Seimo Pirmininkė L. Graužinienė su gimnazistais diskutavo apie emigraciją

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė dalyvavo baigiamajame projekto renginyje „Edukacinių renginių ciklas „Pokalbiai apie emigraciją“, kuriame kartu su projekte dalyvavusiais Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos moksleiviais kalbėjo apie emigracijos istorinius ir šiuolaikinius procesus. Šiuo bandomuoju pirmą kartą Lietuvoje vykdomu projektu buvo siekiama ne tik išplėsti ir pagilinti mokinių sampratą apie emigraciją kaip istorinį reiškinį, bet ir pristatyti gerąją patirtį, kai iš emigracijos grįžę jauni žmonės sėkmingai integravosi į šalies visuomenę ir užsienyje įgytas žinias sėkmingai pritaikė Lietuvoje.
Kreipdamasi į jaunimą, renginio globėja Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė akcentavo, kad emigracijos sąvoka šiais globalizacijos laikais keičiasi. „Ar laikinai dirbantis ir dažnai į Lietuvą grįžtantis arba užsienyje studijuojantis jaunas žmogus yra emigrantas? Asmeniškai važinėdama į komandiruotes visada susitinku su lietuvių bendruomenėmis, kuriose visada būna jaunų žmonių. Susidariau įspūdį, kad tie, kurie išvažiavo į Europos Sąjungos valstybes, nemano esą emigravę. Sako: „Mes čia pat. Sėdome į lėktuvą, valanda, dvi ir mes jau namuose“, – mintimis dalijosi parlamento vadovė.
Žmonių judėjimas yra natūralus procesas, tačiau, Seimo Pirmininkės L. Graužinienės nuomone, labai svarbu, kad užsienyje žinių ir patirties įgiję lietuviai grįžtų atgal, dirbtų ir kurtų savo tėvynėje. Džiugu, kad vis daugiau tautiečių su šeimomis grįžta į Lietuvą ir čia planuoja savo ateitį.
Parlamento vadovė taip pat pabrėžė, kad dažnai gyvenimas svetur nesuteikia didelio džiaugsmo ir neatneša sėkmės, todėl ragino jaunus žmones gerai pagalvoti, nes Lietuvoje tikrai yra puikių galimybių surasti ir atrasti save. Viskas priklauso nuo jaunimo ryžto, noro ir užsispyrimo.
„Labai norisi, kad kuo daugiau jūsų atrastų ir pažintų Lietuvą. Jeigu norite išvažiuoti, vadinasi, jūs nepakankamai pažįstate mūsų valstybę. Nepakankamai pažįstate mūsų šalį, nepakankamai pažįstate mūsų šalies grožį ir vertybes – tai, ką mes turime ir ko neturi kiti. Apie tai irgi norėčiau su jumis pakalbėti“, – kviesdama jaunimą diskusijai kalbėjo Seimo Pirmininkė L. Graužinienė.
Parlamento vadovė padėkos raštais apdovanojo aktyviausiai projekte „Edukacinių renginių ciklas „Pokalbiai apie emigraciją“ dalyvavusius mokinius ir išreiškė viltį, kad šis projektas tęsis ir kitais metais, įtraukdamas kitų Lietuvos mokyklų bendruomenes.
Renginio organizatoriai pastebi, kad emigracijos, kaip vientiso istorinio reiškinio, samprata yra svarbi pilietinio ugdymo proceso dalis, aptariama Lietuvos pažangos strategijoje, pilietiškumo skatinimo krypčių įgyvendinime. Vis dėlto, remiantis bibliotekos Lituanikos skyriaus tyrėjų atlikta šalies švietimo sistemos moksleivių pagrindinio ir vidurinio ugdymo dokumentų, istorijos ir gimtosios kalbos vadovėlių analize, paaiškėjo, jog šiai temai nėra skiriama pakankamai dėmesio, todėl vientisos emigracijos reiškinio sampratos nebuvimas trukdo suvokti ir tinkamai įvertinti šiandienius jos procesus.