23 lapkričio, 2023
ELTA

Opozicija paragino stabdyti parlamento darbą: bausmes gavusios partijos neturėtų dalyvauti teisėkūroje

Reaguodami į Apeliacinio teismo verdiktą „MG Baltic“ korupcijos byloje, opozicijos atstovai paragino stabdyti Seimo darbą. Pasak „valstiečių“, parlamento darbas negali vykti kol minėtoje byloje nuteistas Liberalų sąjūdis ir Darbo partija neatliks teismo jiems skirtos bausmės. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Seime Dainius Gaižauskas ketvirtadienį kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, reikalaudamas jos nusišalinti nuo pareigų arba palikti liberalų gretas.

„Turime situaciją, kad dvi partijos, esančios Seime, vietoje bausmės vykdymo susirinko į įstatymų leidybos procesą. (…) Spręskime klausimą dėl dviejų kriminalinių politinių partijų frakcijų Seime likimo – jos turėtų nedalyvauti teisėkūros procese. Tik priėmus tokius procesus galėsime tęsti įstatymų leidybos procesą. Todėl prašau net nesvarstyti darbotvarkės, o stabdyti darbą ir kartu išspręsti šią problemą“, – prasidėjus Seimo posėdžio darbotvarkės svarstymui pasisakė D. Gaižauskas.

„Pirmininke, jūs turėtumėte būti pirmoji ir parodyti pavyzdį, atsiriboti nuo savo partijos, stabdyti narystę, nes jūs esate Seimo pirmininkė – aš jūsų prašau priimti sprendimą“, – tęsė jis.

Savo ruožtu posėdžiui pirmininkaujanti Viktorija Čmilytė-Nielsen nesileido į diskusiją, tik pažymėjo, kad neketina atsiriboti nuo partijos.

„Neketinu atsiriboti nuo savo partijos, ačiū už pasiūlymą“, – tarė ji.

Tuo metu Mišrios Seimo grupės narių atstovė Agnė Širinskienė ragino konservatorius laikytis tų pačių skaidrumo principų, kokius jie, būdami opozicijoje, taikė socialdemokratų Vyriausybei.

„Taikykite nuosekliai tuos principus – jei kliuvo socialdemokratai, Narkevičiaus „kotletukai“, tai man keista, kodėl nekliūva Seimo pirmininkė, kuri yra nuteistos partijos pirmininkė ir vadovauja visam Seimui“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Bausmės vykdymo reikalaujantiems opozicijos atstovams liberalas, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, atkirto trumpai.

„Jei autobuso vairuotojas, veždamas keleivius, padaro avariją ir gauna baudą, tai tie keleiviai, kurie sėdi autobuse ir tie, kurie įsės kitose stotelėse, taip pat turėtų susimokėti tą baudą? Manau, analogija aiški ir nepūskite jūs čia savo rinkiminių kampanijų“, – sakė V. Pranckietis.

„Norėčiau kreiptis į kolegas šiek tiek žmogiškumo turėti. Dar nėra pasibaigę procesai ir mėtytis tokiais kaltinimais yra labai negražu ir labai neteisinga. Nepradėkime čia rinkiminės kampanijos“, – pridūrė opozicijos atstovė, „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

Valdantieji opozicijos reikalavimus stabdyti Seimo darbą vadina teismo nuosprendžio intepretacijomis

Apeliaciniam teismui pripažinus dvi parlamentines partijas kaltomis vadinamojoje „MG Baltic“ byloje, opozicijos atstovai prakalbo apie būtinybę stabdyti Seimo darbą, o parlamento vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įsivertinti, ar vis dar turi Seimo pasitikėjimą. Visgi, valdančiosios daugumos nariai laikosi anksčiau išsakytų pozicijų – apie pokyčius koalicijoje nesvarsto.

„Nematau pagrindo kažką keisti. Jeigu opozicija mano, kad ji gali kažką inicijuoti, aišku, ji gali inicijuoti, tai yra jų teisė“, – žurnalistams Seime teigė konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, klausiama apie iš opozicijos pasigirdusius raginimus parlamento vadovai pasitiktini pasitikėjimą.

Politikė nurodė, kad, vertinant „MG Baltic“ bylos nuosprendį, svarbu atskirti Liberalų sąjūdį nuo Darbo partijos. Pasak jos, kartu koalicinėje daugumoje veikiantys liberalai po 2016 m. skandalo ėmėsi ryžtingų žingsnių, jog taptų skaidresne ir taip pateisintų rinkėjų pasitikėjimą.

„Nuo pat pradžių, kai buvo pareikšti kaltinimai, Liberalų sąjūdis atsiribojo nuo tų partijos narių, kurie, kaip dabar panašu, ir vykdė nusikalstamą veiką. Pirmininkė, kuri tapo 2019 metais, niekada nekėlė abejonių dėl savo skaidrumo standartų ir tai, kaip ji veda savo politinę bendruomenę į priekį“, – teigė ji.

Tuo metu kaltinamąjį nuosprendį gavusios Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas „valstiečio“ D. Gaižausko siūlymus stabdyti Seimo darbą vadina teismo nutarties interpretacijomis. Pasak politiko, Apeliacinis teismas neuždraudė partijai dalyvauti politikoje ar jos dabartiniams nariams būti renkamiems.

„Kolega Gaižauskas siūlo Liberalų sąjūdžio Seimo nariams nebedalyvauti įstatymų priėmime. Tai yra visiška jo interpretacija. Teismas nedraudžia partijai dalyvauti politinėje veikloje, dalyvauti būsimuose rinkimuose“, – savo poziciją žurnalistams dėstė E. Gentvilas, svarstydamas, D. Gaižauskas imasi tokių interpretacijų dėl nesupratimo ar politinio angažuotumo.

„Visi pabandys pašokti ant mūsų nelaimės. Ką darysi“, – pridūrė jis.

Visgi, politika sutiko, kad valdančioji koalicija turėtų aptarti susiklosčiusią situaciją ir tolimesnio darbo perspektyvas.

„Aš manau, kad mes valdančioje koalicijoje turėsime susėsti ir aptarti tą situaciją, kaip kas ką traktuoja. Kalbėti už visą valdančiąją koaliciją, už visą Seimą ar už Seimo pirmininkę aš neturiu įgaliojimų ir nemanau, kad esu pasirengęs“, – sakė E. Gentvilas.

Jam antrino ir Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas. Visgi, pažymėjo parlamentaras, ar koalicijos kolegos liberalai norės paaiškinti situaciją, priklausys nuo jų pačių.

„Jeigu iš tikrųjų matys Liberalų sąjūdis, kad reikia kažkokių pasikeitimų, pakeitimų, tai aš manau, kad jie mus apie tai ir informuos“, – žurnalistams komentavo V. Mitalas.

„Visų pirma tai priklausys nuo jų pačių norų, jeigu jie norės – paaiškins situaciją, pakomentuos, kaip kartu jie įsivaizduoja tolesnį bendrą darbą. Tai kaip jau ir vakar sakiau, aš tikrai į tokį susitikimą ateisiu“, – patikino „laisvietis“.

Apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė keičiantis pirmos instancijos teismo sprendimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.

Anksčiau išteisinti buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu.

Apeliacinis teismas R. Kurlianskį pripažino kaltu dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Jam skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė, 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat jam 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, Visuomenės informavimo įstatyme numatytose visuomenės infor-mavimo priemonėse.

E. Masiulis teismo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui skirtas laisvės atėmimas 5 metams 6 mėnesiams, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevals-tybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei konfiskuota 241 tūkst. eurų.

Apeliacinis teismas nusprendė kaltais pripažinti ir kitus anksčiau byloje išteisintus asmenis. Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Jam teismas skyrė 4 metų 6 mėne-sių laisvės atėmimo bausmę.

Taip pat 5 metams iš V. Gapšio atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 tūkst. eurų.

Kaltais pripažinti ir buvęs liberalas Šarūnas Gustainis bei buvęs Seimo narys Gintaras Steponavičius. Š. Gustainis pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, jam skirta 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 4,3 tūkst. eurų.

G. Steponavičius teismo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Jam skirta 15 tūkst. eurų bauda ir 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.

Apeliacinio teismo sprendimu kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažinti ir anksčiau išteisinti juridiniai asmenys byloje. „MG Grupei“ skirta 1,1 mln. eurų, Liberalų sąjūdžiui – 376,6 tūkst. eurų, o Darbo partijai – 300 tūkst. eurų bauda.

Apeliacinio teismo sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.


Asta Skaisgirytė. Juliaus Kalinsko (ELTA) nuotr.
29 vasario, 2024

Penktadienį kelyje ties Lietuvos pasieniu prasidedant Lenkijos ūkininkų blokadai, prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad panašūs protestai vyksta visoje […]

29 vasario, 2024

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pristatė nuo trečiadienio įsigaliojusį statybos techninį reglamentą slėptuvėms, priedangoms ir kolektyvinės apsaugos statiniams. Pasak jo, reglamentas […]

28 vasario, 2024

Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis užsitikrino trečiadienį Albanijos sostinėje Tiranoje vykusio Ukrainos pietryčių Europos viršūnių susitikimo dalyvių paramą jo taikos planui. […]

28 vasario, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį, tęsdamas jau tradicinėmis tapusias darbo dienas regionuose, su komanda dirbo Kupiškio rajone. Šalies vadovas […]

U. von der Leyen, EPA-ELTA nuotr.
28 vasario, 2024

Europos Sąjunga (ES) turėtų „pradėti pokalbį“ dėl ginkluotės pirkimo Ukrainai panaudojant pelną iš įšaldyto Rusijos turto, trečiadienį parlamentarams sakė Europos […]

28 vasario, 2024

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dalyvavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) 2023 m. veiklos rezultatų pristatyme. Jame aptarti pastarųjų metų […]

27 vasario, 2024

Jungtinių Valstijų (JAV) atsargos generolui Benui Hodgesui įspėjus, jog agresijos atveju Lietuva turi būti pasirengusi bent dvi savaites gintis viena, […]

27 vasario, 2024

Komikas Artūras Orlauskas nesutinka su visuomenininko Andriaus Tapino ieškiniu, kuriuo jis prašo teismo pripažinti Šeimų sąjūdžio aktyvisto teiginius apie lėšų […]

Bronis Ropė, Europos Parlamento narys
27 vasario, 2024

Tai, kad Žemės ūkio ministerija, rengdama strateginius dokumentus, privalo bendradarbiauti su žemės ūkio sektoriaus atstovais, labai aiškiai reglamentuoja ne tik […]

25 vasario, 2024

Sulaukęs dalies politikų bei krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko kritikos dėl perspėjimų Lietuvai, Jungtinių Valstijų (JAV) atsargos generolas Benas Hodgesas […]

25 vasario, 2024

Grupė parlamentarų siūlo Seimui priimti įstatymų pataisas, sudarančias galimybę iš miestų bei miestelių reprezentacinių vietų deramai perlaidoti Sovietų Sąjungos karių […]

25 vasario, 2024

Klaipėdos rajono savivaldybės opozicijoje dirbantys konservatorių atstovai sausio pabaigoje kreipėsi į savivaldybės Antikorupcijos komisiją dėl tarybos narės, „valstietės“ Loretos Piaulokaitės-Motuzienės. […]

V. Zelenskis įsitikinęs: Rusija pralaimės šį karą / EPA-ELTA nuotr.
24 vasario, 2024

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį, karui įžengus į trečius metus, pažadėjo, kad jo šalis nugalės Rusiją. „Už tai kovojame 730 […]

24 vasario, 2024

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis mano, kad Vakarai esmingai pakeis savo strategiją Rusijos karo Ukrainoje atžvilgiu tik įvykus kokiam nors […]

24 vasario, 2024

Vilniaus apygardos teismas nutarė, kad anksčiau dėl piktnaudžiavimo teistam ir išteisintam buvusiam ilgamečiui Utenos miesto merui, socdemui Alvydui Katinui iš […]

23 vasario, 2024

Buvęs Jungtinių Valstijų (JAV) sausumos pajėgų vadas Europoje Benas Hodgesas sako, kad Rusijos puolimo atveju Lietuva turi būti pasirengusi bent […]

22 vasario, 2024

Po „Skaidrinam“ vizito, į Akmenės rajono savivaldybės biudžetą meras ir savivaldybės nariai grąžino beveik 14 tūkst. eurų. Naujasias Ryto Staselio […]

Neringos meras Darius Jasaitis
22 vasario, 2024

Turto bankui planuojant parduoti Neringoje esančius poilsio namus „Medikas“, juose prisiglaudę nuo karo pabėgę ukrainiečiai liktų gatvėje, sako Neringos savivaldybės […]

22 vasario, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad jo kelionės į regionus nėra rinkiminės kampanijos dalis. „Tai, ką aš dabar darau, yra viso […]

Aurelijus Veryga
22 vasario, 2024

Iškilus kokiai nors grėsmei ar įvykus nelaimei, pirmieji nukenčia tie, kurie supanikuoja – tą Jums patvirtins bet kuris, išmanantis krizių […]