30 kovo, 2023

Savivaldybių tarybų rinkimai sugriovė mitą „moterų neišrenka, nes jos pačios neina į politiką“

Lygių galimybių integravimo ekspertė Vilma Gabrieliūtė

„Moterų neišrenka, nes jos pačios neina į politiką“, – analizuojant ką tik įvykusius rinkimus, ši dažnai viešumoje išsakoma visuomenės nuomonė nepasiteisino. Galutiniai rezultatai rodo, kad į savivaldybių tarybas vyrai ir moterys kandidatavo apylygiai – iš viso 53 proc. vyrų ir 47 proc. moterų. Lemiami balsai pasiskirstė mažiau proporcingai: į tarybas išrinkta 67 proc. vyrų ir 33 proc. moterų.

Rinkimuose dalyvavusių moterų patirtis: kas vyrams atleidžiama, moterims – ne

Į Tauragės rajono savivaldybės tarybą trečiai kadencijai išrinkta teisininkė Rita Grigalienė pasakoja, kad moterims politikoje vis dar keliami aukštesni reikalavimai, nei vyrams.

„Iš moters tikimasi daugiau pastangų: nuolat įrodinėti, kad ji išmano temą, apie kurią kalba, nes tam tikrose srityse stereotipiškai daroma prielaida, kad moteris supranta mažiau. Tikimasi, kad moteris dirbs ne 100 proc., o 150 proc., neturės asmeninio gyvenimo ir šeimos, nedarys klaidų. Jeigu moteris problemų sprendime dažnai mato socialinį kontekstą ir gina, vadinkime, silpnesniuosius, dažnai į tai yra numojama ranka „ir vėl ji su savo nesąmonėmis“, kai tą patį pasiūlantis vyras matomas kaip atjaučiantis gelbėtojas. Tai labai gajūs stereotipai, juos sunku „išaugti“. Nepaisant to, apie tai reikia kalbėti. Kol nepasikeis kelios kartos, tol ir politikoje lygios teisės bus tik pavadinimas šūkyje“, – teigia R. Grigalienė.

Anot jos, žmonės dar nepasitiki moterimis politikoje.

„Girdėjau ir tokių gyventojų komentarų, paremtų stereotipais „ai, ką čia moteris atėjusi padarys“. O moterys politikoje gali daug daugiau ir geriau padaryti dėl savo krašto žmonių, nes į problemų sprendimą žiūri kompleksiškai, tik reikia suteikti joms šansą“, – sako R. Grigalienė.

Elektrėnų savivaldybės tarybos narė Jūratė Balčiūnaitė pirmą kartą į tarybą kandidatavo ir buvo išrinkta 2019 metais.

„Man buvo 37-eri metai, ištisai sulaukdavau kritikos iš oponentų, kad esu per jauna. Be mano amžiaus, jiems kliuvo ir mano maži vaikai. Socialiniuose tinkluose nuolat sulaukdavau komentarų, kad moteriai priklauso „prie puodų ir vaikų sėdėti, o ne į politiką eiti“. Dalyvaudama debatuose vis atsidurdavau viena moteris tarp daugybės vyresnio amžiaus ilgamečių politikų vyrų – iš jų sklisdavo toks nusistatymas, kad net patalpoje nejauku būti, jausdavausi kaip šviežia mėsa sudorojimui“, – pasakoja J. Balčiūnaitė.

Šiemet ji išrinkta į Elektrėnų savivaldybės tarybą antrai kadencijai.

„Po vienos kadencijos darbo jau užsitarnavau reputaciją ir šiemet rinkimuose seksistinės kritikos nebepatyriau“, – sako tarybos narė.

Jos akimis, moterys drąsiai ir noriai eina į politiką, tačiau koją joms pakiša tai, kaip sudaromi sąrašai.

„Kiek moterų yra pirmame 5-tuke arba 10-tuke? Mažuma. Nes patys partijų nariai yra labiau linkę balsuoti už vyrus. Dar gajus įsivaizdavimas, kad politikas turi būti aukštas ir gražus – stotingas plačių pečių vyras, kuris mumis visais pasirūpins“, – šaržuoja J. Balčiūnaitė.

20-tyje savivaldybių moterų kandidatavo daugiau nei vyrų

Lygių galimybių integravimo ekspertė Vilma Gabrieliūtė iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pastebi, kad rinkimų metu žmonės dažnai išsamiai nepasidomi kandidatėmis, galbūt net nesąmoningai pasirenka balsuoti už vyrus: „Aplinka labai smarkiai sąlygoja tai, kad mes lyderystę, sprendimų priėmimą siejame su vyriškumu. Nuo mažens pasakose, filmuose matome berniukus ir vyrus, kurie užima lyderių pozicijas, vyriški personažai filmuose ir kalba 2-3 kartus daugiau, taip suponuojant, kad būtent vyrai yra tie, kurie turi ką pasakyti. Mergaitėms keliame kitus reikalavimus, siejame jų gyvenimus su privačia sritimi. Tai gali lemti, kad ir politinius postus labiau įsivaizduojame kaip tinkamus vyrams. O tai didžiulis praradimas, ne tik dėl iššvaistytų išteklių, nes moterys yra tos, kurios dažniau įgyja aukštąjį išsilavinimą, bet ir dėl sprendžiamų klausimų kokybės – kai valdybose ir tarybose yra mažai moterų, socialiniai ir sveikatos klausimai dažnai tampa ne prioritetiniai.“

Tarybų rinkimuose 20-tyje savivaldybių iš 60-ties moterų kandidatavo daugiau nei vyrų. Tai Akmenės rajonas, Birštonas, Joniškio rajonas, Jurbarko rajonas, Kazlų Rūda, Kelmės rajonas, Kupiškio rajonas, Mažeikių rajonas, Pagėgiai, Panevėžys, Pasvalio rajonas, Rietavas, Rokiškio rajonas, Skuodo rajonas, Šalčininkų rajonas, Šiaulių rajonas, Širvintų rajonas, Švenčionių rajonas, Visaginas ir Zarasų rajonas. Varėnos rajone vyrų ir moterų kandidatavo po lygiai. Savivaldybių, kuriose į tarybas išrinkta daugiau moterų, nei vyrų – nėra.

Dėl įvairesnio atstovavimo laimės visa vietos bendruomenė

R.Grigalienė ir J. Balčiūnaitė teigia, kad savivaldybių tarybose būtinai reikia įvairesnio atstovavimo ne tik pagal lytį, bet ir pagal amžių, – skirtingi žmonės gali geriau atsižvelgti į įvairius gyventojų poreikius.

„Moterys į problemas žiūri plačiau ir apgalvoja kiekvieną smulkmeną. Pavyzdžiui, atidaro centre turgų ir nepagalvoja apie turėklus žmonėms su negalia ar vyresnio amžiaus žmonėms. Kaime žmonės labai sensta, tačiau plėsti socialinių paslaugų neskubama. Nuo kitų metų turime būti pasiruošę įtraukiajam ugdymui, tačiau kol kas net neturime strategijų, kaip pritraukti mokytojus ir socialinius pedagogus. Tauragėje galvojame apie areną, bet pirmiausia reikia sutvarkytų stadionų ir mokyklų sporto salių, nes vaikų fizinis užimtumas drastiškai mažėja. Visa tai reikia matyti ir spręsti kompleksiškiau, paslaugas priartinti prie žmonių“, – vardina Tauragės rajono tarybos narė. 

Pasak jos, pagrindinis reikalavimas visiems politikams turėtų būti „mylėti žmones ir norėti dirbti žmonių labui“.

J.Balčiūnaitė taip pat pastebi, kad savivaldybės tarybos nariams būtinas platus požiūris, be jo yra sunku įsigilinti į skirtingų gyventojų grupių problemas.

„Kolegoms vyrams nekyla problemų, jei tarybos posėdis turi baigtis 17 val., bet užsitęsia, nes vaikus iš darželių pasiima moterys. Kelis kartus net esu atsivedusi vaikus į tarybos posėdžius, tai žvilgsniai mane varydavo į kampą slėptis. Supratimą parodydavo tik moterys – kanceliarijos darbuotojos, kurios pasisiūlydavo pabūti su vaikais, kol posėdžiausiu. Vyrų reakcija būdavo vienintelė – „čia tavo problemos“, – pasakoja tarybos narė.

Ji mini ir daugiau Elektrėnų būdingų problemų, kurias politikams vyrams sunkiau suprasti.

„Didelė dalis Elektrėnų gyventojų dirba Vilniuje arba Kaune, jiems tikrai yra iššūkis suspėti pasiimti vaikus iš darželių iki 17:20 val. Politikų reakcija būdavo tokia „taigi vaikai pasiilgsta mamų, mamos turėtų anksčiau pasiimti vaikus“, dar vadindavo tai „supermamyčių išmislais“. Dabar esame išsikovoję, kad kai kurios grupės jau dirba iki 18 val., tačiau yra poreikis ir iki 18:30 val.“,  – pasakoja J. Balčiūnaitė.

Ji pastebi, kad net toks gestas kaip rankos paspaudimas stipriai ignoruoja moteris politikoje.

„Politikų susitikimuose visi vyrai vieni kitiems ištiesia ir paspaudžia rankas, o moteris praleidžia. Labai keistas jausmas, kai tave apeina, lyg tavęs nėra. Džiaugiuosi, kad po kelių metų pavyko pakeisti šią praktiką ir dabar jau pradėjo visi sveikintis vienodai“, – dalinasi Elektrėnų  savivaldybės tarybos narė.

Žiniasklaidoje matomas „merų“ ir „merių“ pasiskirstymas

Kalbant apie merų ir merių rinkimus, šiemet iš viso kandidatavo 433 asmenys, iš jų 111 moterų ir 322 vyrai (atitinkamai 26 ir 74 procentai). Pirmąjį turą praėjo 2 moterys ir 24 vyrai. Po antrojo turo 60 savivaldybių turime 6 meres ir 54 merus (atitinkamai 10 ir 90 procentų).

Žiniasklaidos analizės bendrovės „Mediaskopas“ duomenys nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2023 m. kovo 24 d. rodo didžiulę moterų ir vyrų paminėjimų šiame kontekste disproporciją. Žodis „merė“ žiniasklaidoje randamas 6,3 proc. atvejų, „meras“ – 93,7 proc. Žiūrint pagal regionus, Tauragės, Telšių, Marijampolės ir Utenos regionų žiniasklaidoje moterys merės praktiškai visai neminimos.

Vertinant tik rinkimų laikotarpį, t. y., tik šiuos metus, paminėjimų procentas išlieka toks pat: „merė“ paminėta 6 proc., „meras“ – 94 proc.

Raktiniai žodžiai „Savivaldybės tarybos narė“ sudaro ketvirtadalį (25,7 proc.), o „savivaldybės tarybos narys“ – tris ketvirtadalius visų savivaldybių tarybų narių paminėjimų žiniasklaidoje.


R. Dačkaus nuotr.
6 birželio, 2023

Bratislavoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvauja NATO rytinio flango – vadinamojo Bukarešto devyneto – valstybių vadovų susitikime su NATO […]

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, EPA-ELTA nuotr.
6 birželio, 2023

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „pasaulis turi reaguoti“ į Kachovkos užtvankos sugadinimą, kaltindamas Rusiją dėl veiksmų, sukėlusių didelius […]

6 birželio, 2023

Antradienį po vykusio svarstymo Seimas pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų Lietuvoje uždraudimo. Juo siūloma drausti auginti ir žudyti […]

Valdas Benkunskas. ELTA / Dainius Labutis
6 birželio, 2023

Vilniaus meras Valdas Benkunskas kritiškai vertina „Rinktinės NT“ planus pagarsėjusiame sostinės sklype persodinti seną kaštoną. Pasak jo, įmonės „rūpinimasis gyvąja […]

6 birželio, 2023

Praėjusią savaitę per Lietuvą nusiritusi paskirstytųjų paslaugų trikdymo (DDoS) atakų banga dar kartą priminė, jog šiuo metu internete saugiai jaustis […]

Kailinius žvėrelius auginančių ūkininkų piketas. ELTA / Marius Morkevičius
6 birželio, 2023

Antradienį ūkininkai, auginantys kailinius žvėrelius, piketavo prieš Seimo ir Vyriausybės iniciatyvą drausti visą ūkio šaką. Žemdirbiai piktinasi, kad šis sprendimas […]

6 birželio, 2023

Antradienį Ukraina stos akistaton su Rusija Jungtinių Tautų (JT) aukščiausiame teisme ir apkaltins priešininkę daugelį metų iki plataus masto invazijos […]

Ingrida Šimonytė. ELTA / Marius Morkevičius
6 birželio, 2023

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina atleidusi buvusią švietimo, mokslo ir sporto ministrę Jurgitą Šiugždinienę ne dėl to, kad pastaroji įsivėlė į […]

Seimo kanceliarijos nuotr.
6 birželio, 2023

Audringų reakcijų Seimo plenarinių posėdžių salėje susilaukusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iniciatyva dėl pirmalaikių parlamento rinkimų žlugo – Seimas […]

R. Dačkaus nuotr.
5 birželio, 2023

Pirmadienį mokslininkei ir išradėjai profesorei Tatjanai Paulauskienei įteikta Gamtosauginė prezidento Valdo Adamkaus premija. Premija teikiama už asmens nuopelnus Lietuvos aplinkosaugai […]

5 birželio, 2023

Kretingos rajone užsidegė Joskaudų miškas, pranešė Bendrasis pagalbos centras (BPC). Anot BPC, 14 val. 14 min. gautas pranešimas apie tai, […]

5 birželio, 2023

Nuo 2020-ųjų pasaulį viena po kitos krečiančios krizės paveikė visus, tačiau itin skaudžiai nuo to nukentėjo ir vis dar pasekmes […]

5 birželio, 2023

Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) viešųjų finansų vertinimo grupės ekspertas Viktoras Sirvydis teigia, kad jeigu savivaldybės, atsižvelgusios į savo klasterio […]

4 birželio, 2023

Šeštadienis – pagrindinė festivalio „Myliu Palangą 770“ – diena prasidėjo itin iškilmingai – vidurdienį aukotos šv. Mišios už Palangą, o […]

Seimo narys Tomas Tomilinas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
4 birželio, 2023

Kitą savaitę Seimo Priklausomybių prevencijos komisija ketina tęsti parlamentinę kontrolę dėl nerimą keliančios informacijos apie tarp nepilnamečių paplitusį elektroninių cigarečių ir […]

3 birželio, 2023

Šeštadienį, birželio 3-iąją, Seimas istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje iškilmingai paminėtas Sąjūdžio 35-metį. Šiemet sukanka 35-eri metai, kai buvo išrinkta […]

2 birželio, 2023

Vasaros pradžia Butrimonyse trenksminga. Jau 8-ąjį kartą čia vyksta respublikinė sporto ir meno šventė „Adamkiada“, skirta p. Almos Adamkienės labdaros […]

2 birželio, 2023

Aplinkos ministerijos iniciatyva Tauragėje pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“. Įspūdingo dydžio tris mėnesius iš sąvartyno šiukšlių kurta žmogaus kaukolės […]

2 birželio, 2023

Europos Sąjungos teisėkūros institucijos nuo 2021 m. pabaigos dirba prie direktyvos skaitmeninių platformų darbuotojų teisėms apsaugoti. Šis dokumentas turės įtakos […]

Alfonso Mažūno nuotr.
2 birželio, 2023

Lietuvos jūrų muziejus parengė išskirtinę dovaną klaipėdiečiams: galimybę ne tik pažinti, bet ir patirti vandenų pasaulį.  – Drauge su partneriais […]