Iš Vatikano į Lietuvą atvyks neįkainojamos vertybės

„Tai buvo Rokiškio grafienės Marijos Tyzenhauzaitės-Pšezdzeckienės dovana popiežiui Leonui XIII“, – apie ambicingą idėją Rokiškio krašto muziejuje kartu su Vatikano apaštališkąja biblioteka surengti parodą, kurioje būtų eksponuojamos vertybės iš Vatikano, pasakoja muziejaus direktorė Aušra Gudgalienė.
Rokiškio grafienė Marija Tyzenhauzaitė-Pšezdzeckienė (1823–1890) kartu su broliu Reinoldu Tyzenhauzu (1830–1880) yra dabartinės Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios fundatoriai. „Grafienė Marija buvo nepaprastai turtinga, puikų meninį skonį ir gilų tikėjimą turėjusi moteris. Kol Rokiškyje statoma bažnyčia buvo puošiama jos užsakytomis aukščiausio lygio Vakarų meistrų kurtomis vertybėmis, pati Marija keliavo po Vakarų Europą, kurį laiką rezidavo Paryžiuje ir Romoje. Popiežiui Leonui XIII buvo įteikta grafienės Marijos dovana – prabangus albumas „Terra Mariana 1186–1888“, kurio rengimą ji asmeniškai prižiūrėjo ir apmokėjo. Šis albumas saugomas Vatikano apaštališkojoje bibliotekoje“, – atskleidžia Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejinei veiklai Giedrius Kujelis.
„Mus dar labiau intrigavo tai, jog ten pat turi būti saugoma kita grafienės Marijos dovana popiežiui – jos ranka iliuminuotas bulės „Ineffabilis“ vertimas į lenkų kalbą, puoštas brangakmeniais inkrustuotais apkaustais, o jo piešiniai perteikia visą Abiejų Tautų Respublikos istoriją“, – pasakoja Rokiškio krašto muziejaus Lankytojų aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vedėja Santa Kančytė.
Ji užsiminė ir apie stulbinantį lituanistinį atradimą, kuris buvo padarytas pradėjus rengtis parodai: „Mūsų tikslas buvo atgabenti ir Lietuvoje pristatyti grafienės Marijos iliustruotą ir popiežiui dovanotą bulės „Ineffabilis“ vertimą į lenkų kalbą. Žinojome, kad šiame albume galime išvysti ir Lietuvai svarbių šventovių reprezentacijas – Aušros Vartų Dievo Motiną, Trakų Dievo Motinos atvaizdą, Vilniaus panoramą ir Vilniaus universiteto vaizdus. Tačiau buvome priblokšti kito atradimo – Vatikano apaštališkojoje bibliotekoje glūdi kitas iki šiol Lietuvoje visiškai nežinotas lituanistinis lobis – vyskupo Motiejaus Valančiaus atliktas bulės „Ineffabilis“ vertimas į lietuvių kalbą, iliustruotas grafienės Idalijos Šobanskaitės-Platerienės piešiniais ir puoštas apkaustais su sidabro Vyčiu. Žinant, kad visa tai buvo atlikta po 1863–1864 m. sukilimo, carinei valdžiai negailestingai persekiojant Bažnyčią ir gniaužiant lietuvių kalbą, Vyčio simboliu puoštas lietuviškas albumas popiežiaus rankose tampa galingu persekiojamos tautos simboliu.“
„Neįtikėtina tai, kad pradėję nuo Rokiškio grafienės Marijos popiežiui Leonui XIII dovanoto albumo, išvydome daug platesnį ir šiandien mūsų regionui labai aktualų vaizdą. Vakar girdėjome pirmuosius naujojo popiežiaus Leono XIV žodžius, pabrėžiančius, kad pasauliui labiausiai reikia ramybės, teisingos taikos. Valdant popiežiui Leonui XIII Vatikaną pasiekė trys albumai – carinę priespaudą kenčiančių lietuvių, lenkų, ukrainiečių tautų dovana. Jie atsirado trijų grafienių – Marijos Tyzenhauzaitės-Pšezdzeckienės, Idalijos Šobanskaitės-Platerienės ir Natalijos Kickos – pastangomis. Po nuslopinto ginkluoto sukilimo šios moterys ėmėsi kultūrinės diplomatijos, siekdamos išsaugoti savo tautų tapatybę ir popiežiui perteikti šių kraštų politinės ir religinės laisvės troškimą. Nepaprastai džiaugiuosi, kad galėsime šią jaudinančią istoriją pristatyti Rokiškyje“, – kalbėjo A. Gudgalienė.
Ji pasakojo, kad procesas nuo pirmojo kreipimosi į Vatikano apaštališkąją biblioteką iki sutarties pasirašymo užtruko. „Teko įtikinti Biblioteką, kad užtikrinsime tinkamas saugojimo, transportavimo, eksponavimo sąlygas. Biblioteka kasmet įgyvendina tik keletą atrinktų partnerysčių visame pasaulyje, prieš tai įsitikinusi, kad išskirtinės Vatikano vertybės bus patikėtos patikimam partneriui“, – Rokiškio muziejininkų profesionalumu džiaugėsi muziejaus direktorė ir atskleidė, kad Rokiškio krašto muziejaus ir Vatikano apaštališkosios bibliotekos sutartis dėl bendros parodos jau pasirašyta.
Lietuvai neįkainojamą vertę turinčios vertybės iš Vatikano bus pristatytos parodoje „Vytis ir Lelija“, kurios atidarymas numatytas Rokiškyje šį rudenį, spalio 18 dieną. Parodą kuruoja dr. Aušra Vasiliauskienė ir dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė, parodos partneriai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai, Bažnytinio paveldo muziejus, Panevėžio vyskupija ir Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapija. Parodą iš dalies finansuoja LR Vyriausybės kanceliarija, Rokiškio rajono savivaldybė, reikšmingai prisideda AB „Rokiškio sūris“.