„Tramtatulio“ akademija – įkvepianti, palaikanti ir motyvuojanti
Spalio 11 – 12 dienomis Plateliuose įvyko jau ketvirtieji teoriniai ir praktiniai folkloro mokymai „Tramtatulio“ akademija Žemaitijos regionui, kuriuos organizavo Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Telšių rajono savivaldybės kultūros centras.Šiemet „Tramtatulio“ akademija buvo skirta nesenai folklorą atradusiems, norintiems pagilinti žinias pedagogams, naujai susikūrusių kolektyvų vadovams.
Akademijos metu skaityta daug pranešimų, vyko diskusijos, pasidalinimas geraja patirtimi, o kūrybininės dirbtuvės įvairiomis temomis leido teorinę medžiagą pritaikyti praktiškai.Pranešimą apie Žemaitijos regiono dainuojamąjį folklorą pristatė Lijana Šarkaitė-Viluma (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorė, doktorantė), apie sakytinės tautosakos atlikėjus ,,Tramtatulio“ konkurse bei sakytinės tautosakos tekstų analizę, paruošimą pasakoti bei gerąja patirtimi pasidalino Telšių lopšelio-daželio ,,Mastis“ auklėtoja-metodininkė Jūratė Rubavičienė bei Audronė Memgaudienė iš Mažeikių abi parengusios ne vieną ,,Tramtatulio“ laureatą. Žemaitijos regiono instrumentiniam folklorui pristatyti pranešimus skaitė Ingrida Žmijauskienė (Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblio ,,Alkiukai“ vadovė), Dainora Petrikienė ( Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų folkloro ansamblio ,,Alksnioka“ vadovė) ir Vilius Marma (Kauno r. Domeikavos vaikų folkloro ansamblio ,,Serbentėlė“ vadovas). LNKC Etninės kultūros skyriaus vedėja Jūratė Šemetaitė aptarė ansamblio „Tramtatulis“ nuostatus, demonstravo vaizdo medžiagą ir kalbėjo tema „Vaikas – liaudies kūrybos atlikėjas“. Pirmojo akademijos diena baigėsi produktyvia diskusija apie folkloro pažinimo, sklaidos, perdavimo būdusXXI amžiaus vaikams ir jaunimui. Diskusiją moderavo Jūratė Šemetaitė (LNKC Etninės kultūros skyriaus vedėja) ir Rita Macijauskienė (Telšių kultūros centro folkloristė, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vadovė).
Antroji „Tramtatulio“ akademijos dalis buvo skirta daugiau praktinėms patirtims. Dirbdami grupėse dalyviai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse: dainuojamąjį folklorą Lijana Šarkaitė-Viluma (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorė, doktorantė) apie tradicinę instrumentinę muziką kūrybines dirbtuves (kapelinis grojimas, smuikas, kanklės, cimbolai, pučiamieji, dumpliniai instrumentai) kuravo Vilius Marma (Kauno r. Domeikavos vaikų folkloro ansamblio ,,Serbentėlė“ vadovas), bei Ingrida Žmijauskienė (Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblio ,,Alkiukai“ vadovė).
„Tramtatulio“ akademijos koordinatorė Žemaitijos regionui, Telšių kultūros centro folkloristė, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vadovė Rita Macijauskienė ypač džiaugiasi, kad šiais metais savo patirtimi dalinosi ir du jauni lektoriai doktorantai Lijana Šarkaitė-Viluma ir Vilius Marma. Abu pranešėjai pristatė kūrybiškus ir išradingus būdus, kaip jie pritraikia vaikus į ansamblius, kaip dirba ir moko didžiuotis savo kilme, pamilti tradicinę muziką, dainą ir šokį.Vilius Marma yra VU biofizikos doktorantas, nuo mažens aktyviai dalyvaujantis folkloriniuose kolektyvuose, pats buvęs ne vieno konkurso ,,Tramtatulis“ laureatas.
„Tramtatulio“ akademija – įkvepianti ir motyvuojati priemonė, dirbantiems su vaikais ir jaunimu. Norint populiarinti etninės kultūros sklaidą, gerinti vaikų ir jaunimo veiklos kokybę, būtina padėti mokytojams, auklėtokams ir vadovams plėsti ir atnaujinti žinias apie savo tautos kultūrą, pasirenkant patraukliausius ir gyviausius formatus.
Telšių kultūros centro informacija