21 gruodžio, 2020

Neskaitykite tik „teisingų“ knygų. Patarimai, kaip atrasti mėgstamą literatūrą

Prisiminkime tas dienas, kuomet užėję į knygyną ar biblioteką turėjome visas galimybes bendrauti su ten dirbančiais žmonėmis bei kitais knygų gerbėjais. Net ir tiksliai nežinant, ką gi skaityti, visuomet gyvas bendravimas, patarimai ir kitų patirtys suteikdavo idėjų, kokią knygą pasirinkti. Šiandien visas gyvenimas persikėlė į virtualią erdvę. Nebeturime gyvų knygų pristatymų, praktiškai bet kada pasiekiamų konsultantų, bibliotekų darbuotojų, knygų būrelio susitikimų, todėl kartais gali atrodyti, jog skaityti tikrai nebėra ką. 

Tačiau virtualusis gyvenimas nėra toks jau blogas. Jis gali suteikti be galo daug informacijos žymiai mažesnėmis laiko sanaudomis. Ne išimtis ir knygų apžvalgos, virtualios skaitytojų bendruomenės bei platformos. Šiame straipsnyje aptarsime, ką naudinga žinoti ieškant knygų internete? 

„Neteisingų“ knygų nėra

Galima sutikti tikrai ne vieną žmogų sakantį, jog tikrai norėtų pradėti skaityti, bet paprasčiausiai nežino ką. Tuomet geriau patyrę dažniausiai atsako: svarbu įsigilinti į savo norus bei pomėgius ir skaityti tai, ką mėgsti. Bet jeigu žmogus nė nenumano kas jam patinka? Jeigu jo skaitymo kelias tik ką prasidėjo? 

Vargu, ar yra viena auksinė taisyklė. Ko gero, iš pirmo karto tikrai neperskaitysite savo gyvenimo knygos, todėl rekomenduojama po truputį bandyti susipažinti su skirtinga literatūra ir bandyti suprasti, kurio žanro kūriniai patinka labiausiai. Galbūt jus įtrauks nesibaigiantys nuotykiai ar karo istorijos? Arba turite labai gerą vaizduotę ir jums itin patiks išsamūs gamtos aprašymai, veikėjų portretai? Suvokę, kad viena ar kita knyga jums puikiai tinka, rekomenduojame nebėgti nuo to. Dažnai žmonės pamiršta, kas jiems patinka labiausiai, ir skaito tik „teisingą” literatūrą. 

Į ką atsižvelgti siekiant sužinoti, kokie gi kūriniai labiausiai patinka? 

Štai esminiai aspektai, kurie Jums tikrai padės sužinoti, knyga Jums tinka ar ne: 

Pasakojimo intensyvumas. Pravertę knygą ir paskaitę kelis jos puslapius turėtumėte suprasti, kaip intensyviai vyksta veiksmas. Galbūt visi 300 puslapių atvaizduoja vos kelias dienas, siužetas – lėtas ir jame pateikiama daug išsamių detalių? O gal keli šimtai puslapių įprasmina ilgiausias laiko juostas ir velniškai įtemptus veikėjų gyvenimus? Dažnu atveju skaitytojai pasiskirsto į dvi stovyklas: vieni labiau mėgsta lėtesnes, ramesnes istorijas, kiti priešingai – mieliau renkasi intensyvius pasakojimus. 

Charakteriai. Verta atkreipti dėmesį, kiek jų ir kaip išsamiai jie aprašomi. Kai kurie autoriai rašydami knygas, veikėjų personažams skiria kone pagrindinį dėmesį: išsamiai nupasakoja jų vidinę dramą bei tarpusavio santykius. Kiti labiau akcentuoja aplinkos, veiksmo aprašymus, o veikėjams neskiria tokio didelio dėmesio. Kaip yra konkrečioje knygoje skaitytojai gali sužinoti perskaitę knygos aprašymą arba pavartę kelis jos puslapius  to turėtų pakakti norint išsiaiškinti, kokį dėmesį autorius skiria veikėjams. 

Istorijos linija. Kaip ir minėjome prieš tai, istorija gali būti orientuota daugiau į veikėją arba priešingai –veiksmą, aplinką. Tiesa, yra knygų, kuriose istorijos yra persipynusios: herojai puikiai įsilieja į veiksmą ir jį papildo arba atvirkščiai. Yra ir tokių istorijų, kurios itin įkvepia, priverčia susimąstyti, sukrečia. Egzistuoja ir absurdo literatūra, kurios siužetas kiekvieno gali būti suprastas skirtingai. Tai yra gilesnė informaciją, kurią ne visada pavyks sužinoti vien iš knygos aprašymo, tad gali tekti pasiskaityti ir papildomų šaltinių internete. 

Rašymo tonas bei stilius. Kiekvienas autorius turi savo rašymo toną ir nors kartais mes net nesusimąstome, tai turi ganėtinai didelę įtaką tam ar knyga mums paliks įspūdį. Rašymo tonas neretai sukuria ir bendrą knygos nuotaiką.

Autoriaus rašymo stilius – taip pat svarbus komponentas renkantis knygą. Jis gali būti sudarytas vien iš dialogų arba priešingai – aprašymų. Sutiksite, jog egzistuoja ir poetiškai parašytų knygų  (tokių kaip garsieji draminiai Sofoklio, Moljero kūriniai), arba priturtintų alegorijom ir aforizmais – pavyzdžiui, J. Livingstonas Žuvėdra. 

Recenzijos – išsamu, ber ar neformuoja išankstinio požiūrio? 

Internete egzistuoja krūvos recenzijų, ypač daug jų galima rasti anglų kalba. Geras ir kokybiškas recenzijas yra puiku skaityti tuomet, kai norisi gilesnio knygos suvokimo, sąsajų su kontekstu, įvairių simbolistinių žymių paaiškinimo. Tiesa, neretai dėl savo išsamumo ir gylio, recenzijos būna pakankamai ilgos, todėl gali užtrukti nemažai laiko jas perskaityti. Be to, rekomenduojama kruopščiai pasirinkti recenzijų autorius: ne visi rašo kompetetingas ir profesionalias knygų apžvalgas, todėl nedidelė recenzentų analizė prieš tai – tikrai pasitarnaus. 

Kaip ir minėjome, dažnai recenzijos būna išsamios bei informatyvios, todėl neretai gali šiek tiek išduoti siužeto eigą. Užkietėję skaitytojai teigia, jog į recenzijas reikėtų atsigręžti jau tik perskaičius knygą. Dėl subjektyvios recenzento nuomonės dar su knyga nesusipažinęs skaitytojas gali susidaryti išankstinę nuomonę, koncentruotis tik į recenzijoje akcentuotus dalykus, nekreipdamas dėmesio į kitus – galbūt taip pat svarbius. 

Internetinės platformos: kodėl verta prisijungti prie Goodreads bendruomenės? 

Dažnas knygų fanatikas sutiks, jog Goodreads yra vienas jų mėgstamiausių socialinių tinklų. Visgi ši plaftorma gali būti pravarti ir tik pradedantiems savo skaitymo kelią. Ši virtuali skaitytojų bendruomenė buvo sukurta 2006 metais, jos įkūrėjai Elizabeth Khuri Chandle ir Otis Chandler. Pirminė šių bendražygių idėja kilo žvalgantis po artimųjų ir pažįstamų nuosavas knygų bibliotekas – šią patirtį platformos įkūrėjai norėjo perkelti į virtualią, visiems pasiekiamą erdvę. 2013 metais Amazon paskelbė įsigijusi Goodreads. Statistos duomenimis šiandien šią bendruomenę sudaro daugiau nei 90 milijonų vartotojų. Skaičiai stulbinantys, todėl išskirsime aspektus, kodėl ši platforma yra tokia pamėgta interneto vartotojų: 

Bendruomeniškumas. Pats skaitymas yra labai individuali veikla, tačiau Goodreads sukuria buvimo skaitytojų bendruomenės dalimi jausmą. Šioje platformoje galima matyti, ką skaito draugai, pažįstami, kolegos. Galima sekti ir visiškai nepažįstamus žmones iš viso pasaulio. 

Skatinimas skaityti kuo daugiau knygų. Goodreads suteikia daugybę funkcijų, kurios padeda perskaityti daugiau knygų. Viena iš veiksmingiausių – skaitymo iššūkiai, kuriuos skaitytojas gali nusistatyti pats. Pavyzdžiui, turite tikslą per 2021 metus perskaityti 30 knygų? Ne problema! Goodreads seks, kaip Jums sekasi vykdyti iššūkį. Be to, Goodreads bendruomenė mato, kaip greitai ir kiek knygų jūs perskaitėte – tai gali sužadinti savotišką azartą skaityti kuo daugiau ir pildyti šį sąrašą. 

Tvarkingas perskaitytų knygų sąrašas. Goodreads platforma leidžia tvarkingai kaupti perskaitytų knygų sarašą, klasifikuojant jas pagal žanrus. Taip niekada nepamiršite kiek ir kokių knygų skaitėte. Tai patogu, kuomet skolinatės knygas arba renkatės skaityti įvairių formų leidinius (elektroninius, audio, popierinius). 

Lengvesnė naujų knygų paieška. Tai esminė priežastis, kodėl verta pradėti naudoti Goodreads platformą. Kaip ir minėjome, joje skaitytojai turi galimybę sekti kitus vartotojus ir matyti jų perskaitytų knygų įvertinimus bei rekomendacijas. Pasirinkus sekti panašų skonį turinčius knygų fanatikus, galima kasdien įsikvėpti naujiems skaitiniams. 

Kita taip pat labai naudinga skiltis yra  „Skaitytojai taip pat mėgsta”. Šalia kūrinio aprašymo yra pateikiama informacija, kokias panašaus žanro knygas skaitytojai taip pat įvertino teigiamai. Be to, Goodreads yra pakankamai gerai ištobulinę algoritmus, kurie pagal jūsų vykdomas paieškas ir interesus teikia pasiūlymus, ką skaityti. 

Taigi, netgi ir nesant galimybei susitikti knygynuose, idėjų, ką gi skaityti, visuomet galima rasti interneto platybėse. O jeigu visa tai jūsų nesužavėjo, visuomet kviečiame kreiptis į VAGA komandą: pakonsultuosime ir padėsime išsirinkti geriausias knygas internete.


29 balandžio, 2024

Priedangų tinklas Lietuvoje palaipsniui plečiasi, tačiau jų skaičius priklauso nuo pačių savivaldybių nevienodai atsakingo požiūrio į civilinę saugą, Seime surengtoje […]

Andrius Romanovskis. Karolinos Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.
29 balandžio, 2024

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis įspėja, kad jeigu gynybos poreikiai bus finansuojami vien tik verslo mokesčiais, tai sukurs […]

27 balandžio, 2024

Mokslininkai praneša, kad uodų pernešamos ligos – maliarija ir dengės karštligė – sparčiai plinta visame pasaulyje. Jos plinta ir kai […]

27 balandžio, 2024

Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigia, kad per 2023 m. Lietuvoje veikiančios statybos bendrovės užsienio rinkose įvykdė darbų, kurių vertė […]

Pašto ženklai su Plačiažnypliu vėžiu ir Mažažiede lelija
26 balandžio, 2024

Šiandien, balandžio 26 d, Lietuvos paštas išleidžia menininkės Darios Podluzhnos kurtus pašto ženklus „Europa. Povandeninė fauna ir flora“. Ant naujausių […]

Lina Petronienė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
25 balandžio, 2024

Rinkimų repeticijos metu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galimai nutekino tūkstančių rinkėjų duomenis, praneša portalas „lrytas.lt“. Portalo žiniomis, praėjusį antradienį vienas […]

Remigijus Žemaitaitis. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.
25 balandžio, 2024

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, ketvirtadienį konstatavo Konstitucinis Teismas (KT). „Lietuvos […]

25 balandžio, 2024

Jeigu jus domina Apple Watch išmanieji laikrodžiai arba tokį jau turite, norint išnaudoti pilną jo funkcionalumą, reikėtų pasirūpinti prijungimu prie […]

25 balandžio, 2024

Balandžio 24 d. Mykolo Romerio universitete (MRU) apdovanoti aktyviausių Lietuvos bendruomenių konkurso nugalėtojai. Jau dešimtą kartą vykęs respublikinis konkursas „Bendruomenė […]

25 balandžio, 2024

Darbdavys siūlo šalia pagrindinių pareigų padirbėti papildomai? Dažniausias klausimas – ar reikia sudaryti naują darbo sutartį? Ne, nereikia. Dėl darbo […]

25 balandžio, 2024

Nors saugumui kelyje skiriamas didelis dėmesys, tačiau eismo įvykiuose žuvusių ir sužeistų pėsčiųjų skaičius pastaraisiais metais vėl išaugo. 2023-aisiais sužeista […]

23 balandžio, 2024

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau […]

23 balandžio, 2024

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Nors iki oficialaus „Android 15“ […]

22 balandžio, 2024

Pirmadienį Nepriklausomybės aikštėje kelios dešimtys žmonių susirinko į protesto akciją, skirtą solidarizuotis su už prekyba kanapių produktais nuteistu Martynu Simanynu. […]

22 balandžio, 2024

Pirmadienį Lietuvoje prasideda vienos didžiausių nuo Nepriklausomybės atgavimo nacionalinės pratybos „Perkūno griausmas 2024“, kuriose treniruosis Lietuvos kariuomenė ir visos valstybės […]

19 balandžio, 2024

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus […]

19 balandžio, 2024

Po Lietuvos žiedinių savivaldybių merų kreipimosi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl nepritarimo rengiamai pacientų pavėžėjimo pertvarkai ministerija šią […]

Gitanas Nausėda. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.
19 balandžio, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lenkijoje buvo sulaikyti du asmenys, įtariami išpuoliu prieš Lietuvoje gyvenantį Rusijos opozicionierių Leonidą Volkovą. „Lenkijoje […]

18 balandžio, 2024

Vilniaus rajone ketvirtadienio naktį užsidegė Medininkų pasienio kontrolės punkte esantis Vilniaus teritorinės muitinės angaras. Žmonės per gaisrą nenukentėjo, darbuotojai spėjo […]

18 balandžio, 2024

Atšilę orai ne tik pripildė parkus ir skverus saule pasidžiaugti skubančiais gyventojais, bet ir įnešė pokyčių į eismo srautus. Gatvėse […]