9 rugsėjo, 2015
Raimonda Mikalčiūtė / 15min.lt

Miške stovinti Drungeliškės (Gvaldų) koplyčia – vieta, kur pagonybė susitinka su katalikybe

Liaudies išmintis moko, kad nereikėtų mesti kelio dėl takelio, tačiau kartais būtent tai gali lemti įdomiausius nuotykius. Kai grįžtant iš Ventės išgirdau kolegos pasiūlymą „Čia kažkur netoli yra koplyčia miškuose. Gal užsukam?“, žinojau, kad neatsisakysiu. Drungeliškės Švč. Jėzaus Širdies koplyčia, arba Gvaldų koplyčia, unikali ne tik dėl to, jog yra pastatyta viduryje miško (tiesiogine to žodžio prasme). Įžengęs į medinį pastatą viduje randi dar vieną koplyčią. Be to, šioje vietoje keistai draugauja katalikybė ir pagonybė.

Būtent tokį žodžių junginį „koplyčia koplyčioje“ reikėtų vesti į interneto paieškos sistemą, jei norite sužinoti daugiau apie šį keistą, tačiau dėl to tik įdomesnį objektą.

Man pačiai ieškoti kelio į Drungeliškės koplyčią nereikėjo – kolega ten buvo lankęsis anksčiau ir tvirtino žinantis, kur važiuoti. Tačiau, kai vinguriuojantis kaimo keliukas nuvedė į ganyklas, teko stoti ir lipti pas karves melžiančius ūkininkus klausti kelio.

Išgirdę klausimą jie patarė apsisukti ir į koplyčią atvažiuoti iš kitos pusės – padarius beveik 10 km lankstą.

„Anksčiau čia buvo kelias per mišką iki pat kabančio liepto per upę. Bet dabar tas kelias labai šlapias. Užklimpsite – tada jau niekas, išskyrus traktorių, jūsų neištrauks“, – gąsdino viena iš ūkininkių.

Pamačiusi, kad važiuoti aplink neketiname, pasiūlė eiti pėsčiomis – juk tik kilometras pusantro.

Aš taip ir būčiau pasielgusi, tačiau kolega nusprendė išmėginti savo naujo automobilio galimybes, tad sėdome į jį ir pajudėjome gilyn į mišką.

Reikia pasakyti, kad 1,5 km miško kelias nebuvo toks baisus, kaip pasakojo vietiniai, – gana lengvai pasiekėme virš Jūros upės kabantį tiltą.

Būtent jis man, tokių objektų paniškai bijančiam žmogui, buvo didžiausias išbandymas. Greičiausiai nebūčiau ant jo nė kojos užkėlusi, bet suveikė minėtos ūkininkės pasakojimas, kad tą kabantį tiltą, ant kurio vietomis trūksta lentų, lengviausiai įveikia 80-metė jos mama. Nusprendžiau, jog būtų gėda nepadaryti to, ką sugeba garbaus amžiaus maldininkė.

Šis lieptas-tiltas iš tiesų ir buvo įrengtas tam, kad tikintieji galėtų pasiekti dešiniajame Jūros krante esančią koplyčią. Nuo liepto iki jos – maždaug 300 m miško taku.

Einant juo iš tolo matyti paprasta medinė koplytėlė. Greta jos – eilės suolų, skirtų į pamaldas susirinkusiems maldininkams. Per birželį vykstančius atlaidus jų tikrai prireikia, nes viduje vietos – vos keliolikai žmonių.

Kodėl „koplyčia koplyčioje?“

Miškų viduryje esantis statinys nerakinamas, tad bet kas atėjęs gali laisvai patekti į ją ir ramiai apsižvalgyti arba pasimelsti – priklausomai tuo to, kokiu tikslu čia atėjo.

Nors skamba įdomiai, iš tiesų dvi medinės viena kitoje stovinčios koplyčios Lietuvoje anksčiau nebuvo joks stebuklas. Jos net turi atskirą pavadinimą – dievnamiai – ir atspindi tradicinę liaudies architektūrą.

Statinio principas paprastas: viduje yra senoji, pirminė koplyčia, virš kurios buvo pastatyta dabartinė.

Gvaldų koplyčia neseniai buvo rekonstruota – apie tai, kas prisidėjo prie šių darbų, liudija koplyčioje kabantis sąrašas. Yra ir garbinga Europos Sąjungos paramą liudijanti informacinė lenta.

Katalikų šventovėje – pagoniški ritualai

Kaip ir kitos panašios, ši vieta garsėja stebuklais. Iki šių dienų tikintieji čia ateina pasimelsti prie stebuklingos Jėzaus Nazariečio statulos. Tikima, kad prie jos pasimeldę žmonės patiria dvasinių malonių, į jų gyvenimą ateina gerų permainų.

Atrodo, kad būtent jų pageidauja dauguma žmonių, apsilankiusių koplyčioje ir čia esančioje svečių knygoje palikusių atsiliepimus.

Kasmet paskutinį birželio sekmadienį pagal iš Vatikano gautą dekretą šioje Švč. Jėzaus Širdies koplyčioje aukojamos šv. Mišios, Gvaldų–Drungeliškės Švč. Jėzaus Širdies atlaidai.

Tačiau net ir nevykstant pamaldoms apsilankyti čia verta tiems, kas tiki stebuklais. Tiesa, ritualai, skirti pasiekti stebuklingą poveikį, nelabai krikščioniški. Pavyzdžiui, skausmų kamuojamiems žmonėms patariama skaudamą vietą apsirišti kaspinėliu ir meldžiantis eiti apie koplytėlę keliais. Tiesa, vėliau kaspinėlį reikėtų palikti koplytėlėje. Poveikis turėtų būti pats stipriausias – žmogus pasveiks.

Dar viena legenda, kuria tiki vietiniai, skelbia, jog netoli koplyčios esančio šaltinio vanduo padeda pagerinti regėjimą – tereikia apsiplauti juo akis.

Iki XX a. pabaigos, norėdami praregėti arba geriau matyti, žmonės traukdavo ir į pačią koplyčią. Eidami jie būtinai atsinešdavo veidrodžių ir jų šukių. Tikėta, kad šios aukos padėdavo pagerinti regėjimą.

Ilgą laiką koplyčioje buvo ir Jėzaus Nazariečio vainikas: jį užsidėjusieji esą nebejausdavo jokio galvos skausmo.

Dabar koplyčioje nerasite nei kaspinėlių, nei veidrodžių ar jų šukių, nėra ir stebuklingojo vainiko. Matyt, katalikų dvasininkai, kuriems ir priklauso rūpintis Gvaldų koplyčia, pagaliau nutarė, jog šie „stebuklingi elementai“ nesiderina su Katalikų bažnyčios mokymu ir kanonais.

Dabar koplyčioje ir šalia jos galima rasti tik žmonių paliktų įvairios paskirties ir vertės šventųjų skulptūrėlių bei paveikslėlių.

Vieta ir koplyčios statybos – apipintos legendomis

Jei kalbėsite su vietiniais, išgirsite daugybę legendų, lydinčių Drungeliškės, arba Gvaldų, koplyčią.

Viena iš jų skelbia, kad vietoje, kur dabar stovi šventovė, kadaise buvo nemažas akmuo. XIX a. vienas žmogus ant to akmens rado Jėzaus Nazariečio statulėlę. Jis nunešė ją į Kvėdarnos bažnyčią.

Po kurio laiko, jo nuostabai, toji statulėlė ir vėl atsirado ant to paties akmens. Žmogus ją ir vėl nunešė į Dievo namus.

Kai net trečią kartą tai pasikartojo, dievobaimingas žmogelis toje vietoje pastatė koplytėlę ir paliko joje tą jam tris kartus apsireiškusią Jėzaus Nazariečio statulėlę. Šitaip padaryti jam pataręs Rietavo kunigaikštis Irenėjus Oginskis.

Ar tai tiesa, sunku pasakyti. Tiksliai žinoma tik tai, kad maždaug 1840 m. koplytėlė su Jėzaus Nazariečio statulėle jau stovėjo.

Kita legenda byloja, kad apie 1930 m. vietos gyventojui Kazimierui Stankevičiui (Stankui) sapne pasirodęs Kristus, kuris apsukęs su lazda nemažą ratą, paprašęs pastatyti tokio didumo koplyčią, kokio buvo tas ratas.

Pranašišką sapną išvydęs žmogus ėmė rinkti pinigus statyboms. Kadangi tai buvo paties Kristaus prašymas, net neturtingi gyventojai aukų koplyčios pastatymui negailėjo.

Sukaupus reikiamą sumą, maždaug apie 1937 m., virš minėtos mažosios koplytėlės buvo suręsta dar viena – didesnė.

Kaip surasti koplyčią?

Susidomėjusiems, patarsime, kaip surasti koplyčią. Drungeliškės (Gvaldų) koplyčia stovi Gvaldų kaimo šiauriniame pakraštyje, miške, 400 m į vakarus nuo Jūros ir Aitros santakos.

Kelyje  2226  Veiviržėnai–Judrėnai–Pajūralis, pusiaukelėje tarp Judrėnų ir Pajūralio, yra nuoroda „Drungeliškės koplyčia 4 km“.

Tačiau reikėtų žinoti, kad paskutinė atkarpa (apie 1,5 km miško kelio) – sezoninė, pravažiuojama tik šiltuoju metų laiku.

300 m žemiau upių santakos, virš upės, įrengtas kabantis tiltas-lieptas, kuriuo perėję maždaug už 300 m pasieksite savo kelionės tikslą – koplyčią koplyčioje.


Nugalėtojai - Kolainių kaimo bendruomenės komanda
17 rugpjūčio, 2022

Rugpjūčio 13 – tą dieną, Kražiuose, antrą kartą vyko „Drakono valčių festivalis“, kuris į Kražius atvykti pakvietė dar gausesnį būrį […]

Ar pavyks perimti kamuolį
16 rugpjūčio, 2022

Rugpjūčio 14 dieną Smiltynėje įvyko dvidešimt septintoji šeimų futbolo šventė „Vieninga šeima“. Tradicinis šeimų futbolo renginys vyksta nuo 2010 metų, […]

7 rugpjūčio, 2022

Vakar, rugpjūčio 6 dieną, Rupkalvių kaime, Šilutės rajone vykusiame Šienpjovių čempionate išrinkti Metų šienpjoviai, dalgiu šienaujantys greičiausiai ir kokybiškiausiai. „Metų […]

4 rugpjūčio, 2022

Leiskitės į nepakartojamą gyvenimo nuotykį – įspūdžių kupiną skrydį oro balionu virš Alytaus rajono. Oro balioną pilotuos ir geras emocijas […]

4 rugpjūčio, 2022

Visus besimėgaujančius lietuviška vasara Panevėžio muzikinis teatras kviečia vienam vakarui nusikelti į karščiu alsuojančią Afriką. Kamerinės muzikos programoje itin retai […]

Žuvintas - tarptautiniu mąstu saugoma teritorija Žuvinto biosferos rezervato direkcijos nuotr.
29 liepos, 2022

Paskutinį liepos savaitgalį Alytaus rajone vyks net trys bendruomenių renginiai, kurių metu bus daug muzikos ir sporto varžybų,  kulinarinio paveldo […]

28 liepos, 2022

Patikėkite, iPhone dėkliukai tikrai yra išskirtiniai savo išvaizda ir kokybe. Juos galima naudoti įvairiausiose situacijose, net važiuojant dviračiu, jeigu įsigysite […]

28 liepos, 2022

Neleiskite, kad sodo įrankių ar žinių trūkumas trukdytų jums užsiauginti daržovių ir vaisių. Surinkome pagrindinius sodo įrankius ir priemones, kurių […]

Nacionalinio šienpjovių čempionato rekordininkas Kozmas Auškalnis
27 liepos, 2022

Rugpjūčio 6 d. Rupkalvių kaime vyksiančiame Nacionaliniame šienpjovių čempionate bus siekiama dviejų Lietuvos rekordų – masiškiausios šienapjūtės ir greičiausiai šienpjovių […]

26 liepos, 2022

Dažniausiai žmonės siekia kuo geriau praleisti laiką, bet tuo pačiu kuo mažiau išleisti ir tai visai nelemia piniginės storis. Visada […]

25 liepos, 2022

Spalvos daro didelę įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui. Dažnai nepagalvojame, kodėl renkamės tam tikros spalvos drabužius. Ne paslaptis, kad tamsesnių tonų […]

Alfonso Mažūno nuotr.
24 liepos, 2022

Lietuvos jūrų muziejus sezonui vėl pateikia naujų staigmenų lankytojams. Akylesni praeiviai jau spėjo pastebėti naują itin jaukią ir intriguojančią erdvę […]

Rezultatyviausi turnyro žaidėjai Liucija Fedorčak ir Marius Buividavičius
21 liepos, 2022

Liepos 20 dieną Ringauduose, Kauno rajone, įvyko bendruomenių futbolo turnyras, kuriame dalyvavo penkios komandos iš Vilkijos, Lakštučių, Zapyškio ir dvi […]

20 liepos, 2022

Svetainė – nebe reikalo turi savo žodžio šaknyje, žodį “svet”, nes šis žodis kilęs nuo žodžio svetys, svečiai. Nuo seno […]

19 liepos, 2022

Liepos 16-oios rytą Ignalinos miesto šventės renginius pradėjo Lietuvos paplūdimio futbolo čempionatas. Ignalinoje varžėsi  8 stipriausios šalies  komandos iš Vilniaus, […]

19 liepos, 2022

Praėjusią savaitę, liepos 14-17 dienomis, Druskininkuose vyko penkerius metus lauktos Pasaulio lietuvių sporto žaidynės (PLSŽ). Tūkstančius žiūrovų pritraukusiame renginyje varžėsi […]

19 liepos, 2022

Geros žinios sostinės sporto bendruomenei – Vilniaus Žirmūnų gimnazijos teritorijoje netrukus bus rekonstruotas sporto aikštynas ir iškils visų matmenų futbolo […]

18 liepos, 2022

Liepos 11- 15 dienomis Tauragės kultūros rūmuose vyko vaikų ir jaunimo vasaros stovykla „Orkestrifikacija“, kurią jau antrus metus iš eilės […]

18 liepos, 2022

Priemonių, skirtų augalų priežiūrai, yra tikrai pakankamai nemažai, t. y., įvairios trąšos, kalkės, salietra ir t. t. Prie augalams prižiūrėti […]

18 liepos, 2022

Liepos 17 dieną prie Ilguvos dvaro įvyko trečiasis šeimų futbolo šventės „Vieninga šeima“ etapas. Į renginį atvyko 11 šeimų: Karpavičiai, […]