30 rugpjūčio, 2022
Vida Gasparavičienė

Ignalinoje surengtas Rytų Aukštaitijos respublikinis šokių festivalis „Ežerų šėltinis“

Tomo Grikinio nuotr.

Antrą kartą Ignalinoje surengtas Rytų Aukštaitijos respublikinis šokių festivalis „Ežerų šėltinis“ šiemet Vasaros estradoje sveikino šokėjus iš Tauragės, Biržų, Birštono, Kėdainių, Utenos, Kauno, Vilniaus.  Festivalyje dalyvavo rajono vadovai: Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, direktoriaus pavaduotoja Lina Gladkauskienė, kultūros skyriaus vyresn. specialistė Rasa Juodagalvienė..

– Džiaugiuosi, matydamas tokį gausų susirinkusių šokėjų būrį. Dar labiau džiugu pastebėti, kad graži šokių tradicija yra gyvybinga – matau įvairių kartų šokėjus. Tikiuosi, kad visi kartu čia smagiai praleisime laiką ir patirsime gerų įspūdžių, – sveikindamas festivalio dalyvius ir žiūrovus sakė Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas. Jis padėkojo festivalio sumanytojams, organizatoriams – Ignalinos rajono kultūros centro direktorei Giedrė Katinienei ir šokių vadovei Elenai Skripkauskienei.

Renginį smagiai vedė ir gražiai šokių pynę supynė Gaspadinė ir Gaspadorius (Valentina Sinkevič ir Kęstutis Žemaitis). Sukvietę po savo stogu tokį gausų būrį svečių,  gražiai juos į aikštės vidurį kvietė, rasdami kuo kiekvieną pagirti ir kuo gražiau žiūrovams pristatyti. Susirinkę į Ignaliną kolektyvai išties gali ir turi kuo pasidžiaugti, net – pasididžiuoti. Šokėjai savo talentu ir margaspalviais tautiniais kostiumais yra džiuginę ne tik savo krašto žiūrovus: kolektyvų maršrutai nusidriekė ne tik po Lietuvos rajonus, bet išraižė ir Europos, Azijos šalis, kai kurie ir už Atlanto jau pabuvoję.. Tarp kolektyvų – įvairiausių šokių konkursų nugalėtojai, „Aukso paukštės“ nominantai. Taigi mums – didelis džiaugsmas ir net garbė juos matyti Ignalinoje.

Didžia dalimi už festivalį „Ežerų šėltinis“ turime būti dėkingi Ignalinos rajono kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupės ,,Gaja“, moterų liaudiškų šokių grupės ,,Lūgnė“ vadovei Elenai Skripkauskienei, ne tik auginančiai savo šokėjus, bet ir tiesiančiai draugystės tiltus su kitais šalies šokėjų kolektyvais.

Festivalį pradėjo Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriuje 2000-aisiais Virginijos Čereškienės-Beviršės įkurta vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Volungė“, kuriai 2018 metais. Lietuvos nacionalinis kultūros centras suteikė mėgėjų meno kolektyvų I kategoriją. Kolektyvas dalyvavo šokių festivaliuose Panevėžyje, Širvintose, Kaišiadoryse, tarptautiniuose festivaliuose Rygoje, Jūrmaloje ir Priekuli mieste (Latvija), Suvalkuose (Lenkija), Prahoje (Čekija), Lvove (Ukraina), Antalijoje (Turkija) Kolektyvas – nuolatinis Lietuvos dainų ir šokių švenčių dalyvis. Virtualiame tarptautiniame šokių čempionate „Golden dance“ kolektyvas laimėjo I laipsnio laureato Auksinį diplomą ir buvo  pakviestas dalyvauti pasaulio čempionate „World Folk“, virtualiame liaudiškų šokių maratone (surengtas Vokietijoje) laimėjo1-ąją vietą. Šių metų liepos mėnesį „Volungė“ savo šokiais džiugino net tolimosios Filadelfijos (JAV) žiūrovus.

Išvykų nuotaikomis gyvena ir  tarptautiniame tautinių ansamblių festivalyje „Poronino vasara“, kuris liepos mėnesį vyko Poronino mieste (Lenkija), dalyvavęs Birštono kultūros centro vyresniųjų tautinių šokių kolektyvas „Jievaras“ (vadovė – Virginija Bankauskienė).

Turi kuo pasidžiaugti ir ką prisiminti ir  Tauragės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Vėjava“ (vadovė Alma Rumšienė). Kolektyvas dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose: Lenkijoje (Ostruda), Rusijoje (Soveckas), Vengrijoje (Obony ir Tpiecele), Latvijoje (Jurmala, Liepoja). „Jievaro“ šokėjai organizuoja įvairias koncertines išvykas. 2010 metais pabuvojo Čekijoje, 2011 metais – Švedijoje, 2013 metais – Latvijoje.

Apie visus svečius galima būtų pasakyti daug ir – labai gražaus. Iliustracijai – svarbesni štrichai iš artimiausių kaimynų – Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“ – kūrybinės biografijos.

Tai – I kategorijos meno kolektyvas, jungiantis kone du šimtus šokančių, dainuojančių ir muzikuojančių dalyvių. 1998 metais Robertos Macelienės Utenoje suburto vaikų ir jaunimo šokių ir dainų ansamblio „Vieversa“ (jo ištakos siekia 0979 metais suburtą vaikų šokių studiją) programoje – įvairių Lietuvos regionų liaudies šokiai, žaidimai, rateliai, dainos. Ansamblis nuo pirmųjų gyvavimo metų dalyvauja rajoninėse, apskrities, respublikinėse, pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėse, įvairiuose konkursuose, festivaliuose, atstovauja savo rajonui ir Lietuvai  prestižiniuose renginiuose. „Vieversa“ kiekvieno respublikinio šokių konkurso „Aguonėlė“ dalyvis, diplomantas,  laureatas. 2015 m. – respublikinio konkurso „Šoktinis“ laureatas. Daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatas ir diplomantas.

2004 m. „Vieversa“  pelnė Aukso paukštę , 2016 m. – antrąją „Aukso paukštę“.

Be „Vieversos“ ansamblio neapsieina prestižiniai Utenos rajono ir apskrities renginiai, vaikų, valstybinės šventės. „Vieversa“ maloniai nustebina savo gerbėjus įvairiomis teatralizuotomis koncertinėmis programomis. Vien 2016 m. ansamblis „Vieversa“ surengė 20 koncertų: dalyvavo Moksleivių dainų šventėje, tarptautiniame festivalyje „Budva Fest“ Juodkalnijoje, Utenos ir Alytaus miesto šventėse, tarptautiniame tautinių šokių festivalyje Panevėžyje „Suk ratelį pasauliui“ ir Švenčionyse „Perkūno akys“ ir kt., surengė respublikinį festivalį „Draugai draugams“  Utenoje ir keliavo su juo per Lietuvą, koncertavo Latvijoje (Preiliai) ir t. t.

Ansamblis „Vieversa“ daugelį metų su koncertinėmis programomis dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse: 2002 – Portugalijoje, 2003 m. atstovavo Lietuvai tarptautinėje meno, turizmo, verslo parodoje Sankt-Peterburge (Rusija) bei tarptautiniame festivalyje Vengrijoje, 2004 m. – Turkijoje, 2005 m. – Turkijoje, Anglijoje, Ukrainoje, 2006 m. – Bulgarijoje, Italijoje, Portugalijoje, 2007 m. – Turkijoje, Makedonijoje, 2008 m. – Sardinijoje, Čekijoje, 2009 m. – Vengrijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Kipre, 2010 m. – Graikijoje, Prancūzijoje, Tunise, 2011 m. – Turkijoje, 2012 m. – Sicilijoje, Ispanijoje, Latvijoje, Makedonijoje, 2013 m. – Italijoje ir Makedonijoje, Latvijoje, 2014 m.  Taivane, 2015 m. – Graikijoje, Lenkijoje, 2016 m. – Juodkalnijoje, Kroatijoje, Lenkijoje…

Apie ignaliniečius mūsų krašto žmonėms daug kas žinoma, jų pasirodymai visada laukiami ir šiltai pasitinkami. Liaudiškų šokių grupė „Gaja“ – jau su kūrybine patirtimi. Kolektyvas mielai koncertuoja savo miesto, savo krašto bei respublikos žiūrovams, dalyvauja įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose, konkursuose, edukacinėse programose, Pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėse. Su didžiausiu malonumu ruošiasi koncertinėms išvykoms į kitas šalis, ir jau ne kartą šoko Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Čekijos, Italijos, Norvegijos, Makedonijos bei Kroatijos žiūrovams. Yra į ką lygiuotis ir ne taip seniai tos pačios vadovės, Elenos Skripkauskienės, suburtai moterų liaudiškų šokių grupei ,,Lūgnė“ .

Vienos šokėjų grupės keitė kitas, sukosi ir bendrame šokyje. Stebino vyresniųjų solidumas, jaunųjų veržlumas, žavėjo tautinių kostiumų raštai. Tauragiškių (Tauragės kultūros centro vyresniųjų liaudiškų šokių grupė ,,Vėjava“, vadovė  Alma Rumšienė) šūkį „Ten, kur šokis ir daina, amžiui ten ribų nėra!“ – nors pasiskolink!

Festivalio „uogelė” –  Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Tautinių šokių ansamblio „Sietuva“ (vadovas Edmundas Žička) padovanotas šiais metais sukurtas šokio spektaklis „Kosmo“. Puikus kanklininkų ansamblio muzikavimas, subtiliai suderintas liaudies ir šiuolaikinis šokis, talentingi šokėjai. Atlikėjai buvo apdovanoti nuoširdžias susirinkusių plojimais.

O paskui pasipylė ir tikrų dovanų lietus. Dar kartą padėkota šventės organizatoriams ir rėmėjams, į festivalį atvykusiems kolektyvams. Ne tik šokius į Ignaliną atsivežė svečiai, ne tik ežerus ir ignaliniečiai jiems parodyti buvo pasirengę. Taigi vieni kitiems už šiltą draugystę dėkojo, vieni kitais džiaugėsi, atminimo dovanėlėmis apsikeitė, fotografavosi. Ir, žinoma, kuo dažniau susitikti, vieni kitus ir visus žiūrovus džiuginti pasižadėjo, „Iki pasimatymo!“ tardami.

Kas į šokėjus žiūrėdamas pats šokti užsigeidė, tam buvo proga šį norą įgyvendinti, scenoje pasirodžius tikrai nešpėtnai grupei „Nešpėtni bernai“.


S. Žiūros nuotr.
29 kovo, 2023

Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė šešias sovietų karius vaizduojančias stelas perduoti Grūto parkui – skulptūras nuo šiol bus galima rasti […]

29 kovo, 2023

Kovo 28 d. Ispanijos  Lloret de Mar mieste, Sant Roma bažnyčioje baigėsi tarptautinis chorų konkursas „Auksiniai Montserrat balsai“ (Golden voices […]

29 kovo, 2023

Kauno „Akropolis“ šventiniu Velykų laikotarpiu dirbs kitokiu grafiku. Pirmąją Velykų dieną beveik visas prekybos centras nedirbs – veiks tik kino […]

28 kovo, 2023

Prasidėjo Ignalinos rajono savivaldybėje esančių lankytinų vietų ir kultūros paveldo objektų ženklinimo įrengimo projekto darbai. Projekto tikslas – pagerinti informacijos […]

28 kovo, 2023

Kovo 27-ąją Šiauliuose buvo švenčiama Tarptautinė teatro diena. Vakarėjant šiauliečiai pėsčiųjų bulvare galėjo išvysti teatralizuotą iniciatyvą. Būrys teatralų gyvomis improvizacijomis […]

28 kovo, 2023

2023 m. kovo 24 d. Vilkaviškio kultūros centre buvo paminėta ypatinga data – Vilkaviškio krašto muziejaus įkūrimo 60-metis. Šventės metu […]

28 kovo, 2023

Kovo 27-ąją – Tarptautinę teatro dieną – Kaunas tradiciškai paminėjo iškilminga profesionalių teatro kūrėjų apdovanojimų ceremonija. Naujai atgijusiame kino centre „Romuva“ […]

S. Bagdonavičiaus nuotr.
28 kovo, 2023

Kovo 23-iąją Panevėžio bibliotekoje „Židinys“ įvyko Silvijos Pranauskės fotografijos darbų parodos „Pradžių pradžia“ atidarymas. Gausus būrys svečių ir draugų susirinko […]

27 kovo, 2023

Kovo 25 d. Šakių kultūros centre vyko iškilminga XVIII Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“. „Tegyvuoja teatras“ apdovanojimai kasmet iš […]

Ramunės Driaučiūnaitės nuotr.
27 kovo, 2023

2023 m. kovo 27 d.,Vilniuje, prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms, Aukų g. vyko Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos ir […]

Ekzuviju atidarymas
27 kovo, 2023

Atsakome: vienintelėje nekomercinėje galerijoje mieste – Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijoje, įsikūrusioje pačiame miesto centre Kęstučio gatvėje. Čia nuolat […]

27 kovo, 2023

Kovo 24 d. Berlyno Kultūros forumo (Kulturforum) ir Taikomosios dailės muziejaus (Kunstgewerbemuseum) salėse atidaryta tarptautinė paroda „Retrotopija. Dizainas socialistisnėms erdvėms“ […]

Šventės „Tegyvuoja teatras“ akimirkos. Organizatorių nuotr.
27 kovo, 2023

Savaitgalį Šakių kultūros centre vykusioje didžiausioje mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ už įsimintiniausius, ryškiausius darbus mėgėjų teatro kūrėjams įteiktos metų […]

Aistė Bružaitė ir Nobutaka Nobutaka Jošidzava
27 kovo, 2023

Kovo 24 d. MUZA Kawasaki simfoninės salės Susitikimų auditorijoje įvyko koncertas „Lietuvių ir japonų kompozitorių kūriniai“, kuriame skambėjo šiuolaikinių kompozitorių […]

Kalvarijos krašto dainavimo tradicija. Rengėjų nuotr
27 kovo, 2023

Ar galima prikelti tarmę, kas tas Šyvis, kaip skamba Mažosios Lietuvos arfa – šiuos ir kitus atsakymus apie kultūrinę tapatybę […]

„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimai. Tomo Vinicko (ELTA) nuotr.
27 kovo, 2023

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ […]

27 kovo, 2023

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo […]

26 kovo, 2023

Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras, vadovaujamas Danutės Samienės, puoselėja gražią tradiciją kasmet artėjant Tarptautinei teatro dienai pakviesti visus šio […]

25 kovo, 2023

Kovo 23 d., Mockaičių kultūros namuose (Kelmės raj.) vyko jaukus renginys „Teatro pavakariai Mockaičiuose“. Renginyje vyko Arūno Revoto darbų parodos […]

24 kovo, 2023

Kovo 1 d. po šešerius metų trukusių buvusios žydų sinagogos pastato rekonstrukcijos darbų Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka atvėrė duris […]