rugpjūčio 12, 2016
Alvydas Januševičius / 15min.lt
Šilalėje moka pagamint „meškos šūdukų“ iš duonos ir kanapių

Šilalės bibliotekoje žadėjo pavaišinti „meškos šūdukais“. Galima sakyti ir „kakučiai“, tačiau tai jau nebus taip žemaitiškai. Žinojome tik tiek, kad tai senovinis receptas, paimtas iš neseniai sudarytos knygos „Pasmuokavuok, kap skane“. Ir vėl žemaitiškai. Lietuviai siūlytų paragauti.

15min, bendradarbiaudama su nauju kelionių Lietuvoje informacijos portalu kulturoskeliai.eu, tęsia kelionę, kurios tikslas – paskanauti Lietuvos regionų įdomių patiekalų bei atrasti kitus Lietuvos paveldo lobius.

Rusnės žuvienė – jau vakarykštis reikalas. Nauja diena turi savybę atsinešti ir savo alkį. Ką šiandien skanausime ir kur vyksime?

Pakeliui į Jurbarką Šilalės bibliotekos darbuotojai pasiūlė užsukti paskanauti patiekalų su kanapėmis kiek neįprastais ir negirdėtais pavadinimais – skamba, lyg jie būtų nevalgomi.

Taip – patiekalai būtent su tokiomis kanapėmis, apie kurias ir pagalvojote. Tomis, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių – kanapių sėklomis.

Šilalės viešosios bibliotekos metodininkė Stefa Minutaitė perspėjo, kad jai reikia pasiruošti bent poros valandų. Labai svarbu nusipirkti kanapių, nes jų ne visada būna ir ne visur. Nebus kanapių – nebus ir „meškos šūdukų“.

Ar teisingai nugirdome? Būtent taip vadinasi patiekalas, kurį turėsime netrukus skanauti. Bibliotekoje S.Minutaitė pasitiko su šypsena – sėkmingai gavo kanapių. Dabar mums beliko tik pasigaminti ir paragauti to skanėsto gurmanišku vardu.

„Aš jums pagaminsiu du patiekalus iš kanapių. Abu jie atrodo panašiai, tačiau vienas yra saldus, o kitas – sūrus. Abu receptai gauti iš mūsų senųjų gyventojų.

Kanapės mūsų senosioms šeimininkėms buvo labai svarbios. Jei kitur Kūčioms gaminamas aguonų pienas, tai pas mus – kanapių“, – kalba bibliotekininkė, jau dėliodama reikiamus produktus.

Pradedame. Ant stalo jau paruošti ingredientai. Pagrindinis – paprasta sutrupinta juoda duona. Kavamale sumalame ant keptuvės šiek tiek paspragintas kanapių sėklas. Ilgai malti nereikia – porą kartų spust, ir viskas.

Jei norime „meškos šūduko“, tuomet nusilupame, išdarinėjame bei supjaustome obuolį. tuomet sumaišome maltas kanapes, trupintą duoną ir obuolį. Įdedame šiek tiek cukraus ir minkome rankomis. Kitaip obuolys nepersitrins – gauta masė bus per sausa ir nesulips.

Vėliau iš gautos masės tiesiog suminkomi gumuliukai. Štai jums ir „meškos šūdukai“. Bibliotekininkė spėja, kad tokius anksčiau dažniausiai pagamindavo vaikams. Tikėtina, kad kažką panašaus gaminosi ir piemenukai.

Čiulkis – labai panašus skanėstas, tačiau vietoje obuolio reikėtų dėti smulkiai supjaustytą svogūno galvą, o vietoje cukraus – žiupsnelį druskos. Skonis – visiškai kitoks. O ir gumulėlis sulimpa šiek tiek sunkiau – svogūnas gerokai sausesnis už obuolį.

Abu minėti receptai sugulė kulinarinio paveldo knygoje „Pasmuokavuok, kap skane“. Ją sudarė bibliotekos darbuotojai, patys ėję pas pagyvenusius žmones ir iš jų spaude senovinių receptų paslaptis. Dar jų čia galima rasti devynias galybes.

Paragaujame gana tradicinio skonio patiekalų. Reikia pripažinti, kad kanapės sėklos – nepelnytai užmirštas reikalas. Kanapės žmogui dažnai atstodavo mėsą.

Prieš išvykdami, pažymime keletą taškų Kelionių kultūros keliais tinklalapyje. Šilalė – gražus miestas, o aplinkui tikrai yra ką pažiūrėti.

Kaltinėnų kalvarija, Medvėgalio kalnas ir daugybė piliakalnių, kurie, anot kai kurių istorikų, sudaro Žemaitijos širdį. Kur mesi akmenį, ten – grožis. Net važiuodami Tauragės link, buvome priversti sustoti pasimėgauti Pagramančio panorama nuo piliakalnio.

Kiekvienas jūsų galite keliauti ir daryti tą patį – žymėti savo keliones nurodytame kelionių puslapyje. Taip padėsite ir kitiems daugiau pamatyti. Kaip naudotis svetaine, galima išmokti, pažiūrėjus video straipsnio apačioje.

Share Button

rugsėjo 6, 2019

Nuo naujų mokslo metų pradžios Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka startuoja su projektu „Inžinerijos stebuklas – robotika tavo rankose“. Šiuo […]

rugsėjo 5, 2019

Tik keisdami save mes galime pakeisti pasaulį. Skaitymas yra vienas iš lengviausiai prieinamų būdų plėsti savo pasaulio suvokimą, keisti mąstymą, […]

rugpjūčio 31, 2019

Šiandien, paskutinę vasaros dieną, Vilniaus Vingio parke pasiektas masiškiausios juoko pamokos rekordas, kurį užfiksavo Lietuvos rekordų knygą leidžianti agentūra „Factum“. […]

rugpjūčio 9, 2019

Televizijos laidų vedėja ir prodiuserė Gintarė Gurevičiūtė keliauja visuomet, kai tik turi galimybę. Išnaršiusi ne vieną pasaulio šalį ji teigia, […]

liepos 19, 2019

Pirmą kartą Lietuvoje viešėjęs kvartetas „Klezjazz“ liepos 18 d. džiazą ir klezmerį sujungė į vieną visumą ir Chaimo Frenkelio vilos […]

liepos 19, 2019

Birželio 21 dienos Šilalės rajono Tarybos posėdyje buvo atmestas siūlymas išbraukti iš tarnybinių gyvenamųjų patalpų sąrašo butą Kaltinėnuose, Varnių gatvėje […]

liepos 16, 2019

Lietuvoje Lėtojo turizmo atšaka žengia pirmuosius žingsnius. Vakarų Europos šalyse Lėtojo turizmo produktai ir paslaugos sulaukia nemažo populiarumo, kadangi yra […]

birželio 20, 2019

Atlikėjos Natalijos Bunkės gyvenime – pokyčių metas. Į naujus namus įsikėlusi žinoma moteris pirmą kartą visuomenei pravėrė jų duris ir […]

birželio 11, 2019

Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka primena, kad Šilalės miesto gyventojai, neturintys galimybių patys atvykti į biblioteką, knygos gali būti jiems […]

birželio 3, 2019

Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta kraštiečio, unikalaus dailininko Vlado Žiliaus iliustracijų paroda. V. Žilius gimė 1939 m. gegužės […]