10 rugsėjo, 2021

„Pastatai kalba. Palanga“: turiningam savaitgaliui užteks išeiti į miestą

Boutique Hotel „Smilčių vilos“ / N. Tukaj nuotr.

Rugsėjo 11-12 dienomis Palangoje vyksiantis atviras architektūros savaitgalis „Pastatai kalba. Palanga“ lankytojams suteiks galimybę aplankyti net 15 įdomiausių miesto pastatų. Viskas, ko reikia – išeiti į miestą.

Renginio esmė – sudaryti galimybę žmonėms apsilankyti architektūriniu požiūriu išskirtiniuose Palangos pastatuose, juose lankytojus lydės savanoriai-gidai, kurie atskleis statinių „gimimo“ istorijas, paaiškins architektūrinius sprendimus, įdomiausius faktus apie šiuos objektus.

Nemokamos ekskursijos po įvairiose miesto vietose esančius pastatus šeštadienį ir sekmadienį vyks 10-20 valandomis, norintiems dalyvauti jose registruotis iš anksto nereikia – viskas, ko reikia, tai ateiti prie norimo pastato ir stoti į vadinamą „gyvą eilę“.

Visų pastatų sąrašą, jų adresus, lankymo laiką bei kitą informaciją galima rasti čia (pridedama nuoroda į https://pastataikalba.lt/pastatai).

Daugiau informacijos galima teirautis renginio organizatorių štabe, kuris bus įsikūręs kultūros bare „Kablys+Jūra“ (S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Palanga), jame taip pat bus galima įsigyti renginio atributikos.

Organizatoriai taip pat ragina lankytojus nepamiršti koronaviruso pandemijos reikalavimų – patariama su savimi turėti apsaugines kaukes, laikytis saugaus atstumo.

5 renginio „Pastatai kalba. Palanga“ pastatų istorijos

Palangos pradinė mokykla

Adresas: Virbališkės takas 4

Architektų projekto užmojai buvo didingi – šioje vietoje planuota sukurti dabartinio Disneilendo atitikmenį su observatorija, pro kurios teleskopą vaikai stebėtų mėnulio kraterius.

Nors observatorijoje teleskopas nebuvo sumontuotas, tačiau jo kupolas, pagamintas Klaipėdos laivų gamykloje, stovi Palangoje iki šiol.

Pastatas projektuotas kaip „Moksleivių namai“, išsiskiria išryškinta viršutine dalimi, kurios masyvumą pabrėžia kolonos ir įtrauktas pirmasis aukštas, būdingas vėlyvajam modernizmui. Architektai projekte suprojektavo ne tik observatoriją, bet ir dekoratyvinius lauko baseinus, vidaus ir lauko amfiteatrus, žiemos ir miesto abiturientų sodus ar vaikų turistinę bazę.

Viską vainikuoja lauke sparnus „išskleidusi“ žuvėdra, kurią savo rankomis padėjo lipdyti pats architektas Gintautas Likša.

1991 m. pastate įkurta pradinė mokykla, kuri veikia iki šiol.

Svečių namai „Melt in Palanga“

Adresas: J. Basanavičiaus g. 43

Jūratės ir Kastyčio skvero bei tilto prieigose, greta viešbučio „Šachmatinė“ Kauno arkivyskupijos iniciatyva 2017 m. duris atvėrė modernus pramogų kompleksas, kuriame įsikūrė svečių namai „Melt In Palanga“.

Šiame sklype esanti apleista teritorija su joje veikusiu prieškario sanatorijos kompleksu po rekonstrukcijos buvo atgaivinta ir paversta į jaukią modernios infrastruktūros viešąją erdvę. Komplekso tūris bei struktūra seka kurortinės architektūros tradiciją ir yra artima buvusios sanatorijos apstatymui.

Žvelgiant nuo J. Basanavičiaus gatvės matosi pagrindinis, giliau sklype esantis viešbutis, kurio neužgožia bei papildo prie pagrindinio pastato priderinti laikinieji statiniai.

Pats „L” formos pastatas išlaiko sudegusios sanatorijos užstatymą ir buvusį aukštį. Rekonstruotas pastatas formuoja istoriškai būdingą kiemelį, o pats tūris yra suskaidomas lauko laiptinėmis į tris dalis, kad būtų pasiektas lengvumas tose vietose, kur susitinka tūriai. Kuriant statinio fasadą naudojami pajūrio gamtos ir etnografiniai elementai, kurie bendrame Palangos vilų kontekste sukuria santūrų įvaizdį. Apdailai naudotos gamtinės ir industrinės medžiagos, dažyto medžio ir metalo panaudojimas atsikartoja laikinuose paviljonuose šalia viešbučio.

Pastato pirmasis aukštas yra skirtas komercinėms patalpoms, antrajame įsikūrusi viešbučio registratūra ir kambariai. Interjere atsispindi minimalistinės idėjos ir sezoniškumas. Kambariai skirti vasaros poilsiui, todėl yra nedideli. Pagrindinis interjero akcentas – vasaros saulės spalvos, kurios sukuria jaukumo jausmą ir leidžia lankytojui pajusti vasarą.

Vila „Komoda“

Adresas: Meilės al. 5

Vilos „Komoda“ istorija siekia XIX a. Jos priešistorė mena tuometinius žymios ir reikšmingos Tiškevičių giminės istoriją. Pastatyti dviejų aukštų itališko neorenesanso stiliaus vilą su terasa ant stogo užsakė Palangos grafas Feliksas Tiškevičius. Vila „Komoda“ originaliai pastatyta XIX pabaigoje.

Manoma, jog pastatas buvo vieno brolio dovana kitam.

Istorikai mano, jog vilos projektą parengė italų architektas Leonardo Marconi. Tikima, jog Marconi pardavė „Komodos“ projektą užsienyje. Identiškai atrodanti vila šiuo metu stovi Monake, Prancūzijoje. Ji priklausė „Chanel“ aukštosios mados namų dizaineriui Karl Lagerfeld.

Skirtingai nei kitos tuo metu pastatytos vilos, „Komoda“ buvo sukonstruota iš akmens mūro (vienas pirmųjų mūrinių pastatų Palangoje), o ne medžio. Tai „Komodai” padėjo išlikti iki šių dienų.

Vilos „Komoda“ vardo šaknys slypi unikalioje jos formoje, primenančioje medinį baldą su stalčiais – komodą.

Tarpukaryje vila buvo rekonstruota – pagal inžinieriaus Prano Morkūno parengtą projektą įrengtas šlaitinis stogas. Per II pasaulinį karą „Komoda“ ne sykį degė ir nuo tada ji ilgą laiką stovėjo nenaudojama ir apleista.

Dabartiniams savininkams perėmus vilos valdymą, per trejus metus ji buvo pilnai restauruota ir nuo 2018 m. veikia kaip butikinio stiliaus namai su sezoniško maisto restoranu, privačiu prancūzišku sodu bei stogo terasa.

Eglės apartamentai

Adresas: S. Daukanto g. 31

2018 m. vienoje iš romantiškiausių vietų Palangoje, šalia muziejaus parko bei „Meilės alėjos“, buvo baigtas ir visuomenei pristatytas tikras meno kūrinys – „Eglės apartamentai“.

Šie apartamentai išsiskiria organiškomis linijomis bei lenktais fasadais. Išorės apdailai panaudota išskirtinė, ilgaamžė medžiaga – rankų darbo plytos. Pastatas šiuolaikiškai atrodo ne tik išorėje. Viduje yra integruotos naujosios technologijos, kurių pagalba, nuskaičius piršto antspaudą galima ne tik patekti į apartamentus, bet ir atidaryti pašto dėžutę bei įeiti į dviračių saugyklą. Keturiuose pastato aukštuose yra įkurtas net 71 apartamentas, kurių dydis svyruoja nuo 40 iki 127 m².

Projektuojant pastatą architektui teko susidurti su keliais iššūkiais – apartamentų pastatas turėjo atitikti kultūros paveldo teritorijoje statomų pastatų reikalavimus ir savo forma prisiderinti prie skype jau esančių pastatų ir medžių. Iš dalies šie iššūkiai ir lėmė išskirtinę pastato architektūrą.

Pastato architektui už šį projektą 2018 m. buvo įteiktas „Geriausio poilsio būsto objekto Lietuvoje“ apdovanojimas, o 2019 m. „Geriausio būsto objekto Baltijos šalyse“ apdovanojimas.

Boutique Hotel „Smilčių vilos“

Adresas: Smilčių g. 67

2009 metais unikalioje vakarinėje Palangos dalyje pagal „Arches“ architektų projektą pastatyti svečių namai „Smilčių vilos“.

Kiek atokiau nuo pagrindinių poilsiautojų susibūrimo vietų stovintis pastatas pasižymi šiuolaikinėje Lietuvos architektūroje neretai pasitaikančia retrospektyvia tūrio stilistika.

„Smilčių vilos“ – keturių, galu į gatvę atsuktų pastatų kompleksas. Tūriai, tarpusavyje sujungti laužytos konfigūracijos stiklo ir metalo koridoriumi, yra skirtingų formų. Pastatų fasadus dengia skirtingų faktūrų ir spalvinių savybių medžiagos, kurios būdingos Lietuvos pajūrio regionui (medis, cemento žvynai, surūdijęs metalas, klinkeris).

Moderniai ir elegantiškai įrengti viešbučio „Smilčių Vilos“ apartamentai ir liukso numeriai yra apstatyti mediniais baldais bei papuošti žymaus Lietuvių menininko Ryčio Jurgelio paveikslais.

Pastato architektai architektūros parodoje „Žvilgsnis į save 2008-2009“ už šį pastatą buvo apdovanoti specialiuoju diplomu.

 


21 lapkričio, 2021

Kretingos muziejuje trumpam vieši svečiai iš tolimos praeities – archeologijos ekspoziciją papildė keturi nepaprasti manekenai. Jie vaizduoja rytiniame Baltijos pajūryje […]

19 lapkričio, 2021

Siekdama padidinti Klaipėdos jūrų uosto pralaidumą ir laivybos saugumą, Susisiekimo ministerija numato uosto išoriniam ir vidiniam laivybos kanalui gilinti papildomai […]

6 lapkričio, 2021

Pajūrio regioninis parkas ir SBA grupė Klaipėdos regiono gyventojus sukvietė į talką pajūryje, kurios metu savanoriai paruošė kopas rudens ir […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
19 spalio, 2021

Spalio 16-17 dienomis Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Nidoje) bei Liudviko Rėzos kultūros centre (Juodkrantėje) vyko rašytojo Laimono Inio naujausios knygos-romano […]

18 spalio, 2021

Įsigaliojo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė–Nida rekonstravimo techninių darbo […]

16 spalio, 2021

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda) galerijoje 13L spalio 20 d., trečiadienį, 19 val., pristatomas […]

6 spalio, 2021

Gargždiškė Lijana Jakaitė pasiekė istorinę pergalę. Ji – pirmoji sunkiaatletė lietuvė, tapusi Europos jaunimo čempione. Tai didžiulis įvertinimas ne tik […]

30 rugsėjo, 2021

Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos kartu su kitomis ministerijomis, ekspertais ir mokslininkais parengtam Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajam planui (LRBP). Jis numato, […]

„Pastatai kalba“ / A. Gudo nuotr.
18 rugsėjo, 2021

Rugsėjo 11-12 dienomis Palangoje pirmą kartą įvykęs atviras architektūros savaitgalis „Pastatai kalba“ pritraukė daugybę žmonių iš viso Lietuvos, panorusių pasinaudoti […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
10 rugsėjo, 2021

Rugpjūčio 27 d. Klaipėdoje Liepų gatvėje, ant 10-ojo namo  buvo atidengta memorialinė lenta, skirta Tilžės Akto signataro, teisininko, diplomato, politikos […]

8 rugsėjo, 2021

Pirmąjį rugsėjo šeštadienį Pamaryje tradiciškai vyko Žuvienės virimo čempionatas. Šiemet jis – jau tryliktasis. Kasmet daugiatūkstantinę minią žiūrovų ir dalyvių […]

3 rugsėjo, 2021

Aktyviai balsavę ir rinkę Dalyvaujamojo biudžeto projektus, rajono gyventojai jau džiaugiasi pirmaisiais rezultatais. Gargždų mieste pastatytas geriamojo vandens fontanėlis, darbai […]

Irena Likšienė / asmeninio archyvo nuotr.
2 rugsėjo, 2021

Didžiulę projektavimo Palangoje patirtį sukaupusią architektę Ireną Likšienę džiugina tai, kad pradedama su visuomene kalbėtis apie architektūrą – būtent taip […]

Nugalėtojų Grigalionių šeima
2 rugsėjo, 2021

Vienas geriausių šalies plaukikų Danas Rapšys visus neabejingus plaukimui lietuvius kviečia į savo vardo taurės šeimų plaukimo turnyrą rugsėjo 12 […]

Organizatorių nuotr.
30 rugpjūčio, 2021

Rugpjūčio 27 d. Juodkrantės centre įvyko iniciatyvos „Misija: švari vasara 2021“ finalinis renginys, kurio metu visuomenei pristatyti jau antrus metus […]

Donatas Rakauskas / asmeninio archyvo nuotr.
24 rugpjūčio, 2021

Palanga nusipelnė geros architektūros, sako visą savo profesinę karjerą iki šiol šiame mieste praleidęs architektas Donatas Rakauskas. Keli jo darbai […]

19 rugpjūčio, 2021

Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje jau trečius metus iš eilės organizuojamas Hario Poterio knygų serijos gerbėjams skirtas renginys, […]

10 rugpjūčio, 2021

Europos Komisija pagal Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles patvirtino viešosios paramos priemonę, skirtą Palangos oro uostui Lietuvoje. Planuojama skirti 10,25 […]

Organizatorių nuotr.
6 rugpjūčio, 2021

Nida jau eilę metų laikoma viena gražiausių ir įspūdingiausių Lietuvos vietovių. Kopų grožis, gamtos jaukumas, švyturių spindėjimas, medžių ošimas bei […]

2 rugpjūčio, 2021

Vėžaitiškiai jau džiaugiasi pakitusiomis miestelio viešosiomis erdvėmis. Atnaujinta daugiau nei 38 tūkst. kv. m teritorija, kurioje gyventojams sukurta jauki, tvarkinga, […]