Afrikinis kiaulių maras. 2015 m. faktai ir skaičiai

2015 metais Lietuvoje nustatyti 124 afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Naminių kiaulių vietose buvo užregistruota 13 AKM židinių, iš jų 11 – Trakų rajone ir po vieną Jonavos ir Kupiškio rajonuose. Labiausiai AKM virusas plito laukinėje faunoje. Per metus iš viso užregistruota 111 židinių, kuriuose AKM patvirtintas 132 šernams (59 gaišusiems bei 73 sumedžiotiems). AKM užkrėsta teritorija praplėsta Anykščių, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Molėtų, Prienų, Širvintų, Zarasų rajonuose. Per 2014-2015 metus AKM užkrėsta teritorija apėmė 19 šalies savivaldybių.
Atsižvelgus į didelį AKM židinių skaičių Trakų rajone, buvo išplėsta buferinė zona, kurioje ūkininkai savo reikmėms laikantys iki 100 kiaulių, privalėjo jas paskersti. Už patirtus nuostolius žmonėms išmokėta daugiau kaip 90 tūkst. eurų kompensacijų.
Vykdant sustiprintą kiaulių ir šernų stebėseną, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 2015 m. ištirta daugiau kaip 12 tūkst. šernų ir apie 25 tūkst. kiaulių mėginių. Buvo tiriami visi rastų šernų gaišenų, o užkrėstose teritorijose ir visų sumedžiotų šernų mėginiai.
2015 m. pradėta įgyvendinti Europos Komisijos kofinansuojama šernų populiacijos reguliavimo programa. Siekiama, kad 1 km2 liktų ne daugiau kaip 0,5 šerno. Todėl skatinama tikslinė šernų medžioklė, medžiotojams mokamos išmokos už sumedžiotas šernų pateles. Be to, pradėta ruošti išmokų mokėjimų tvarka asmenims, radusiems šernų gaišenas ir apie tai pranešusiems teritorinėms VMVT.
Kovojant su AKM, labai svarbus visuomenės, ypač ūkininkų, medžiotojų ir privačių veterinarijos gydytojų sąmoningumas. Siekiant informuoti visuomenę apie naujausią situaciją šalyje ir regione, 2015 m. organizuota VMVT informacijos kampanija. Šalies seniūnijose ir urėdijose išplatintos skrajutės apie biologinės saugos reikalavimus ūkininkams ir medžiotojams, transliuotos teminės televizijos laidos bei spausdinti straipsniai daugelyje šalies interneto naujienų portalų.
Pernai AKM situacija buvo įtempta ir kaimyninėse šalyse. Estijoje užregistruoti 723 AKM židiniai laukinėje faunoje (liga nustatyta 1 071 šernui) ir 18 kiaulių laikymo vietų, Latvijoje – 753 židiniai (užsikrėtę 1 050 šernų) ir 10 kiaulių ūkių, Lenkijoje – 53 židiniai (AKM pripažinta 85 šernams) ir 1 atvejis kiaulių laikymo vietoje.