22 rugsėjo, 2023

Balansas tarp darbo ir asmeninio gyvenimo – ar darbdaviai padeda jį atrasti?

MAXIMA LT nuotr.

Neretai ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančiai šeimai rugsėjis yra nerimo metas, kai tenka perplanuoti ne tik biudžetą, bet ir darbui skiriamą laiką ar net laisvalaikio pramogas. Mokslo metais prasideda įvairios neformalaus ugdymo veiklos, būreliai, natūralu, kad dirbančių tėvų rūpesčiu tampa vos septynerių sulaukusių atžalų gyvenimo organizavimas. Darbdaviai pripažįsta – tai sudėtingas laikotarpis šeimoms, kai reikia ieškoti balanso tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, todėl pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama darbuotojo aplinkai už darbo ribų.

Socialinės naudos ir motyvacinės priemonės darbuotojams šiuolaikinėje darbo rinkoje vis dažniau yra suvokiamos kaip būtinybė. Papildomas sveikatos draudimas, laisvadieniai, išmokos svarbiais gyvenimo momentais – tai tik dalis naudų, kurios gali paskatinti darbuotojų lojalumą, įsitraukimą ir pasitenkinimą darbu. Pastebima, kad darbdaviai gerokai daugiau dėmesio skiria ir emocinei gerovei, pusiausvyrai tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, tad vis dažniau papildomų naudų sulaukia ir darbuotojų šeimos nariai.

Nauda ir darbuotojams, ir organizacijai

Organizacijų konsultantė Aistė Mažeikienė pastebi, kad siekdamos didesnio pranašumo rinkoje, produktyvumo ir darbuotojų gerovės, organizacijos negali pamiršti darbuotojo šeimos ir jai daromos įtakos.

„Organizacijos poveikis šeimai, stebimas netiesiogiai, atsiliepia ir pačiai organizacijai: per pasikeitusias darbuotojo nuostatas, požiūrį, emocinę būseną, sveikatą. Tyrimų visuma pagrindžia, kad darbuotojas, kuris geba suderinti darbą ir šeimą, yra laimingas ir duoda daugiau naudos organizacijai. Žmonės jaučiasi produktyvūs, kai gali su darbu suderinti savo įsipareigojimus juos supančiai aplinkai – ne tik vaikams, bet ir tėvams, kuriems reikia priežiūros, net ir naminiams gyvūnams ar ūkiui. Darbdaviui neįvertinant asmeninės darbuotojo aplinkos svarbos, kilus konfliktui tarp darbo ir šeimos, darbuotojas dažnesniu atveju prioritetu pasirinks šeimą“, – sako A. Mažeikienė.

Rugsėjį – ypatingas dėmesys darbuotojų vaikams

Daugiausiai – apie 12-ai tūkstančių – žmonių darbo vietas šiuo metu užtikrinantis prekybos tinklas „Maxima“ sako suprantantis, kad rugsėjis, kaip ir Kalėdų laikotarpis, šeimoms yra ypatingas metas. Jau rugpjūtį prasidėjęs pasiruošimo bumas tęsiasi maždaug iki rugsėjo pabaigos, kol pamažu susidėlioja mokyklos ir užklasinės veiklos rutina. O visas rugsėjis tampa naujo etapo pradžia, kuri gali kelti stresą tiek šeimos nariams, tiek šeimos biudžetui.  

„Dirbantiems tėvams suteikiame ne tik moralinį palaikymą, tačiau prisidedame ir prie jų šeimos biudžeto stabilumo. Prasidedant naujiems mokslo metams, daugiavaikėms ar neįgalius vaikus auginančioms šeimoms įteikiame dovanų kuponus, kad pasiruošimas mokslo metams būtų lengvesnis“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ Personalo, procesų ir kokybės valdymo departamento direktorė Tatsiana Ihnatovich.

Be to, pasak T. Ihnatovich, kiekvieną rugsėjį darbuotojų vaikams prasideda kasmetinė „Maximalistų“ programa, pagal kurią šaunius mokslo rezultatus rodančioms darbuotojų atžaloms yra skiriamos stipendijos.

Kuria ryšį su šeimos nariais 

Pasak A. Mažeikienės, pastaruoju metu pastebima, kad darbdaviai vis labiau siekia užtikrinti darbuotojų gerovę, nuo kurios yra neatsiejamas dėmesys šeimai, darbo ir asmeninio gyvenimo balansas.

„Kur kas daugiau nei anksčiau darbdavių supranta, kad darbuotojai turi šeimas ir artimuosius. Reikalavimai dirbti visą parą, neskaičiuoti darbo valandų ir nuolat atsiliepti telefonu palaipsniui išeina „iš mados“. Mokymuose vis daugiau darbuotojų susitaria vienas kito netrukdyti ne darbo metu, išskyrus tuos kraštutinius atvejus, kai tai neišvengiama“, – pastebi organizacijų konsultantė.

Pasak „Telia” naudų ir atlygio vadovės Ingos Abraškevičės, organizacija gali didinti darbuotojų įsitraukimą bei motyvaciją supažindindama darbuotojų artimuosius su bendrovės vertybėmis, kurdama saugią ir palaikančią darbo aplinką. Pasak jos, šiemet bendrovė nusprendė žengti išskirtinį žingsnį ir vieni pirmųjų Lietuvoje pakvietė savo darbuotojų tėvus į „Tėvų susitikimą“ biure.

„Pakvietėme darbuotojų tėvus ir senelius į neįprastą renginį ir pasiūlėme sužinoti, ką kasdien veikia jų atžalos bei susipažinti su jų kolegomis. Šis neįprastas formatas yra ne tik puiki proga praleisti daugiau laiko su brangiausiais žmonėmis, bet ir leisti tėvams iš arti pamatyti, kaip iš tikrųjų atrodo jų atžalų darbas. Technologijoms tobulėjant dideliu greičiu, tėvai ir seneliai, dažnai, iki galo ir nesupranta ką iš tikrųjų dirba jų vaikai, ir paklausti atsako „kažką su kompiuteriu“, tad siekiame padėti jiems geriau suprasti savo vaikų kasdienybę ir prie kokių didelių projektų jie prisideda, – apie naujovę pasakoja I. Abraškevičė.

Įsitraukimą didina darbuotojams ir jų šeimoms suteikiamos vertės

Siekdamos didesnio darbuotojų įsitraukimo, neretai organizacijos stengiasi į veiklas įtraukti darbuotojų šeimos narius bei suteikti jiems papildomų verčių. Pavyzdžiui, draudimo bendrovės ERGO darbuotojai ne tik apdraudžiami privačiu sveikatos draudimu ir draudimu nuo vėžio bei gali juo apdrausti ir šeimos narius, tačiau taip pat skatinami būti ERGO bendruomenės dalimi.

„Darbuotojai ir jų šeimos nariai kviečiami dalyvauti įvairiuose įmonės renginiuose, drauge paminėti šventes bei savanoriauti sodinant medelius ar tvarkant Lietuvos pajūrį. Darbuotojams sulaukus šeimos pagausėjimo skiriame specialią išmoką ir dovaną, taip pat organizuojame vaikų žygius, plėtojame projektą „ERGO tėveliai“, kurio tikslas – palaikyti darbuotojus visuose vaiko priežiūros atostogų etapuose bei įtraukti juos į įmonės veiklas. Negana to, kiekvienam darbuotojui per metus skiriame penkias papildomas motyvacines dienas, kurias jie gali skirti šeimai, o centriniame biure Vilniuje esame įrengę vaikų erdvę „ERGO Aviliukas“, skirtą darbuotojų vaikams“, – apie gerąsias praktikas pasakoja ERGO Lietuvoje vadovo  Tadas Dovbyšas.

Emocinės sveikatos svarba organizacijai 

Geriausiai rinkoje vertinami darbdaviai pastebi, kad rūpindamiesi darbuotojų gerove, svarbu skirti dėmesį keturiomis sritimis – emocinei, fizinei, finansinei gerovei ir asmeniniam augimui. Jei darbuotojai jaučiasi gerai, jie kuria pozityvią atmosferą, yra labiau įsitraukę į savo darbą bei įmonės veiklą, taip pat pasiekia geresnių rezultatų.

„Maxima“ atstovė pasakoja, kad, pavyzdžiui, mokyklinio amžiaus vaikus auginančioms šeimoms atrasti balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo, nėra lengva. Todėl darbuotojams yra dažnai  primenama apie emocinės pusiausvyros svarbą bei perdegimo prevenciją.

„Visiems be išimties darbuotojams yra suteikiama galimybė naudotis nemokamomis psichologo konsultacijomis, bet to užtikrinamas sveikatos draudimas, kuriuo darbovietė padengia ne tik gydymo, bet ir sveikatinimosi paslaugas“, –  teigia T. Ihnatovich.

Organizacijų konsultantė pritaria, kad tie darbdaviai, kurie įžvelgia tokių papildomų naudų privalumą ir atliepia darbuotojų poreikius, yra vertinami palankiau ne tik darbo rinkoje, bet darbuotojų šeimose.

„Šie dalykai jau atrodo savaime suprantami, tačiau dar ne taip seniai apie tai buvo nepatogu kalbėtis su kai kuriais darbdaviais. Remiantis Darbo kodeksu, darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus, pavyzdžiui, suderinti individualų darbo grafiką ar galimybę dirbti iš namų. Darbo santykiai yra abipusiai mainai tarp žmogaus ir organizacijos. Darbuotojas atsilygina lojalumu, pasitikėjimu, produktyvumu, o darbdavys turi suteikti reikalingus išteklius, kad darbuotojas galėtų jais pasinaudoti siekdamas pusiausvyros tarp darbo ir šeimos“, – apie pozityvius darbo rinkos pokyčius kalba A. Mažeikienė. 


19 balandžio, 2024

Pristatyta pirma lietuviška iš saulės pagamintą elektrą kaupianti išmanioji baterija „Nova“, kurią jau gali įsigyti gaminantys buitiniai vartotojai ir smulkus […]

19 balandžio, 2024

Rašytiniuose šaltiniuose Utenos vardas paminėtas 1261 m., kai Lietuvos karalius Mindaugas laiške kalavijuočių ordinui už suteiktą pagalbą perleido Utten žemes. […]

19 balandžio, 2024

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus […]

19 balandžio, 2024

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją […]

19 balandžio, 2024

Po Lietuvos žiedinių savivaldybių merų kreipimosi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl nepritarimo rengiamai pacientų pavėžėjimo pertvarkai ministerija šią […]

19 balandžio, 2024

Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui priklausančiai „Vičiūnų grupei“ pavyko parduoti Kaliningrade esančią gamyklą. Tai teigti leidžia tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ […]

19 balandžio, 2024

Kazlų Rūda pristatė bene pirmąjį Lietuvoje virtualų savivaldybės teritorijos žemėlapį, kuriame vienoje vietoje galima rasti lankytinas vietas, poilsio objektus, prekybos […]

19 balandžio, 2024

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis […]

Gitanas Nausėda. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.
19 balandžio, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lenkijoje buvo sulaikyti du asmenys, įtariami išpuoliu prieš Lietuvoje gyvenantį Rusijos opozicionierių Leonidą Volkovą. „Lenkijoje […]

Lietuvos suaugusiųjų rinktinė Europos čempionate / LSŠF nuotr.
18 balandžio, 2024

Prie stulbinančių Lietuvos sportininkų pasiekimų prisidėjo ir mūsų šalies šokėjai. Per pastarąsias kelias dienas Pasaulio sportinių šokių federacija (WDSF) surengė […]

18 balandžio, 2024

Vilniaus rajone ketvirtadienio naktį užsidegė Medininkų pasienio kontrolės punkte esantis Vilniaus teritorinės muitinės angaras. Žmonės per gaisrą nenukentėjo, darbuotojai spėjo […]

18 balandžio, 2024

Tyrimai ir tendencijos rodo – pasaulyje ir Lietuvoje, erdvės, kuriose gyvename, mažėja. Nepaisant to, daugeliui reikalinga patogi, estetiška, funkcionali bei […]

18 balandžio, 2024

Atšilę orai ne tik pripildė parkus ir skverus saule pasidžiaugti skubančiais gyventojais, bet ir įnešė pokyčių į eismo srautus. Gatvėse […]

Elena Leontjeva / LLRI nuotr.
17 balandžio, 2024

Jei 1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo iki beveik 27 proc., rodo švedų analitinio centro […]

17 balandžio, 2024

Žinome, kad tinkami čiužiniai – ilgai tarnaujantis daiktas, kurį įsigyjame ir pamirštame, kad bėgant laikui jis irgi dėvisi. Taip naujas […]

17 balandžio, 2024

Senjorų organizacijos su Vidaus reikalų ministerija (VRM) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo įsipareigota stiprinti vyresnio amžiaus žmonių žinias apie civilinę saugą […]

17 balandžio, 2024

Lietuvos banko (LB) vertinimu, nors mažėja fizinių bankų klientų aptarnavimo skyrių, poreikis „gyvai“ konsultacijai išlieka. Tačiau, anot LB atstovės, gyventojai […]

17 balandžio, 2024

Naujos kartos „Mercedes-Benz V klasės“ mikroautobusai jau atvyko į Lietuvą ir kilstelėjo komercinių automobilių rinkos kartelę dar aukščiau. Vertinami dėl […]

Mindaugas Survila
17 balandžio, 2024

Šalies gyventojų rūpestį senosiomis giriomis papildo augantis verslo dėmesys. Lietuviškas specializuotas bankas AB „Mano bankas“, pernai tapęs senuosius miškus globojančio […]

17 balandžio, 2024

Vykstant karinėms pratyboms, tam tikroje Vilniaus miesto dalyje, gegužės 7–8 dienomis nakties metu bus įvedama komendanto valanda, skelbia sostinės savivaldybė. […]