Kuo bonsai augalai tokie ypatingi?
Bonsai augalai atsirado Azijoje, tačiau labai greitai paplito visame likusiame pasaulyje. Šie pasižymi ilgaamžiškumu ir simbolizuoja paprastumą, minimalizmą, pastovumą. Svarbu paminėti, kad bonsai pavadinimas reiškia ne augalo rūšį, tačiau jo formavimo tipą. Tai vienas iš dalykų, apibrėžiančių, kuo šie medeliai yra ypatingi. Jų priežiūra reikalauja nemažai pastangų ir kantrybės. Kita vertus, dalis žmonių bonsai sodininkystę įvardija kaip atskirą meno formą. Visgi, jeigu apie šiuos augalus girdite pirmą kartą arba pernelyg nesidomėjote jų auginimo ypatumais – skaitykite straipsnį toliau. Trumpai aptarsime tai, ką apie bonsai medelius reikėtų žinoti kiekvienam.
Bonsai augalai – ką žinoti svarbiausia?
Bonsai gali būti bet koks medis, kurį įmanoma formuoti pagal japoniško meno tradicijas. Šie auga tiek namuose, tiek lauke. Tai priklauso nuo specifinių pasirinkto augalo savybių. Pavyzdžiui, Lietuvoje tam tinka tokie medžiai, kaip pušis, klevas, ąžuolas, sakura ir panašiai. Žinoma, bonsai kaina gali skirtis, atsižvelgiant į augalo rūšį, amžių bei paruošimą. Visgi, egzistuoja nemažai skirtingų variantų, todėl rasti sau tinkamą medelį nėra sudėtinga. Įprastai kambariniai bonsai kainuoja kiek pigiau, o auginami lauke – brangiau. Kita vertus, prieš įsigyjant šį augalą svarbu įsigilinti į jo priežiūros ypatumus. Pavyzdžiui, nors bonsai medeliai mėgsta šviesą, šie taip pat nekenčia tiesioginių saulės spindulių. Taigi, svarbu gerai apgalvoti, kur tokį augalą laikysite. Be to, medeliams netinka itin sausas oras, jie turi būti nuolat formuojami ir reguliariai tręšiami. Bonsai tikrai nėra toks augalas, kurį galima paprasčiausiai palikti likimo valioje. Nors tai itin graži ir didelę kultūrinę reikšmę turinti puošmena, kiekvienam žmogui svarbu įvertinti savo galimybes tinkamai prižiūrėti medelį.
Bonsai medelių priežiūra
Bonsai medeliai yra ypatingi savo priežiūra, kuriai, kaip jau minėjome kiek anksčiau, reikia skirti nemažai laiko. Taigi – ką privalės daryti šio augalo savininkas? Bonsai medelius reikia laistyti, tręšti, formuoti. Be to, ne ką mažiau svarbu atsakingai parinkti tinkamą vietą, kurioje jie stovės. Būtina, kad šį augalą suptų drėgnas oras, šiluma, natūrali šviesa. Visgi, kaip jau minėjome kiek anksčiau, bonsai nepatinka tiesioginiai saulės spinduliai. Be to, patalpa kurioje laikysite augalą taip pat turi būti gerai vėdinama. Visgi, sugrįžkime prie medelių priežiūros ypatumų. Pirmiausia, žemių drėgmės lygį svarbu tikrinti praktiškai kasdien. Taigi, medelio laistymas yra tikrai labai dažna procedūra. Kita vertus, jeigu norite, kad bonsai gyvuotų ilgą laiką, rekomenduojama juos reguliariai tręšti. Žinoma, svarbu nepamiršti nuolatinio genėjimo ir formavimo. Be to, kas kelis metus augalą turėtumėte persodinti. Visgi, nors šis medelis reikalauja tikrai nemažai priežiūros, tai puikus ir itin gražus pasirinkimas, kurį galima auginti tiek lauke, tiek namuose. Žinoma, svarbu įvertinti savo galimybes augalą prižiūrėti tinkamai.