10 rugsėjo, 2021

„Pastatai kalba. Palanga“: turiningam savaitgaliui užteks išeiti į miestą

Boutique Hotel „Smilčių vilos“ / N. Tukaj nuotr.

Rugsėjo 11-12 dienomis Palangoje vyksiantis atviras architektūros savaitgalis „Pastatai kalba. Palanga“ lankytojams suteiks galimybę aplankyti net 15 įdomiausių miesto pastatų. Viskas, ko reikia – išeiti į miestą.

Renginio esmė – sudaryti galimybę žmonėms apsilankyti architektūriniu požiūriu išskirtiniuose Palangos pastatuose, juose lankytojus lydės savanoriai-gidai, kurie atskleis statinių „gimimo“ istorijas, paaiškins architektūrinius sprendimus, įdomiausius faktus apie šiuos objektus.

Nemokamos ekskursijos po įvairiose miesto vietose esančius pastatus šeštadienį ir sekmadienį vyks 10-20 valandomis, norintiems dalyvauti jose registruotis iš anksto nereikia – viskas, ko reikia, tai ateiti prie norimo pastato ir stoti į vadinamą „gyvą eilę“.

Visų pastatų sąrašą, jų adresus, lankymo laiką bei kitą informaciją galima rasti čia (pridedama nuoroda į https://pastataikalba.lt/pastatai).

Daugiau informacijos galima teirautis renginio organizatorių štabe, kuris bus įsikūręs kultūros bare „Kablys+Jūra“ (S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Palanga), jame taip pat bus galima įsigyti renginio atributikos.

Organizatoriai taip pat ragina lankytojus nepamiršti koronaviruso pandemijos reikalavimų – patariama su savimi turėti apsaugines kaukes, laikytis saugaus atstumo.

5 renginio „Pastatai kalba. Palanga“ pastatų istorijos

Palangos pradinė mokykla

Adresas: Virbališkės takas 4

Architektų projekto užmojai buvo didingi – šioje vietoje planuota sukurti dabartinio Disneilendo atitikmenį su observatorija, pro kurios teleskopą vaikai stebėtų mėnulio kraterius.

Nors observatorijoje teleskopas nebuvo sumontuotas, tačiau jo kupolas, pagamintas Klaipėdos laivų gamykloje, stovi Palangoje iki šiol.

Pastatas projektuotas kaip „Moksleivių namai“, išsiskiria išryškinta viršutine dalimi, kurios masyvumą pabrėžia kolonos ir įtrauktas pirmasis aukštas, būdingas vėlyvajam modernizmui. Architektai projekte suprojektavo ne tik observatoriją, bet ir dekoratyvinius lauko baseinus, vidaus ir lauko amfiteatrus, žiemos ir miesto abiturientų sodus ar vaikų turistinę bazę.

Viską vainikuoja lauke sparnus „išskleidusi“ žuvėdra, kurią savo rankomis padėjo lipdyti pats architektas Gintautas Likša.

1991 m. pastate įkurta pradinė mokykla, kuri veikia iki šiol.

Svečių namai „Melt in Palanga“

Adresas: J. Basanavičiaus g. 43

Jūratės ir Kastyčio skvero bei tilto prieigose, greta viešbučio „Šachmatinė“ Kauno arkivyskupijos iniciatyva 2017 m. duris atvėrė modernus pramogų kompleksas, kuriame įsikūrė svečių namai „Melt In Palanga“.

Šiame sklype esanti apleista teritorija su joje veikusiu prieškario sanatorijos kompleksu po rekonstrukcijos buvo atgaivinta ir paversta į jaukią modernios infrastruktūros viešąją erdvę. Komplekso tūris bei struktūra seka kurortinės architektūros tradiciją ir yra artima buvusios sanatorijos apstatymui.

Žvelgiant nuo J. Basanavičiaus gatvės matosi pagrindinis, giliau sklype esantis viešbutis, kurio neužgožia bei papildo prie pagrindinio pastato priderinti laikinieji statiniai.

Pats „L” formos pastatas išlaiko sudegusios sanatorijos užstatymą ir buvusį aukštį. Rekonstruotas pastatas formuoja istoriškai būdingą kiemelį, o pats tūris yra suskaidomas lauko laiptinėmis į tris dalis, kad būtų pasiektas lengvumas tose vietose, kur susitinka tūriai. Kuriant statinio fasadą naudojami pajūrio gamtos ir etnografiniai elementai, kurie bendrame Palangos vilų kontekste sukuria santūrų įvaizdį. Apdailai naudotos gamtinės ir industrinės medžiagos, dažyto medžio ir metalo panaudojimas atsikartoja laikinuose paviljonuose šalia viešbučio.

Pastato pirmasis aukštas yra skirtas komercinėms patalpoms, antrajame įsikūrusi viešbučio registratūra ir kambariai. Interjere atsispindi minimalistinės idėjos ir sezoniškumas. Kambariai skirti vasaros poilsiui, todėl yra nedideli. Pagrindinis interjero akcentas – vasaros saulės spalvos, kurios sukuria jaukumo jausmą ir leidžia lankytojui pajusti vasarą.

Vila „Komoda“

Adresas: Meilės al. 5

Vilos „Komoda“ istorija siekia XIX a. Jos priešistorė mena tuometinius žymios ir reikšmingos Tiškevičių giminės istoriją. Pastatyti dviejų aukštų itališko neorenesanso stiliaus vilą su terasa ant stogo užsakė Palangos grafas Feliksas Tiškevičius. Vila „Komoda“ originaliai pastatyta XIX pabaigoje.

Manoma, jog pastatas buvo vieno brolio dovana kitam.

Istorikai mano, jog vilos projektą parengė italų architektas Leonardo Marconi. Tikima, jog Marconi pardavė „Komodos“ projektą užsienyje. Identiškai atrodanti vila šiuo metu stovi Monake, Prancūzijoje. Ji priklausė „Chanel“ aukštosios mados namų dizaineriui Karl Lagerfeld.

Skirtingai nei kitos tuo metu pastatytos vilos, „Komoda“ buvo sukonstruota iš akmens mūro (vienas pirmųjų mūrinių pastatų Palangoje), o ne medžio. Tai „Komodai” padėjo išlikti iki šių dienų.

Vilos „Komoda“ vardo šaknys slypi unikalioje jos formoje, primenančioje medinį baldą su stalčiais – komodą.

Tarpukaryje vila buvo rekonstruota – pagal inžinieriaus Prano Morkūno parengtą projektą įrengtas šlaitinis stogas. Per II pasaulinį karą „Komoda“ ne sykį degė ir nuo tada ji ilgą laiką stovėjo nenaudojama ir apleista.

Dabartiniams savininkams perėmus vilos valdymą, per trejus metus ji buvo pilnai restauruota ir nuo 2018 m. veikia kaip butikinio stiliaus namai su sezoniško maisto restoranu, privačiu prancūzišku sodu bei stogo terasa.

Eglės apartamentai

Adresas: S. Daukanto g. 31

2018 m. vienoje iš romantiškiausių vietų Palangoje, šalia muziejaus parko bei „Meilės alėjos“, buvo baigtas ir visuomenei pristatytas tikras meno kūrinys – „Eglės apartamentai“.

Šie apartamentai išsiskiria organiškomis linijomis bei lenktais fasadais. Išorės apdailai panaudota išskirtinė, ilgaamžė medžiaga – rankų darbo plytos. Pastatas šiuolaikiškai atrodo ne tik išorėje. Viduje yra integruotos naujosios technologijos, kurių pagalba, nuskaičius piršto antspaudą galima ne tik patekti į apartamentus, bet ir atidaryti pašto dėžutę bei įeiti į dviračių saugyklą. Keturiuose pastato aukštuose yra įkurtas net 71 apartamentas, kurių dydis svyruoja nuo 40 iki 127 m².

Projektuojant pastatą architektui teko susidurti su keliais iššūkiais – apartamentų pastatas turėjo atitikti kultūros paveldo teritorijoje statomų pastatų reikalavimus ir savo forma prisiderinti prie skype jau esančių pastatų ir medžių. Iš dalies šie iššūkiai ir lėmė išskirtinę pastato architektūrą.

Pastato architektui už šį projektą 2018 m. buvo įteiktas „Geriausio poilsio būsto objekto Lietuvoje“ apdovanojimas, o 2019 m. „Geriausio būsto objekto Baltijos šalyse“ apdovanojimas.

Boutique Hotel „Smilčių vilos“

Adresas: Smilčių g. 67

2009 metais unikalioje vakarinėje Palangos dalyje pagal „Arches“ architektų projektą pastatyti svečių namai „Smilčių vilos“.

Kiek atokiau nuo pagrindinių poilsiautojų susibūrimo vietų stovintis pastatas pasižymi šiuolaikinėje Lietuvos architektūroje neretai pasitaikančia retrospektyvia tūrio stilistika.

„Smilčių vilos“ – keturių, galu į gatvę atsuktų pastatų kompleksas. Tūriai, tarpusavyje sujungti laužytos konfigūracijos stiklo ir metalo koridoriumi, yra skirtingų formų. Pastatų fasadus dengia skirtingų faktūrų ir spalvinių savybių medžiagos, kurios būdingos Lietuvos pajūrio regionui (medis, cemento žvynai, surūdijęs metalas, klinkeris).

Moderniai ir elegantiškai įrengti viešbučio „Smilčių Vilos“ apartamentai ir liukso numeriai yra apstatyti mediniais baldais bei papuošti žymaus Lietuvių menininko Ryčio Jurgelio paveikslais.

Pastato architektai architektūros parodoje „Žvilgsnis į save 2008-2009“ už šį pastatą buvo apdovanoti specialiuoju diplomu.

 


Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė gyvos ir aktualios tradicijos / LNKC nuotr.
7 gegužės, 2022

KupiKetvirtadienio vakarą iškilmingame renginyje Vilniaus rotušėje pristatyti devyni naujai į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įrašyti reiškiniai ir įteikti sertifikatai […]

5 gegužės, 2022

Gargžduose šiandien – ypatinga diena. Iš Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios varpinės iškeltas senasis, dar 1925 metais išlietas varpas. Į […]

3 gegužės, 2022

Rodos, dar visai nesenai pasibaigė tradicinis XXI tarptautinis Stasio Šimkaus chorų konkursas, o ir pandemijos baubai sklaidosi, tad jau ant […]

2 gegužės, 2022

Rekordinis Lietuvos paplūdimių skaičius – net 8 – šią vasarą iškels Mėlynąsias vėliavas – švarios ir saugios aplinkos simbolius. Apie […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
6 balandžio, 2022

Balandžio 5 d. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus būstinėje vyko visuomenininkų iniciatyvinio komiteto dėl Lietuvos valstybės karinio veikėjo, […]

2 balandžio, 2022

Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis balandžio 1 d. dalyvavo Šilutės miesto mecenato Hugo Šojaus 177-ųjų gimimo metinių minėjime. […]

1 balandžio, 2022

Klaipėdos rajone prieglobstį nuo karo rado jau apie 800 ukrainiečių beveik pusė jų vaikai. Nuo balandžio 1-osios jiems bus skiriama […]

31 kovo, 2022

Šeštadienį Kretingoje buvo išdalinti Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos apdovanojimai „Tegyvuoja teatras“. Tai svarbiausias metinis apdovanojimas […]

K. Kymantaitės vardo prizas įteiktas Vilniaus kultūros centro teatro studijai „Elementorius“ / Rengėjų nuotr
29 kovo, 2022

Kovo 26-ąją į Kretingos r. kultūros centrą būrį teatralų sukvietė iškilmingas renginys – teatralizuota šventė „Tegyvuoja teatras“, skirta Tarptautinei teatro […]

25 kovo, 2022

Pradedami tvarkyti du kritinės būklės Smiltynės–Nidos pėsčiųjų ir dviračių tako ruožai. Visuomenė kviečiama susipažinti su dviejų pirmų šio tako ruožų […]

23 kovo, 2022

2022-ųjų pradžioje Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką pasiekė siunta iš Vokietijos, kurioje – Viliaus Gaigalaičio (Wilhelm Gaigalat) ir jo […]

18 kovo, 2022

Klaipėdos regiono savivaldybės ir asociacija „Klaipėdos regionas“ vieningai priėmė principinę nuostatą nutraukti bendradarbiavimus įvairiose platformose su Rusija bei Baltarusija. Istorinis […]

4 kovo, 2022

Visą mėnesį trukęs balsavimas už Klaipėdos rajono gyventojų iniciatyvas – baigėsi. Šių metų „Tavo idėjos“ projekto finaliniame etape dalyvavo net […]

28 vasario, 2022

Vasario 15-22d. Italijoje, Romoje vyko Europos braziliškojo jiu-jitsu čempionatas (EUROPEAN IBJJF JIU-JITSU CHAMPIONSHIP) , kuriame puikiai pasirodė klaipėdietis Edvinas Galdikas. […]

Muzikavimo cimbolais tradicija Ignalinos ir Švenčionių kraštuose / Rengėjų nuotr
23 vasario, 2022

Kaip įprasta, artėjant pavasariui – džiugų metą mūsų sukauptų žinių, iš kartos į kartą perduodamų įgūdžių ir tradicijų puoselėtojų bendruomenėms […]

14 vasario, 2022

Šiąnakt Klaipėdoje gaisre žuvo du žmonės. Pranešimas apie gaisrą Paryžiaus Komunos gatvėje esančiame devynaukštyje buvo gautas 3.25 val. Penktojo aukšto gyventoja pranešė, kad […]

Alfonso Mažūno ir Evaldo Lasio nuotr.
8 vasario, 2022

Gajus mitas, kad pingvinai – idealūs partneriai poroje. Taip žmonės kitą kartą vaikiškai galvoja vien jau dėl to, kad šių […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
5 vasario, 2022

Vasario 3 d. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus būstinėje vyko visuomenininkų iniciatyvinio komiteto posėdis. Posėdyje dalyvavo Algimantas Grublys, […]

Gargždai
2 vasario, 2022

Augančiame Klaipėdos rajono biudžete didėja ir finansavimas aplinkos apsaugai. 2022-aisiais šiai sričiai skiriama 3 milijonais eurų daugiau nei ankstesniais metais […]

Sutartis „KU BRIAI“. Janina Bucevičė, Eva Stonkevičienė, dr. Vasilijus Safronovas, doc. dr. Vacys Vaivada
24 sausio, 2022

Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Klaipėdos universitetas Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Simboliška, kad ji pasirašyta abiem […]