3 gegužės, 2024
Onkologija.lt

Galimybė kitais metais švęsti Motinos dieną – valdininkų rankose

Šiais metais Vilijos Ročkaitės vaikai pirmąjį gegužės sekmadienį džiaugsmingai sveikins savo mamą. Motinos dienos šventė – malonus šviesulys permainingoje moters kasdienybėje. Priežastis – prieš trejus metus jai, tada neturėjusiai nei keturiasdešimties, diagnozuotas krūties vėžys. Navikas pasitaikė agresyvus, metastazavo į galvos smegenis, ir, deja, tik trumpam laikui pasidavė šiuo metu Lietuvoje prieinamam gydymui.

Moteriai padėti gali inovatyvūs taikinių terapijos vaistai, tačiau Lietuvoje jie nėra kompensuojami. Mėnesiui jai reikalinga dozė kainuoja virš 5000 eurų, ir tris mažus vaikus auginančiai mamai jie neįperkami. Padedant Vėžio gydymo paramos fondui, geros valios žmonių aukų dėka, Vilija kol kas gali gydytis šiais vaistais.

„Neturiu teisės pasiduoti, privalau įveikti ligą ar bent ją stabilizuoti, kad kiek įmanoma daugiau spėčiau užauginti savo vaikus“, – ryžtingai nusiteikusi Vilija.

Gėlės mamai ar ant mamos kapo?

Tokių moterų Lietuvoje ne viena, o dešimtys. Genančių kuo toliau mintis apie tai, kas gali būti po kelių mėnesių, po metų. Priežastis – jų gydymo galimybės jau išsemtos. Tiksliau – kokybiškai nugyventi dar kelerius metus, o gal ir dešimtmetį joms padėtų inovatyvūs vaistai, kurie Lietuvoje dar nėra kompensuojami. Šiais vaistais jau sėkmingai gydosi moterys praktiškai visose Europos šalyse, bet mūsų krašte jie neprieinami.

Krūties vėžys – viena dažniausių moterų onkologinių ligų, kasmet jos diagnozę išgirsta apie 1600 moterų. Daugeliu atvejų jos sėkmingai gydosi, pasveiksta ir liga lieka tik praeities prisiminimu, bet maždaug ketvirtadaliui jų nustatoma išplitusi liga. Moterų, sergančių metastazavusiu krūties vėžiu, 5 metų išgyvenamumas Lietuvoje siekia vos 29 proc. – tai vienas prasčiausių rodiklių Europoje. Priežastis – neprieinami inovatyvūs vaistai, galintys gerokai pagerinti šį rodiklį. Galintys dovanoti sergančioms moterims kuo daugiau gyvenimo dienų, o jų vaikams – galimybę kitais metais per Motinos dieną skubėti jų sveikinti į namus, o ne nešti gėles ant mamos kapo.

Iššūkis gydytojui – pasakyti pacientui, kad gydymas yra, bet Lietuvoje jis neprieinamas

„Problema? Tai per švelnus situacijos apibūdinimas, kai žinai, kad pacientei gydymas yra, bet Lietuvoje šie vaistai nekompensuojami. Būna labai sunku, nes vieną akimirką suteiki žmogui viltį, kitą – ją atimi“, – prisipažįsta Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų gydytojas onkologas chemoterapeutas Aleksandras Petrauskas.

Pasak pašnekovo, tokių situacijų jo praktikoje vis dar pasitaiko, kai kalbama apie naujus, inovatyvius, efektyvius ir brangius vaistus.

„Aš savo pacientėms pasakau, kokia padėtis. Didžioji jų dalis, išgirdusios kainą, nuleidžia rankas, nes supranta, kad gydymas gali trukti ne mėnesį ir ne du, kainuoti dešimtis, šimtus tūkstančių eurų. Jei matau, kad pacientė susidomi, bandome ieškoti pagalbos per paramos programas. Bet nėra teisinga, kai inovatyvūs metastazavusio krūties vėžio gydymo vaistai yra kompensuojami daugelyje Europos šalių, net ir tokiose kaip Bulgarija, Rumunija, Lenkija, bet, deja, ne Lietuvoje“, – konstatuoja pašnekovas, prisipažindamas, kad tokia situacija demotyvuoja ir gydytoją, verčia jį jaustis nepilnaverčiu, bejėgiu.

Ir, priešingai, jis gali pateikti ne vieną pavyzdį, kai pažengusia liga sirgusiai moteriai pasisekė gauti efektyvų gydymą, ir jos situacija kardinaliai pasikeitė.

„Turiu atvejį, kai po metų gydymo pacientei metastazės kepenyse sumažėjo tiek, kad jau galima pradėti galvoti apie chirurginį gydymą, ir taip dar labiau atitolinti ligos progresavimą. Tai labai motyvuoja gydytoją ieškoti dar kitų galimybių, be to, medicina sparčiai žengia į priekį, atsiranda naujų priemonių, ir matai, kad pacientas vietoj kelių mėnesių ar metų, gyvena dešimtmetį“, – prisiminė viltingus pavyzdžius A. Petrauskas.

Gydomai inovatyviais vaistais tokie pacientai gyvena visavertį gyvenimą, dažnai dirba, moka mokesčius, tad net vertinant tik iš ekonominės pusės toks gydymas yra efektyvus.

Laimingas loterijos bilietas – per prieinamumo programą gautas vaistas

Tokio sėkmingo gydymo pavyzdžiu galėtų būti vilkaviškietė Vilija Stankevičienė. 2019 metais jai buvo diagnozuota ketvirta krūties vėžio stadija, vėžys agresyvus – HER2 teigiamas, sunkiai įveikiamas. Treji gydymo metai gerų rezultatų nedavė. Kai vilčių suvaldyti ligą jau buvo likę visai nedaug, Viliją pasiekė džiuginanti žinia – per prieinamumo programą jai pavyko gauti iki šiol Lietuvoje dar nekompensuojamus vaistus, skirtus gydyti išplitusiam HER2 teigiamam vėžiui. 2022 metų rugsėjį Vilija gavo pirmą vaistų dozę.

2023 metų atlikti tyrimai nustebino ir gydytojus, ir Viliją – auglio nebuvo, liko tik pora židinukų. Jos gydymas tęsiamas, kas tris savaites ji vyksta į Kauną lašintis šiuos vaistus.

„Man jau sulašino 24 šių vaistų dozes. Gyvenu toliau, jaučiuosi gerai, einu“, – džiaugiasi Vilija.

Pati ištraukusi laimingą loterijos bilietą, dabar padeda likimo broliams ir sesėms – savanoriauja onkologinių ligonių asociacijoje.

„Tik labai labai gaila, kad ta mūsų sveikatos apsaugos sistema tokia, kad ne visoms tie vaistai prieinami. Kiek moterų būtų galima išgelbėti… Net apsiverkiu kartais apie tai pagalvojusi“, – apgailestauja pašnekovė.

Ilgas vaistų kelias iki paciento

Vilija kaip gyvas inovatyvaus gydymo efektyvumo įrodymas dalyvavo šių metų sausio mėnesį LR sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje diskusijoje „Kodėl Lietuvoje vilkinamas gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas moterims, sergančioms krūties vėžiu?“.

„Mūsų žiniomis, šiuo metu sveikatos technologijų vertinimui Lietuvoje dėl naujausių vaistų, skirtų metastazavusiam krūties vėžiui gydyti, kompensavimo yra pateiktos devynios paraiškos, dar trys – ankstyvų stadijų krūties vėžiui. Kaip kurios jų laukia savo eilės jau nuo 2021 metų, vadinasi, iki šiol šie inovatyvūs medikamentai nepasiekia pacienčių. Deja, teigiamo atsakymo, kada šie vaistai bus prieinami sergančioms moterims, nei per šią diskusiją, nei po jos neišgirdome“, – kalbėjo asociacijos Onkologija.lt prezidentė Sigita Šeštokaitė-Puvačiauskienė.

Daugeliui pacienčių sunku suprasti, kodėl vaisto kelias iki jų toks ilgas ir vingiuotas, trunkantis metų metus. Sprendimas dėl vaisto kompensavimo Lietuvoje turėtų būti priimamas per kiek daugiau nei pusę metų, dar apie 6-12 mėnesių užtrunka, kol vaistas būna rezerviniame sąraše ir atrandamos lėšos jam kompensuoti. Taigi iš viso vaisto kompensavimo procesas turėtų užtrukti maždaug metus, tačiau realybėje tai gali tęstis du, tris ir daugiau metų… Susiduriama su situacija, kad kitose Europos Sąjungos šalyse vaistas jau yra kompensuojamas, o Lietuvoje ši galimybė dar net nepradėta svarstyti. Ypač  nepateisinama situacija, kai kalbame apie onkologine liga sergančius pacientus ir naujus vaistus, kurie yra rekomenduojami Europinėse gairėse kaip efektyvūs ir turintys įrodymus.

Vaistas laukti gali, o metastazavusiu krūties vėžiu sergančios pacientės, deja, ne. Jų šansai išgyventi iki kitos Motinos dienos ligai progresuojant sparčiai mažėja.

Problema – ne pinigų stoka, o tinkamas sveikatos biudžeto planavimas

Kalbėdami šia tema minėtoje diskusijoje Sveikatos apsaugos ministerijoje jos dalyviai išgirdo tradicinį atsakymą – naujausiems vaistams kompensuoti trūksta lėšų.

„Iš tiesų pagal sveikatos apsaugos sektoriuje vienam žmogui skiriamas lėšas mes lenkiame Latviją, Estiją ir Lenkiją. Dar daugiau, šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete – beveik 3,5 mlrd. eurų, o tai yra 13 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Abejojame, jog problema yra lėšų stygius. Juo labiau, kad moterų, sergančių metastazavusiu krūties vėžiu ir reikalingų šių kol kas nekompensuojamų vaistų, Lietuvoje nėra daug, tai nebūtų milijoninės investicijos“, – įsitikinusi Vė­žio gy­dy­mo pa­ra­mos fon­do di­rek­to­rė Au­re­li­ja Juš­ke­vi­čie­nė. 

Pasak jos, matant tokius skaičius ir žinant situaciją, kyla pagrįstų abejonių, ar čia lėšų trūkumo, ar tinkamo biudžeto planavimo ir prioritetų klausimas.

Šiai dienai SAM niekur nėra įsipareigojusi ir net nenurodžiusi, kiek konkrečiai sveikatos lėšų planuoja skirti naujų vaistų įtraukimui į kompensavimo sistemą. Net jei biudžete lėšų būtų pakankamai, tokia situacija niekaip  neužtikrintų tvaraus, skaidraus ir, svarbiausia, į efektyviausią gydymą orientuoto biudžeto planavimo. Tikime, jog racionalus naujausių ir efektyviausių vaistų poreikio planavimas yra būtina, o tuo pačiu ir nedaug finansinių bei žmogiškųjų resursų reikalaujanti priemonė, galinti pagerinti trūkstamų vaistų apskritai, ir ypatingai skirtų metastazavusio krūties vėžio gydymui, prieinamumą Lietuvoje“, – sako pašnekovė.

Visus, neabejingus šiai situacijai, kviečiame pasirašyti asociacijos Onkologija.lt parengtą peticiją, kuria prašome kaip įmanoma greičiau užtikrinti VISOMS krūties vėžiu sergančioms moterims joms tinkamiausią efektyvų gydymą.

Tam, kad jos ir kitais metais galėtų švęsti Motinos dieną kartu su savo vaikais.

Kviečiame pasirašyti čia.

Visi iki birželio 1 d. surinkti parašai bus įteikti LR sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui, LR Seimo nariams.

 

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Gabrielius Landsbergis. ELTA / Dainius Labutis
24 birželio, 2024

Į Liuksemburge vykstančią Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybą pirmadienį atvykęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad bendrijos atsakas […]

23 birželio, 2024

Vilniuje nukabinta su savivaldybe nesuderinta kontraversiškai vertinamo pulkininko Kazio Škirpos atminimo lenta. Generolo atminimo stojo ginti kelios dešimtys protestuotojų, kurie […]

22 birželio, 2024

Vilniuje pakabinus nevienareikšmiškai vertinamam pulkininkui Kaziui Škirpai skirtą atminimo lentą, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako, kad tokia Nacionalinio […]

22 birželio, 2024

Prieštaringai dėl komunistinės praeities vertinamo prezidento Algirdo Mykolo Brazausko paminklo Laikinojoje sostinėje idėja visuomenėje ir toliau kursto aistras. Šią savaitę […]

21 birželio, 2024

Buvęs Neringos tarybos narys Stasys Valančius pripažintas kaltu dėl sukčiavimo, jam skirta piniginė bauda ir uždrausta dirbti valstybės tarnyboje, pranešė […]

20 birželio, 2024

Nors antrosios kadencijos poste siekęs Gitanas Nausėda rinkiminės kampanijos metu 18 kartų lankėsi Lietuvos regionuose, neužtenka duomenų pripažinti, jog šių […]

Gintarė Skaistė. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.
20 birželio, 2024

Ketvirtadienį Seimas priėmė Vyriausybės parengtą projektą, kuriuo siūloma įsteigti Valstybės gynybos fondą, nustatyti jo paskirtį, lėšų šaltinius, lėšų naudojimą, taip […]

20 birželio, 2024

Vasara – linksmybių, saulės ir lauko pramogų metas. Deja, tačiau kylant oro temperatūrai kyla ir dehidratacijos, su karščiu susijusių ligų […]

19 birželio, 2024

Į Europos Parlamentą (EP) išrinktam Aurelijui Verygai pateikus prašymą atsistatydinti iš Seimo nario pareigų, jo vietą Seime užims ekonomistė Jekaterina […]

19 birželio, 2024

Buvusi „valstietė“, šiuo metu Mišriai Seimo narių grupei priklausanti parlamentarė Agnė Širinskienė nutarė jungtis prie buvusio Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio […]

J. Stoltenbergas: daugiau nei 20 NATO sąjungininkių šiemet įgyvendins tikslą skirti gynybai 2 proc. BVP / EPA-ELTA nuotr.
19 birželio, 2024

Daugiau nei 20 iš 32 NATO narių šiais metais gynybai išleis 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), pirmadienį Vašingtone paskelbė […]

18 birželio, 2024

2024 m. birželio 18 d. Vilniuje septynių Vilniaus regiono savivaldybių merai pasirašė susitarimą įgyvendinti 2024–2029 m. Vilniaus regiono funkcinės zonos […]

18 birželio, 2024

Šiemet Lietuvoje sausio–gegužės mėnesiais registruoti trys mirties nuo erkinio encefalito atvejai, pranešė portalas „Delfi.lt“. Portalui perduotais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro […]

Seimo narys Mindaugas Lingė. Juliaus Kalinsko (ELTA) nuotr.
18 birželio, 2024

Antradienį Seimas pritarė siūlymui pratęsti bankų solidarumo įnašą vieneriems metams. Tikimasi, kad pratęsus mokestį gynybos tikslams būtų sugeneruota 60 mln. […]

18 birželio, 2024

Teismui pateiktas daugiau negu 20 tūkst. eurų ieškinys dėl Šilutės tarybos nariui R. Stonkui galimai nepagrįstai suteiktų išmokų, pranešė prokuratūra. […]

17 birželio, 2024

Europos Sąjungos (ES) aplinkos apsaugos ministrams sutarus dėl Gamtos atkūrimo akto, eurokomisaras Virginijus Sinkevičius teigia, kad tokio sprendimo priėmimas padidins […]

17 birželio, 2024

Dešimtys šalių, dalyvavusių Šveicarijoje vykstančiame viršūnių susitikime dėl Taikos Ukrainoje, sekmadienį pabrėžė, kad bet koks susitarimas karui užbaigti turi gerbti […]

14 birželio, 2024

Popiežius Pranciškus penktadienį Italijoje vykstančiame Didžiojo septyneto (D7) viršūnių susitikime kalbėdamas apie dirbtinio intelekto pavojus paragino uždrausti „mirtį nešančius autonominius […]

14 birželio, 2024

Lietuvai prisimenant tragiškas istorijos datas, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen perspėja apie iš Rytų pusės kylančius grasinimus. „Pasikeitus epochai, geopolitinei situacijai […]

14 birželio, 2024

Ketvirtadienį prezidentai Joe Bidenas ir Volodymyras Zelenskis pasirašė 10 metų trukmės JAV ir Ukrainos saugumo susitarimą. Ukrainos lyderis sakė, jog […]