Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atgarsiai: įsimintini renginiai ir bendrystės džiaugsmas

Balandžio 23–29 dienomis Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka kvietė panevėžiečius drauge švęsti jubiliejinę, 25-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, kupiną prasmingų susitikimų, kūrybiškų akimirkų, literatūrinių atradimų, edukacijų bei įvairių kitų atrakcijų ir staigmenų.
Savaitė prasidėjo pačioje miesto širdyje – Laisvės aikštėje. Net kelias dienas kvietėme praleisti pietų pertrauką kitaip – atrasti kultūrą netikėtoje erdvėje, o pietų pertrauką paversti gyvu, žaismingu susitikimu. Siūlėme skirtingas interaktyvias veiklas, kuriose netrūko literatūrinių staigmenų, žaidimų, žinių ir kūrybiškų netikėtumų. Viktorina „Atspėk literatūrinį personažą“ ragino iš užuominų atpažinti žinomus literatūros herojus. Praeivius traukė „Laimės ratas“, kur kiekvienas sukimasis žadėjo netikėtą iššūkį: klausimas – atsakymas – prizas. Norintys atrasti naujų kulinarijos ar skaitinių idėjų pasinaudojo „Knygų receptais“. Didžiuliuose reklaminiuose bibliotekos krepšiuose „įsikūrė“ savotiškas „Laimės knygų šulinys“, viliojęs smalsuolius traukti šventiškai supakuotas, netikėtumo įspūdį dovanojančias knygas. Suaugusieji galėjo pasitikrinti žinias ir pasinerti į literatūrinį žaidimą – atspėti faktus apie įvairius kūrinius ir jų autorius. Unikali patirtis laukė ir bandančių įminti bibliotekinius terminus, prasidedančius žodžio šaknimi „biblio“: bibliofilija, bibliosomija, bibliopatija, bibliologija, bibliografija… Mažieji gausiai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse. Ir tai dar ne visos siūlytos veiklos! Šie susitikimai tapo malonia staigmena per pietų pertrauką skubančiam miestiečiui, praturtinusia dienos ritmą.
Viena įsimintiniausių savaitės akimirkų – balandžio 23 dieną Viešosios bibliotekos Panevėžio Kultūros centre organizuotas susitikimas su skaitytojų itin mylimu dvasininku, rašytoju ir poetu Benu Lyriu. Gausiai susirinkę panevėžiečiai susipažino su naujausiu autoriaus kūriniu „Kunigo širdies dienoraštis“, klausėsi įkvepiančių minčių apie kūrybą, tikėjimą bei gyvenimo prasmę. Autorius savo šiluma, giliomis įžvalgomis paliko šviesų ir šiltą įspūdį. Vakarą papuošė ypatinga muzikinė dovana – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, operos solistė Oksana Auškalnytė, savo išraiškingu balsu, spinduliuojama scenine charizma, emocionaliai atliktais kūriniais sužavėjo susirinkusiuosius.
Antrąją bibliotekų savaitės dieną Šiaurinėje bibliotekoje skambėjo muzika, juokas ir aplodismentai – čia vyko Atvelykio koncertas, kurį dovanojo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Šiaurės rytų centro meno mėgėjų kolektyvai, vadovaujami Rimos Žostautienės. Renginio metu žiūrovai mėgavosi spalvinga programa: savo pasirodymais džiugino etnografinis ansamblis „Pajauta“, šokių kolektyvas „Kanapėlė“ ir dramos studija „Arka“. Tai buvo puiki proga pasimėgauti pavasario dvasia, muzika, šokiais ir bendryste.
Prie Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginių prisijungė ir bibliotekos bičiulis – Panevėžio Kraštotyros muziejus. Čia balandžio 25 dieną buvo pristatytas muziejaus Knygų rinkinyje saugomas unikalus leidinys – Vilniaus akademijos spaustuvėje 1797 m. išleista religinio turinio knyga „Uczęstnictwo y jednosc duchowna…“ („Dalyvavimas ir dvasinė vienybė…“), kuri balandžio 23–29 d. eksponuota muziejuje.
Balandžio 28-ąją Viešojoje bibliotekoje buvo pagerbtas poetas Henrikas Radauskas. Jam skirtą popietę vedė komunikacijos centro „Kalba. Knyga. Kūryba“ vadovė Lionė Lapinskienė, joje dalyvavo Panevėžio Trečiojo amžiaus universiteto literatų klubo „Sietuva“ nariai. Tai buvo puiki proga ne tik pasinerti į H. Radausko eilių pasaulį, bet ir pasidalinti mintimis, geriau pažinti jo kūrybinį palikimą.
Tą pačią dieną vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ darbuotoja Anžela lankėsi lopšelyje-darželyje „Riešutėlis“ su svarbia misija – supažindinti tėvelius su skaitymo nauda 1–3 metų vaikams, patarti, kaip sudominti mažuosius knygomis, kokios knygos jiems tinkamiausios, kiek laiko skirti skaitymui, kaip išsirinkti kokybišką, amžių atitinkančią literatūrą.
Savaitę užbaigėme dviem dideliais šventiniais renginiais. Bibliotekoje „Židinys“ buvo įteikti aktyviausių 2024 metų bibliotekos lankytojų apdovanojimai „Libris“. Renginyje svečiavosi knygų autorė Vija Dilienė, pasidalijusi savo kūrybine patirtimi. Tuo tarpu, vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ vyko piešinių konkurso „Lietuviškas kalendorius: senoviniai mėnesių pavadinimai“ apdovanojimų šventė. Renginį pradėjo „Ąžuolo“ progimnazijos mokiniai spektakliu, vėliau įteikti diplomai konkurso nugalėtojams ir simpatijų prizai.
Visą savaitę organizavome įvairius žaidimus ir akcijas. Viešosios bibliotekos „Facebook“ paskyroje kiekvienas norintis galėjo išbandyti žinias virtualioje viktorinoje-cikle „10 įdomybių apie rašytoją“. Viktorina kvietė sužinoti intriguojančių faktų apie žymius literatūros pasaulio kūrėjus. Bibliotekoje „Šaltinėlis“ vyko akcija „Spauda su kava“, kurios metu lankytojai galėjo mėgautis naujausia spauda ir aromatinga kava. „Žiburėlio“ bibliotekos mažieji skaitytojai buvo kviečiami į edukacinę pažintį su biblioteka, kurios metu galėjo daugiau sužinoti apie bibliotekininko profesiją ir knygų pasaulį.
Vyko edukacijos, pripildytos kūrybos, smalsumo ir atradimų džiaugsmo. Bibliotekoje „Židinys“ vaikai leidosi į magišką kelionę šešėlių teatro pasaulyje. Edukacijoje „Kai pasakos atgyja šešėlių teatre“ patys tapo aktoriais ir kūrėjais. Kitoje edukacijoje – „Skambantys M. K. Čiurlionio raštai“ – susipažino su menininko gyvenimu bei kūryba, klausydamiesi muzikos monotipijos technika kūrė karališką pasaulį. Smėlynės bibliotekoje vyko edukacija „Rašto (r)evoliucija“, kurios metu mokiniai leidosi į gyvą kelionę per rašto istoriją – nuo senųjų ženklų, molinių lentelių, iki žąsies plunksnos bei rašomosios mašinėlės.
Netrūko smagių literatūrinių staigmenų: nuo ženkliukų naujiems skaitytojams ir dovanėlių tiems, kurie atvedė draugą į biblioteką. Vyko knygų loterijos „Knyga renkasi skaitytoją“, „Aklas pasimatymas su knyga“, populiarumo sulaukė akcija „Imk knygą – gauk siurprizą!“, kur knygos pasirinkimas virto malonia staigmena. Lankytojai mėgavosi detektyvine akcija „Lobiai tarp knygų“, ieškodami bibliotekos lentynose paslėptų saldžių staigmenų. Vyko interaktyvus žaidimas „QRadimai“, kvietęs pasitelkus išmaniuosius įrenginius pažinti bibliotekos erdves, skaityti ištraukas iš knygų ir ieškoti lobio. Parko biblioteka vaišino saldžiais skanėstais tuos lankytojus, kurie išsirinko ir į namus išsinešė daugiausia knygų. Šios iniciatyvos skatino atrasti skaitymo džiaugsmą ir dalintis juo su kitais.
Smėlynės bibliotekoje eksponuotas vienas didžiausių žodynų pasaulyje – „Lietuvių kalbos žodynas“. Lankytojai turėjo išskirtinę galimybę susipažinti su šiuo įspūdingu leidiniu: pavartyti daugybę tomų, paskaityti apie jo ilgą kūrybos istoriją. Paroda, trukusi vos kelias dienas, kvietė didžiuotis lietuvišku žodžiu.
Džiaugiamės aktyviu miestiečių įsitraukimu į Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės veiklas ir tikimės, kad vykę renginiai paskatino dar labiau domėtis literatūra, bibliotekų teikiamomis galimybėmis.
Dėkojame visiems lankytojams ir kviečiame nepraleisti ateinančių renginių. Iki kitų susitikimų bibliotekose!