31 kovo, 2023

Radiacijos poveikis žmogaus organizmui: ką gali ir ko negali kalio jodidas

Šalia Lietuvos esanti nesaugi Baltarusijos atominė elektrinė kelia didelę grėsmę, todėl pasiruošti ir žinoti kaip elgtis joje įvykus branduolinei avarijai privalo kiekvienas. Pirmosiomis minutėmis ir valandomis būtent nuo pačių gyventojų veiksmų priklausys jų saugumas. Kaip reikėtų elgtis užgaudus sirenoms ar gavus perspėjimo pranešimą telefone apie branduolinę avariją Baltarusijos atominėje elektrinėje, kada vartoti kalio jodido tabletes, kam jos skirtos ir koks yra radiacijos poveikis žmogaus organizmui – į šiuos ir kitus aktualius klausimus atsako Ramunė Marija Stasiūnaitienė, Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas.

Kokie turėtų būti pirmieji, skubiausi gyventojų veiksmai įvykus branduolinei avarijai?

– Pirmoji gyventojų apsaugos priemonė yra jų perspėjimas. Lietuvoje veikia gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, kurią sudaro sirenos, trumpieji perspėjimo pranešimai į mobiliuosius telefonus bei teikiama informacija per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją.

Gavus pranešimą apie įvykusią branduolinę avariją, pirmiausia reikėtų kuo skubiau eiti į artimiausią pastatą, parvesti naminius gyvūnus namo, galvijus suvaryti į tvartą ir jį uždaryti. Parūpinti jiems vandens ir pašaro kelios dienoms. Taip pat uždengti šulinius.

Esant patalpoje – nedelsiant uždaryti ir užsandarinti langus, vėdinimo angas ir išjungti oro kondicionavimo sistemas, kurios naudoja išorės orą.

Tai atlikus, įsijungti Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją ir sekti per visuomenės informavimo priemones perduodamą informaciją.

Kilus būtinybei išeiti į lauką, svarbiausia apsaugoti kvėpavimo takus. Tam galite naudoti medicininę veido kaukę, respiratorių, o jei jų neturite – nosį ir burną bent užsidengti nosine, šaliku ar kita medžiaga.

Grįžus iš lauko reikia atsargiai nusivilkti galimai radioaktyviosiomis medžiagomis užterštus drabužius, jų nepurtyti ir nevalyti, o sudėti į plastikinį maišą ir jį laikyti atokiau nuo žmonių bei gyvūnų. Vien nusivilkus užterštus viršutinius drabužius pašalinama iki 80 proc. radioaktyviojo užterštumo. Jeigu yra galimybė, reikia kuo skubiau nusiprausti su muilu po tekančiu vandeniu, o jei tokios galimybės nėra, tuomet kruopščiai nuvalyti atviras kūno vietas sudrėkintu rankšluosčiu ar drėgnomis servetėlėmis – atlikti dezaktyvavimą. Atlikus šiuos veiksmus, persirengti švariais, spintoje ar stalčiuje laikytais drabužiais.

Apsaugojus save reikia padėti kitiems žmonėms, kurie savarankiškai negali nusivilkti rūbų, nusiprausti. Iš lauko parvestus naminius gyvūnus taip pat reikia nuprausti po tekančiu vandeniu. Padedant kitiems žmonėms ar rūpinantis gyvūnais, reikėtų dėvėti gumines pirštines ir apsaugoti kvėpavimo takus dėvint vienkartinį respiratorių ar medicininę veido kaukę. Po to nepamiršti po tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankų, veido ir kitų kūno vietų, kurios nebuvo pridengtos.

– Kokia kalio jodido paskirtis? Kada jį vartoti ir ar išgėrus kalio jodido saugu eiti į lauką?

Kalio jodido (KI) tabletės vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija. Naudoti jas kitu, nei nurodyta, laiku gali būti žalinga.

Laiku suvartojus KI tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto ar su užterštu maistu į organizmą patekusio radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos – šios liaukos vėžinių ir kitokių susirgimų.  

Stabiliojo jodo preparatai apsaugo skydliaukę tik nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tačiau neapsaugo žmogaus organizmo nuo kitų branduolinės avarijos metu aplinkoje pasklidusių radionuklidų. Todėl nereikėtų eiti į lauką be būtino reikalo.

Taip pat atkreipčiau dėmesį, kad skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos atveju jokiu būdu netinkami vartoti vaistinėse parduodami vaistiniai preparatai – spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, taip pat maisto papildai su jodu ir panašiai. Jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ne KI, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.

– Koks yra jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) poveikis žmogaus organizmui?

Žmogus negali pajusti, kada yra veikiamas jonizuojančiosios spinduliuotės, nes jos negirdi, nemato, ji neturi kvapo ir skonio. Jonizuojančioji spinduliuotė veikia gyvus organizmus ir sukelia DNR pažeidimus.

Per trumpą laiko tarpą gavus didelę apšvitos dozę išsivysto nulemtųjų jonizuojančiosios spinduliuotės sukeltų reiškinių, pavyzdžiui, ūmus radiacinis sindromas, radiaciniai nudegimai, audinių ir organų pažeidimai. Tipiškų viso kūno apšvitos požymių – pykinimas, vėmimas, silpnumas, karščiavimas ir viduriavimas – gali pasireikšti per pirmąsias kelias valandas. Nedidelės jonizuojančiosios spinduliuotės dozės gali sukelti atsitiktinių jonizuojančiosios spinduliuotės sukeltų reiškinių, pvz., onkologinių susirgimų ar įvairių paveldimų ligų. Poveikis gyventojų sveikatai gali išryškėti ir praėjus ne vieniems metams nuo patirtos apšvitos.

– Įvykus branduolinei avarijai, kokį maistą ir vandenį būtų saugu vartoti? Kaip ir kada būtų galima išeiti į lauką?

– Svarbiausia atsiminti, kad būnant radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje ar esant įtarimui, jog esate užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis, negalima nieko valgyti, gerti, rūkyti, liestis prie daiktų, veido, burnos.

Bendra rekomendacija yra namuose visada turėti maisto atsargų bent 72 valandoms. Būtų saugu vartoti sandariai uždaryto maisto, geriamojo vandens atsargas. Tačiau lauke esantys maisto produktai, tokie kaip daržovės, vaisiai, uogos ir kt., bei tinkamai neapsaugotų šulinių geriamasis vanduo galėtų būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis ir juos vartoti būtų draudžiama. Plačiau apie maisto ir geriamojo vandens atsargų pasiruošimą galima sužinoti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje Lt72.lt.

Kada saugu išeiti į lauką gyventojai bus informuoti. Jeigu išeiti yra būtina, visų pirma reikia apsaugoti kvėpavimo takus ir stengtis būti lauke kuo trumpesnį laiką, o grįžus atlikti dezaktyvavimą.

– Ką turėtų daryti tėvai, kurių vaikai avarijos metu buvo mokykloje ar darželyje?

– Kiekviena šeima turėtų sudaryti planą ir visi drauge aptarti aktualius klausimus, pavyzdžiui, kur būtų galima slėptis pavojaus atveju, jeigu reikėtų – kur ir kokiu transportu evakuotumėtės. Į šį planą turėtų įeiti ir branduolinės avarijos scenarijus.

Jei vis dėlto nutiktų taip, kad branduolinė avarija įvyktų dienos metu, kai vaikas yra mokykloje ar darželyje, ten jis ir turėtų likti. Šios įstaigos turi Ekstremalių situacijų valdymo planus, kuriuose yra numatyti veiksmai įvykus bet kokiai ekstremaliajai situacijai, taigi vaikai mokyklose ir darželiuose yra saugūs. Branduolinės avarijos atveju, skubėdami pasiimti vaikų iš ugdymo įstaigų, tėvai gali tik pakenkti ir sau, ir savo atžaloms. Kai tik vaikus būtų saugu pasiimti, tėvai apie tai sužinotų pirmieji.

– Kaip reikėtų elgtis toliau? Kiek laiko tektų laukti namuose?

– Rekomendacijos, kaip elgtis toliau, būtų skelbiamos per nacionalinį radiją ar televiziją. Jas atsakingos institucijos teiktų įvertinę avarijos mastą, meteorologines sąlygas (vėjo kryptį ir greitį, kritulius) bei kitas aplinkybes.

Branduolinės avarijos atveju slėptis namuose ar kitose tam numatytose patalpose rekomenduojama ne ilgiau kaip dvi paras. Jeigu avarinė situacija vis dar būtų pavojinga žmonių sveikatai, toliau sektų žmonių evakavimas.

– Ką svarbiausia būti susiplanavus, pasiruošus dabar, kai pavojaus nėra?

– Šeimos planas ir išvykimo krepšys yra du svarbiausi dalykai, kuriais kiekvienas namų ūkis turėtų būti pasirūpinęs jau dabar. Jie būtini ne tik branduolinės avarijos, bet ir bet kokios kitos ekstremaliosios situacijos atveju.

Išsamią informaciją ir patarimų šiais klausimais galima rasti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje Lt72.lt, Radiacinės saugos centro svetainėje Rsc.lt, taip pat kitų kompetentingų institucijų interneto svetainėse.

 


Arkivyskupas Gintaras Grušas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
2 birželio, 2023

Prokuratūrai atnaujinus tyrimą dėl kunigo Kęstučio Palikšos galimų seksualinių nusikaltimų prieš nepilnametį, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas atsiprašė, kad anksčiau, teisėsaugai […]

2 birželio, 2023

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda artėjančios Tėvo dienos proga ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo tėčius ir globėjus. Už nuopelnus […]

Ketvirtadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo Europos lyderius, kad bet kokios abejonės, parodytos prieš priimant Kyjivą į NATO, paskatins Rusiją pulti daugiau šalių. „Turime atminti, kad kiekviena abejonė, parodyta čia, Europoje, yra plyšys, kurį Rusija tikrai mėgins užimti“, – sakė jis per Europos viršūnių susitikimą Moldovoje. Ukraina ir Moldova yra kandidatės į NATO ir Europos Sąjungą (ES), tačiau Rusijos invazijai tęsiantis kai kurios Europos sostinės nesiryžta nustatyti oficialaus narystės termino. Kreipdamasis į keturias dešimtis Europos lyderių iš ES ir ne ES šalių bei Aljanso narių, Ukrainos lyderis perspėjo, kad sprendimo atidėliojimas pakirs Vakarų stiprybę. Pasak jo, jei Ukraina ir Moldova neturės aiškaus kelio į narystę, pavojus iškils pažeidžiamoms provakarietiškoms politinėms jėgoms Baltarusijoje ir Sakartvele. „Nesvarbu, ar šios abejonės kyla dėl gyvybiškai svarbių saugumo žingsnių, dėl mūsų vienybės ar galbūt dėl mūsų gebėjimo atremti šių laikų iššūkius, kiekviena abejonė įneša daugiau nesaugumo“, – sakė jis. Atskirai NATO užsienio reikalų ministrai Osle diskutuoja, kokio lygio pažadus ar saugumo garantijas galėtų suteikti Ukrainai per Aljanso viršūnių susitikimą liepos mėnesį. „Norėčiau pabrėžti, kad vasarą Vilniuje per NATO viršūnių susitikimą reikia aiškių kvietimų į NATO ir saugumo garantijų iki pat narystės NATO“, – sakė V. Zelenskis ir pridūrė laukiąs aiškaus kvietimo įstoti ir į ES. „Neseniai vienas Kinijos žurnalistas manęs paklausė: „Kodėl NATO?“. Atsakymas labai paprastas. Kai nėra saugumo garantijų, yra tik karo garantijos, – sakė V. Zelenskis. – Mums reikia teisingos taikos. Štai kodėl kiekviena Europos šalis, kuri ribojasi su Rusija ir nenori būti Rusijos sudraskyta, turėtų būti visateisė ES ir NATO narė“. „Yra tik dvi alternatyvos: arba atviras karas, arba šliaužianti Rusijos okupacija“ – sakė V. Zelenskis. Rusija bijo NATO ir mėgina praryti tik tas valstybes, kurios nepriklauso bendrai saugumo erdvei, pridūrė jis. V. Zelenskis taip pat paragino kurti „koalicijas“ tiekti Ukrainai oro gynybos sistemas „Patriot“ ir modernius naikintuvus. „Patriot“ koalicija, padarysianti galą Rusijos šantažui balistinėmis raketomis, ir modernių naikintuvų koalicija, įrodysianti, kad teroras prieš mūsų piliečius neturi galimybių“, yra „lemiamos sudedamosios dalys“, Moldovoje sakė V. Zelenskis. Ukraina jau yra gavusi oro gynybos sistemų „Patriot“ ir sovietų gamybos naikintuvų, kai kurios Europos šalys sutiko mokyti ukrainiečių pilotus valdyti modernius naikintuvus.
1 birželio, 2023

Diskusijoje dėl Ukrainos siekio greitai tapti NATO nare Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock nubrėžė aiškias ribas. Aljansas laikosi „atvirų […]

1 birželio, 2023

Ketvirtadienį priešais Rusijos ambasadą esančiame Boriso Nemcovo skvere surengtas protesto mitingas dėl Kremliaus režimo nurodymu grobiamų bei žudomų ukrainiečių vaikų. […]

Jonas Valaitis, J. Butkutės nuotr.
1 birželio, 2023

LGBTQ+ teisių naujienų portalo jarmo.net redaktorius Jonas Valaitis šią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl Marijampolės tarybos nario, Lietuvos šeimų […]

1 birželio, 2023

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame […]

Mindaugas Sinkevičius, LSA nuotr.
31 gegužės, 2023

Šiandien Vilniuje vykstančiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) narių suvažiavime LSA prezidentu antrai kadencijai išrinktas Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius. LSA […]

31 gegužės, 2023

UNESCO būstinėje Paryžiuje Lietuva išrinkta UNESCO nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencijos pagalbinio komiteto […]

Vilniaus miesto apylinkės teismas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
30 gegužės, 2023

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistė Lena Bubinė teisme pripažino, kad COVID-19 greitųjų testų pirkimo dokumentas 2020 m. buvo […]

30 gegužės, 2023

Gerinant elektrinių paspirtukų ir kitų sostinės eisme dalyvaujančių dalyvių saugumą, Vilniaus miesto savivaldybė įveda priemones, kuriomis siekiama spręsti opiausias el. […]

30 gegužės, 2023

Nors dantų implantai odontologijoje naudojami jau ne vienerius metus, pacientams vis dar stinga žinių apie šią procedūrą. Dėl to nemažai […]

27 gegužės, 2023

Gražią ketvirtadienio popietę Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinyje – Smėlynės bibliotekoje – vyko literatūrinė popietė „Eilėse plazdanti dvasia“, skirta […]

27 gegužės, 2023

Kadangi internetas tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, nenuostabu, kad vaistinės pradėjo pereiti prie internetinės platformos. Kas tiksliai yra internetinė vaistinė? […]

Garry Kasparov ir Gabrielius Landsbergis. ELTA / Julius Kalinskas
26 gegužės, 2023

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuvoje vykstantis devintasis Vilniaus Rusijos forumas, čia susitinkanti Rusijos opozicija ir nuomonių pliuralizmas […]

26 gegužės, 2023

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. […]

Komentarai žiniasklaidai po Seimo pirmininkės susitikimo su parlamento frakcijų seniūnais. ELTA / Marius Morkevičius
25 gegužės, 2023

Seimui ketinama pateikti Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis bus nustatytas fiksuotas savivaldos politikų atlygis ir panaikinamos tarybos nariams skirtos kanceliarinės […]

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
25 gegužės, 2023

Šalies merai neturi vieningos nuomonės, ar į skandalą dėl kanceliarinių lėšų įsivėlęs Jonavos lyderis, Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas […]

Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
25 gegužės, 2023

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė griežtai ir kritiškai vertina susiklosčiusią neskaidrią situaciją šalies savivaldybėse apmokant tarybų nariams už […]

25 gegužės, 2023

Kiekvienais metais automobilių šalyje tik daugėja, o tai reiškia, kad išmetama vis daugiau akumuliatorių, kurie labai teršia gamtą. Nėra paprasto […]

24 gegužės, 2023

Šiandien Vyriausybės rūmuose Vilniuje įvyko Lietuvos moksleiviams skirtos socialinės akcijos „Tau to nereikia“ nugalėtojų apdovanojimai. Pirmos vietos laimėtojams – Vilniaus […]