14 kovo, 2016
TV3 informacija

Emai iš Žemaičių Kalvarijos – „Lietuvos garbė“ apdovanojimas „Metų iniciatyva“

Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, TV3 televizija jau vienuoliktą kartą tiesioginiame eteryje rengia paprastų Lietuvos žmonių ir mūsų šaliai nusipelniusiųjų apdovanojimus „Lietuvos garbė“.

TV3 nuo metų pradžios kvietė žiūrovus siūlyti nominantus – žmones, kurie 2015-aisiais nusipelnė mūsų šaliai. Šį, penktadienio, vakarą prasidėjusioje iškilmingoje ceremonijoje pasakojamos išskirtinės, jautrios, ypatingos istorijos. Mūsų šalį gerais darbais garsinantiems septyniems šių istorijų herojams įteikiamos „Lietuvos garbės“ statulėlės.

Iškilmingą ceremoniją Lietuvos nacionaliniame dramos teatre patikėta vesti Rokui Petkevičiui, Marijui Mikutavičiui ir Audrei Kudabienei.

Šiemet „Lietuvos garbės“ svečių fotografavimosi sienelėje – projekto „We love Lithuania“ autorių darbai. Nuotraukos, kurias kūrė Aivaras Kriaučiūnas, Ardvydas Jadzevičius, Domantas Lasiauskas, Donatas Abrutis, Ramūnas Šeškus, Jūratė Cesiūnienė, Laimonas Ciūnys, Laurynas Zaveckis, Laimis Urbonas, Paulius Mielinis, Simonas Rudaminas, Artūras Aušra, Zenonas Rotautas.

Šių metų „Lietuvos garbės“ naujovė – herojų istorijas pristato žinomi žmonės, garsinantys Lietuvą: brolis Pijus, kunigas Ričardas Doveika, galiūnas Žydrūnas Savickas, legendinis krepšininkas Modestas Paulauskas, tenisininkas Ričardas Berankis, dirigentas Vytautas Lukočius, dainininkas Andrius Mamontovas.

Iškilmes pradėjo Merūno Vitulskio su choru „Ąžuoliukas“ atliekamas Lietuvos himnas ir LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas.

Pirmoji nominacija – „Metų globėja“. Siužetą apie heroję pristatė brolis Pijus, apdovanojimą įteikė šalies prezidentė.

Metų globėja paskelbta 60 metų Regina Zabielienė iš Šiaulių. Jos iniciatyva įkurti „Motinos Teresės šeimų namai“ (krizinės motinystės centras).

Tokie, privačia iniciatyva įkurti, namai yra pirmi ir vieninteliai Lietuvoje. Jų tikslas – kad be tėvų užaugę vaikai, baigę mokyklą nekartotų tėvų klaidų – galėtų socializuotis, integruotis ir prisitaikyti visuomenėje, tapti jos dalimi.

Reginos ir jos bendraminčių dėka šiandien centre įrengta dešimt gyvenamųjų kambarių vienišoms merginoms. Taip pat įkurtas dienos centras, kuriame dienas leidžia lavintis norintys neįgalūs asmenys, veikia labdaros nepasiturintiems valgykla, labdaros paskirstymo punktas ir kt.

Regina organizavo ir labdaros siuntą Ukrainai. Šių namų veiklą labai palaiko Šiaulių vyskupas. Džiugu, kad jau yra daug sėkmės istorijų, kuriomis gali pasidalinti buvusios ir esamos šių namų gyventojos. Jau spėta padėti daugybei žmonių.

Po legendinio ansamblio „Nerija“ dainos kunigas Ričardas Doveika pristatė nominaciją „Metų pasiaukojimas“. Statulėlė iš kunigo rankų įteikta 50-metei Ilonai Gaubytei – mamai, kuri po staigios sūnaus mirties jo organus paaukojo donorystei.

Šių metų sausio 25 dieną iš gyvenimo išėjo penkiolikmetis Ernestas Jankauskas. Vaikinas buvo sveikas, stiprus, energingas, tačiau jo staigi diagnozė – negailestinga: aniaurizma, kraujo išsiliejimas į smegenis.

Gydytojai jau nieko negalėjo padėti, mat Ernesto smegenys buvo mirusios.

Sprendimą, ištikus pačiai skaudžiausiai nelaimei, vaikino mamai Ilonai priimti buvo labai sunku. Gydytojų padrąsinimai apie vilties gyventi suteikimą kitiems žmonėms paskatino mamą tauriam poelgiui. Buvo paukoti visi organai, kuriuos gydytojai galėjo donuoti.

Po kurio laiko Ilona gavo patvirtinimą, kad buvo sėkmingai atliktos net septynių donuotų organų operacijos. Ilona savo sūnus augino viena. Vyresnysis buvo pagrindinis pagalbininkas namuose. Ilona sako, kad jis buvo pats geriausias sūnus pasaulyje – moteris kiekvienai mamai linkėtų tokio sūnaus.

Po šios istorijos, R. Doveika pakvietė kiekvieną – ceremonijos svečią ir televizijos žiūrovą – užpildyti donoro kortelę.

Nuskambėjus Vaido Baumilos ir Girmantės Vaitkutės dainai „Kol meile tikėsim“, galiūnas Žydrūnas Savickas pasakojo trečiojo „Lietuvos garbės“ herojaus istoriją. „Metų narsa“ paskelbtas Airijoje gyvenantis Marius Berniušis.

Apsaugininku dirbantis 29-erių Marius ir jo kolega Jamesas Finnerty įsikišo į Miltauno traukinių stotyje, Pietų Dubline, Šv. Velykų rytą įsiplieskusias muštynes ir apgynė auką nuo mirtinų užpuolikų dūrių peiliu.

Po šio kilnaus poelgio, per kurį abu apsaugininkai buvo sužeisti, Airijos žiniasklaida vyrus titulavo didvyriais.

Tą lemtingą dieną važiuodami traukiniu ir pamatę įsiplieskusį konfliktą, vyrai sureagavo akimirksniu. M. Beniušis nuspaudė avarinio stabdymo mygtuką, kad galėtų iššokti iš traukinio ir padėti skriaudžiamam žmogui. Marius suspėjo ir per raciją savo vadovams perduoti „mėlyną kodą“, kuris reiškia, kad apsaugininkams prireiks pagalbos.

Nors kolegos – augaloti vyrai, susidoroti su šešiais peiliais ir ašarinėmis dujomis ginkluotais užpuolikais jiems nebuvo lengva. Iki atvyko policija, jiems pavyko sulaikyti du iš šešių užpuolikų.

M. Beniušis kilęs iš Telšių, tačiau jau beveik dvylika metų gyvena Airijoje. Jis dalyvauja Lietuvos galiūnų varžybose, yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. Jauno vyro emigracijos tikslas – taip pat labai kilnus: jo šeima norėjo leisti Mariaus sesę studijuoti medicinos, tačiau pinigų mokslams neturėjo. Taigi, Marius iškeliavo ieškoti laimės svetur, kad sesė turėtų galimybę studijuoti.

„Metų narsos“ statulėlę herojui įteikė Virginijus Alekna. Mariui buvo padovanota pilna ekipiruotė galiūnų turnyrui ir čia pat pasiūlyta dalyvauti iššūkyje – tempti lauke stovintį automobilį.

Nuskambėjus Ericos Jennings kalbai ir jos dainai „Leading me home“, į sceną buvo kviečiamas 70-metis Karolis Kazlauskas, paskelbtas „Metų šviesuoliu“. „Lietuvos garbės“ herojumi tapusio K. Kazlausko istoriją pasakojo legendinis krepšininkas Modestas Paulauskas.

Iš Telšių rajono, Kveilių kaimo atvykęs K. Kazlauskas – vaikų globėjas, Šaulių Telšių kuopos atkūrėjas, visuomenininkas, tikras šviesulys.

Jo anketos atsiuntimą „Lietuvos garbės“ kūrėjams iniciavo jo globojamas berniukas Marius, padedamas savo mokytojos. K.Kazlauskas – buvęs tremtinys, be galo pilietiškas, patriotiškas žmogus. Su žmona Milda užauginęs ir į gyvenimą išleidęs du savo vaikus, vėliau priglaudė, užaugino, į gyvenimą išleido dar dvi mergaites našlaites. Taip pat nuolat globojo mergaitę iš vaikų namų.

Dabar jų namuose auga du berniukai našlaičiai, kuriuos augina beveik nuo gimimo.

Karolis – aktyvus bendruomenės narys, mielai ir nemokamai verda kareivišką košę kaimo bendruomenės, bažnyčios, mokyklos šventėse, žmones vaišina arbata iš pačio surinktų ir užaugintų arbatžolių, mokyklą apsodina gėlėmis.

Negana to, su bendraminčiais įkūrė Šaulių sąjungą Telšiuose, kuriai vėliau vadovavo, o savo sodyboje įrengė stovyklavietę, pritaikytą šaulių užsiėmimams.

K.Kazlauskas dalyvauja bendruomenės šventėse, moksleiviams skelbia patriotiškumo idėjas. Karolis neabejingas žmonėms – prieš porą metų naktį kaimyno ūkiniuose pastatuose įsiplieskusį gaisrą, pats pirmasis gesino būtent jis.

„Greta tokio kaimyno, kaip Karolis – jautiesi saugus“, – tikina kaimynystėje gyvenantys žmonės.

Statulėlę „Metų šviesuoliui“ įteikė Lietuvos šiaulių sąjungos vadas Liudas Gumbinas, lydimas dešimties šaulių.

Nuskambėjus Marijaus Mikutavičiaus ir choro „Ąžuoliukas“ atliekamai dainai „Aš tikrai myliu Lietuvą“, tenisininkas Ričardas Berankis pristatė nominaciją „Metų iniciatyva“.

Sausio 2 dieną Plungės rajone, Alsėdžiuose sudegė Almos Vilnienės namai. Dailės mokytoja dirbanti moteris augina dvi dukras: 16-metę Editą ir 12-metę Saulę.

Jau kitą dieną po nelaimės, socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė Almos mokinės – 15-metės Emos Macijauskaitės iš Žemaičių Kalvarijos – žinutė su prašymu padėti nuo gaisro nukentėjusiai šeimai.

Iš pradžių į žinutę, kviečiančią padėti, atsiliepė keletas žmonių, po to – 100 žmonių, dar vėliau – virš 2000. Pagalbą siūlė net užsienyje gyvenantys lietuviai.

Ema ne tik kontaktavo su žmonėmis, kurie siūlė pagalbą, skatino juos aukoti, bet ir kartu su savo mama važiuodavo surinkti žmonių suaukotų daiktų.

Jos keliavo ne tik į aplinkinius miestelius, bet ir kitus miestus.

Pati Ema savo darbo nesureikšmina, nes tiki, kad daugelis jos vietoje būtų pasielgę taip pat. Tačiau mokytoja apie mergaitės poelgį kalba neslėpdama ašarų. Pasak jos, netiesa, kad jaunimas abejingas kitam, kito vargams, kad jam niekas nerūpi. Ema – puikus pavyzdys, kaip iš, regis, mažo poelgio, gali gimti paramos akcija.

Statulėlę „Metų iniciatyva“ įteikė TV3 televizijos generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė. Staigmena Emai – asmenukė su žvaigždėmis, reklama socialiniame tinkle ir išpildyta svajonė – vizažo priemonių rinkinys-lagaminas, kurį įteikė „Mis Lietuva“ Rūta Elžbieta Mazurevičiūtė ir floristas Mantas Petruškevičius. Taip pat Emą Macijauskaitę už garbingą poelgį bei su apdovanojimu sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.

Nuskambėjus „X Faktoriaus“ superfinalininko Alekso ir projekto laimėtojos Monikos dainai „Mūsų dienos kaip šventė“, dirigentas Vytautas Lukočius pristatė šeštąją nominaciją „Metų gelbėtoja“.Ja paskelbta 53-ejų Vilija Kūnaitienė iš Panevėžio.

Panevežio miesto 512 gimtadienis – graži šventė, kurioje dalyvavo daugybė žmonių. Tarp jų buvo ir trys vaikinai: Matas, Gvidas ir Valdas.

Deja, tądien vaikinams šventė truko vos 15 minučių. Netikėtai ėmė niauktis, pradėjo lyti. Vaikinai nuo lietaus nubėgo slėptis po greta augančiu gluosniu.

Staiga į medį trenkė žaibas. Vaikinai, stovėję po medžiu, akimirksniu krito ant žemės. Jie pamena tik keistą jausmą ir skausmą, mat atsipeikėjo tik Panevėžio miesto ligoninės reanimacijos palatoje.

Jų gelbėtoja tapo V.Kūnaitienė, kaip tik tą akimirką, kai trenkė žaibas, buvusi netoliese ir pastebėjusi jaunuolius. Medikės išsilavinimą turinti moteris puolė į pagalbą vaikinams, ėmusiems neberodyti gyvybės ženklų. Jų tėvai labai dėkingi Vilijai už išgellbėtas vaikų gyvybes. Trijulė tarsi gimė iš naujo, o Vilijai vaikinai tapo artimi lyg sūnūs.

Statulėlę „Metų gelbėtojai“ įteikė Merūnas Vitulskis. Staigmena Vilijai – išsvajotas dviratis. Į sceną pasveikinti Vilijos su gėlėmis lipo ir patys jos išgelbėti vaikinai.

Nuskambėjus Merūno dainai „Jei tiki“, dainininkas Andrius Mamontovas pristatė paskutinę, septintąją nominaciją „Metų išradėjas“. Laimėtoju paskelbtam 27-erių mokslininkui Tadui Jukniui „Lietuvos garbės“ statulėlę įteikė verslininkas Ilja Laursas.

Tadas – biomedicininį išsilavinimą turintis nanotechnologijų srityje dirbantis jaunasis tyrėjas. Jo sukurtas sidabro nanodalelėmis praturtintas pleistras apsaugo žaizdą nuo užkrėtimo, o specialus jame esantis indikatorius parodo, kada žaizdoje prasideda infekcija.

„Pleistras naikina daugelį labai pavojingų bakterijų – net ir tas, kurios atsparios antibiotikams, slopina uždegimines reakcijas. Mintis sukurti antibakterinį pleistrą man kilo galvojant apie „karštus“ taškus – vietas, kuriose vyksta karas, stichinės nelaimės. Ten, kur tikimybė užsikrėsti yra labai didelė, o gauti medicininę pagalbą sudėtinga, net ir smulkūs sužeidimai gali būti pavojingi gyvybei“, – pasakojo Tadas.

Pasak jo, pleistro kainą, ištobulinus gamybos technologiją, galima sumažinti vos iki kelių centų, o jo išradimas, paskatintas kilnios minties, gali pasitarnauti kritinėse situacijose, kai kyla pavojus kraujo užkrėtimui. Šia idėja tiki ir teikia finansinę paramą tyrimams du universitetai – KTU ir SMU.

Tai unikali idėja Lietuvoje ir net Europoje.


21 rugsėjo, 2022

Vienas iš svarbiausių prekės elementų yra etiketės. Jos gali pritraukti vartotojo dėmesį, būtent dėl to jos turi būti išskirtinės. Šiame […]

Beatos Štampachovos nuotr.
20 rugsėjo, 2022

Nuo 2010 metų vykstantis tradicinis profesijų futbolo turnyras „Mano profesija“ įtraukė įvairių profesijų atstovus: policininkus, teisininkus, pedagogus, trenerius, sveikatos specialistus, […]

Ryčio Šeškaičio nuotr.
19 rugsėjo, 2022

Poetiška nuotaika, sakrali atmosfera ir muzikinis filosofavimas. Retai sutinkama sintezė, kurią galima patirti muzikos ir poezijos vakaruose – „Tarp dviejų […]

18 rugsėjo, 2022

2022 m. rugsėjo 16 d. Šiaulių kultūros centro pramogų salėje „Maksas“ (Aušros al. 31), vyko Lietuvos nacionalinio kultūros centro tradiciškai […]

15 rugsėjo, 2022

Aštuntą kartą Klaipėdoje vykęs tarptautinis animacijos ir vaizdo žaidimų festivalis BLON baigėsi apdovanojęs Lietuvos, Ukrainos ir tarptautinės konkursinės programos animacijos […]

FAI nuotr.
13 rugsėjo, 2022

Trečią kartą istorijoje Lietuvos vardas skambėjo labiausiai prestižinėse ir seniausiose dujinių balionų varžybose dėl Gordono Bennetto taurės. Robertas Komža su […]

13 rugsėjo, 2022

Šeštadienį Kazlų Rūdoje įvyko vienos didžiausių ekstremalaus bėgimo su kliūtimis varžybų Lietuvoje – „OCR Lietuva. Kazlų Rūda“. Aktyvūs žmonės nepabūgo […]

13 rugsėjo, 2022

Sporto lažybos visada įdomios. Pasirinkimas yra gana didelis, todėl kiekvienas sporto gerbėjas gaus savo pinigus. Taip yra ir Lietuvoje, kur […]

Kauno Lituanicos nuotr.
12 rugsėjo, 2022

Kauno „Lituanicos“ beisbolininkai dominavo pirmą kartą istorijoje tokiu formatu rengiamoje Lietuvos beisbolo taurėje ir tapo turnyro nugalėtojais. Sekmadienį Utenos beisbolo […]

11 rugsėjo, 2022

Rugsėjo 10 dieną prie Kidulių dvaro įvyko paskutinis ketvirtasis šeimų futbolo šventės „Vieninga šeima“ etapas. Į renginį atvyko 9 šeimos: […]

9 rugsėjo, 2022

Nepriekaištingus šuolius ir nusileidimus riedlentėmis ant laiptelių ir bortelių  tobulindavę Karoliniškių jaunuoliai turi naują aktyvaus laisvalaikio erdvę. Atverta nedidele aikštele […]

7 rugsėjo, 2022

Švedijos prekybos rūmai Lietuvoje surengė tradicinę švedišką vėžių valgymo šventę, vadinamą „kräftskiva“. Švedams tai itin svarbi vasaros pabaigos tradicija, kurios […]

7 rugsėjo, 2022

Lietuvos krepšinio lygos Kėdainių ,,Nevėžio-Optibet“ klubas ir Ignalinos rajono savivaldybė  rugsėjo 2-6 dienomis Ignalinoje organizavo treniruočių stovyklą. Sportininkai gyveno ir […]

Romualdas Malinauskas
5 rugsėjo, 2022

Pergalingos formulės vis dar nerandanti Lietuvos vyrų rinktinė Europos krepšinio čempionate po dviejų pratęsimų dramos 107:109 nusileido turnyro šeimininkams vokiečiams […]

5 rugsėjo, 2022

Sekmadienį sostinės centre finišavo jau 11-asis Vilniaus sporto festivalis, tūkstančiams dalyvių padovanojęs nuostabių sportiškų akimirkų. Čia vėl šurmuliavo jaunieji sportininkai […]

5 rugsėjo, 2022

Bendri pusryčiai, pietūs ir vakarienės, dalijimasis dienos planais ar įspūdžiais, smagūs vakarėliai ir jaukios šeimos šventės, kartais rankdarbių dirbtuvės, namų […]

3 rugsėjo, 2022

Įspūdingu jėgos akrobato Mariaus Praniausko pasirodymu penktadienį prasidėjo 11-asis Vilniaus sporto festivalis. Po ne tik sportinio, bet ir choreografinio jo […]

2 rugsėjo, 2022

Tikriausias retas žmogus, šiais laikais nebus girdėjęs, kas yra kazino. Galbūt esate buvęs kazino salone ir pats atlikote statymus ar […]

31 rugpjūčio, 2022

„Jei tikrai nori, rasi būdą, kaip tai padaryti“ – toks moto veda brandžius turistus po Europą ir kviečia pažinti svaiginantį […]

29 rugpjūčio, 2022

Klaipėdos sporto festivalis išsiskyrė ne tik gausybe sporto varžybų ir atrakcijų, bet buvo užfiksuotas ir „smėlio angelų“ rekordas. „Rekordų akademija“ […]