14 gegužės, 2024
ELTA

JT įspėja, kad pasaulis atsidūrė ant klimato bedugnės krašto: valstybių vadovai turi imtis radikalių veiksmų

Jungtinės Tautos (JT), reaguodamos į dienraščio „The Guardian“ tyrimą, kuriame geriausi pasaulio klimato mokslininkai pateikia niūrias prognozes dėl klimato kaitos, įspėjo, kad pasaulis atsidūrė ant klimato bedugnės krašto. Tyrime mokslininkų išreikšta neviltis turi būti naujas raginimas šalių lyderiams nedelsiant imtis skubių ir radikalių veiksmų nutraukti iškastinio kuro deginimą bei išsaugoti milijonų žmonių gyvybes ir pragyvenimo šaltinius, pabrėžia specialistai.

Dalis jų teigia, kad Paryžiaus susitarime dėl klimato kaitos iškeltas 1,5 °C tikslas kabo ant plauko, tačiau jis nėra nepasiekiamas, jei pavyks iš esmės pakeisti klimato kaitos veiksmų tempą ir mastą.

Ragina imtis radikalių ir skubių pokyčių

„The Guardian“ atliktame tyrime dalyvavo 380 mokslininkų iš 35 šalių. Duomenys buvo renkami nuo 2018 m. Visi respondentai priklauso Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijai (TKKK), kuri per 35 metus jau parengė 6 klimato kaitos ataskaitas su išsamiomis apžvalgomis bei rekomendacijomis.

Beveik 80 proc. apklaustų mokslininkų prognozuoja, kad pasaulio temperatūra, palyginti su ikipramoniniu laikotarpiu, padidės mažiausiai 2,5 °C, o tai reiškia katastrofišką atšilimą. Beveik pusė respondentų numato mažiausiai 3 °C šilimą. Vos 6 proc. tyrimo dalyvių mano, kad klimatas šils 1,5 °C ir bus pasiekta tarptautiniu mastu Paryžiaus susitarime dėl klimato kaitos nustatyta riba.

„Tikslas sumažinti pasaulinį atšilimą iki 1,5 °C kabo ant plauko“, – sako JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso oficialus atstovas spaudai.

„Politikos ir pramonės lyderiai turi suprasti, kad esame ant bedugnės krašto. (…). Mokslo duomenys yra aiškūs, pasaulio mokslininkų prognozės taip pat: pavojus visai žmonijai negali būti didesnis“, – priduria jis.

2021 m. vykusios JT klimato kaitos konferencijos (COP26) pirmininkas Alokas Šarma teigia, kad „The Guardian“ tyrimo rezultatai turėtų būti dar vienas raginimas vyriausybėms liautis išsisukinėti ir skubiau vykdyti klimato kaitos įsipareigojimus.

„Pasaulio lyderiai turi imtis veiksmų ir įgyvendinti gruodį klimato kaitos konferencijoje COP28 duotą pažadą atsisakyti iškastinio kuro“, – pridūrė jis.

Labiausiai nuo klimato kaitos kenčia besivystančios šalys

1,5 °C tikslą pirmiausia pasiūlė Mažųjų salų valstybių aljansas (MSVA). Jo pirmininkas Fatumanava Pa’olelei Luteru pabrėžė, kad, kylant temperatūrai, mažosios salos, kuriose jie gyvena, tiesiogine prasme skęsta.

„Dėl didelių šalių ambicijų klimato kaitos srityje stokos mūsų valstybės patiria pražūtingų nuostolių. Šis tyrimas turi būti įspėjamasis signalas pasauliui“, – sakė jis.

Mohamedas Adowas iš organizacijos „Power Shift Africa“ teigiamai vertina tai, kad ekspertai, kurie daugiausia tyrinėja klimato kaitą, dalijasi savo nuogąstavimais dėl vyriausybių neveiklumo.

„Mano šalyje Kenijoje fiksuota didžiausia per 40 metų sausra, o praėjusią savaitę šimtai žmonių žuvo per pražūtingus potvynius. Norėtume, kad šalių vadovai imtųsi veiksmų taip skubiai, kaip tai daro klimato mokslininkai“, – akcentuoja jis.

Jaunieji aktyvistai iš viso pasaulio taip pat pritaria klimato ekspertų nuogąstavimams.

„Daugiau nei 1,5 °C temperatūros kilimas reikštų mirties nuosprendį milijonams žmonių pasaulio pietuose. Jei nesiimsime neatidėliotinų veiksmų, nė vienas nebebus saugus“, – sakė Vanessa Nakate iš aktyvistų judėjimo „Rise Up Movement Uganda“.

Disha Ravi iš kito aktyvistų judėjimo „Fridays For Future India“ priminė siaubingus neseniai Indijoje kilusios karščio bangos padarinius.

„Lyderių abejingumas žudo žmones. Temperatūros kilimas daugiau nei 2,5 °C nėra neišvengiamas, tam reikia, kad valdantieji iš tikrųjų įsipareigotų imtis veiksmų“, – sako ji.

Tyrimas parodo atotrūkį tarp klimato kaitos tikslų ir veiksmų

Politikos ekspertai, ekonomistai ir verslo lyderiai į „The Guardian“ tyrimo išvadas taip pat reaguoja su nusivylimu ir raginimais skubiai imtis pokyčių.

Klimato ekonomikos specialistas Nicholas Sternas sako, kad atlikto tyrimo rezultatai yra mokslininkų žinia, kad jie nepasitiki mūsų pasaulio lyderiais imtis klimato katastrofai išvengti būtinų veiksmų.

„Valstybių lyderiams dar ne per vėlu imtis veiksmų, tačiau pokyčių mastas ir tempas turi būti didelis bei spartus“, – sakė ji.

Tarptautinės pelno nesiekiančios organizacijos, besispecializuojančios klimato ir energetikos iniciatyvose bei valdančios 500 tarptautinių įmonių tinklą „Climate Group“ vadovė Helen Clarkson sako, kad tyrimas akivaizdžiai patvirtina atotrūkį tarp klimato kaitos tikslų ir veiksmų.

Žmonių ir planetos gerovei, o ne pelnui, turi būti teikiama pirmenybė

„The Guardian“ apklausoje dalyvavę respondentai nurodė, kad didžiausia kliūtimi, trukdančia imtis veiksmų klimato srityje, yra politinės valios trūkumas bei savanaudiški įmonių interesai.

Iškastinio kuro neplatinimo sutarties iniciatyvos atstovas Harjeetas Singhas sako, kad dešimtmečius vyriausybės, ypač turtingų šalių, pirmenybę teikė iškastinio kuro pramonės interesams, o ne žmonių gerovei.

„Turime nedaug galimybių išvengti blogiausių padarinių, tačiau tam reikia skubios, permainingos politikos, kurioje žmonių ir planetos gerovei, o ne pelnui, būtų teikiama pirmenybė“, – sako jis.

„Žymiausi pasaulio mokslininkai nebeturi žodžių, kuriais galėtų apibūdinti, su kokiu ekstremaliu pavoju dėl klimato kaitos susiduriame. Politikai turi atsibusti ir šią katastrofišką grėsmę vertinti taip rimtai ir skubiai, kaip to reikia“, – teigė Jungtinės Karalystės Žaliųjų partijos parlamento narė Caroline Lucas.

Beveik visi „The Guardian“ kalbinti atmosferos, vandenynų, energetikos, žemės ūkio, ekonomikos, politikos ir kitų sričių ekspertai reiškia didelį susirūpinimą dėl to, kad nesiimama ryžtingų veiksmų klimato kaitai mažinti.

Didžioji dalis jų numato pusiau distopinę ateitį su badu, konfliktais ir masine migracija dėl karščio bangų, gaisrų, potvynių bei audrų, kurios savo intensyvumu ir dažnumu gerokai pralenks prieš tai vykusias nelaimes.

Klimato ekspertai sako, kad jie jaučiasi beviltiškai, įsiutę ir išsigandę dėl vyriausybių nesugebėjimo imtis veiksmų, nepaisant pateiktų akivaizdžių mokslinių įrodymų.

Mokslininkai pabrėžia ir tai, kad jų darbas dešimtmečius buvo ignoruojamas, o dabar gyvename pasaulyje, kuris, kaip rodo tyrimų išvados, yra „greitkelyje į pragarą“.

Jų paklausus, kodėl milžiniško pavojaus akivaizdoje pasaulio reakcija – tokia vangi, beveik trys ketvirtadaliai respondentų kaip priežastį nurodė politinės valios stoką. 60 proc. apklaustųjų kaltino verslus, pavyzdžiui, iškastinio kuro įmones, dėl jų asmeninių savanaudiškų interesų.


Radvilė Morkūnaitė- Mikulėnienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
25 liepos, 2024

Po įsivėlusios klaidos vertinant brandos egzaminus, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako – susiklosčiusi situacija yra nedovanotina. Anot […]

25 liepos, 2024

Ketvirtadienio popietę keliolika sostinės žydų bendruomenės narių ir juos palaikantys piliečiai greta Vilniaus koncertų ir sporto rūmų susirinko į mitingą, […]

25 liepos, 2024

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį, sakydamas istorinę kalbą Ovaliajame kabinete, pareiškė amerikiečiams, kad atsisako dalyvauti rinkimuose norėdamas suvienyti šalį ir […]

25 liepos, 2024

Donaldas Trumpas trečiadienį pradėjo išpuolius prieš JAV viceprezidentę Kamalą Harris, pavadindamas ją „radikalia kairiąja beprote“ savo pirmajame mitinge nuo tada, […]

Rusijos prezidentas V. Putinas Maskvoje susitiko su Sirijos prezidentu B. al-Assadu / EPA-ELTA nuotr.
25 liepos, 2024

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Maskvoje susitiko su Sirijos prezidentu Basharu al-Assadu, kad aptartų tai, ką Kremliaus šeimininkas apibūdino kaip eskalaciją […]

25 liepos, 2024

Šį birželį „Telia“ organizavo senjorams nemokamų renginių, kuriuose mokė atpažinti pavojus internete. Paskaitų metu bendrovės ekspertai pasakojo, kaip saugiai elgtis […]

24 liepos, 2024

Vilniaus rajone trečiadienį pristatytos Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Jungtinės specialiosios pajėgos. Pajėgomis, kurias šiuo metu sudaro pasieniečiai, „Aro“ pareigūnai ir Viešojo […]

24 liepos, 2024

Kovą Ignalinos atominei elektrinei (IAE) pradėjus konsultacijas su savivaldybėmis dėl galimų branduolinio kuro saugojimo vietų jų teritorijose, Kazlų Rūdos meras […]

24 liepos, 2024

Šiuolaikiniai automobiliai yra aprūpinami vis pažangesnėmis padėti vairuoti saugiai skirtomis sistemomis. Tokie sprendimai kaip parkuojantis praverčiančios vaizdo stebėjimo kameros, laikytis […]

23 liepos, 2024

Iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) generuojama elektra yra maždaug perpus pigesnė nei gaminama iš dujų ir kainuoja apie 40 proc. […]

23 liepos, 2024

Pirmadienį Rusija palankiai reagavo į Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasisakymą dėl galimų derybų siekiant užbaigti tarp dviejų šalių vykstantį karą. […]

23 liepos, 2024

JAV slaptosios tarnybos direktorė Kimberly Cheatle pirmadienį pripažino, kad agentūrai nepavyko įvykdyti savo misijos užkirsti kelią pasikėsinimui į buvusį prezidentą […]

22 liepos, 2024

Katalizatoriaus tarnavimo laikas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip: automobilio tipas ir modelis: skirtingų markių ir modelių automobilių katalizatoriai tarnauja […]

22 liepos, 2024

Spauda yra sritis, kuri nepaliaujamai evoliucionuoja, prisitaikydama prie technologinių pokyčių ir vartotojų poreikių. Nuo tradicinės plačiaformatės spaudos iki naujausių skaitmeninių […]

19 liepos, 2024

Už savaitės prasidėsiančios, 2024 m. Paryžiaus olimpinės žaidynės bus technologiškai pažangiausia Olimpiada istorijoje, o didele dalimi tai nulems platus 5G […]

19 liepos, 2024

Tamsioji vakarinė medunešė bitė įrašyta į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga, pranešė Aplinkos […]

18 liepos, 2024

Pirmąją medalininkystės kibirkštį 1984-aisiais į Telšius atvežė menininkai Antanas Olbutas ir Aloyzas Janušauskas. Šiandien keturiasdešimtuosius metus skaičiuojanti seniausia Europoje Tarptautinė […]

VRM nuotr.
18 liepos, 2024

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pritarė pasiūlymui įvesti bevizį režimą 35 Europos šalių piliečiams. Tai sakoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime, […]

EK vadovė U. von der Leyen perrinkta antrajai kadencijai / EPA-ELTA nuotr.
18 liepos, 2024

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ketvirtadienį buvo perrinkta antrajai penkerių metų kadencijai, per kurią, kaip ji pažadėjo, ES […]

18 liepos, 2024

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ketina susitikti su meru Visvaldu Matijošaičiu ir išreikšti kritiką dėl vieninteliame Lietuvoje Kauno mieste nerūšiuojamų maisto […]