23 birželio, 2016
Dalia Barcytė / laikraštis „Plungės žinios“

Rietaviškių kurti gaminiai praturtina ir kūną, ir sielą

Rietavas – nedidelis miestas, nors jame ir trūksta darbo vietų, tačiau gabių žmonių – ne. Veiklios moterys, Veronika Sabeckienė ir Jurgita Raudonienė, augindamos vaikučius užsiima širdžiai miela veikla. Savo rankų darbo gaminiais džiugina artimuosius, draugus, pažįstamus, dalyvauja mugėse. Socialiniame tinkle Facebook jos susikūrė puslapį „Kūnui ir sielai“, kuriame dalinasi savo gaminių nuotraukomis. „Su tuo pavadinimu jau visi susigyvenę, nes mūsų produktai skirti ir kūnui, ir sielai“, – pasakoja pašnekovės.

Au­gin­da­mos vai­kus už­si­i­ma ran­kų dar­bo ga­mi­niais

Ve­ro­ni­ka Sa­bec­kie­nė yra ki­lu­si iš Ši­lu­tės ra­jo­no, Kin­tų mies­te­lio, ta­čiau jau apie de­šimt me­tų gy­ve­na Rie­ta­ve. Kau­no ko­le­gi­jo­je įgi­jo mai­ti­ni­mo įmo­nių ver­slo or­ga­ni­za­vi­mo specialybę, o Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te – so­cia­li­nės ge­og­ra­fi­jos ba­ka­lau­ro laips­nį. „Gy­ve­nau Klai­pė­do­je, dir­bau. Į Rie­ta­vą at­vy­kau atos­to­gau­ti ir vi­sai ne­pla­nuo­tai li­kau čia gy­ven­ti. Vy­ras, klai­pė­die­tis, su ma­nim kar­tu per­si­kė­lė gy­ven­ti į Rie­ta­vą, da­bar au­gi­na­me du vai­ku­čius. Šiuo me­tu esu mo­ti­nys­tės atos­to­go­se ir už­si­i­mu tuo, kas man tei­kia di­džiu­lį ma­lo­nu­mą – ga­mi­nu na­tū­ra­lius, ran­kų dar­bo mui­lus“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė.

Jur­gi­ta Rau­do­nie­nė ki­lu­si iš Rie­ta­vo. Stu­di­ja­vo Vil­niaus ko­le­gi­jo­je mai­ti­ni­mo ver­slo or­ga­ni­za­vi­mą, Ka­zi­mie­ro Si­mo­na­vi­čiaus uni­ver­si­te­te įgi­jo ver­slo tei­sės ma­gist­ro laipsnį. „Su šei­ma gy­ve­na­me Rie­ta­ve. Au­gi­nant ant­rą­jį sū­nų, ki­lo min­tis už­si­im­ti žva­kių ga­my­ba“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė.

Pir­ma­sis mui­las gi­mė po dve­jų me­tų

V. Sa­bec­kie­nė in­for­ma­ci­ją apie mui­lo ga­my­bą rin­ko il­gai: skai­tė kny­gas, in­ter­ne­te nag­ri­nė­jo įvai­rius fo­ru­mus, ku­riuo­se „mui­li­nin­kai“ da­li­ja­si sa­vo pa­tir­ti­mi. Tik po dve­jų in­for­ma­ci­jos rin­ki­mo me­tų mo­te­ris nu­spren­dė pa­ga­min­ti pir­mą­jį mui­lą iš alie­jų. „Man nie­kas ne­pa­dė­jo, esu sa­va­moks­lė. Tuos dve­jus me­tus rink­da­ma in­for­ma­ci­ją mui­lą „ga­mi­nau“ min­ty­se. Šis dar­bas – la­bai at­sa­kin­gas ir kruopš­tus, nes mui­lo ga­my­bo­je yra nau­do­ja­ma che­mi­nė me­džia­ga (NaOH), to­dėl dirb­ti rei­kia su ap­sau­gi­ne kau­ke, aki­niais, pirš­ti­nė­mis, ki­taip ga­li­ma nu­si­de­gin­ti odą. Nat­rio šar­mui su­si­jun­gus su alie­jais, gau­na­ma mui­lo ma­sė. Mui­las bran­di­na­mas ma­žiau­siai mė­ne­sį tam, kad bū­tų įvy­ku­sios vi­sos che­mi­nės re­ak­ci­jos. Ta­da jau jis tin­ka­mas nau­do­ti“, – dar­bo spe­ci­fi­ka da­li­jo­si mo­te­ris. V. Sa­bec­kie­nės di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis yra na­tū­ra­lių mui­lų ga­my­ba. Ta­čiau, kaip pa­ti sa­kė, vi­sa­da pil­na gal­va min­čių ir idė­jų. „Man rei­kia kaž­ką da­ry­ti – megz­ti, vel­ti, ver­ti, mo­de­li­nu de­ko­ruo­ti šaukš­te­lius, pin­ti iš laik­raš­čių ar vy­te­lių. Man įdo­mu su­ži­no­ti, ar aš su­ge­bė­čiau pa­si­da­ry­ti vie­ną ar ki­tą da­ly­ką pa­ti. Sa­vo reik­mėms pa­si­da­rau vis­ką: jei rei­kia krep­šio – nu­si­pi­nu, no­riu gra­žes­nės dė­žės – pa­si­de­ko­ruo­ju, su­mąs­tau – ir šaukš­te­lį pa­si­gra­ži­nu“, – min­ti­mis da­li­jo­si pa­šne­ko­vė. V. Sa­bec­kie­nei ge­ros nuo­tai­kos ir ener­gi­jos su­tei­kia gė­lių au­gi­ni­mas: „Nie­kas ne­džiu­gi­na mo­te­rų la­biau kaip gė­lės. Ne iš­im­tis ir aš“.

Mui­lai – di­džiau­sia aist­ra ir pomėgis

Ga­mi­nant mui­lą ky­la vi­so­kių min­čių ir idė­jų, kaip jį api­pa­vi­da­lin­ti, kuo pra­tur­tin­ti. Na­tū­ra­lus mui­las tik­rai nė­ra skir­tas tik ko­joms ar ran­koms plau­ti. Jis tin­ka vi­sam kū­nui, vai­kams bei jaut­rią odą tu­rin­tiems žmo­nėms. Pa­ga­min­ta­me mui­le yra na­tū­ra­liai su­si­da­riu­sio gli­ce­ri­no, drė­ki­nan­čio odą, ki­taip nei mui­le, įsi­gy­ta­me pre­ky­bos cen­tre. Ga­mi­nant na­tū­ra­lų mui­lą, jį ga­li­ma pra­tu­rin­ti ož­kos, ko­ko­so pie­nu, jo­gur­tu, me­du­mi, šil­ku, ka­va, mo­liu, džio­vin­tais me­det­kų žied­la­piais ir dar dau­ge­liu ki­tų in­gre­dien­tų. Šis pomėgis nė­ra pi­gus, rei­ka­lin­gas me­džia­gas ga­li­ma gau­ti ir Lie­tu­vo­je, ta­čiau kai­nos čia di­de­lės, to­dėl ge­riau pirk­ti iš už­sie­nio par­duo­tu­vių in­ter­ne­tu. „Daug lai­ko pra­lei­džiu prie kom­piu­te­rio ieš­ko­da­ma prie­mo­nių mui­lo ga­my­bai. O kuo il­giau ieš­kai, tuo dau­giau rei­kia, ky­la min­čių ir nau­jų idė­jų. Čia kaip to­je pa­tar­lė­je: „Kuo gi­liau į miš­ką, tuo dau­giau me­džių“. Bet ko­kių rank­dar­bių ga­my­ba rei­ka­lau­ja pa­stan­gų ir fi­nan­sų. Ga­my­bos prie­mo­nėms iš­lei­dau tiek pi­ni­gų, kad ga­lė­jau ap­si­rū­pin­ti mui­lu vi­sam gy­ve­ni­mui, bet aš la­bai ge­rai jau­čiuo­si dva­siš­kai, džiau­giuo­si, kad ga­liu kur­ti ir ga­min­ti pa­ti. Į šį ho­bį rei­kia įdė­ti daug no­ro, po­zi­ty­vios nuo­tai­kos, su­pra­ti­mo, lai­ko, rei­kia tuo gy­ven­ti. Kiek­vie­nos smul­kme­nos ieš­kau pa­ti, ne­lauk­da­ma, kol kaž­kas man pa­pa­sa­kos ar pa­ro­dys“, – pa­sa­ko­jo V. Sa­bec­kie­nė. Dar vie­nas ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas – tai mui­liu­kų da­ry­mas iš mui­lo ba­zės. Tai jau ne mui­lo ga­mi­ni­mas, o jo de­ko­ra­vi­mas. Pa­gal šven­tę ir pro­gą ga­li­ma pa­da­ry­ti įvai­rių for­mų mui­liu­kus: tor­tu­kus, meš­kiu­kus, ba­tu­kus, an­ge­liu­kus, šir­de­les ir dau­ge­lį ki­tų. „Dau­gu­ma no­ri mui­lo spal­vo­to ir kve­pian­čio. Ga­mi­nant mui­lą, nau­do­ja­mi ete­ri­niai bei kva­pie­ji alie­jai. La­biau­siai vi­siems pa­tin­ka tai, kas trau­kia akį“, – sa­kė mo­te­ris.

Rie­ta­vas, kaip mies­te­lis, pa­šne­ko­vei la­bai pa­tin­ka, pri­žiū­rė­tas ir tvar­kin­gas. „Gy­ve­nu ša­lia par­ko, to­dėl daž­nai su vai­kais iš­ei­na­me pa­si­vaikš­čio­ti, pa­si­gro­žė­ti par­ko vaiz­dais, ku­rie džiu­gi­na tiek va­sa­rą, tiek žie­mą“, – at­vi­ra­vo V. Sa­bec­kie­nė.

Pir­miau­sia su­si­do­mė­jo na­tū­ra­lia kos­me­ti­ka

Jur­gi­tos Rau­do­nie­nės kū­ry­bi­nis ke­lias pra­si­dė­jo ne nuo žva­kių ga­mi­ni­mo. Veik­li mo­te­ris tu­ri ne vie­ną pomėgį. „Maž­daug prieš 7 me­tus, gi­mus pir­ma­jam sū­nui, pra­dė­jau do­mė­tis na­tū­ra­lių kre­mų ga­my­ba. Ma­no vai­kas tu­rė­jo pro­ble­mi­nę odą, tad pra­dė­jau ieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos in­ter­ne­te, kaip ga­lė­čiau jam pa­dė­ti. Taip su­si­do­mė­jau na­tū­ra­liais alie­jais. Ka­dan­gi tai na­tū­ra­lus da­ly­kas, ži­no­jau, kad sa­vo vai­kui ne­pa­kenk­siu. Kai iš­ban­džiau įvai­rius alie­ju­kus, pra­dė­jau gal­vo­ti, kad no­rė­čiau pa­si­ga­min­ti ir na­tū­ra­lų kre­mą“, – da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais pa­šne­ko­vė. Ji pa­sa­ko­jo, kad no­rint pa­si­ga­min­ti na­tū­ra­lų kre­mą, rei­kia ne­ma­žai lė­šų. Rei­ka­lin­gus in­gre­dien­tus te­ko siųs­tis iš už­sie­nio. Na­tū­ra­lus kre­mas su­si­de­da iš tri­jų pa­grin­di­nių kom­po­nen­tų: na­tū­ra­lių ne­ra­fi­nuo­tų alie­jų, gė­lių van­dens ir vaš­ko (emul­si­nio, bi­čių, aly­vuo­gių ir kt.). In­gre­dien­tai pa­ren­ka­mi pa­gal odos ti­pą.

„Kai su šei­ma grį­žo­me gy­ven­ti į Rie­ta­vą, at­si­ra­do nau­jos veik­los, to­dėl kre­mų ga­my­ba bu­vo lai­ki­nai ati­dė­ta į ša­lį. Su­si­pa­ži­nusios su Ve­ro­ni­ka, at­ra­do­me ben­drų po­mė­gių ir in­te­re­sų. Šiuo po­mė­giu vėl pra­dė­jau do­mė­tis, kai Ve­ro­ni­ka pa­pra­šė pa­ga­min­ti jai vei­do kre­mą“, – pa­sa­ko­jo rie­ta­viš­kė. Mo­te­ris ga­mi­na kre­mus vei­dui, ran­koms, kū­nui, kre­mus vai­kų odai, ma­kia­žo va­lik­lius, lū­pų bal­za­mus. Kre­mų re­cep­tus J. Rau­do­nie­nė ku­ria pa­ti, tu­ri su­kau­pu­si daug in­for­ma­ci­jos apie alie­jus, kuo jie nau­din­gi odai ir ku­riam odos ti­pui ko­kie alie­jai tin­ka. Na­tū­ra­lūs kre­mai ga­lio­ja apie 4 mė­ne­sius. Juos rei­kia sau­go­ti nuo tie­sio­gi­nių sau­lės spin­du­lių. Alie­jų ser­ti­fi­ka­tus mo­te­ris gau­na iš tie­kė­jų, tad kre­mai yra sau­gūs nau­do­ti žmo­gaus odai. Ka­dan­gi kre­mams rei­ka­lin­gas gė­lių van­duo (hid­ro­la­tas), J. Rau­do­nie­nė įsi­gi­jo dis­ti­lia­vi­mo apa­ra­tą jo ga­my­bai, taip at­si­ra­do dar vie­na pa­pil­do­ma veik­la. „Gė­lių žie­dų rin­ki­mas yra be ga­lo ma­lo­nus už­si­ė­mi­mas, nes ga­li­ma tru­pu­tį ati­trūk­ti nuo die­nos ru­ti­nos ir pa­bū­ti gam­to­je. Hid­ro­la­tų ga­my­bai nau­do­ja­ma be­ga­lė au­ga­lų: me­det­kos, le­van­dos, ru­gia­gė­lės, kiaul­pie­nės, jaz­mi­nai, aly­vos, šei­va­me­dis, erš­kėt­ro­žių žie­dai, ša­la­vi­jas, čiob­re­liai, pi­pir­mė­tės, mė­tos, dil­gė­lių la­pai ir kt. Na­tū­ra­lūs kre­mai yra ma­no ho­bis. Ma­lo­nia veik­la jie ir liks“, – pa­sa­ko­jo J. Rau­do­nie­nė.

Ga­mi­nant žva­kes fan­ta­zi­jai nė­ra ri­bų

Su­si­lau­ku­si ant­ro­jo vai­ke­lio, J. Rau­do­nie­nė pra­dė­jo ga­min­ti na­tū­ra­lias žva­kes iš so­jų pu­pe­lių. So­jų pu­pe­lių vaš­kas – na­tū­ra­lus pro­duk­tas, pa­ga­min­tas iš so­jų pu­pe­lių ir kruopš­čiai at­rink­tų au­ga­li­nių alie­jų. Jo su­dė­ty­je nė­ra tok­si­nų ir ge­ne­tiš­kai mo­di­fi­kuo­tų me­džia­gų. So­jų vaš­kas nė­ra naf­tos pro­duk­tas, kaip pa­ra­fi­nas, tad to­kių žva­kių de­gi­mo lai­kas yra dvi­gu­bai il­ges­nis ne­gu pa­ra­fi­ni­nių. So­jų vaš­kas ne­pa­lie­ka dė­mių, to­dėl iš­si­lie­jęs leng­vai iš­va­lo­mas mui­luo­tu van­de­niu.

„Kiek­vie­ną nau­jos for­mos pa­ga­min­tą žva­kę de­gi­nu pa­ti, ste­biu jos de­gi­mo lai­ką. Da­rau ke­lių rū­šių žva­kes: su gė­lių žied­la­piais (le­van­dų, me­det­kų, ro­žių), in­de­liuo­se ir for­mi­nes. La­bai po­pu­lia­rios yra žva­kės su nuo­trau­ko­mis ar už­ra­šais. Ori­gi­na­li do­va­na – krikš­ty­nų pro­ga pa­do­va­no­ti krikš­to tė­ve­liams žva­kę su vai­ku­čio nuo­trau­ka. Su Lie­tu­vos at­ri­bu­ti­ka po­pu­lia­ri do­va­na sve­čiams iš už­sie­nio“, – pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Dau­ge­lis žva­kių yra na­tū­ra­laus kva­po, ta­čiau da­ly­va­vi­mas mu­gė­se pa­ro­dė, kad žmo­nės la­biau do­mi­si kve­pian­čio­mis žva­kė­mis. To­kios žva­kės dau­giau­sia ga­mi­na­mos me­ta­li­niuo­se in­de­liuo­se. Ga­li­ma rink­tis iš di­de­lio asor­ti­men­to kva­pų, ku­rie yra na­tū­ra­lūs, gau­na­mi iš ete­ri­nių ir kvap­nių­jų alie­jų. For­mi­nės žva­kės taip pat ga­li bū­ti kve­pian­čios bei įvai­rių spal­vų, ta­čiau to­kios ga­mi­na­mos pa­gal in­di­vi­du­a­lius už­sa­ky­mus. „Taip pat ga­mi­nu ir bi­čių vaš­ko žva­kes. Jos ir­gi ga­li bū­ti įvai­riau­sių for­mų. Bi­čių vaš­ką žva­kių ga­my­bai per­ku tik iš bi­ti­nin­kų. Pa­čios žva­kės nuo­sta­biai kve­pia me­du­mi, to­dėl pa­pil­do­mų kva­pų į jas dė­ti ne­be­rei­kia. Žmo­nės la­biau per­ka so­jų pu­pe­lių vaš­ko žva­kes, nes jų di­des­nis pa­si­rin­ki­mas tiek spal­vų, tiek kva­pų at­žvil­giu“, – sa­kė J. Rau­do­nie­nė. Šiuo me­tu sa­vo ga­mi­na­moms žva­kėms mo­te­ris ruo­šia in­ter­ne­ti­nį pus­la­pį, o žva­kių ga­li­ma įsi­gy­ti ir ke­lio­se par­duo­tu­vė­se, esan­čio­se Rie­ta­ve, Plun­gė­je ir Klai­pė­do­je.

„Ga­mi­nant tiek mui­lus, tiek ir žva­kes svar­biau­sia – po­zi­ty­vus nu­si­tei­ki­mas ir ge­ros emo­ci­jos. Į kiek­vie­ną mui­lo ga­ba­liu­ką, į kiek­vie­ną žva­kę mes įde­da­me da­le­lę sa­vęs – taip tei­gia­ma ener­gi­ja pa­sie­kia kiek­vie­no kū­ną ir sie­lą“, – vie­na ki­tai pri­tar­da­mos kal­bė­jo V. Sa­bec­kie­nė ir J. Rau­do­nie­nė.

Komentarai (1)

Komentavimas išjungtas.


29 balandžio, 2025

Septyniems Lietuvos paplūdimiams suteikta teisė šią vasarą iškelti Mėlynąsias vėliavas – švarios ir saugios aplinkos simbolius. Apie tokį sprendimą Lietuvą […]

24 balandžio, 2025

2025 m. kovo 21 d. Lietuvos futbolo rinktinė pradėjo atranką į 2026 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatą. Rungtynės Varšuvoje baigėsi […]

23 balandžio, 2025

Balandžio 23-ąją, tikrąją Jurginių dieną, Pasakų parke suskambo vaikų juokas, dainos ir pavasario šauksmas – čia susirinko būrys mažųjų palangiškių, kad […]

Nugalėtojų taurė keliama į viršų
23 balandžio, 2025

Balandžio 22 dieną Ringaudų daugiafunkcėje sporto aikštelėje įvyko pirmasis mergaičių futbolo turnyras „Ringaudų taurė 2025“, kuriame varžėsi penkios komandos: dvi […]

21 balandžio, 2025

Šešios Lietuvos vietovės: Niūronys, Marcinkonys, Merkinė, Palūšė, Plateliai ir Žagarė pretenduoja tapti geriausiais turizmo kaimais pasaulyje. Jos pateikė savo kandidatūras […]

18 balandžio, 2025

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.), artėjant tradiciniam festivaliui „Tulpių žydėjimo šventė“, žiedus išskleidė ir saulei […]

16 balandžio, 2025

Europos kino akademija paskelbė papildžiusi Europos kino kultūros lobių (Treasures of European Film Culture) sąrašą dar vienuolika Europos kinui svarbių […]

16 balandžio, 2025

Elektriniai dviračiai (e-dviračiai) pastaraisiais metais išpopuliarėjo neįtikėtinai sparčiai, tapdami ne tik madinga naujove, bet ir itin universalia transporto bei laisvalaikio […]

16 balandžio, 2025

LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link” Velykų atostogų laikotarpiu kviečia traukiniauti ir vykdo specialią akciją – balandžio 20–27 d. […]

9 balandžio, 2025

Šiandien surengtoje spaudos konferencijoje pristatyta 2026 m. Lietuvos moksleivių dainų šventės tema, kūrybinės grupės ir svarbiausios įsibėgėjančio pasiruošimo detalės. Šventė […]

8 balandžio, 2025

Balandžio 4-ąją, dalyvaujant šalies Prezidentui Gitanui Nausėdai ir pirmajai poniai Dianai Nausėdienei, Rietavas atšventė savivaldos 25-metį. Prezidentas, sveikindamas rietaviškius, sakė, […]

31 kovo, 2025

Geros naujienos šiauliečiams. „Kavos Draugas“ plečiasi ir atidaro jau šeštąją fizinę parduotuvę Lietuvoje – šįkart Šiauliuose. Nuo šiol bus dar […]

30 kovo, 2025

Panevėžys garsus ne tik Čičinsko kepsniu, Raseiniai – ne tik Viduklės koldūnais, Trakai – ne tik kibinais, o Telšiuose skanaujami […]

Pavel Kulikov nuotr.
26 kovo, 2025

Šį savaitgalį į Lietuvos jūrų muziejų atgabenti pirmieji šiemet pajūryje rasti išsekę Baltijos pilkųjų ruonių jaunikliai: vienas iš Smiltynės, kitas […]

25 kovo, 2025

Tobulai lygūs, glotnūs ir sveikai atrodantys plaukai – daugelio merginų svajonė. Tačiau kasdienis plaukų tiesinimas karštais įrankiais vargina ir ilgainiui […]

21 kovo, 2025

Ignalinoje, Lietuvos žiemos sporto centre, pastaruoju metu daug sportinio veiksmo. Vyksta rajono, Lietuvos, Baltijos taurės slidinėjimo, biatlono varžybos, čempionatai. Nors […]

21 kovo, 2025

Papildytoji realybė (AR) vis dažniau tampa transformuojančiu įrankiu sporto lažybų ir esporto pramonėje. Integruodamos AR technologiją į lažybų patirtį, tokios […]

20 kovo, 2025

Vidaus reikalų ministerija, siekdama užtikrinti gyventojų saugumą ekstremaliųjų situacijų metu,  skiria 12 mln. eurų finansavimą savivaldybėms priedangų infrastruktūros plėtrai. Tačiau […]

18 kovo, 2025

Pirmadienį duris atvėrė naujasis Lazdijų sporto centras, praneša Lazdijų rajono savivaldybė. „Lazdijų krašto vaikai, jaunimas ir visi sportuojantys tinkamų sąlygų […]

17 kovo, 2025

Jau visai netrukus, kovo 19 d., Klaipėdos r., Ginduliuose, Malūno g. 1, duris atvers naujas greitojo maisto restoranas, sujungiantis du […]

Regionų naujienos