Išrinktos 2026 metų Mažosios Lietuvos kultūros sostinės

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga, bendradarbiaudama su LR Kultūros ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija bei Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, skelbia džiugią naujieną – išrinktos penkios 2026 metų Mažosios Lietuvos kultūros sostinės.
Po kruopštaus konkurso paraiškų vertinimo, 2026 metų Mažosiomis kultūros sostinėmis paskelbtos šios gyvenvietės:
KURKLIAI, Anykščių r. sav. – Aukštaitijos regionas
SEMELIŠKĖS, Elektrėnų sav. – Dzūkijos (Dainavos) regionas
AGLUONĖNAI, Klaipėdos r. sav. – Mažosios Lietuvos regionas
SKRIAUDŽIAI, Prienų r. sav. – Suvalkijos (Sūduvos) regionas
TIRKŠLIAI, Mažeikių r. sav. – Žemaitijos regionas
Konkursui šiemet buvo pateikta 11 paraiškų, kurias vertino komisija, sudaryta iš konkurso organizatorių – Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos, LR Kultūros ministerijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos – atstovų.
Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių iniciatyva, gyvuojanti nuo 2014 m., siekia stiprinti kultūrinį gyvenimą regionuose, skatinti bendruomeniškumą, kūrybiškumą ir partnerystę. Per visą programos įgyvendinimo laikotarpį šį vardą jau yra pelniusios net 85 Lietuvos gyvenvietės.
Ši iniciatyva ne tik suteikia matomumo ir pasididžiavimo mažesnėms Lietuvos bendruomenėms, bet ir aktyvina vietos gyventojus bei partnerius įsitraukti į kultūrinę veiklą, menines iniciatyvas, kurti tradicijas, puoselėti identitetą bei užtikrinti kultūros prieinamumą visiems bendruomenės nariams.
Kultūra – arčiau kiekvieno žmogaus! Vienas iš svarbiausių šios iniciatyvos tikslų – mažinti kultūrinę atskirtį tarp didžiųjų miestų ir nuo jų nutolusių kaimo vietovių. Mažosios kultūros sostinės prisideda prie to, kad aukštos meninės vertės renginiai, parodos, kūrybinės dirbtuvės, rezidencijos ar koncertai pasiektų tuos gyventojus, kurie dėl geografinių, ekonominių ar socialinių priežasčių dažnai lieka nuošalyje nuo intensyvaus kultūrinio gyvenimo.
Tokiu būdu kiekvienas – nepriklausomai nuo to, ar gyvena Vilniuje, ar mažoje gyvenvietėje, – gali būti kultūros proceso dalimi. Tai ne tik stiprina vietos tapatybę ir savivertę, bet ir skatina grįžti į gimtuosius kraštus, kurti šeimas, verslus, gyventi aktyvų bendruomeninį gyvenimą.
Džiaugiamės ir sveikiname naująsias 2026 metų Mažąsias Lietuvos kultūros sostines – linkime sėkmės, kūrybos ir bendrystės įgyvendinant planuojamus kultūros projektus!