10 rugsėjo, 2015

6 patarimai, kaip sėkmingai dirbti su bet kokiu bosu

Tikriausiai pritarsite, kad mintys apie savo vadovą – kasdienis dalykas. Netgi ir tie, kurie patys užima vadovaujamas pareigas, dažnai prisimena savo buvusius vadovus – atsidūrus kitoje barikados pusėje, daugelis dalykų atrodo kitaip ir priverčia susimąstyti „Ak tai va kodėl jis taip pasielgė…“ Na o artėjant Boso dienai, žiniasklaida pradeda mirgėti nuo dovanos bosui pasirinkimų ir patarimų, kaip jį ar ją nustebinti, tad viršininkas, direktorius, vadovas, bosas, prezidentas, karalius, imperatorius ar dar kitaip pavadintas žmogus „virš Jūsų“ neišvengiamai papuola į akiratį.

Tačiau tik nuo Jūsų priklauso, ar toji Boso diena bus proga pasidžiaugti švente, ar visgi taps kupina prieštaringų minčių, tokių kaip „O tai aš čia, suprask, turiu kažką dovanot??“ Iš tikrųjų, svarbiausia netgi ne tai, ar dovana bosui reikalinga, ar ne, ir netgi ne tai, ar minėsite Boso dieną, ar ne. Svarbiausia tai, ar Jus apskritai tenkina santykiai su vadovu ir ką daryti, kad darbo teikiamo džiugesio neužgožtų boso asmenybė? Nes juk darbe praleidžiame daugiau nei pusę savo gyvenimo laiko – tad kam jį švaistyti nereikalingoms emocijoms ir stresui?

Visuomet elkitės profesionaliai

Jūs esate protingas žmogus ir, tikėtina, kad skiriate darbą nuo asmeninio gyvenimo. Tačiau visi mes – žmogiški ir silpnumo akimirkų tikrai pasitaiko. Visgi geriausia asmeniškumų vengti. Orientuokitės į atliekamus darbus, jų kokybę ir tikslus bei būdus, kaip jų pasiekti. Jei Jūsų vadovas nepritaria Jūsų darbo pobūdžiui, tai nereiškia, kad jis Jūsų nemėgsta – ir tuo labiau neturėtų reikšti, kad dėl to turėtumėte nemėgti jo. Džiugu, kai nuomonės sutampa, bet žmonių pasaulyje – apie 7 bilijonai – ir jie visi skirtingi, tad ir nuomonės dažnai skiriasi.

Tuomet padeda profesionalumas. Mokėkite išklausyti kitokią nuomonę, pasistenkite savąją išdėstyti neutraliu tonu ir prisiminkite, kad susitikote dėl bendro tikslo, o ne pažiūrėti, kas laimės.

Profesionalumą galima ir netgi verta ugdyti, nes jis padės siekiant karjeros, kuriant teigiamus santykius su esamu ar būsimu vadovu, taip pat ir kolegomis bei niekada neliks nepastebėtas. O išugdytas jis padės išlaikyti tinkamą atstumą ir išvengti anksčiau minėtų asmeniškumų. Nors su vadovu matotės kasdien, Jūs visgi nesate šeima, kurioje galite rodyti savo kaprizus, užsispyrimus ir pan. O ir neverta – juk nereikalingos emocijos vargina.

Dirbkite pagal jo prioritetus

Kiekvienas sąmoningai ar nesąmoningai susikuria savo darbo ar jo pobūdžio prioritetus. Jūsų vadovas – ne išimtis. Na, ir kaip daugelis – jis nemėgsta jų laužyti. Būtent tie prioritetai Jums gali padėti atrasti daugiau gerų tarpusavio taškų ir palengvinti bendravimą.

Jei Jūs pastebėjote, kad Jūsų bosas labai mėgsta generuoti idėjas, tačiau nemėgsta jų atrinkinėti, galite pasiūlyti keletą savo idėjų ir paprašyti pagalbos sugalvoti jų dar daugiau arba netgi padaryti bendrą „brainstormą“, kurio metu generuosite idėjas drauge. Tokiu būdu darbas nenukentės (gal netgi pagerės), o Jūs turėsite progą atsiskleisti ir kartu priimti sprendimą.

Galbūt Jūsų vadovas nieko nedaro prieš tai neišanalizavęs detalių, aplinkybių ir pan.? Puiku – prieš eidami pas jį su idėja ar nauju projektu, atlikite jo analizę, o jau atėję – pateikite pilną informaciją, surinktą iki mažiausio skaičiuko. Jis bus sužavėtas. Tokia pati situacija ir su kitais prioritetais – gal Jūsų vadovas estetas – išreikšdami nuomonę, pasitelkite vizualus, o gal jis labai mėgsta bendrauti – leiskitės į diskusiją. Jums tai skamba, kaip pataikavimas? Tačiau taip nėra – tai būdai, kaip lengviau pasiekti kito žmogaus suvokimą ir perteikti savąjį. Kitaip tariant, susikalbėjimas.

Labai praverčia ir buitiškieji prioritetai. Na, pvz., Jūs žinote, kad jei Jūsų bosas dar negėrė rytinio kavos puodelio, geriau prie jo nelįsti. O gal jis tam tikru dienos metu mėgsta užsidaryti savo kabinete ir strateguoti? Šios mažos prioritetinės detalės – gan svarbios, nes padeda planuoti laiką veiksmingai ir vėlgi – efektyviau bendrauti. Juk Jūs taip pat turite mažų kasdienių ritualų, kurie tarsi sutvirtina dieną. Tad stengdamiesi išlaikyti efektyvų santykį, atkreipkite dėmesį ir į vadovo ritualus.

Žinokite, kas jį įkvepia

Kurti santykį – tai visų pirma, domėtis kitu žmogumi. Žinoma, tai nereiškia, kad turite prilipti, kaip šlapias lapas su klausimais „Ką veiki laisvalaikiu? Kokie tavo hobiai?“ Domėjimasis kitu žmogumi gali būti pasyvus ir neįkyrus. Tiesiog pakanka būti atidžiam ir stebėti.

Tikrai nesunku pamatyti, kas žmogų įkvepia – ypač, kai praleidžiate daug laiko kartu. O žinoti vertinga, nes tai išplečia suvokimą apie asmenybę ir padeda lengviau susikalbėti. Na pvz., Jūsų vadovas turi kelis mėgstamus prekės ženklus – kodėl gi pristatant savo prezentaciją, neįdėjus kokio tinkamo pavyzdžio su jo mėgstamo prekės ženklo reklama? Taip bendravimas taps glaudesnis ir jaukesnis.

Dar vienas teigiamas dalykas – žinant vadovo įkvėpimo šaltinius, gali paaiškėti, kad Jus įkvepia panašūs dalykai. O tai reiškia, kad ir kokia sudėtinga situacija būtų darbe, emociškai lengviau atsiriboti žinant, kad po darbo, pvz., jis lygiai taip pat kaip Jūs svajoja apie kelionę į Azijos šalis. Kitaip tariant, suvokimas, kad jis toks pats žmogus kaip Jūs – padeda nesureikšminti darbinių dalykų, nuomonių išsiskyrimo ar netgi konfliktų.

Žinokite jo silpnybes

Tai nereiškia, kad turite jomis naudotis kaip priemone laimėti konfliktą. Juk ne į mūšį atvykote, o į bendrą darbą (galbūt kartais pvz. dėl bendro „mūšio“ su konkurentais). Silpnybės, kaip ir įkvėpimo šaltiniai, padeda pažinti vadovą iš psichologinės pusės, kuri darbe itin svarbi.

Netgi tokie elementarūs dalykai, kaip dovanos bosui per Boso dieną – vienam vadovui tai atrodys kaip pataikavimas, o kitam dovanos reikš, kad apie jį pagalvojo, parodė dėmesį ir įvertino. Stebint ir suvokiant tokius subtilius niuansus, vėlgi kuriamas efektyvus ryšys – reaguoti/nereaguoti vietoje ir laiku.

Vadovo silpnybių žinojimas taip pat padeda atskleisti Jūsų, kaip gero darbuotojo, savybes. Na pvz., jeigu Jūs tikrai žinote, kad atliekant tam tikrą užduotį, Jūsų vadovas susidurs su sunkumais, kodėl gi iš anskto jam nepadėti? Galbūt vėliau Jums atsidūrus sunkioje situacijoje, pagalbos ranką išties jis?

Jauskite savo vertę

Tai tiesiog verta žinoti apskritai, gyvenime – na, jei norite gyventi pilnavertiškai. O darbe šis žinojimas suteikia pasitikėjimo, drąsos išreikšti nuomonę ir didesnę tikimybę jausti pasitenkinimą tuo, ką darote.

Jei Jūs darbus atliekate 100 procentų, stengiatės ir tobulėjate, nebijokite to pasakyti visų pirma sau, o jei prireikia – ir vadovui. Jūsų boso galvoje knibžda jo darbai ir atsakomybės, todėl Jūsų pagyrimams ar padėkoms tikrai ne visuomet atsiranda vietos. Ir tai natūralu. Tačiau jei Jūs pats jaučiatės vertingas, tuomet vadovo pagyra bus tiesiog kaip vyšnia ant keksiuko, bet tuo keksiuku ar šiaip, ar taip mėgausitės kasdien.

Savo vertės pajautimas ypač svarbus, jei Jūsų bosas – emocinis vampyras, kuriam kartais tiesiog reikia išlieti emocijas, nesvarbu kur ir kaip. Tokiu atveju svarbu suvokti, kad nemaloni situacija ar netgi konfliktas vyksta ne dėl Jūsų kaltės ir kad tai nereiškia, jog Jūs – prastas darbuotojas. Tai tiesiog reiškia emocijų nevaldymą. Jei sąmoningai suvokiate savo vertę įmonėje, tokios situacijos metu išliksite ramus ir pataupysite savo energiją. Ilgainiui vampyrams toji ramybė pabosta, nes jie maitinasi būtent Jūsų reakcijomis.

Kalbėkite

Skamba, kaip frazė iš porų konsultacijos. Na ir nieko keisto – jei bendraujate su žmogumi, tai jau yra tam tikras santykis. O jei yra santykis, jis praktiškai neįmanomas be kalbėjimosi.

Atrodo, taip elementaru ir paprasta. Tačiau visuose santykiuose tai bene pagrindinė konfliktų ir nesusikalbėjimų priežastis. Grįžkime prie to, kad mūsų – 7 bilijonai asmenybių. Tad tikriausiai suvokiate, kad numanyti, ką ir kaip galvoja ar mato kitas žmogus, praktiškai neįmanoma. Būtent todėl savo matymą reikia išsakyti. Tai galioja visuose santykiuose, taip pat ir darbiniuose.

Kaip Jūsų vadovui žinoti, kad Jūs esate nepatenkintas esama padėtimi, jei Jūs to nepasakote? Ne, jis tikrai to neišskaitys iš Jūsų veido išraiškos. Kaip perteikti padėką už pamokymus ir pagalbą? Ne, verslo dovanos tokiu atveju atrodys tiesiog kaip pataikavimas ar kyšis. Paprasčiausias ir tinkamiausias būdas – kalbėti.

Daugelis problemų lieka neišspręstos vien dėl to, kad apie jas žinote tik Jūs. Kam Jums užsikrauti tokį emocinį krūvį? Pasidalinkite su vadovu ir rodykite iniciatyvą dėl situacijos gerinimo. Taip, kartais tam prireikia drąsos, tačiau drąsa skatina atvirumą, o atvirumas – lengvesnį bendravimą, mažesnę įtampą ir greitesnį problemų sprendimą.

„Gera dovana“ informacija


29 balandžio, 2024

Praėjusią savaitę iki raudonumo įkaitusiose dirbtinio intelekto (DI) lenktynėse debiutavo naujas žaidėjas – didžiausius pasaulio socialinius tinklus valdanti „Meta“. Bendrovė […]

29 balandžio, 2024

Siuntų terminalų tinklą „Smartpost“ valdanti „Smartpost Itella“, tęsdama strateginę plėtrą Baltijos šalyse, šių metų gegužę pradeda logistikos centro Estijoje statybas. […]

Andrius Romanovskis. Karolinos Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.
29 balandžio, 2024

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis įspėja, kad jeigu gynybos poreikiai bus finansuojami vien tik verslo mokesčiais, tai sukurs […]

27 balandžio, 2024

Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad per 2023 m. Lietuvoje veikiančios statybos bendrovės užsienio rinkose įvykdė darbų, kurių vertė […]

26 balandžio, 2024

Pasaulinę intelektinės nuosavybės dieną, balandžio 26 d., iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje paskelbti geriausi registruoti 2023 metų prekių ženklai – „Lietuvai“, „Europai“ […]

25 balandžio, 2024

Atsižvelgdami į ūkininkų nuogąstavimus dėl ES bendrosios žemės ūkio politikos reikalavimų, EP nariai peržiūrėjo šiuo metu galiojančias taisykles ir nusprendė […]

25 balandžio, 2024

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ […]

25 balandžio, 2024

Darbdavys siūlo šalia pagrindinių pareigų padirbėti papildomai? Dažniausias klausimas – ar reikia sudaryti naują darbo sutartį? Ne, nereikia. Dėl darbo […]

24 balandžio, 2024

„Gyvenu Lietuvoje, noriu  suprasti žmones ir aplinką, kurioje gyvenu, jau daug išmokau, tačiau kalbėti dar ne visai drąsu“, – ukrainietė […]

23 balandžio, 2024

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau […]

23 balandžio, 2024

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Nors iki oficialaus „Android 15“ […]

Gintarė Skaistė
22 balandžio, 2024

Finansų ministrė Gintarė Skaistė Jungtinių Amerikos Valstijų investuotojams Vašingtone pristatė Lietuvos „Fintech“ sektoriaus privalumus, tolesnę augimo kryptį ir pakvietė investuoti […]

Liubov Yarmoshenko nuotr.
22 balandžio, 2024

Demografinė situacija verčia keisti požiūrį į vyraujančią situaciją darbo rinkoje penkiasdešimtmečių ir šešiasdešimtmečių atžvilgiu. Užimtumo tarnyba pasidomėjo Lietuvos įmonėse ir […]

22 balandžio, 2024

Naujuoju „Švyturys-Utenos alus“ bei „Carlsberg“ Baltijos šalių finansų direktoriumi tapo Povilas Velička. Jis pakeitė šioje įmonėje daugiau kaip 23 metus […]

22 balandžio, 2024

Pirmadienį Nepriklausomybės aikštėje kelios dešimtys žmonių susirinko į protesto akciją, skirtą solidarizuotis su už prekyba kanapių produktais nuteistu Martynu Simanynu. […]

22 balandžio, 2024

Lietuvos pašto (LP) pajamos 2023 m. siekė 14,4 mln. eurų, o pelnas – 5,1 mln. eurų, praneša generalinis direktorius Rolandas Zukas. […]

22 balandžio, 2024

Balandžio 22 d. Inovacijų agentūra pradeda registraciją į trečius metus iš eilės vyksiančią verslumo įgūdžių programą „Startuok nuo 50+“. Ši […]

22 balandžio, 2024

Technologijų bendrovė „Wolt“ pradeda teikti reklamos paslaugą „Wolt Ads“, skirtą platformos partneriams ir tarptautiniams prekės ženklams. Numatyta, kad reklamą užsakantys […]

Vidmantas Janulevičius. ELTA / Dainius Labutis
20 balandžio, 2024

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovas Vidmantas Janulevičius teigia, kad šalies verslus jungiančios organizacijos pritaria 1 proc. pelno mokesčio ir pridėtinės […]

20 balandžio, 2024

 Seimo „valstiečių“ frakcijos nariai siūlo nustatyti, kad maitinimo sektoriui vėl būtų taikomas lengvatinis 9 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas […]