Europos Komisija paskelbė Lietuvos apžvalgą
Europos Komisija (EK) paskelbė ataskaitas, kuriose apžvelgė Europos Sąjungos šalių, įskaitant ir Lietuvą, ekonominę ir socialinę politiką, vertino kaip šalys įgyvendina joms skirtas rekomendacijas. Tokia ataskaita skelbiama antrą kartą.
Apžvalgoje rašoma, kad 2015 m. Lietuvos ekonomikos augimą skatino stiprus vidaus vartojimas, tuo tarpu eksporto apimtys buvo laikinai sumažėjusios. Prognozuojama, kad 2016 metais mūsų šalies ekonomikos augimas įgis pagreitį dėl tolesnio stipraus vidaus vartojimo, kurį skatins spartus realaus darbo užmokesčio augimas, investicijų ir didėjančio eksporto.
Vertindama Lietuvos pažangą, Komisija paminėjo progresą dėl mokesčių sumažinimo mažiau uždirbantiems gyventojams ir pagerėjusio mokesčių surinkimo, o vienu iš pagrindinių iššūkių įvardino siekį subalansuoti mokesčių politiką taip, kad ji būtų palanki ekonomikos augimui. Ataskaitoje pažymima, kad mažas pajamas gaunančių piliečių apmokestinimas išlieka sąlyginai aukštas, kai tuo tarpu aplinkosaugos bei turto mokesčiai yra gana žemi. Be to, EK nuomone, svarbu toliau gerinti PVM surinkimą.
Primename, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimai, kuriais buvo padidintas maksimalus neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), NPD šeimoms, auginančioms mažus vaikus bei neįgaliesiems. Dėl to mažiausiai uždirbantys gyventojai, šeimos, auginančios vaikus bei neįgalieji šiemet gaus daugiau pajamų.
Siekiant geresnio darbo ir kapitalo pajamų apmokestinimo balanso, buvo susiaurintos kapitalo pajamoms (vertybinių popierių perleidimo sandoriams ir palūkanoms) taikomos lengvatos, pailgintas kito nei gyvenamojo būsto pardavimo neapmokestinimo laikotarpis, apmokestinti sąvartynų operatoriai, nuo kovo didės akcizai alkoholiui ir rūkalams.
Siekdama gerinti mokesčių surinkimą Finansų ministerija iškėlė Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) užduotį užtikrinti, kad 2016 metais būtų įvykdytas valstybės biudžeto pajamų planas, o papildomų pajamų būtų surinkta ne mažiau kaip 0,2 proc. planuojamo 2016 m. BVP.
Didžiausias dėmesys bus skiriamas pridėtinės vertės (PVM) ir gyventojų pajamų (GPM) mokesčių administravimui, pirmiausiai tęsiant kovą su PVM sukčiavimu ir atlyginimais „vokeliuose”. 2016 m. VMI įpareigota tęsti teigiamą poveikį biudžeto pajamoms turėjusias priemones, tarp jų – griežtesnę išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų kontrolę.