6 rugsėjo, 2017
Genovaitė Paulikaitė

Kėdainiai kviečia į 645-ąjį gimtadienį

Rugsėjo 7−9  dienomis – Kėdainių miesto 645-ojo gimtadienio šventė „Vidury Lietuvos”. „Tai šventė mūsų miesto, rajono žmonėms ir svečiams – visoms amžiaus grupėms. Tai šventė, skirta ir dvasiai ir kūnui“, − pabrėžia Kėdainių  kultūros centro direktorė Ona Mikalauskienė ir priduria, kad mieste gimtadienis jau švenčiamas – nuo rugsėjo 3 dienos vyksta tarptautinės sporto varžybos, skirtos 645-osioms metinėms. Rugsėjo 7 d. vakarėjančio miesto gatvėmis važiuos dviratininkai ir bėgs bėgikai. Startas ir finišas − Didžiosios Rinkos aikštėje.

Jaunimas miestui ir miestas jaunimui

„Kėdainių rajono savivaldybės vadovai, norėdami, kad šventėje galėtų aktyviau dalyvauti švietimo bendruomenė, miesto gimtadienį iš vasaros perkėlė į rugsėjo pradžią, − sako vienas iš šventės organizatorių Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius. − Programoje numatyta nemažai veiklų vaikams ir jaunimui. Kėdainiai – miestas su gilia istorija. Tad ketvirtadienį ir penktadienį senamiestyje ir Kėdainių krašto muziejuje vyks įvairios edukacinės programos, kurias ves ir muziejininkai, ir istorijos mokytojai. Skiriame nemažai dėmesio, kad mūsų moksleiviai geriau žinotų Kėdainių istoriją. Pernai, minint Lietuvos žydų genocido dieną, moksleiviai prie paminklo genocido aukoms skaitė nužudytųjų pavardes. Perskaitė nuo A iki G. Šiemet pradėtus skaitymus tęsime.“

 Ketvirtadienį Kėdainių arenoje Neformaliojo vaikų švietimo asociacija rengia vaikų ir jaunimo aktyvaus laisvalaikio mugę „Ką veikti, kai nežinai, ką veikti“. Rengėjai tikisi gausaus moksleivių ir tėvų apsilankymo, nes tai padės apsispręsti, kokias neformaliojo švietimo veiklas Kėdainiuose galima pasirinkti. Mugėje savo veiklą pristatys Kėdainių muzikos, dailės, kalbų mokyklos, kitos neformaliojo švietimo paslaugas teikiančios įstaigos, studijos, būreliai, kurie savo veiklą vykdo pasinaudodami neformaliojo švietimo krepšeliu.

„Nors mokslo metai tik prasideda ir per atostogas galbūt primiršti ir šokiai, ir muzika, ir dainavimas, bet jau penktadienį rajono mokyklų kolektyvai kartu su svečiais iš užsienio koncertuos Didžiosios Rinkos aikštėje. Čia vyks koncertas „Draugystės kalba – muzika“, − švietimiečių indėlį į šventę apžvelgia J. Lukoševičius ir pažymi, kad moksleivių dalyvavimas miesto gimtadienyje, kuriame prisimenama miesto istorija, įvairių laikotarpių įtaka jo vystymuisi yra puiki patriotinio ugdymo mokykla, o bendravimas su svečiais iš užsienio praplečia moksleivių akiratį, pagilina užsienio kalbų įgūdžius. Todėl ieškoma ir artimesnio moksleivių ir savivaldybės partnerių iš užsienio bendradarbiavimo. Atvykę į šventę užsienio svečiai apsilankys miesto mokyklose, o savivaldybė, planuodama pasisvečiavimus pas parterius į užsienį, pasirūpina, kad ir švietimo bendruomenė turėtų galimybių pas juos nuvykti. Ne vienas moksleivių meno kolektyvas jau yra koncertavęs kitų šalių miestuose partneriuose.

Šeštadienį Gegučių parke įsikurs Jaunimo kūrybinės laisvės parkas, jame vyks meninės improvizacijos, instaliacijos laiko tema.

Parke taip pat pamatysite teatralizuotų pristatymų ir šviečiančių meninių instaliacijų laiko tema. Šiame renginyje žiūrovų lauks didelis siurprizas – „Laiko kapsulė“! Tai talpykla, į kurią galima atnešti daiktų, jums atspindinčių dabartinį mus supantį pasaulį, galbūt užrašytas savo svajones ar tiesiog objektą, kuris turi simbolinę reikšmę. Pavyzdžiui: laikraštis, atvirukas, laiškas kitoms kartoms, piešinys, nuotrauka, suktukas. „Laiko kapsulė“ bus uždaryta ir palikta ateities kartoms, saugoma seniausiame pastate mieste, Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje. Mes nežinome, kiek laiko ji bus saugoma, bet tada, kai kapsulė bus atidaryta, paaiškės mūsų laikotarpio bruožai.

Tuo pačiu metu Gegučių parke bus atidaryta ir pirmoji Kėdainiuose gatvės bibliotekėlė, o knygos jai bus renkamos senamiestyje vyksiančiame vaikams ir jaunimui skirtame „Geros nuotaikos kiemelyje“. „Senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, turime jaukų kiemelį, kuriame per šventę ir apsigyvens gera nuotaka. Čia koncertuos grupė „Grok“. Apsilankę vaikai ir jaunimas galės užsiimti įvairia menine veikla“, − dar vieną šventės akcentą pristato O. Mikalauskienė.

Ryškiausi šventės akcentai

„Šioje šventėje turėsime išskirtinių reginių. Po pertraukos į šventę atvyksta nemažas būrys svečių iš miestų partnerių – šešios delegacijos iš penkių šalių. Pas mus svečiuosis švedų, suomių, baltarusių, ukrainiečių ir dvi lenkų delegacijos ir su jais atvykstantys meno kolektyvai. Penktadienį pasibaigus koncertui „Draugystės kalba – muzika“ 21 val. kėdainiečiai ir šventės svečiai išvys ugnies šou, kurį parodys Iš Lenkijos Brodnicos miesto atvykusi grupė. Tuo pačiu metu rengiamos vaišės miestelėnams. Skambant kantri muzikai virsime šiupinį, kepsime avieną, vaišinsimės šerniena ir stirniena – žodžiu švęsime jubiliejų iš širdies“,– šventę pristato O Mikalauskienė.

Prieš draugystės koncertą sumanytas įspūdingas reginys – 19 val. į dangų pakils didžiulė Kėdainių ir dar keletas menininkų sukurtų vėliavų ir plazdės jos virš senamiesčio iki 21 val. „Tokio reginio Kėdainiuose dar nebuvo“, – akcentuoja  kultūros centro direktorė ir pasidalija viltimi, kad orai leis sumanymą įgyvendinti.

Šeštadienis prasidės tradiciniu prekymečiu. Didžiosios Rinkos aikštėje vyks svečių iš užsienio šalių koncertas „Draugai – draugams“. Vakare, 19 val., Kėdainių arenoje iš šio miesto kilusio atlikėjo Manto Jankavičiaus ir  grupės parengta ,, Queen shou“ programa, persipinanti su lazerių šou. 21 val. Didžiosios Rinkos aikštėje  įspūdingas šventinis fejerverkas,  „Ugnies šou“ – grupės iš Brodnicos pakartotinis pasirodymas; muzikinės grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ koncertas.

Per šventę bus paminėta ir kino studijos „Mėgėjas“ 55-asis gimtadienis. Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ įkūrėjų kėdainiečių Vitolio Laumakio ir Adolfo Morėno 1963–2004 metais kurtų filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentiniu paveldu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Ir, be abejo, vienas ryškiausių šventės akcentų – „Radviliados“ festivalis.

„Radviliados“ festivalis

„Tai jau trečiasis „Radviliados“ festivalis. Pirmą kartą jį surengėme 2015 metais. Šio festivalio tikslas – giliau pažinti ir pristatyti Kėdainių istoriją tiek miestelėnams, tiek ir visiems, besidomintiems krašto istorija“, – pabrėžia šio festivalio sumanytojas, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Festivalis prasidės rugsėjo 8 d. daugiakultūriame centre rengiama Profesoriaus Juozo Galkaus edukacinė paskaita bus atidaryta  tapybos paroda „Radviliana“

18 val. Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje vyksta miesto šventės „Vidury Lietuvos“ ir Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada -2017“ atidarymas ir, kaip pažymi R. Žirgulis, vienas stipriausių festivalio akcentų Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės  pagonių apeigos“.

19 val. abipus Nevėžio ir ant pėsčiųjų tilto rengiama meninė akcija „Žemaičių ir Kėdainių krikštas.“

Rugsėjo 9 d. 11 val. Evangelikų reformatų bažnyčioje rengiamas Kėdainių dailės mokyklos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus auklėtinių pleneras „Piešiame Radvilų miestą“ Tuo pačiu metu Šviesiojoje gimnazijoje vyks Senovinių šokių kolektyvo „Saltus Gladii“ mokymai Šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos dalyviams, o Muzikos mokyklos – Dariaus Stabinsko paskaita „Mažosios Lietuvos ir Prūsijos XVI−XVII a. muzikos apžvalga“ ir senosios muzikos meistriškumo kursai: bendras muzikavimas su  Kėdainių muzikos mokyklos mokiniais

Po pietų, 13.30 Evangelikų reformatų bažnyčioje – viduramžių šokių grupės „Saltus Gladii“ ir muzikos grupės „Ambera“ koncertas, 14.30  čia skambės „Giesmės krikščioniškos“. Tai muzikinė kelionė po XVI–XVII a. Vokietijos, Prūsijos ir Mažosios Lietuvos reformatų bažnyčias Senosios muzikos atlikėjų iš Vokietijos, Austrijos, Italijos ir Lietuvos koncertas

15.30 val. kviečia „Radviliada caiodunensis“ – Kėdainių muzikos mokyklos Styginių orkestro, Kėdainių šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos, Kėdainių kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro studijos „Polėkis“ projektas.

„Tikimės, kad šioje šventėje kiekvienas suras jam tinkamą užsiėmimą ir pramoga ir pagal amžių, ir pagal pomėgius“, – į šventę kviečia jos rengėjai: Kėdainių rajono savivaldybės Sporto ir turizmo skyrius, Kėdainių kultūros centras ir Kėdainių krašto muziejus.


27 balandžio, 2024

Šiandien oficialiai baigtas vienijančio kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ projekto II etapas. Rekonstruotoje poeto, aktyvisto, teisininko, visuomenės veikėjo Juozo Čerkeso-Besparnio sodyboje įsikūrusiame […]

27 balandžio, 2024

Palangos kurorto muziejaus kieme atidaryta skiautinių paroda „Jorės vėjyje“. Kiemelio šeimininkai, Palangos kurorto muziejaus direktorė Virginija Paluckienė, parodos atidarymo metu […]

26 balandžio, 2024

Lietingas balandžio 24 d. vakaras Panevėžio „Šaltinėlio“ bibliotekoje buvo neeilinis: kupinas džiaugsmingo šurmulio, ryškių spalvų, gėlių aromato. Ir viso to […]

26 balandžio, 2024

2024 m. balandžio 25 d. Šiaulių kultūros centro Didžiojoje koncertų salėje vyko Motinos dienai skirtas renginys „Gerumo sparnai“. Pavasariu alsuojantis […]

25 balandžio, 2024

Poetė, literatūrologė ir filosofijos mokslų daktarė Ieva Rudžianskaitė išrinkta šių metų Maironio premijos laureate. Tokiam komisijos sprendimui pritarė šią savaitę posėdžiavusi […]

25 balandžio, 2024

Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas“ skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas […]

Vygaudo Juozaičio nuotr.
23 balandžio, 2024

Šiandien kultūros ministras Simonas Kairys pasveikino šalies bibliotekininkų bendruomenę Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga ir paskelbė geriausius 2023 metų bibliotekininkus. S. Kairys […]

23 balandžio, 2024

60-osios tarptautinės Venecijos meno bienalės metu įvyko lietuvių režisieriaus Jono Meko paskutinio kino filmo „Requiem“ peržiūra. Videoinstaliacija buvo rodoma netoli […]

22 balandžio, 2024

Laukiamiausias rajono bibliotekininkų renginys įvyko. Balandžio 22 dieną paaiškėjo, kas tapo geriausia rajono metų bibliotekininkė. Ja išrinkta Jurbarko rajono savivaldybės […]

22 balandžio, 2024

Balandžio 22 d. Inovacijų agentūra pradeda registraciją į trečius metus iš eilės vyksiančią verslumo įgūdžių programą „Startuok nuo 50+“. Ši […]

22 balandžio, 2024

Balandžio 20 dieną Jurbarko kultūros centras buvo kaip niekad gyvas ir garsus – čia vyko repsublikinis šokių konkursas „Emocijos 2024“. […]

21 balandžio, 2024

60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pristatė Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda) ir Marijos Teresės […]

21 balandžio, 2024

Įspūdingu gala koncertu pasaulio publikai atsivėrė naujieji Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rūmai. Gala koncertas apjungė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrą, […]

Rolando Parafinavičiaus nuotr.
20 balandžio, 2024

2024 m. balandžio 19 d. prie Šiaulių miesto centrinio parko estrados vyko šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ […]

19 balandžio, 2024

Rašytiniuose šaltiniuose Utenos vardas paminėtas 1261 m., kai Lietuvos karalius Mindaugas laiške kalavijuočių ordinui už suteiktą pagalbą perleido Utten žemes. […]

19 balandžio, 2024

Šią savaitę 230-ąjį jubiliejų švenčiančiuose Druskininkuose atidengti skulptoriaus R. Inčirausko sukurti atminimo suoleliai Druskininkams nusipelniusiems žmonėms: M. K. Čiurlioniui, K. […]

18 balandžio, 2024

Seimas į atmintinų dienų sąrašą įrašė 3 naujas – jaunimo darbuotojams, lituanistinėms mokykloms ir mecenatystei skirtas dienas. Jaunimo darbuotojo diena […]

17 balandžio, 2024

Šiandien prie Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pastato vyko šimtmetį šiemet mininčios Lietuvos dainų šventės įamžinimui skirto ąžuoliuko sodinimo akcija. Medelį […]

17 balandžio, 2024

Jubiliejinis festivalis Rokiškyje dovanojo emocijas ir puikų laiką ne tik žiūrovams, bet ir suteikė kūrybos džiaugsmo bei patirčių festivalio dalyviams. […]

17 balandžio, 2024

„NuSPACES. Branduolinės erdvės: atominio kultūros paveldo bendruomenės, materialumai ir vietovės“ yra tarptautinis mokslo projektas, 2021–2024 m. vykdytas trijose šalyse – […]