22 lapkričio, 2023

Kodėl verta įmonėms priimti praktikantus – studentai labiau našta ar pagalba kolegoms?

Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią naudą praktikuodamiesi studentai suteikia sau ir jį priėmusiam verslui? 

Patirtys skiriasi kardinaliai

Iš Raseinių kilęs 22-iejų Leandras Nutautas studijuoti prieš ketverius metus atvyko į Kauno technikos kolegiją. Pradėjęs mokytis statybos inžinerijos specialybės, trečiajame kurse privalomąją studijų praktiką nusprendė atlikti tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovėje. Pasirinkta įmonė nebuvo pirmoji, kurioje mokydamasis L. Nutautas praktikavosi. Prieš tai jis praktiką atliko kitoje bendrovėje, o šiandien gali įvertinti įgytų patirčių skirtumus. 

„Jos skiriasi kaip diena ir naktis. Ankstesnėje įmonėje jaučiausi, kad esu vis dar studentas. Man skirdavo tik lengvus ir nesudėtingus darbus statybų aikštelėje, nebuvo jokių galimybių kilti karjeros laiptais“, – sako L. Nutautas.

Šiandien L. Nutautas iš praktikanto tapo statybos vadovo padėjėju ir dalijasi savo karjeros sėkmės istorija.

„Pasidomėjęs įmonės įgyvendintais projektais supratau, jog čia turėsiu galimybę išmokti statybos naujovių, pažangių technologijų taikymo. Taip pat šioje praktikoje galėjau mokytis iš geriausių kolegų, susipažinau su įvairių sričių darbuotojų kasdienybe, kolegijoje įgytas žinias, visą išmoktą teoriją perkėliau į statybos aikštelę“, – dalijasi L. Nutautas.

Kruopšti atranka duoda vaisių

Pasak studentą priėmusios bendrovės „YIT Lietuva“ personalo direktorės Nerilės Naprienės, tokias patirtis pavyksta užtikrinti skandinaviška verslo filosofija. Be to, daugelis darbuotojų patys vertina partnerystės su studentais naudą. 

„Dirbdami visada puoselėjame savo vertybes: pagarbą, bendradarbiavimą, kūrybingumą ir veržlumą. Tikime ir pasitikime vienas kitu, kuriame įkvepiančią darbo aplinką, didžiulį dėmesį skiriame komandiškumui. Nuolatos siekiame, kad mūsų įgyvendinami projektai suteiktų erdvės dirbti ir tobulėti, todėl ieškome žmonių, kurie norėtų tokios profesinės kasdienybės. Šiandien statybų sektorius itin jaučia gerų, motyvuotų specialistų stygių, o studentų praktika yra puiki galimybė juos užsiauginti“, – teigia N. Naprienė.

Jos teigimu, per metus bendrovė iš viso priima apie 20 praktikantų, tačiau pastaruosius kruopščiai atrenka ir savo komandoje laukia tik labiausiai motyvuotų kandidatų. Paprastai apie pusę lieka dirbti toliau arba pakviečiame prisijungti vėliau, mokslo metų eigoje.

„Dirbdami visada puoselėjame savo vertybes: pagarbą, bendradarbiavimą, kūrybingumą ir veržlumą. Tikime ir pasitikime vienas kitu, kuriame įkvepiančią darbo aplinką, didžiulį dėmesį skiriame komandiškumui. Nuolatos siekiame, kad mūsų įgyvendinami projektai suteiktų erdvės dirbti ir tobulėti, todėl ieškome žmonių, kurie norėtų tokios profesinės kasdienybės. Šiandien statybų sektorius itin jaučia gerų, motyvuotų specialistų stygių, o studentų praktika yra puiki galimybė juos užsiauginti“, – teigia N. Naprienė.

Leidžia įgyti realios patirties

Tokios nuomonės yra ir „Telia Lietuva“ Darbdavio įvaizdžio vadovė Ineta Lapuchinaitė.  Nors, jos teigimu, bendrovė veikia kitame nei statybų verslas sektoriuje, įmonė studentų praktiką vertina kaip puikų būdą įtraukti jaunus talentus į darbo rinką ir leisti būsimiesiems specialistams įgyti realios darbinės patirties.

„Pradėję praktikuotis, jauni žmonės gali suprasti, kas labiausiai patinka patiems, kokioje srityje mato savo karjeros perspektyvas. Jie taip pat lengviau supranta mūsų įmonės veiklą, vertybes ir kultūrą. Stebėdami studentų darbą, galime įvertinti praktikantų gebėjimus, motyvaciją, ateities darbuotojų potencialą. Bendradarbiaudami su jais, išlošia ir mūsų darbuotojai. Jie turi galimybes pasidalinti savo žiniomis bei patirtimi, o tuo pačiu įkvėpti naujas idėjas ir inovacijas“, – pažymi I. Lapuchinaitė.

Anot pašnekovės, įmonė per metus praktikoms priima apie 80 praktikantų. Tarp jų yra ir bendrovėje jau dirbantys specialistai, kurie praktikuojasi kitose komandose. Praktikas įmonė siūlo skirtingose pozicijose, todėl savo jėgas kviečia išbandyti IT sistemų valdymo, finansų, duomenų analitikos, komercijos ar komunikacijos skyriuose.

Svarbu aiški metodika

„YIT Lietuva“ irgi turi aiškią praktikantų įvedimo į darbo rinką metodiką. Įmonė bendradarbiauja su šalies mokymo įstaigomis, studentus kviečia į pažintines bei darbo praktikas, atvirų durų dienas. N. Naprienės teigimu, per metus bendrovė iš viso priima apie 20 praktikantų, tačiau pastaruosius kruopščiai atrenka ir savo komandoje laukia tik labiausiai motyvuotų kandidatų. Paprastai apie pusę lieka dirbti toliau arba pakviečiame prisijungti vėliau, mokslo metų eigoje.

„Atsirenkame tuos, kurie pasižymi ne tik aukštais akademiniais pasiekimais ar rekomendacijomis. Mums labai svarbūs ir asmeniniai tikslai, noras tobulėti, savo karjeros pradėti siekti nuo pradinio laiptelio. Jei studentas pripažįsta, kad kol kas neturi pakankamai profesinių žinių, bet yra užsibrėžęs jų įgyti, mums visada pakeliui. Gerus specialistus auginame kantriai, formuodami vertybes, ir tai duoda puikių rezultatų. Pusė praktikantų lieka dirbti ir turime sėkmės istorijų, kai studentai per 8-10 metų užauga iki statybų ar projektų vadovų“, – pažymi N. Naprienė.

Profesiją „matuojasi“ praktiškai

Kad sėkminga praktika statybų sektoriuje gali tapti tvirtos profesinės ateities pamatu, sutinka ir Kauno technikos kolegijos Statybos inžinerijos studijų programos kuratorė Birutė Požėrienė. Jos teigimu, tokios patirtys besimokantiems yra labai naudingos.

„Verslas studentų motyvaciją ir norą praktikuotis priima labai palankiai, praktikantams suteikia galimybes augti bei tobulėti, užsiaugina trūkstamus specialistus.  O praktika įmonėje žmogui, kuris ateina iš mokyklos ar gimnazijos suolo, leidžia geriau pažinti pasirinktą profesiją. Taigi išlošia visi – verslas, būsimieji specialistai, kartu ir aukštosios mokyklos“, – mano B. Požėrienė.

Su tuo sutinka ir „Telia“ atstovė. Ji pabrėžia –  verslui ypač svarbu, kad studentai būtų ir akademiškai gabūs, ir turėtų tinkamų asmeninių savybių.

„Be galo vertiname būsimųjų specialistų komunikabilumą, gebėjimą dirbti komandoje, motyvaciją. Visa tai labai prisideda prie didesnio darbo efektyvumo ir bendro pozityvaus kiekvieno darbuotojo nusiteikimo. Matydami, kad studentai yra motyvuoti, nori dirbti, suteikiame galimybes praktikantams pasilikti įmonėje po praktikos pabaigos arba kad ir po metų, kai yra atvirų jiems tinkamų pozicijų. Todėl ši partnerystė yra ypač naudinga. Praktika tampa puikiais komandos formavimo resursais, kurių darbo rinka pasiūlyti gali ne visada“, – pasakoja I. Lapuchinaitė.

Pasak žmogiškųjų išteklių ekspertės N. Naprienės, praktikoje studentai gali ir pasimatuoti, kokia darbo sritis labiausiai tinka.

„Statybos aikštelė ypač tinkama apsispręsti, kur link veda profesinis kelias. Jis realiai išbando inžinieriaus, sąmatininko, projektų ar statybos vadovų profesijų kasdienybę. Tam suteikiame visas darbo priemones, kolegų pagalbą, ugdome žinias, patirtį, atveriame platų techninės bazės panaudojimo potencialą”, – sako bendrovės personalo vadovė.

Jos teigimu, maždaug per dešimtmetį apie 40 proc. inžinerinio bendrovės personalo „užaugo“ nuo praktikanto iki statybos ar projekto vadovo, sąmatininko, statybos inžinieriaus, darbų vadovo ar konstruktoriaus.

„Brandi mūsų patirtis leido suprasti –  įmonei daug prasmingiau ir perspektyviau kryptingai ugdytis žmones, nei, atsiradus laisvai vietai dėl darbuotojų rotacijos ar verslo plėtros, ieškoti specialistų rinkoje. Užsiauginti specialistai nuosekliau supranta sistemas bei procesus, išmoksta dirbti su naudojamais įrankiais ir, svarbiausia, sklandžiai įsilieja į organizacijos gretas, lengviau priima jos kultūrą ir vertybes. Tokie žmonės yra lojalesni įmonei. Jie lengviau motyvuojami, vertina augimą ir tobulėjimą, noriai dalinasi savo įgytomis žiniomis su ateinančiais naujais studentais. Tokiu būdu viduje užsiauginti specialistai prisideda ir prie įmonės vertybių, ir bendruomeniškumo puoselėjimo“, – reziumuoja „YIT Lietuva“ atstovė.


2 kovo, 2024

Vilniaus Salomėjos Nėries vardo gimnazijai nusprendus keisti savo mokyklos pavadinimą, tokiu keliu sekti ketina ir to paties pavadinimo mokykla Vilkaviškyje. […]

2 kovo, 2024

Penktadienį apdovanojimų „Lietuvos mokytojas 2024“ nugalėtojais paskelbti devyni švietimo srities profesionalai, jie įvertinti už išskirtines pastangas ir atsidavimą mokytojo pašaukimui, […]

1 kovo, 2024

Šių metų rugsėjį Šiauliuose, miesto centre, duris pravers nauja mokykla – Baltijos licėjus. Tai pirma privati pagrindinė mokykla Šiaulių regione. […]

29 vasario, 2024

„ChatGPT“ baigiant įsitvirtinti generatyvinio dirbtinio (DI) intelekto sinonimu, „Google“ į pažangiųjų asistentų lenktynes netikėtai grįžo su naujomis jėgomis. Vasarį paieškos […]

Prezidentūros nuotr.
28 vasario, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė trečiadienį lankėsi Kupiškio rajono Subačiaus gimnazijoje ir Kupiškio menų mokykloje. Subačiaus gimnazijoje pirmoji ponia bendravo su […]

LSU nuotr.
28 vasario, 2024

Lietuvos sporto universitetas (LSU) naujausiame Šanchajaus sporto mokslo institucijų reitinge (angl. Shanghai Ranking’s Global Ranking of Sport Science Schools and […]

27 vasario, 2024

Nuo šių metų rugsėjo Alytuje siūloma reorganizuoti šešias ugdymo įstaigas, pranešė portalas alytausnaujienos.lt. Publikacijoje nurodoma, kad savivaldybė, sie­kdama efek­ty­viau panaudoti […]

27 vasario, 2024

Ugdymo įstaigos vis aktyviau domisi galimybėmis vaikus maitinti ekologiškais bei pagal nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą pagamintais produktais. Šiais metais […]

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.
23 vasario, 2024

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ir pedagogų profsąjungos atstovai nesutaria, ar buvo teisėta iš vaikų ugdymui skirtų lėšų išmokėti […]

22 vasario, 2024

Paaiškėjus, jog penkiose šalies mokyklose pernai dėl streiko nedirbusiems pedagogams vis vien buvo išmokėti atlyginimai, Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė […]

22 vasario, 2024

Savo novatoriškais tyrimais ir ambicinga vizija garsėjantis Lietuvos biotechnologijų startuolis „Genomika“ sparčiai skinasi kelią į sėkmę. Neseniai pritraukusi daugiau nei […]

Simona Bieliūnė / Sauliaus Žiūros nuotr.
21 vasario, 2024

Rūpinantis vaikų ir jaunimo gera savijauta bei gyvenimo kokybe, siekiant padėti atpažinti sveikatos sunkumus ir tikslingai nukreipti pagalbos, sostinėje jauni […]

21 vasario, 2024

Stiprinant aukštojo mokslo studijas Lietuvoje, dviejuose regionuose atsiras nauji aukštųjų mokyklų padaliniai, Kaune – Lietuvos inžinerijos kolegija. Vyriausybė šiandien pritarė […]

21 vasario, 2024

Besitęsiant Rusijos karui Ukrainoje ir ukrainiečiams neturint galimybės grįžti į tėvynę, Lietuvoje dar metams pratęsiamas terminas įsidarbinti norintiems ukrainiečiams išmokti […]

21 vasario, 2024

Emigracija ir mažėjantis gimstamumas verčia peržiūrėti ugdymo įstaigų tinklą arba ieškoti naujų ugdymo formų. Kol kas, atsižvelgiant į mokinių skaičių, važiuojama mokyklų […]

Adomas Bužinskas. ELTA / Dainius Labutis
20 vasario, 2024

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas sako, kad faktinis Nacionalinio stadiono projekto statybos kaštų pokytis nuo pasiūlymo pakeitimo iki […]

19 vasario, 2024

Lazdijų rajono taryba pritarė daugiau kaip 3 mln. eurų investicijoms į rajono ugdymo įstaigų infrastruktūrą. Kaip praneša rajono savivaldybė, beveik […]

19 vasario, 2024

Daliai šalies savivaldybių paskelbus, kad, siekiant pagerinti vaikų mokymosi rezultatus, bus dalinai kompensuojamos korepetitorių paslaugos, neabejotinai apsidžiaugė vyresniųjų klasių mokiniai: […]

18 vasario, 2024

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) pristačius siūlymus dėl tautinių mažumų mokyklų, savivaldybių vicemerai dalijasi savo idėjomis. Tarp jų – […]

16 vasario, 2024

Kad vaikai suprastų valstybinių švenčių svarbą, būtų pilietiški, augtų dori, vertinantys laisvę, svarbu atsakomybę prisiimti tėvams ir pedagogams, kurių rodomas […]