R. Šadžius: „Šiemet tikiuosi dar efektyvesnės VMI veiklos”

Užtikrinti, kad 2016 metais būtų įvykdytas valstybės biudžeto pajamų planas, o papildomų pajamų būtų surinkta ne mažiau kaip 0,2 proc. planuojamo 2016 m. BVP – tokią užduotį Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) 2016 metams iškėlė Finansų ministerija.
„Inspekcijai keliamos užduotys yra pasvertos ir realios. Mokesčių administravimą gerinančių priemonių efektyvumu įsitikinome jau praėjusiais metais – nors ekonomikos augimas buvo lėtesnis nei prognozuota, biudžetas buvo ne tik įvykdytas, bet ir viršytas. Šiemet tikiuosi dar efektyvesnės VMI veiklos, kad pradėti darbai būtų tęsiami pasitelkiant išmaniąsias technologijas bei sistemingiau kovojama su agresyviu mokesčių planavimu“, – po šiandien vykusio Finansų ministerijos ir VMI atstovų pasitarimo komentavo finansų ministras Rimantas Šadžius.
Dėmesio koncentracija į PVM ir GPM
Tam, kad būtų įgyvendintos šių metų užduotys, Finansų ministerija VMI nurodė didžiausią dėmesį skirti pridėtinės vertės (PVM) ir gyventojų pajamų (GPM) mokesčių administravimui, pirmiausiai tęsiant kovą su PVM sukčiavimu ir atlyginimais „vokeliuose”, užtikrinant glaudų bendradarbiavimą su SODRA, griežčiau kontroliuojant dideles pajamas gaunančių asmenų pajamų apmokestinimą.
2016 m. VMI įpareigota tęsti teigiamą poveikį biudžeto pajamoms turėjusias priemones, tarp jų – griežtesnę išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų kontrolę. Nuo 2016-ųjų spalio numatoma įdiegti išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) priemones, o pereinamuoju laikotarpiu VMI bus tęsiamas vadinamasis PVM sąskaitų faktūrų projektas, išplečiant tikrinimo apimtį nuo 10 tūkst. 2016 m. pradžioje iki ne mažiau kaip 30 tūkst. PVM mokėtojų nuo 2016 m. liepos. VMI vertinimu, ši priežiūros priemonė leis valstybės biudžetą papildyti virš plano apie 40 mln. eurų.
VMI ir SODROS duomenimis, dirbančiųjų, kurie oficialiai gauna ne didesnį nei minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), dalis vis dar išlieka didelė ir sudaro daugiau nei ketvirtadalį visų dirbančiųjų. Tuo tarpu gyventojų, kurių oficialios pajamos iš darbo santykių viršija 1 tūkst. eurų per mėnesį, dalis sudaro tik apie 16 proc. nuo visų dirbančiųjų. Tai gali būti siejama ir su neapskaitytu darbo užmokesčiu bei kitais piktnaudžiavimais (pavyzdžiui, įdarbinimu neva ne visai darbo dienai). Kovoje su šiais reiškiniais, VMI paraginta tęsti su darbo santykiais susijusių pajamų slėpimo prevenciją ir kontrolę, glaudžiai bendradarbiaujant su SODRA, Valstybine darbo inspekcija ir kitomis institucijomis.
2015 m. dideles pajamas (daugiau nei 12 tūkst. eurų per mėnesį) gaunančių gyventojų efektyvusis GPM tarifas sudarė vos 3,9 proc., tuo tarpu mažiau uždirbančių gyventojų efektyvusis tarifas siekė 10 proc. Dėl to akcentuota, kad VMI privalo atkreipti ypatingą dėmesį į asmenis, gaunančius dideles pajamas, bei tuos, kurių turtas bei išlaidos neatitinka gautų pajamų, tam operatyviai panaudojant informaciją, gautą ir iš kitų valstybių apie jose Lietuvos gyventojų turimą turtą ar gaunamas pajamas.
Kova su agresyviu mokesčių planavimu
Atsižvelgdama į augančią verslo globalizaciją bei į faktą, kad ir Lietuvoje yra kuriamos struktūros, siekiančios neteisėtai pasinaudoti galiojančiomis mokesčių lengvatomis, Finansų ministerija reikalaus, kad VMI stiprintų kovą su agresyviu mokesčių planavimu, ypatingą dėmesį skiriant didiesiems mokesčių mokėtojams. Tam, kad būtų galima išsiaiškinti agresyvaus mokesčių planavimo schemas ir išsireikalauti valstybei mokėtinus mokesčius, bus pasitelkiama sisteminė analizė, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Europos Sąjungos (ES) patirtis, iš kitų šalių mokesčių administratorių bei finansų įstaigų gauta informacija, kuria nuo šių metų ES šalys keičiasi automatiškai.
Stiprinama duomenų sauga
Jau šiuo metu VMI atitinka itin aukštus duomenų saugos reikalavimus: VMI turi ISO 27001 standarto duomenų saugos sertifikatą, atitikimą reikalavimams patvirtino Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atliktas Lietuvos mokestinės informacijos saugumo sistemos vertinimas ir JAV iždo departamento atstovai, lankęsi Lietuvoje 2014 metais, prieš pradedant automatinius mainus apie finansines sąskaitas pagal Lietuvos dvišalę sutartį su JAV.
Tačiau VMI įpareigota toliau stiprinti mokesčių mokėtojų duomenų saugumą, ypatingą dėmesį kreipiant į iš bankų pateikiamą informaciją. Pastarajai bus taikoma griežtesnė prieigos prie duomenų tvarka, kontrolė bei stebėsena; ji taip pat turėtų būti saugoma atskirai nuo kitų mokesčių administravimui skirtų duomenų.