12 vasario, 2016
Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

Socialinės rizikos šeimoms bus teikiama konkreti pagalba

Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Violeta Riaukienė skirtingų sričių specialistus sutelkė efektyvesniam darbui su socialinės rizikos šeimomis. Su vicemere kalbamės apie papildomą pagalbą socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams, užsibrėžtus tikslus ir planuojamus darbus.

Papasakokite, kokias problemas šiemet aptarinėjo į bendras diskusijas seniūnijose susirinkę specialistai, dirbantys su socialinės riziką patiriančiomis šeimomis.

Socialinė sritis – viena svarbiausių sričių, kurią kuruoju kaip Klaipėdos rajono mero pavaduotoja. Metų pradžioje didelę darbo laiko dalį skyriau gilesniam susipažinimui su Klaipėdos rajono socialinę riziką patiriančių šeimų priežiūra.

Manau, kad ne tik man, bet ir visiems šioje srityje dirbantiems specialistams buvo naudinga dar kartą įvertinti situaciją, darbus ir šviežiu žvilgsniu pamatyti, ką Klaipėdos rajone nuveikėme socialinės rizikos šeimų labui ir ką dar reikia padaryti. Meluočiau, jei sakyčiau, kad sistema veikia nepriekaištingai. Reikia priimti naujų sprendimų, stiprinti bendradarbiavimą tarp skirtingas paslaugas teikiančių įstaigų ir institucijų. Tai būtina padaryti ne dėl kokių nors statistinių rodiklių ar varnelės dokumentuose, bet dėl vaikų. Trys šimtai vaikų Klaipėdos rajone šiandien auga sudėtingomis sąlygomis ir pirmoji mūsų prievolė sukurti socialiai saugią aplinką vaikams, kurie nėra atsakingi už savo tėvų elgesį ir niekaip negali nei apsiginti, nei pakeisti savo tėvų įpročių ar sukurti sau geresnę aplinką augti.

Privalome prisiimti atsakomybę apginti ir globoti šiuos vaikus, padėti šeimoms ne deklaracijomis, o konkrečiais darbais. Vaikai turi turėti tinkamas sąlygas augti, ugdytis ir užaugti atsakingais piliečiais.

Kartu su Švietimo, Socialinių paslaugų, Vaiko teisių apsaugos, Sveikatos skyrių vedėjais lankėmės visose Klaipėdos rajono seniūnijose. Vienuolikoje seniūnijų prie bendro diskusijų stalo sukvietėme visus su vaikais ir socialinės rizikos šeimomis dirbančius specialistus iš darželių, mokyklų, seniūnijos, taip pat medikus ir policininkus.

Pagrindinis diskusijų tikslas − nuspręsti, ką dar gali padaryti į komandą susibūrę skirtingų sričių specialistai, kad socialinės rizikos šeimose augančių vaikų kasdienybė būtų geresnė.

Pradėjus visiems kartu kalbėtis, dalintis patirtimi ir kasdienio darbo praktika, aiškėjo, kad bendradarbiavimas tarp įstaigų gali būti glaudesnis, papildomą pagalbą specialistams gali skirti ir Savivaldybės administracija. Esu įsitikinusi, kad komandinis, gerai koordinuotas, individualus darbas su kiekviena šeima tikrai gali padėti socialinę atskirtį patiriantiems vaikams. Iš biudžeto privalu skirti ir papildomų lėšų specialistų mokymams bei konkrečiai, tikslinei finansinei pagalbai socialinės rizikos šeimoms teikti.

Kokius konkrečius darbus numatėte, ką darysite kitaip, nei buvo iki šiol?

Nutarta, kad būtina teikti kompleksinę specialistų pagalbą šeimai. Nebūtinai tik socialinės rizikos šeimoms pagalba reikalinga. Specialistai ir kitoms šeimoms gali padėti spręsti kylančius auklėjimo, ugdymo sunkumus, padėti spręsti konfliktines ar krizines situacijas. Taigi, seniūnijose, mokyklose taip pat būtina teikti ne tik konkrečią pagalbą, kitaip tariant – gesinti gaisrus, bet ir dirbti prevencinį darbą. Būtina šviesti, ugdyti vaikus ir tėvus, rengti seminarus, paskaitas, pamokas, kuriose būtų ugdomi pozityvios tėvystės įgūdžiai, mokomasi, kaip spręsti iškylančius sunkumus. Turiu tikslą stiprinti ir prevencinį darbą bendruomenėse.

Šalia prevencinio darbo būtina teikti ir veiksmingą, konkrečią pagalbą socialinės rizikos šeimoms. Kiekvienu atveju reikia įvardyti šeimos problemas, suprasti problemų priežastis, o tuomet teikti veiksmingą pagalbą siekiant keisti sudėtingas situacijas.

Kadangi dažniausiai vaikai kenčia dėl girtaujančių tėvų elgesio, siūlysime socialinės rizikos šeimų nariams gydytis nuo alkoholizmo. Nors šalies mastu dar delsiama priimti įstatymą, įteisinantį prievolę vaikus auginantiems tėvams gydytis nuo alkoholizmo, Klaipėdos rajone rengiame tvarką, pagal kurią šią problemą išgyvenančios šeimos galės tikėtis savivaldos pagalbos.

Paprastai tariant, esame pasiruošę kompensuoti visas gydymo išlaidas tiems vaikus auginantiems tėvams, kurie pasiryš atsisakyti žalingų įpročių ir išsigydyti priklausomybę nuo alkoholio. Tiems tėvams, kurie gydysis nuo alkoholizmo ir iš naujo kabinsis į gyvenimą bei veiksmais įrodys savo pasiryžimą keistis, siūlysime ir daugiau paslaugų. Ketiname didelį dėmesį skirti atsitiesusių tėvų darbo paieškoms, prireikus, skirsime ir tikslinį finansavimą šeimos buities pagerinimui, teiksime psichologinę ir kitą būtiną pagalbą bei priežiūrą. Prisidėti prie keistis pasiryžusių šeimų buities pagerinimo kviesime ir bendruomenę. Paraginsime paremti tokias šeimas ne tik konkrečiais daiktais, bet galbūt ir darbais, rūpesčiu, palaikymu, talka.

Dažnai sudėtingesnėse situacijose atsidūrusios šeimos nepajėgios atsitiesti pačios, o laiku suteikta įvairiapusė pagalba gali būti efektyvi − padarys vaikų gyvenimą saugesnį, komfortiškesnį, sumažins problemų mastą.

Su skyrių vedėjais, seniūnijų specialistais sutarėme teikti nuoseklią, konkrečią pagalbą kiekvienai šeimai individualiai. Bus suburta specialistų komanda, kiekvienos šeimos atveju sudarytas konkrečių veiksmų planas, jo vykdymo ir aptarimų grafikas. Kiekvienos seniūnijos skirtingų įstaigų specialistai kas tris mėnesius susitiks aptarti, kaip sekasi siekti išsikeltų tikslų, vykdyti numatytas priemones, kaip keičiasi šeimų gyvenimas. Viliamės, kad tokiu būdu per metus dvejus padėsime atsitiesti bent kelioms dešimtis šeimų. Kontroliuosiu kompleksinės pagalbos šeimai mechanizmo veikimą, prireikus, inicijuosiu būtinus naujus savivaldos sprendimus, kad situacija keistųsi.

Akivaizdu, kad mažesnėse seniūnijose, ten, kur bendruomenė bendrauja glaudžiau, socialinės paslaugos teikiamos sklandžiau, skirtingų įstaigų specialistai bendradarbiauja glaudžiau, bet ir čia reikalingi konkretūs darbo, veiksmų planai bei jų kontrolė.

Bendrų pasitarimų specialistai galės pasidalyti patirtimi ir veiksmingais, efektyviais veiklos metodais, taip stiprindami savo profesinius įgūdžius. Žinoma, kiekvienai problemai spręsti galima rasti bent keletą sprendimo būdų, todėl būtinas individualus darbas su šeima, kiekvienu atveju priimant skirtingus sprendimus. Svarstoma galimybė ir sudaryti mobilią specialistų grupę, kuri rinksis ir teiks būtiną pagalbą, konsultuos šeimas, taip pat kontroliuos, kaip socialinės rizikos šeimoms sekasi keistis, laikytis įsipareigojimų.

Būtina investuoti ir į specialistų kvalifikacijos kėlimą, profesinių įgūdžių stiprinimą. Ši sritis labai jautri, socialiniai darbuotojai dirba sudėtingomis sąlygomis. Ir jie ne visada vieni gali padėti šeimoms, reikia ir bendruomenės pagalbos, todėl būtina skatinti savanorystę, ugdyti bendruomenės dalijimosi, pagalbos teikimo silpnesniems tradicijas.

Jaučiu skyrių vedėjų ir specialistų palaikymą bei pritarimą inicijuojamiems pokyčiams. Esu įsitikinusi, kad susitelkę, dirbdami išvien galime pasiekti užsibrėžtų tikslų. Sieksime padėti konkrečiai ir efektyviai, sudarant veiksmų planus, kaip padėti kiekvienai šeimai atskirai.

Kiek socialinės rizikos šeimų yra Klaipėdos rajone, kokie specialistai ir kokią pagalbą jiems teikia, kiek kainuoja šių darbuotojų išlaikymas biudžetui?

Klaipėdos rajone šiuo metu yra 159 socialinės rizikos šeimos, jose auga 316 vaikų. Per penkerius metus tokių šeimų ir jose augančių vaikų skaičius šiek tiek sumažėjo. Pavyzdžiui, 2010 metais buvo registruotos 167 riziką patiriančios šeimos, jose augo 359 vaikai.


25 balandžio, 2024

Balandžio 24 d. Mykolo Romerio universitete (MRU) apdovanoti aktyviausių Lietuvos bendruomenių konkurso nugalėtojai. Jau dešimtą kartą vykęs respublikinis konkursas „Bendruomenė […]

24 balandžio, 2024

Daugiau nei pusantro hektaro užimančioje uostamiesčio „Gilijos“ mokyklos teritorijoje vietoje senojo stadiono įrengtas 520 tūkst. eurų savivaldybei kainavęs sporto aikštynas. […]

22 balandžio, 2024

Balandžio 20 dieną Jurbarko kultūros centras buvo kaip niekad gyvas ir garsus – čia vyko repsublikinis šokių konkursas „Emocijos 2024“. […]

21 balandžio, 2024

Įspūdingu gala koncertu pasaulio publikai atsivėrė naujieji Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rūmai. Gala koncertas apjungė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrą, […]

19 balandžio, 2024

Po Lietuvos žiedinių savivaldybių merų kreipimosi į sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl nepritarimo rengiamai pacientų pavėžėjimo pertvarkai ministerija šią […]

17 balandžio, 2024

Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Abu pirkėjai […]

17 balandžio, 2024

Klaipėdoje, Radviliškio ir Biržų rajonų bei Pagėgių savivaldybėse antradienį rasti sprogmenys, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, […]

16 balandžio, 2024

Elektrėnų, Vilkaviškio, Jurbarko rajonuose ir Klaipėdoje pirmadienį rasta sprogmenų, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, 10 val. […]

15 balandžio, 2024

Kultūros dienos išvakarėse Priekulėje pristatytas naujas festivalis „Ženklai“, kviečiantis pažinti nepažintą Priekulę ir jos kūrėjus. Festivalio atidarymo renginio metu įteikti […]

9 balandžio, 2024

Kultūros ministerija kartu su Sveikatos apsaugos ministerija pradeda įgyvendinti Socialinio recepto projektą, kuris vyks 13-oje Lietuvos savivaldybių. Šįmet projektas bus […]

8 balandžio, 2024

Vasarį Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje maisto stokoja kas septintas žmogus (praėjusiais metais buvo […]

4 balandžio, 2024

Ketvirtadienį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo savivaldybės tarybų narių veiklai skirtomis lėšomis Klaipėdos rajono taryboje. „Taip, […]

4 balandžio, 2024

Kovo mėnesį sėkmingai finišavo antroji projekto „Aktyvumo zona – vaikų fizinio aktyvumo didinimas“ dalis, kurios metu buvo organizuojamos sportinės mankštos […]

4 balandžio, 2024

Šių metų vasarą, birželio mėnesį, Gargžduose duris atvers jau 15-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“. Centras veiks kaip erdvė, skatinanti […]

3 balandžio, 2024

Apie kompleksinį požiūrį į potvynių rizikos valdymą kalbančios Klaipėdos, Kretingos ir Šilutės rajonų bei Klaipėdos miesto savivaldybės sulaukė Aplinkos ministerijos […]

29 kovo, 2024

Didieji prekybos tinklai skelbia Velykų sekmadienį durų neatversiantys – sutrumpintu laiku dirbs tik dalis budinčių bei autonominės parduotuvės. Tačiau Vilniaus, […]

28 kovo, 2024

Kitą savaitę Klaipėdos rajono gyventojams bus pasiūlyta dar viena paslauga  – Gyventojo kortelė. Ji bus išduodama nemokamai ir kortelės turėtojams […]

28 kovo, 2024

Jau septintus metus iš eilės Lietuvos visuomenei, atskiroms bendruomenėms svarbūs tradicinės kultūros reiškiniai įtraukiami į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių […]

28 kovo, 2024

Lietuvos regionai skiriasi ekonomine padėtimi, tarmėmis, vairavimo įpročiais ir t. t., tačiau juos – bent didžiuosiuose šalies miestuose ‒ aiškiai […]

25 kovo, 2024

Siekiant apsisaugoti nuo potvynių uostamiestyje, Klaipėdos savivaldybės meras Arvydas Vaitkus sako, kad tą padaryti galima skiriant dėmesį ne naujų pylimų […]