jų sprendimo būdai“. Ją organizavo Lietuvos muzikos […]

vasario 17, 2020

Telšiuose iškilmingai paminėta Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Šventiniai renginiai prasidėjo miesto Nepriklausomybės aikštėje. Iškilmes vedusi Telšių rajono […]

sausio 31, 2020

Sausio 30 dieną Adelės ir Pauliaus Galaunių namuose (Vydūno al. 2, Kaune) vyko renginys „Tradicijų jungtys“, skirtas Tautodailės metams ir Pauliaus Galaunės 130-osioms […]

sausio 31, 2020

Neseniai pasirodė nauji „Tautodailės metraščiai“, skirti Žemaitijai (Nr. 38 ir 39). Juos parengė ir išleido Viešoji įstaiga Tautodailininkų sąjungos fondas. Apie garbingiausių […]

sausio 23, 2020

Sausio 23 d. Telšių Žemaitės dramos teatre vyko VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros kartu su Žemės ūkio ministerija […]

sausio 17, 2020

Sausio 16 dieną Telšių kultūros centro fojė vyko tradicinio siuvinėjimo atlasiniu dygsniu (šešėliniu) seminaras, kurio iniciatorė  – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus […]

gruodžio 13, 2019

Prieš trejus metus įsibėgėjęs projektas „Baltos užuolaidėlės mano miestui“, sulaukęs didelio vietinių bendruomenės narių dėmesio (pernai projekte dalyvavo daugiau kaip […]

gruodžio 12, 2019

Gruodžio 11 dieną Telšių Žemaitės dramos teatre vyko šventinis Telšių rajono savivaldybės kultūros centro c, skirtas visiems: čia dirbantiems kolektyvams ir jų šeimų nariams, […]

gruodžio 11, 2019

Gruodžio 9 d. Vilniaus rotušėje iškilmingos ceremonijos metu aštuntąjį kartą įteikti didžiausios šalies kultūros bendruomenės – Lietuvos kultūros centrų asociacijos […]

gruodžio 11, 2019

Gruodžio 10 dieną Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (mažojoje) bažnyčioje dvyliktąjį kartą vyko šventinis Telšių rajono vaikų ir […]