Savanoriai ugniagesiai: „Kartu galėsime daugiau nuveikti“

Gruodžio 9 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente vyko pasitarimas, kuriame buvo aptarti savanorių ugniagesių veiklos organizavimo klausimai. Nuo sausio 1 d. šalies savivaldybių priešgaisrinių tarnybų komandas papildys savanoriai ugniagesiai. Į pasitarimą atvyko vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius, VRM Viešojo saugumo politikos departamento direktorius Tomas Žilinskas, šio departamento Visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos užtikrinimo skyriaus vedėjas Darius Vasaris ir vyriausioji specialistė Sonata Mickutė, departamento pareigūnai, apskričių priešgaisrinių gelbėjimo valdybų viršininkai ir savanorystės veikloje aktyviausiai dalyvaujantys žmonės. Po pasitarimo nuotaikingą koncertą surengė neseniai savanoriu ugniagesiu tapęs dainininkas Jurgis Didžiulis.
Viceministras A. Norkevičius pasitarimo dalyviams perdavė vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio sveikinimą, įveikus pirmąjį ir patį svarbiausią etapą įteisinant savanorių ugniagesių veiklą. „Laukiame sausio 1 dienos, kai procesas prasidės realiai. Sveikinu, kad sugebėjote padaryti visus numatytus darbus. Savanorijos idėja nėra nauja. Savanorių yra policijos sistemoje, socialinėje priežiūroje ir kitur. Džiugu, kad dabar būsime tarp tų šalių, kuriose yra savanorių ugniagesių. Linkiu šiuose darbuose ugnies, skleisti tas idėjas ir stengtis, kad savanoriai padėtų jums, o mes visi būtume saugesni“, – sakė A. Norkevičius.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius vidaus tarnybos generolas Remigijus Baniulis pažymėjo, kad gruodžio 5 d. buvo minima Savanorių diena: „Tądien buvo daug kalbama apie socialinę rūpybą, sveikatos priežiūrą, kitas sritis, kuriose aktyviai veikia savanoriai. Trūko tik savanorių ugniagesių. Tikiuosi, kad po metų galėsime pasakyti, kad savanoriai ugniagesiai nėra popieriniai, jie veikia ir duoda apčiuopiamą naudą.“
Direktorius priminė, jog 2010 m. Vyriausybė patvirtino savanorių ugniagesių koncepciją. „Prieš tai dar reikėjo įrodyti savanorių naudingumą ir pridėtinę vertę mūsų tarnybai. Prabėgo 5 metai, kol buvo parengti visi teisiniai dokumentai. Popierių „pagaminti“ yra lengviau negu sužadinti patriotinius jausmus, įkvėpti žmones, – sakė direktorius. – Mes visi į pasaulį ateiname nusiteikę kurti gėrį, tačiau augant atsiranda egoizmas, savanaudiškumas, noras pabūti nuošaly nuo tokių dalykų, pasidžiaugti degančiu kaimynų namu. Manau, kad per savanoriją mes pakeisime tą požiūrį į degantį namą, kursime gėrį, padėdami žmonėms, patekusiems į nelaimę. Teisinė bazė sudėliota, visa kita mūsų rankose. Ar tapsime savanoriais – būsime ramstis kaimynui, bičiuliui, draugui. Visiems linkiu sėkmės ir tikiu, kad sausio 1-ąją visi prabusime savanoriais.“
Kaip buvo atkuriama savanorių ugniagesių veikla ir kokius darbus teko nuveikti, kalbėjo departamento direktoriaus pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Vygandas Kurkulis. Jis padėkojo visiems, kurie prisidėjo atliekant sudėtingą darbą – rengiant dokumentus. „Klausimų buvo gerokai daugiau nei atsakymų,“ – teigė V. Kurkulis. Jis apžvelgė savivaldybių priešgaisrinių tarnybų finansavimą 2009-2015 m. „Kitų metų biudžetas didesnis negu 2015-aisiais, tačiau daugiau lėšų reikės dėl nuo kitų metų iki 350 eurų didėsiančio minimalaus atlyginimo. Tačiau manau, kad po 5-7 metų, kai ugniagesius pakeis savanoriai ugniagesiai, mes sutaupysime apie 3 mln. eurų, kuriuos galėsime investuoti į technikos atnaujinimą ir kitas reikmes“, – sakė V. Kurkulis.
V. Kurkulis paaiškino, kas ir kaip galės tapti savanoriu, kas bus tie pirmieji savanoriai, kaip jiems bus perduodama informacija apie gaisrą, kaip jiems bus atlyginama už darbą ir kt. Jis pasidžiaugė, kad Ugniagesių gelbėtojų mokykla jau yra parengusi savanoriams ugniagesiams skirtą vadovėlį. Taip pat jis teigė, kad jau 30 savivaldybių nurodė, kad jos bus savanoriškos veiklos organizatoriai. Dar yra 19 savanoriškosios veiklos organizatorių, kurie nepriklauso savivaldybėms, taip pat kelios asociacijos.
O pirmieji savanoriai, pasak V. Kurkulio, turėtų būti priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų, tiek savivaldybių, tiek valstybės, darbuotojai: „Tuo labiau, kad ugniagesiai vieną parą dirba, o tris turi laisvas. Tikimės, kad savanoriais taps žinybinių priešgaisrinių pajėgų darbuotojai, jaunimas, aktyvių bendruomenių nariai.“ V. Kurkulis teigė, kad konkretų atlyginimo dydį už laiką, kurį savanoris praleis gesindamas gaisrą ar būdamas mokymuose, nustatys savanorių veiklos organizatorius. Tačiau teisės aktuose yra numatyta, kad savanoriui bus mokama ne didesnė nei 1 proc. vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Taip pat jiems numatyta padengti kelionės, nakvynės, maitinimo ir ryšio išlaidas. Maitinimo išlaidos – 3,5 euro vienai dienai, kai savanorio ugniagesio veikla trunka ne mažiau kaip 4 val.
V. Kurkulis pažymėjo, kad rengiantis savanorių ugniagesių veiklai, parengta 14 įgyvendinamųjų teisės aktų, parengta metodinė medžiaga, susitikta su savivaldybių merais ir administracijų direktoriais, profesinių sąjungų nariais, Lietuvos savivaldybių asociacija, savivaldybių priešgaisrinių tarnybų vadovais ir darbuotojais ir kt. „Šiemet daug dirbome. Noriu visiems padėkoti už nuveiktus darbus. Būdami kartu galėsime daugiau pasiekti. Yra daug galimybių, kurias mums atveria savanoriai.“
Į pasitarimą atvykęs dainininkas J. Didžiulis, prieš surengdamas neilgą koncertą būsimiesiems savanoriams, sakė: „Aš norėčiau paploti jums. Ačiū jums už tą galimybę, kurią man suteikėte. Beje, kai buvau 5 ar 6 metų, išgelbėjau savo šeimą nuo gaisro. Mano šeima apie tai ilgai kalbėjo ir man buvo labai malonus tas jausmas. Jūsų darbas labai prasmingas, tačiau moka jums mažai. Mūsų visuomenėje yra labai didelė problema – mes mokame daug tam, kuris neneša tos vertės. Aš negaliu jums sumokėti, aš galiu tik paploti jums. Lankydamas savanorių ugniagesius kursus supratau, kad šiam darbui reikia ne tik smegenų, bet ir drąsos. Dėkoju, kad jūs man suteikėte tą galimybę padėti. Visuomenė nori prisidėti prie jūsų veiklos. Jeigu ji supras jus, padės jums. Žinau, jeigu mano namas užsiliepsnos, jūs ateisite. Aš galiu atsidėkoti jums tik savo muzika.“
Lietuvoje atgaivinti savanorių ugniagesių veiklą nutarta atgaivinti dėl didelių kaimo ugniagesių išlaikymo kaštų, senos kaimo ugniagesių technikos ir kt. Savanoriai ugniagesiai kaime ne tik gesins gaisrus, bet ir aktyviai talkins stiprindami saugos kultūrą. Todėl į jų gretas bus stengiamasi suburti kuo daugiau žmonių. Kaimo gaisrinėse ir toliau budės ugniagesiai, vairuojantys gaisrų gesinimo ir gelbėjimo automobilius, bet kitus ugniagesius jose ilgainiui keis savanoriai ugniagesiai.
Jurgis Didžiulis surengė koncertą ir papasakojo apie mokymus, kuriuose kartu su savo komanda įgijo ugniagesiams savanoriams būtinų įgūdžių.