Dvarai ir pilys. Biržų raj. sav.
Astravo dvaro rūmų fasadas. heritage.lt nuotr.

Astravo dvaras. Viena raiškiausių XIX a. romantizmo architektūros sodybų Lietuvoje. Išsidėsčiusi Astrave, Širvėnos ežero pusiasalyje, patogiai pasiekiama iš Biržų pėsčiomis Širvėnos ežero tiltu. Dvarą įkūrė Tiškevičiai, įgiję Biržus XIX a. pradžioje. Rūmuose buvo dalis Tiškevičių ir Radvilų archyvo, biblioteka, kurioje buvo XV a.- XVII a. knygų, archeologijos, etnografijos, dailės kolekcijos XIX a. pabaigoje- XX a. pradžioje išvežtos į Vilnių ir Paryžių.

R. Šopio nuotr.

Biržų tvirtovė. Biržų bastioninė tvirtovė, pastatyta kunigaikščių Radvilų Širvėnos ežero pietinėje pakrantėje, buvo viena galingiausių, svarbiausių XVI–XVII a. LDK bastioninių pilių ir viena iš nedaugelio tokio tipo pilių, išlikusių Šiaurės Rytų Europoje. Biržų tvirtovė – istorijos ir architektūros paminklas. Nuo 1989 m. kovo 9 d. Biržų krašto muziejus „Sėla“ duris atvėrė iš griuvėsių prikeltuose Biržų tvirtovės rūmuose. Tai vienas iš pagrindinių kultūrinio gyvenimo ir turizmo traukos centrų ne tik Biržų rajone, bet ir visame Lietuvos Šiaurės Rytų regione.

Butautų dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Butautų dvaras arba Pačeriaukštės dvaras. Yra šiaurės Lietuvoje, Biržų rajone, Buautų kaime. Šalia dvaro yra parkas, tvenkinys. Minimas nuo 1750 m. Raudonų plytų dvaro rūmai pastatyti XX a. pradžioje, yra vadinamojo „plytų stiliaus“. Po 1940 m. gaisro buvo kapitaliai remontuoti. Sovietmečiu čia buvo pradėta gaminti biržietišką alų, buvo atidarytas alaus muziejus. Dvaras dabar yra privatus, muziejus tebeveikia.

Pabiržės dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Pabiržės dvaras arba Balandiškių dvaras. Yra Balandiškių kaime prie Pabiržės. XVII a. dvaras priklausė Rastauskams (lenk. Rostowski), tai buvo stambiausi žemvaldžiai Pabiržės apylinkėse. 1811 m. dvarui priklausė 97 žmonės. Po II pasaulinio karo dvaro centre įkurta mašinų ir traktorių stotis (MTS), vėliau patalpos buvo perduotos Pabiržės vidurinei mokyklai. Išlikę apgriuvę dvaro mediniai rūmai.

Papilio dvaro centriniai rūmai. heritage.lt nuotr.

Papilio dvaras. Dvaras buvo Papilyje. Papilys minimas 1541 m., kai didikai Radvilos ant Zomkelio kalno pasistatė savo rūmus. 1553 m. minima Papilio bažnyčia, pastatyta dvare. Papilio dvaras apėmė Ageniškio ir Papilio valsčius, užėmė teritoriją nuo Raščiūnų iki Spalviškių ir nuo Tauniūnų iki Virškupėnų.

Parovėjos dvaro rūmai. heritage.lt nuotr.

Parovėjos dvaras. Dvaras buvo Parovėjoje. Parovėjos dvaras buvo vienas seniausių Radvilų palivarkų. 1526 m. Biržų vietininkas Aleksandras Tarnovskis atidavė Parovėją Vilniaus kaštelionui Jurgiui Radvilai. XIX a. dvaras priklausė Tiškevičiams. Yra išlikusių sodybos pastatų, malūnas, sandėlis. 1906 m. rugsėjo 17 d. Parovėjos valstiečiai sudegino dvaro rūmus.

Velykionių_dvaras

Velykionių dvaras. Dvaras Velykionių kaime (Biržų rajonas). Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo 1645 m. Labiausiai šį dvarą išgarsino iš kumečių kilusi labai nuožmi dvarininkė Grotužienė (vok. von Grottus), kuri, pasak pasakojimų, važinėdavusi nuogų merginų traukiama karieta, liepdavo merginoms įlipti į medį ir kukuoti, o po to jas nušaudavo. Velykionių dvarą supo du rankomis kasti tvenkiniai, baudžiauninkų suneštame kalnelyje dabar ilsisi ir piktoji jo valdytoja Grotužienė. „Švyturio“ kolūkio pirmininkės A. Zurbienės iniciatyva tvenkiniai užversti, iškirsta ir po žemėmis užversta nemažai išlakių ąžuolų.