21 birželio, 2022

10 išmaniausių pasaulio miestų: tik laiko klausimas, kada šie sprendimai atsiras Lietuvos miestuose (1)

Honkongas

Išmaniosios technologijos vis plačiau plinta kasdieniame mūsų gyvenime. Mes ne tik nešiojamės išmaniuosius prietaisus ant riešo, kišenėje ir rankinėje, bet ir dažnas turime ne vieną išmanųjį įrenginį namuose – nuo viryklės iki dulkių siurblio.

Naujosios technologijos diegiamos ir įvairiuose pasaulio miestuose. Jos palengvina miesto priežiūrą, padeda reguliuoti eismą, net kovoti su tarša ar avaringumu. Taip miestai tampa darnesni su aplinka, saugesni ir patogesni juose gyvenantiems žmonėms.

Kai kalbame apie išmaniuosius miestus, klausimas yra ne „ar“, o „kada“. Žinoma, pokyčiai vyksta palaipsniui, miestas negali tapti išmaniu per vieną dieną – šiam tikslui pasiekti reikia daug darbo – tiek plėtojant informacines ryšių technologijas, tiek gerinant miesto aplinką.

„Huawei“ įmonė yra sukaupusi ilgametę išmanių miestų kūrimo patirtį. Išmanus miestas turi veikti taip pat, kaip žmogaus nervų sistema – turi būti tamprios jungtys, reikia nuolat mokytis ir tobulėti.

Išmanieji miestai ne tik prisideda prie tvarios miestų plėtros, bet ir suteikia visiems sveikesnę ir saugesnę gyvenamąją erdvę, kovodami su tokiomis rimtomis aplinkosaugos problemomis kaip oro ir triukšmo tarša.

Europos aplinkos agentūros ataskaitoje nurodoma, jog prastos aplinkos sąlygos lemia kas aštuntą mirties priežastį Europoje. Tai sudaro net 13 proc. Pagrindinė to priežastis – intensyvus eismas ir spūstys šiuolaikiniuose miestuose, tačiau su technologijų pagalba galima šią problemą išspręsti.

Išmanaus miesto dirbtiniu intelektu pagrįsta transporto valdymo sistema reguliuos eismo srautus ir padės vairuotojams efektyviau rasti laisvas automobilių stovėjimo vietas, taip sumažinant eismo intensyvumą. Dirbtinio intelekto sprendimai taip pat gali padėti spręsti automobilių taršos problemą – jie automatizuos atliekų surinkimą ir perdirbimą, todėl miestų gatvės bus švarios, sumažės degalų sąnaudos ir kenksmingų išmetamųjų dujų kiekis.

Įvairiose miesto vietose įrengti išmanieji jutikliai gali stebėti oro kokybę ir nustatyti taršos šaltinius. „Huawei“ visapusiškai remia Europos Sąjungos tikslą siekti anglies dioksido neutralumo. Be to, „Huawei“ į savo misiją įtraukė ekologišką plėtrą ir ekologišką pramonės transformaciją. Iki 2021 m. pabaigos „Huawei“ sutaupė 84,2 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos ir apie 40 mln. tonų sumažino išmetamo CO2 kiekį, pasiūlydama ekologiškesnius sprendimus vežėjams daugiau nei 100 šalių.

10. Čikaga

Trečias pagal dydį JAV miestas Čikaga naudoja išmaniojo miesto technologijas ir strategijas vystydama ir plėsdama miestą. Čikagos atviros informacijos portalas planuoja sumažinti skaitmeninę atskirtį, padidėjusią dėl COVID-19 pandemijos.

Čikaga turi vadinamąjį „Daiktų rinkinį“ (angl. „Array of Things“), kuris yra miesto jutiminis tinklas, padedantis kovoti su prasta oro kokybe, spūstimis, klimato kaita ir užterštumu.

9. Bostonas

Tai yra vienas iš pirmųjų miestų, pradėjusių eksperimentuoti su išmaniosiomis programomis.

Ilgalaikis Bostono planas – sukurti „dalyvaujamąjį urbanizmą“, paremtą išmaniosiomis programomis, ir taip padedantį gyventojams gauti greitą ir lengvai prieinamą informaciją apie tokius dalykus kaip automobilių statymas, lengviau bendrauti tarpusavyje, taip pat pranešti apie mieste pastebėtas problemas, stebėti miesto transporto veikimo kokybę.

8. Barselona

2011 metais šiame mieste vyko pirmoji Išmaniojo miesto paroda ir pasaulinis kongresas (angl. „Smart City Expo and World Congress“). Nuo tada Barselona įdiegė įvairių išmaniojo miesto inovacijų, tokių kaip LED apšvietimo stulpai, padedančių stebėti eismą ir grūstis, pėsčiųjų judėjimą, oro kokybę ir triukšmą.

Gatvėse išdėstytos išmaniosios šiukšliaduobės, kurios veikia vakuuminiu būdu įsiurbdamos šiukšles į požemines talpyklas – taip sumažinamas išvežimo dažnumas ir nemalonūs kvapai.

7. Kopenhaga

2017 metais įstaiga „Copenhagen Solutions Lab“ gavo apdovanojimą už sistemą, kuri stebi oro kokybę, energijos suvartojimą, eismą ir atliekų valdymą.

Ši sistema sujungia šviesoforų reguliavimą, elektromobilių krovimą ir išmaniąją apskaitą į vientisą sistemą tam, kad būtų užtikrinta veiksminga vairavimo patirtis ir pristatymo paslaugos.

Kopenhaga bendradarbiauja su Masačusetso technologijos institutu (MIT), kurdama ir išmaniąją dviračių sistemą.

6. Honkongas

Šis miestas ne tik įdiegė išmaniuosius apšvietimo stulpus su jutikliais, bet ir žengė vienu žingsniu toliau – juos suderino su 5G tinklu.

Taip pat galite rasti mobiliesiems įrenginiams pritaikytus išmaniuosius skydelius, rodančius vartotojų nuotraukas, žemėlapius, informaciją, susijusią su krituliais, temperatūra ir automobilio statymo galimybėmis realiu laiku.

5. Londonas

Londono miestas pastaraisiais metais įdiegė kelias išmaniojo miesto iniciatyvas. Pavyzdžiui, „Pilietinių inovacijų iššūkį“ (angl. „Civic Innovation Challenge“), kuris yra inkubacinė platforma, padedanti startuoliams išvystyti sprendimus augančioms miesto problemoms spręsti.

Kitas pavyzdys – programa „Sujungti Londoną“ (angl. „Connect London“), kurios tikslas yra 5G ir šviesolaidinis ryšys visame mieste.

Įsimintini Londono apšvietimo stulpai aprūpinami jutikliais ir elektromobilių krovimo stotelėmis.

4. Dubajus

Dubajuje neseniai įgyvendintas 7 metų planas visas valdžios ir ekonomines paslaugas paversti skaitmeninėmis, tarp jų – komunikacijos, miestų planavimo, transporto ir daug kitų. Dauguma šių paslaugų dabar yra skaitmeninės ir prieinamos per „DubaiNow“ išmaniąją programėlę.

Dirbtinis intelektas, naudojamas transporto sektoriuje, prisidėjo prie avarijų dėl nuovargio skaičiaus sumažinimo.

Policija taip pat naudojasi automatizavimu, tad miestas turi tris autonomiškas nuovadas.

3. Amsterdamas

Amsterdamo išmaniojo miesto iniciatyva, pradėta 2009 metais, jau parėmė 170 įvairių projektų. Eismo duomenys prieinami vystytojams, kurie juos naudoja, kurdami žemėlapių sudarymo programėles. Jas vėliau galima integruoti į miesto transporto sistemą.

Automatizavimas taip pat panaudotas Amsterdame, kur veikia automatizuoti pristatymo kateriai, vadinami „roboats“. Tai – plaukiojančios pristatymo priemonės.

Taip pat Amsterdame yra plaukiojantys kaimai, padėję išspręsti per didelio gyventojų tankio problemą. Kartu tai yra darni alternatyva, trūkstant žemės sklypų statyboms.

2. Singapūras

Singapūras laikomas vienu išmaniausių pasaulio miestų. Dėl senstančios populiacijos valdžia koncentruojasi į skaitmeninius sprendimus ir iniciatyvas, siekdama padidinti produktyvumą progresyvioje šalies ekonomikoje.

Išmaniosios technologijos jau integruotos į šalies apgyvendinimo sektorių. Taip pat valdžia buvo suplanavusi įdiegti energiją taupančius apšvietimo stulpus visuose viešuose keliuose, saulės baterijas ant mažiausiai 6 000 stogų.

1. Niujorkas

Niujorkas paleido išmaniojo miesto bandomąją programą, kurios metu 2020-aisiais įvairiose miesto dalyse buvo įdiegti išmanieji jutikliai.

Surinkti duomenys leido miestui veiksmingiau valdyti tokias paslaugas kaip atliekų surinkimas ir administravimas.

Internetinės įkrovimo stotelės pakeičia telefonų būdeles ir pagerina interneto prieinamumą.

Mieste veikia ir įvairios kitos išmaniųjų technologijų iniciatyvos, tokios kaip „NYC Challenges“, „LinkNYC“, „Midtown in Motion & Cyber NYC“.

Komentarai (1)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  1. tobula, buvau beveik visose išvardintose šalyse, turistavau. daug žingsnių nužingsniuota aplink tiesiog su kuprine ant pečių, gražūs prisiminimai. tavotu.lt


27 birželio, 2022

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) per šių metų vasarą atliks valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 167 […]

27 birželio, 2022

Plytelės grindims yra ne tik svarbus interjero elementas – nuo jų kokybės ir tinkamumo namams priklauso, kaip ilgai pavyks džiaugtis […]

Saulius Galatiltis
23 birželio, 2022

Šalies pelno mokesčio lyderių sąraše – naujas vardas. 2020 m. vasarą veiklą pradėjusi UAB Bifinity už praėjusius metus sumokėjo 27 […]

Algirdas Pekšys / Sorainen nuotr.
21 birželio, 2022

Sutariama, kad norint į šalį pritraukti ir joje išlaikyti tarptautinius verslus, vien tik mokestinių ir kitų lengvatų nepakanka – būtini […]

21 birželio, 2022

Sukurti sėkmingą ir pelningą verslą yra sudėtinga užduotis. Todėl nepavykus verslui reikia nenusivilti, o tiesiog parduoti verslą ir vaikytis kitų […]

21 birželio, 2022

Norite parduoti seną automobilį? Tuomet turite du variantus – arba ilgai ir nuobodžiai jį pardavinėti ir galiausiai sumažinti kainą, jog […]

Lietuvoje paskutiniu skambučiu užbaigta taksofonų era / J. Auškelio nuotr.
20 birželio, 2022

Daugiau nei 100 metų Lietuvoje veikę taksofonai iškeliauja į istoriją. Birželio 20-ąją Vilniaus autobusų stotyje išjungtas paskutinis taksofonas šalyje. Viena […]

EP narys Bronis Ropė
17 birželio, 2022

Pradėjo veikti nauja Europos Komisijos valdoma Kohesio atviros ir nemokamos prieigos platforma https://kohesio.ec.europa.eu/ , skirta pamatyti sanglaudos politikos pasiekimus. „Gyventojai man […]

16 birželio, 2022

Mažiau nei per dvejus metus Nemuno saloje pastatytas olimpinio dydžio baseinas su SPA zona ir sporto klubui skirta erdve oficialiai […]

LTG Cargo
14 birželio, 2022

Krovinių vežimo bendrovės „LTG Cargo“ dukterinė bendrovė „LTG Cargo Ukraine“ atnaujina veiklą Ukrainoje. Šis sprendimas priimtas įvertinus reikšmingai išaugusį verslo klientų […]

EP narys Bronis Ropė
14 birželio, 2022

Europos Komisija iš ES sanglaudos asignavimo lėšų, skirtų Vidurio ir vakarų Lietuvos regionui, vietoje Lietuvos Vyriausybės prašytų 679 mln. eurų, […]

13 birželio, 2022

Kiekvienas žinome, jog gyvenimas yra pilnas netikėtumų, su kuriais galime susidurti visai netikėtai, o naujovės apie Lietuvos ūkį gali mus […]

9 birželio, 2022

Šiandien prasideda prekyba Lietuvos pašto kartu su „Laisvės TV“ išleistais asmeniniais pašto ženklais, skirtais Ukrainai dovanojamam bepiločiam orlaiviui „Bayraktar“. Ta […]

9 birželio, 2022

Lietuvoje darbą jau rado 11,5 tūkst. nuo karo Ukrainoje pabėgusių žmonių. Tai sudaro daugiau nei trečdalį į Lietuvą atvykusių darbingo […]

7 birželio, 2022

Benzinas ir dyzelinas jau nuo seno laikomi didžiausiais konkurentais. Dažniausiai yra žinomas faktas, kad automobilio varikliai gali būti dyzeliniai arba […]

6 birželio, 2022

Penkis mėnesius ir šešias dienas šiemet dirbome tam, kad sumokėtume visus valstybei priklausančius mokesčius. Šiandien Lietuvoje minima Laisvės nuo mokesčių […]

„Wolt“ generalinis direktorius Miki Kuusi
2 birželio, 2022

JAV maisto pristatymo milžinė „DoorDash“ (NYSE: DASH) šiandien, birželio 1-ąją Lietuvos laiku, paskelbė užbaigusi „Wolt Enterprises Oy“ („Wolt“) įsigijimo procesą. […]

Europos Parlamento narys Bronis Ropė
2 birželio, 2022

Kainų augimas – viena aktualiausių temų bet kuriame paprastų žmonių pokalbyje. Tuo tarpu mūsų nepaprastieji valdžios atstovai apie kylančias kainas […]

1 birželio, 2022

Ekonomistai tvirtina, kad Lietuvos gyventojai nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo negyveno taip gerai kaip dabar. Atlyginimai, pensijos bei įvairios išmokos auga […]

31 gegužės, 2022

Baldų pardavėjo „Gintaro baldai“ organizuotame renginyje Kaune susirinkę interjero madų specialistai diskutavo apie šiųmetines baldų tendencijas. Pastebima, kad vis dažniau […]