9 rugpjūčio, 2019
Karolina Baltmiškė

Radviliškio vizija: nuo garvežių iki interaktyvių aplikacijų

Ilgą laiką Radviliškis buvo žinomas kaip Lietuvai ir Baltijos šalims svarbus geležinkelių mazgas. Iki šiol išlikęs pajuokavimas, kad nuo garvežių dūmų čia net žvirbliai pajuodę. Dabar čia nei pajuodusių žvirblių, nei bėgiais pūškuojančių  garvežių nebepamatysi. Tik vienas, kaip praeities liudininkas, paliktas. Juodus žvirblius, geležinkelio bėgius ir pelkynus, kuriuose ir kūrėsi miestas, dar primena ir 1997 metais dailės mokytojo Dariaus Kazoko sukurta ir pastatyta skulptūra „Akcentas“.

Patriotizmas: pažadai ir darbai

Radviliškio centre, priešais rajono savivaldybės pastatą, jau du dešimtmečiai stovi „Nikės“ skulptūra. Tiesa, šiemet atnaujinus ir modernizavus aikštę, įrengus joje radviliškiečius ir svečius džiuginantį šviečiantį fontaną, skulptūra buvo šiek tiek patraukta į aikštės gilumą. Ta proga buvo papildyta ir prieš dvidešimt metų statant skulptūrą įdėta kapsulė. Joje atsirado ne tik skulptūros atsiradimo istorija, bet ir tai, kas vyko per laiką nuo jos pastatymo.
„Nikės“ skulptūra  Radviliškyje buvo pastatyta minint Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus aštuoniasdešimtmetį. Nemažai radviliškiečių prisimena centrinės valdžios pažadą skirti lėšų skulptūrai sukurti ir pastatyti Radviliškyje, bet kažkaip nutinka, kad Vilniuje sėdint tai, kas vyksta rajonuose, pasirodo nelabai svarbu. Tad iš žadėtų pinigų radviliškiečiai gavo tik nedidelę dalį, o skulptūros kūrimą finansavo Radviliškio rajono savivaldybė ir gyventojai, aukodami, kas kiek gali. Aukotojų pavardės saugomos prie skulptūros įmūrytoje kapsulėje.
Panašiai nutiko ir šiemet, rengiantis paminėti pergalės prieš bermontininkus šimtmetį. „Norėjome šią sukaktį paminėti, pasitelkiant žymiausius Lietuvos istorikus, profesionalius aktorius ir tikėjomės, kad Lietuvos kultūros taryba tam skirs lėšų. Pateikėme projektą, deja, tarybos nariams pasirodė, kad sukaktis nėra Lietuvai svarbi ir mūsų projekto nefinansavo. Tad sukaktį rengiame savo jėgomis, o mūsų sumanymus finansiškai remia Radviliškio rajono savivaldybė“, – sako Radviliškio miesto kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė.
„Kartais valstybės lygmenyje kai kurie regionuose vykstantys renginiai neatrodo labai svarbūs ir jiems neskiriama lėšų. Tačiau ant žmonių, atsakingų už kultūrą, niekada nepykome ir nepyksime. Būtų blogai, jei savivaldybė neskirtų lėšų saviems renginiams, ir Lietuvos kariuomenės mūšio su bermontininkais šimtmetis būtų likęs nepaminėtas. Jei ne šis mūšis ir jame Lietuvos  kariuomenės iškovota pergalė, neaišku, kokia šiandien būtų Lietuva. Nepaisant to, kaip yra vertinamas vienas ar kitas projektas, mes žiūrime į įvykio išliekamąją vertę Lietuvos istorijai ir kultūrai, todėl visus įsipareigojimus prisiėmėme sau. Ir, manau, sukaktis bus puikiai ir kūrybingai paminėta“, – rajono žmonių kūrybingumu pasitiki meras Antanas Čepononis.
Jei tikėsime teiginiu, kad gera pradžia pusė darbo, radviliškiečiai į sukakties paminėjimo pusfinalį išėjo lydimi gausių aplodismentų. Liepos 6 dieną vykstančioje miesto šventėje Radviliškio jaunimas parodė inscenizaciją „Aš mylėsiu ir lauksiu“, kuri vainikuos lapkričio mėnesį vyksiantį šimtmečio paminėjimą.
Prieš šimtą metų Lietuvai svarbūs įvykiai parodomi ne per mūšį, o per meilę.  Inscenizacija kuriama pagal to meto įvykius, parodant begalinę merginos meilę. „Labai noriu padėkoti jaunimui už aktyvų įsitraukimą į pasirengimą visai Lietuvai svarbios sukakties paminėjimą“, – dėkinga centro direktorė Indrė Ginkevičienė.
„Radviliškio mieto kultūros ir poilsio parke esančioje pagrindinėje šventės scenoje  per miesto šventę parodyta inscenizacija labai kūrybingai atvėrė Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus šimtmečiui skirtų renginių ciklą“, – pasididžiavimo Radviliškio jaunimu neslepia rajono meras Antanas Čepononis.

Šlovinga praeitis atgyja

Radviliškyje, kaip manoma ten, kur stovi vėjinis malūnas, 1919 metų lapkričio 24 dieną įvykęs Lietuvos kariuomenės mūšis, pakeitęs Lietuvos istoriją, su jungtine rusų-vokiečių kariuomene, vadovaujama generolo Pavelo Bermonto-Avalolo, ir pasiekta pergalė ne vienintelis istorijos faktas, kuriuo didžiuojasi radviliškiečiai.
„Radviliškis svarbus ir atskleidžiant Lietuvos partizaninį judėjimą. Esame parengę maršrutą „Partizanų takais“. Keliaudami juo, lankome partizanų palaidojimo vietas, jų kovas primenančius paminklus, o ryškiausias šio maršruto objektas yra Minaičiai ir čia atkurti partizanų bunkeriai“, –maršrutą pristato Radviliškio viešosios bibliotekos turizmo specialistė Lidija Bimbirienė.
Šiemet Lietuva paminėjo Radviliškio rajone, Minaičiuose, 1949 metų vasario 16 dienos Deklaracijos 70-metį.
Istorijos faktai liudija, kad 1949 m. vasario 2–22 dienomis į Minaičiuose vyko vyriausiųjų Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. Jame buvo įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, sudaryta sąjūdžio vadovybė, apibrėžta sąjūdžio politinė programa, numatyta ginkluotojo pasipriešinimo taktika ir strategija, sąjūdžio politinė, ideologinė, organizacinė veikla, sukurtas sąjūdžio statutas.
Vasario 16-ąją pasirašyta Deklaracija įteisino Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio, kaip visuotinio organizuoto ginkluoto pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizaciją, o jos tarybą įtvirtino kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kartu su Radviliškio rajono savivaldybe Minaičių kaime, Julijonos Mikniūtės-Petrėtienės sodyboje įrengė memorialą legendiniam 1949 m. partizanų suvažiavimui įamžinti. 2010 m. lapkričio 22 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo  skulptoriaus Jono Jagėlos sukurto paminklo partizanų vadams atidaryme. Kartu buvo atidengtas ir atstatytas čia buvęs bunkeris, kuriame partizanų vadai rengė suvažiavimo posėdžius ir pasirašė patį Deklaracijos tekstą.

„Galvojame, kaip įamžinti ir sovietų ištremtų radviliškiečių atminimą. Turime traukinio, kuriuo buvo tremiami žmonės, vagoną. Jame eksponuojami trėmimus primenantys daiktai, nuotraukos. Planuose – dar vieno vagono, šį kartą – buvusio vagono-restorano, įkurdinimas viešoje Radviliškio miesto erdvėje, kuriame greičiausiai bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai, galbūt jame veiklos ras kūrybingas Radviliškio jaunimas. Dabar savivaldybė ieško būdų, kaip vagoną įveiklinti, ir tikiu, kad šiais metais tai bus padaryta“, – planais pasidalija Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė.
Prie Radviliškio geležinkelio stoties stovinti vagonas su tremtinių asmeniniais daiktais ir nuotraukomis, trėmimas paminėti skirtas stendas ir juodas su ryškiai raudona spalva papuoštas garvežys – kas žino, gal jis puškuodamas tempė vagonus, kuriuose pokario metais į nežinią važiavo tūkstančiai Lietuvos gyventojų.

Kuriama turizmo programa

„Turizmo srityje turime labai daug ką nuveikti. Šiaulėnuose turime 21 metro aukščio apžvalgos bokštą. Tai puikus turistų traukos objektas. Iš bokšto atsiveria įspūdingas Šiaulėnų ir Šaukoto seniūnijų kraštovaizdis. Galvojame, kad reikia labiau panaudoti mūsų piliakalnius, dvarus, išlikusius vėjo malūnus. Galbūt šiuo objektus galima sujungti pėsčiųjų ar dviračių takais ir pritaikyti įvairioms edukacijoms, – turizmo plėtros sumanymais dalijasi administracijos direktorė Jolanta Margaitienė. – Konkrečiau apie tai bus galima pakalbėti lapkričio mėnesį, kai bus parengta turizmo plėtros strategija. Joje bus numatyta, į ką savivaldybei labiausiai verta investuoti, kad mūsų rajonas būtų patrauklus lankytojams.“
„Radviliškio įvaizdis – geležinkelis, tad galbūt verta tai priminti mieste įkurdintais garvežiukais, – mintimis dalijasi mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, kurio viena iš kuruojamų sričių yra turizmas. – Turime nuostabią Tyrulių pelkę, tad kodėl nepradėjus ten rengti paukščių stebėjimo. Radviliškyje turime ir raketų modeliavimo muziejų. Jis įkurtas fizikos mokytojo Viktoro Karmono iniciatyva Vaižganto progimnazijoje. Galbūt labiau turėtume panaudoti ir Baisogalos dvare įsikūrusio Gyvulininkystės instituto veiklą, saugant senąsias Lietuvos gyvulių  veisles. Labai reikalinga ir interaktyvi rajono aplikacija, skirta turistams.“
„Kol kas rajone nėra pakankamai išvystyta turizmo plėtrai svarbi infrastruktūra. Kol kas su kemperiais galima įsikurti tik Arimaičių stovyklavietėje. Manau, tokių vietų rajone turėtų atsirasti daugiau, jos turėtų būti kuriamos arčiau lankytinų objektų. Tad savivaldybė ieško galimybių, kaip išplėtoti patrauklią turizmui infrastruktūrą. Turėdami turizmo plėtros   strategiją galėsime kryptingai investuoti į tas vietas, į kurias norime pritraukti svečius.“


Rolando Parafinavičiaus nuotr.
20 balandžio, 2024

2024 m. balandžio 19 d. prie Šiaulių miesto centrinio parko estrados vyko šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ […]

Viešoje Vila Franca de Xira bibliotekoje / Bibliotekos nuotr.
18 balandžio, 2024

Balandžio 8–12 dienomis Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Rūta Vilkaitė dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Kultūros […]

17 balandžio, 2024

Švedijoje pavogtą robotą žolei pjauti Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai surado veikiantį vienoje Radviliškio rajono sodyboje. Jis grąžintas užsienyje gyvenančiam […]

17 balandžio, 2024

Klaipėdoje, Radviliškio ir Biržų rajonų bei Pagėgių savivaldybėse antradienį rasti sprogmenys, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, […]

Bronis Ropė, Europos Parlamento narys
15 balandžio, 2024

Ar neužilgo netapsime tik vieno ar kelių miestų valstybe, jei pro pirštus žiūrėsime į regioninę politiką? Juk, kiekvienas nepritrauktas ir […]

12 balandžio, 2024

Pakruojo dvare sukurtas unikalus gamtos ir meno dermės projektas – įkurtas pirmasis šalyje Varnėnų miestas. Čia tradiciniu būdu, ant senovinių […]

9 balandžio, 2024

Lietuvoje pradedama įgyvendinti darbotvarkė „Tvari mokykla 2023“. Planuojama, kad iki 2030 m. visos mūsų šalies mokyklos taps tvarios arba žengs […]

8 balandžio, 2024

Vasarį Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje maisto stokoja kas septintas žmogus (praėjusiais metais buvo […]

3 balandžio, 2024

Besivystant žarnų išemijai gelbėjant pacientės gyvybę Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atlikta pasaito ir vartų venų perkutaninė trombektomija su […]

2 balandžio, 2024

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas nesutinka su šalies vadovui reiškiama kritika dėl neva rinkiminės kampanijos metu padažnėjusių vizitų […]

29 kovo, 2024

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje (Radviliškio r.) iki balandžio 14 dienos eksponuojama šventinė paroda „Sveiki sulaukę Šv. […]

27 kovo, 2024

Kovo 26 d. Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijoje atidarytas renovuotas Pedagogų rengimo centras, kuriame naujausia technika ir aukščiausius standartus atitinkančiose […]

27 kovo, 2024

2024 m. kovo 26 d. Šiaulių kultūros centro Oranžinėje salėje vyko Lietuvos moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Šiaulių miesto ir […]

Kino teatras „Saulė“, 1968 m. V. Sparnaičio nuotr., iš asmeninės N. Švambarienės atvirukų kolekcijos
20 kovo, 2024

Šiuolaikinei visuomenei kinas yra eilinė pramoga, tačiau tarpukariu tai buvo to laiko sensacija ir išskirtinis naujienų šaltinis. Žmonės mažai kur […]

12 kovo, 2024

Nuo balandžio 2 dienos visuose Radviliškio rajono baruose nuo 5 valandos ryto iki 10 valandos ryto nebegalės būti prekiaujama pilstomais […]

Bibliotekos nuotr.
5 kovo, 2024

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko susitikimas su profesoriumi Algiu Vyšniūnu, kuris radviliškiečiams pristatė knygas: „Lietuviai ypatinguose Kazachstano lageriuose 1948–1955 […]

Augustės Labenskytės nuotr.
27 vasario, 2024

Vasario 24 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejuje-draustinyje (Radviliškio r.) vyko tradicinis pėsčiųjų žygis-ekskursija „Daugyvenės muziejaus istorijos“. Žygeiviai, nepabūgę lietingo oro, […]

9 vasario, 2024

Visuomenės informavimo etikos komisija pastaruoju metu nagrinėjo kelis skundus dėl konfliktinių situacijų, susijusių su Radviliškio žiniasklaida. Laikraščio ,,Radviliškio kraštas“ leidėjas […]

8 vasario, 2024

2024 m. vasario 7 d. Šiaulių kultūros centre vyko folklorinių šokių vakaronė. Renginio metu bendruomeniškumo jausmas buvo kuriamas prisimenant žinomiausius […]

8 vasario, 2024

Netrukus po Prezidento rinkimų, birželio mėnesį turėtų būti priimta 2024–2029 m. ES strateginė darbotvarkė artimiausiems penkeriems metams. Tai vyksta Europos […]