14 balandžio, 2024
ELTA

Iranas įvykdė beprecedentį Izraelio antpuolį, sukeldamas platesnio konflikto riziką

Iranas šeštadienio vakare paleido į Izraelį daugiau nei 200 bepiločių orlaivių ir raketų, pranešė Izraelio kariuomenė, smarkiai eskaluodamas jau ilgus metus slapta vykstantį karą tarp šių dviejų priešų regione.

Koordinuotas atakas prieš Izraelio pozicijas vykdė ir Irano parankiniai bei sąjungininkai.

Iranas ne kartą grasino suduoti Izraeliui smūgį, keršydamas už kruviną balandžio 1 d. išpuolį prieš konsulatą Damaske, o Vašingtonas pastarosiomis dienomis vis kartojo, kad atsakomieji veiksmai yra neišvengiami.

„Iranas iš savo teritorijos į Izraelio valstybės teritoriją paleido bepiločių orlaivių“, – per televiziją pranešė kariuomenės atstovas Danielis Hagari.

„Mes glaudžiai bendradarbiaujame su Jungtinėmis Valstijomis ir mūsų partneriais regione, kad imtumėmės veiksmų prieš šias atakas ir jas atremtume“, – paaiškino kontradmirolas D. Hagari.

JAV prezidentas Joe Bidenas po skubaus susitikimo su aukščiausio rango šalies saugumo pareigūnais šiai vis didėjančiai krizei aptarti pažadėjo „tvirtą“ paramą Izraeliui.

Irano revoliucinė gvardija patvirtino, kad, atsakant į išpuolį Damaske, per kurį žuvo septyni gvardiečiai, du iš jų – generolai, prieš Izraelį buvo pradėta dronų ir raketų ataka.

Gvardijos teigimu, pirma buvo paleisti lėčiau skriejantys dronai, o po valandos – balistinių raketų salvė.

Teherano Palestinos aikštėje susirinko šimtai iraniečių, mojuodami Irano ir Palestinos vėliavomis ir džiaugdamiesi precedento neturinčia karine operacija prieš Izraelį.

Izraelio kariuomenė pranešė, kad Iranas „paleido milžinišką daugiau nei 200 dronų žudikų, balistinių ir sparnuotųjų raketų spiečių“.

„Ligi šiol daugumą atskrendančių raketų mums pavyko numušti“, – nurodė D. Hagari.

Kariuomenė pranešė, kad neutralizuoti „visas grėsmes iš oro“ į dangų buvo pakelta dešimtys naikintuvų.

Prie atakos prisijungė ir Irano sąjungininkai regione – saugumo agentūra „Ambrey“ pranešė, kad bepiločių orlaivių į Izraelį paleido ir hučių sukilėliai iš Jemeno, o Libano grupuotė „Hezbollah“ paskelbė raketomis apšaudžiusi Izraelio pozicijas aneksuotose Golano Aukštumose.

Oficiali naujienų agentūra IRNA pranešė, kad oro pajėgų bazei Negevo dykumoje buvo suduota „stiprių smūgių“, tačiau, Izraelio kariuomenės teigimu, bazei padaryta žala yra nedidelė.

„Besirutuliojanti“ ataka

Baltieji rūmai pranešė, jog jau pusę metų trunkančio Izraelio karo su „Hamas“ metu įvykdyta ataka turėtų „rutuliotis dar keletą valandų“.

Irano misija Jungtinėse Tautose perspėjo Vašingtoną, kad nesikištų į Irano konfliktą su Izraeliu, pridurdama, jog ši ataka, kuria keršijama už išpuolį prieš diplomatinę misiją, tolesnės eskalacijos nesukels, o „reikalą galima laikyti užbaigtu“.

Tačiau vienas oficialus Pentagono asmuo nurodė, kad JAV pajėgos numušinėja į Izraelį nutaikytus dronus.

Sekmadienį ryte Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pranešė kalbėjęs su J. Bidenu.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas pasmerkė „neapgalvotus“ Irano veiksmus ir pažadėjo, kad jo vyriausybė „toliau rems Izraelio saugumą“.

Gynybos ministerija pranešė regione dislokavusi dar keletą naikintuvų, kurie buvo pasirengę „savo veikimo zonoje neutralizuoti bet kokias atakas iš oro“.

Savo pažadą padėti Izraeliui užtikrinti jo saugumą pakartojo ir Prancūzija. „Nuspręsdamas imtis šių beprecedenčių veiksmų, Iranas pasiekė naują destabilizacijos lygį“, – pasakė užsienio reikalų ministras Stephane Sejourne.

Derybose tarp Izraelio ir palestiniečių nuolat tarpininkaujantis Egiptas pranešė palaikąs „tiesioginį ryšį su visomis šio konflikto šalimis, mėgindamas suvaldyti šią situaciją“.

JT Saugumo taryba 20.00 val. Grinvičo laiku Izraelio prašymu turėjo surengti posėdį krizei aptarti, nurodė šiuo metu jai pirmininkaujanti Malta.

Izraelis „buvo pasirengęs“

Prieš pat prasidedant antpuoliui, B. Netanyahu nurodė, kad Izraelis yra pasirengęs „tiesioginei atakai iš Irano“.

„Mūsų gynybos sistemos veikia, esame pasirengę bet kokiam scenarijui, tiek gindamiesi, tiek puldami“, – kalbėjo Izraelio premjeras.

Izraelis pranešė, kad visoje šalyje uždaromos mokyklos, o Jordanija, Irakas ir Libanas pranešė laikinai uždarantys savo oro erdvę.

Izraelis nurodė, kad jo paties oro erdvė bus uždaryta nuo 21.30 val. Grinvičo laiku.

Izraelio kariuomenė perspėjo Iraną dėl „pasekmių pasirinkus toliau eskaluoti šią situaciją“.

Daugelis šalių dėl balandžio 1 d. Damaske įvykdytą antpuolį, per kurį žuvo 16 asmenų, įskaitant du Irano generolus, kaltino Izraelį. Iranas ne kartą žadėjo keršyti, tačiau ligi šiol nebuvo nurodęs, kaip.

Irano revoliucinė gvardija šeštadienį Hormuco sąsiauryje sulaikė su Izraeliu „susijusį“ konteinerinį laivą, plaukusį link Irano vandenų, pranešė valstybinė Irano žiniasklaida.

Laivo operatorė, Italijos ir Šveicarijos įmonių grupė MSC pranešė kartu su atitinkamomis valdžios institucijomis dedanti pastangas užtikrinti, kad visiems 25 įgulos nariams nieko neatsitiktų.

Tiek Izraelis, tiek Jungtinės Valstijos šį įvykį pasmerkė kaip piratavimo atvejį, o Izraelis pareikalavo, kad Europos Sąjunga pripažintų gvardiją „teroristine organizacija“.

Derybos dėl paliaubų Gazoje – aklavietėje

Karas Gazoje prasidėjo po to, kai spalio 7 d. Palestinos smogikų grupuotė „Hamas“ Izraelyje įvykdė precedento neturintį išpuolį, per kurį, oficialiais Izraelio duomenimis grindžiamu naujienų agentūros AFP skaičiavimu, žuvo 1 170 žmonių, pagrinde civilių.

Per atsakomuosius Izraelio smūgius Gazoje, „Hamas“ kontroliuojamos šios teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, jau žuvo mažiausiai 33 686 žmonių, dauguma jų – moterys ir vaikai.

Izraelio kariuomenė šeštadienį pranešė Gazoje atakavusi daugiau nei 30 „Hamas“ objektų.

„Hamas“ pranešė pateikusi atsakymą į paliaubų Gazoje planą, kurį Kaire vykstančiose derybose šią savaitę pristatė JAV ir derybose tarpininkaujantys Kataras ir Egiptas.

Palestinos smogikų grupuotė pareiškė, kad laikosi savo pirmesnių reikalavimų, jog būtų paskelbtos „nuolatinės paliaubos“ ir „iš viso Gazos Ruožo būtų išvesti okupantų kariai“.

J. Bidenas po Irano išpuolio sušauks Didžiojo septyneto vadovų susitikimą

JAV prezidentas Joe Bidenas pasmerkė Irano antpuolį prieš Izraelį ir pažadėjo parengti koordinuotą diplomatinį Didžiojo septyneto atsaką.

„Pačiais griežčiausiais žodžiais smerkiu šias atakas“, – pareiškė J. Bidenas.

Jis sakė kalbėjęs su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, kad „dar kartą pareikštų tvirtą Amerikos įsipareigojimą padėti Izraeliui užtikrinti jo saugumą“.

„Kalbėdamasis su juo sakiau, kad Izraelis pademonstravo neeilinius sugebėjimus apsiginti net nuo precedento neturinčių atakų, tuo savo priešams nusiųsdamas aiškią žinią, kad grėsmės Izraelio saugumui jie iš esmės negali.“

Didžiojo septyneto vadovai susitikimo metu „suderins vieningą diplomatinį atsaką į įžūlų Irano išpuolį“, – kalbėjo J. Bidenas.

„Ir nors šiandien išpuolių prieš mūsų pajėgas ar objektus nebuvo, mes išliekame budrūs, stebime visas grėsmes ir nedvejodami imsimės visų reikalingų veiksmų apsaugoti mūsų žmones.“

Izraelio kariuomenės teigimu, per išpuolį buvo paleista maždaug 200 dronų ir raketų. JAV kariuomenė padėjo Izraeliui numušti „beveik visus“ atskriejančius bepiločius orlaivius ir raketas, paaiškino J. Bidenas.

Didžiojo septyneto demokratinių pramoninių šalių grupei priklauso Vokietija, Prancūzija, JK,

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


17 gegužės, 2024

„Jūs dirbate istoriniu Lietuvos švietimui laikotarpiu, kai tikrai galite daug pakeisti“, – ketvirtadienį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusiame renginyje […]

Virginijus Sinkevičius / asmeninio archyvo nuotr.
17 gegužės, 2024

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad šiuo metu Baltijos jūra yra itin užteršta ir dėl šios priežasties Lietuva, kartu su kitomis […]

17 gegužės, 2024

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai […]

17 gegužės, 2024

Gyventojai toliau dosniai dalija pinigus sukčiams – ketvirtadienį policija gavo dar kelis pranešimus apie dėl sukčių prarastas nemažas pinigų sumas. […]

16 gegužės, 2024

Rusija paskelbė buvusio Estijos policijos vadovo Elmaro Vaherio, buvusio Estijos užsienio reikalų ministro Urmo Reinsalu, taip pat kelių Lietuvos, Latvijos […]

16 gegužės, 2024

Kinijos vadovas Xi Jinpingas ketvirtadienį po dvišalio susitikimo Pekine pareiškė, kad jis ir jo kolega iš Rusijos Vladimiras Putinas sutarė, […]

16 gegužės, 2024

Kompanijos „Rheinmetall“ generalinis direktorius Arminas Pappergeris pranešė apie planus statyti Ukrainoje dar vieną bendrą įmonę. Ji gamintų oro gynybos priemones. […]

16 gegužės, 2024

Penkiolika Europos Sąjungos (ES) valstybių nori „naujų būdų“, kaip elgtis su nelegaliais migrantais, įskaitant kai kurių jų išsiuntimą į trečiąsias […]

Seimo narys Andrius Bagdonas
16 gegužės, 2024

Nepavykus pilietybės referendumui, valdantiesiems ir opozicijai atstovaujantys 74 parlamentarai siūlo leisti išsaugoti pilietybę tiems, kurie įgyja NATO valstybės pilietybę. Ketvirtadienį jų […]

16 gegužės, 2024

Prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) piketuoti susirinkę ugniagesiai gelbėtojai tikina, kad jų profesijos atstovams skiriamas nepakankamas finansavimas. Todėl, pasak ugniagesių […]

16 gegužės, 2024

Alytaus, Jonavos, Vilkaviškio, Šiaulių, Ignalinos rajonų ir Kalvarijos savivaldybėse rasta sprogmenų, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ir policija. […]

R. Fico, EPA-ELTA nuotr.
15 gegužės, 2024

Trečiadienį Slovakijoje buvo pasikėsinta į šalies ministro pirmininko  Roberto Fico gyvybę. Pasak vietos žiniasklaidos, 71 metų šaulys gali būti žinomas […]

15 gegužės, 2024

Skambutis iš pačios „Google“ per kelias minutes iš didelės staigmenos gali virsti dar didesniais nemalonumais. Lietuvos gyventojus atakuoja rusakalbiai sukčiai, […]

15 gegužės, 2024

Lietuva su JAV kosmoso agentūra NASA trečiadienį pasirašė „Artemis“ susitarimą, kuriuo įsipareigojo kosmoso išteklių gavybą vykdyti ir vėliau kosminius resursus […]

14 gegužės, 2024

Jungtinės Tautos (JT), reaguodamos į dienraščio „The Guardian“ tyrimą, kuriame geriausi pasaulio klimato mokslininkai pateikia niūrias prognozes dėl klimato kaitos, […]

14 gegužės, 2024

Kauno miesto taryba antradienio posėdyje pritarė siūlymui nuo šių metų rugpjūčio 2 eurais apmokestinti įvažiavimą senamiestį. Kaip nurodo projekto rengėjai, […]

13 gegužės, 2024

Mokytis saugaus elgesio internete principų vaikams ir jų tėvams nuo šiol bus dar įdomiau ir smagiau. IT ir verslo konsultacijų […]

13 gegužės, 2024

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Waldemaras Tomaszewskis sako, kad nereikėtų būgštauti dėl prezidento rinkimų rezultatų Visagine iš […]

13 gegužės, 2024

Į antrąjį turą nepatekęs Ignas Vėgėlė tikina, kad šio lūkesčio išsipildymas prilygtų stebuklui. Pasak jo, prastesnį nei tikėjosi pasirodymą rinkimų […]

13 gegužės, 2024

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi konservatorių kandidatė, premjerė Ingrida Šimonytė džiaugiasi pasiektu rezultatu. Anot politikės, tai rodo, jog 2020 […]