22 gegužės, 2023
Žemaičių muziejus „Alka“

Amatais ir kulinariniu paveldu turtinga ŽEMAITIU GĪVASTIS

Be savo kalbos, be dainų, muzikos, be amatų, ir be savo patruovu nebūtų žemaitis gyvas, įdomus ir kūrybingas, tad Žemaičių kaimo muziejuje trečiąjį gegužės šeštadienį surengta amatų ir kulinarinio paveldo šventė „Žemaitiu gīvastis“. Renginyje į skirtingas veiklas įsitraukė lankytojai ne tik iš Telšių, Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos bei užsienio: su programa sulaukta delegacijos iš Taivano, savo kultūrą pristatė ukrainiečių grupė. Apsilankė beveik 2800 etnine kultūra susidomėjusių žmonių.

Renginys – Žirgo metams

Šventė šiemet suorganizuota antrąjį kartą. Renginys buvo įtrauktas į 2023 m. Telšių rajono prioritetinių kultūros ir meno renginių planą. Į edukacinių veiklų, amatų pristatymo ir kulinarinio paveldo demonstravimo būtinybę visuomenei palankiai atsižvelgė ir Lietuvos kultūros taryba, tad parengtam projektui tuo pačiu pavadinimu kaip renginys, daliai veiklų skyrė finansavimą.

„Žemaitiu gīvastis“ šiemet įprasmino Žirgo metus. Muziejus daugiau kaip 20 metų priklauso Žemaitukų arklių augintojų asociacijai ir yra vienas iš dviejų valstybinių muziejų, kur auginami šios veislės arkliai. Lankytojus Žemaičių kaimo muziejuje visuomet džiugiai pasitinka trys žemaitukės: Audra, Astra ir Agra.

Projektas „Žemaitiu gīvastis“ pradėtas įgyvendinti dar ankstyvą pavasarį. Pirmosios veiklos skirtos kvalifikacijai kelti ir įgūdžiams stiprinti. Bendradarbiaujant su VšĮ „Raitija“ ir jos prezidentu Liudu Augaičiu, balandžio-gegužės mėnesiais surengti mokymai Žemaičių kaimo muziejaus darbuotojams. Užsiėmimai skirti mokytis prižiūrėti Žemaitukų veislės arklius ir edukacinei programai muziejaus lankytojams kurti.

Svečių iš Taivano priėmimas

Ambiciją turintis kasmet vis augti renginys šiemet išskirtinis ne tik savo veiklomis, turtinga programa, bet ir užsienio svečių dėmesiu. Oficialiu vizitu į Telšius atvyko kviestinė delegacija iš Taivano, kuri savo koncertinę programą ir edukacijas pristatė šventėje „Žemaitiu gīvastis“ Žemaičių kaimo muziejuje.

Telšių ješivoje renginio rytą surengtas oficialus Taivano grupės priėmimas, kuriame dalyvavo muziejaus direktorė Eva Stonkevičienė, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus ir muziejininkai. Svečiams pristatytos Žemaičių muziejaus „Alka“ veiklos, supažindinta su Žemaitijos regionu ir Telšių rajono savivaldybe.

Renginyje Žemaičių kaimo muziejuje operos trupė „Romshing hakka“ ir grupė „Miao-Li Chen Family Pei-Kuan Pa-Yin“ atliko meninį pasirodymą, pristatantį etninės bendruomenės Hakka kultūrą.

Mojavos giesmės

Žemaičių kaimo muziejuje jau bene trečią dešimtmetį yra puoselėjama tradicija gegužės mėnesį suburti bendruomenę Gegužinėms pamaldoms. Žemaitijoje jos dar vadinamos Mojava.

Tai – labai jungianti, vienijanti bendruomenę tradicija, ypatingai populiari kaimuose, miesteliuose, kur artimi ir gerai vienas kitą pažįstantys žmonės, dažnai vakarais, po dienos darbų, rinkdavosi prieš tuo metų laiku žydinčiais augalais išpuoštą Mergelės Marijos atvaizdą ir melsdavosi. Ši tradicija, atėjusi iš katalikiškos Europos, tapo tokia tvirta Žemaitijoje, kad ją galima laikyti viena iš mūsų krašto gyvasties dalių – liaudiškas pamaldumas čia turi gilias ir senas tradicijas.

Muziejininkai džiaugiasi, kad visuomet Mojavos giesmių giedojimo Žemaičių kaimo muziejuje iniciatyvą palaikė ir palaiko dvasiškieji ganytojai. Šiemet įžangos žodyje Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius atskleidė Mergelės Marijos motiniškumo reikšmę šiandieniniam žmogui ir pakvietė kartu giedoti Švč. Mergelės Marijos litaniją.

Po maldos visiems maldininkams padėkojo Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė E. Stonkevičienė, o vyskupas visus palaimino.

Amatų ir kulinarinio paveldo įvairovė

„Žemaitiu gīvastis“ šiemet nestokojo veiklų gausos. Muziejininkai, edukatoriai, kulinarinio paveldo puoselėtojai, aludarystės tradicijų saugotojai, pirtininkai, amatininkai, bitininkai, folkloristai pakvietė visus į kiemelius pažinčiai su etnine kultūra, pasimėgauti skonių įvairove nuo Žemaitijos iki Taivano.

Atvykstančius svečius į šventę nuotaikingai ir su dainomis pasitiko Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ (vad. Diana Bomblauskienė), renginį vedė Žemaičių muziejaus „Alka“ ekskursijų vadovė-edukatorė Rima Servienė, koncertavo žemaitiškas dainas atliekanti Austieja su grupe, Taivano atstovai ir skrabalininkas Regimantas Šilinskas, Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus Skrajojamasis teatras žiūrovams pristatė pagal Jono Kiriliausko spektaklį dramą „Ivinskio obelys“ (rež. Martynas Januška).

„Trečiąjį gegužės sekmadienį organizuodami šią šventę mes norime, kad gyvas muziejus taptų lankytojų traukos centru, kuriame puikiai laiką leistų jaunimas, šeimos su vaikais, senjorai ir visi, saugojantys bei puoselėjantys žemaitiškas vertybes“, – sakė E. Stonkevičienė.

Susirinkusius į renginį pasveikino Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Žemaičių kultūros draugijos prezidentas Algirdas Žebrauskas.

Šventėje muziejininkai pristatė Žemaičių kaimo muziejaus edukacijas: „Mažas piemenėlis turi botagėlį“, „Susidraugaukime su juostele“, „Gyvybės medis“. Kiemelyje „Žemaitiu kaštavuonės“ geriausią visoje Žemaitijoje pusmarškonę košę virė Sedos kultūros centro atstovai, kastinį suko kulinarinio paveldo puoselėtoja Sandra Repšienė (UAB „Kontėna“), čirvinius blynus kepė Žemaitijos nacionalinio parko Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centro edukatoriai, Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkai lauže kepė „Piemenėlio kugelį“. Tradicinių amatų kiemeliuose kalvystės tradicijas pristatė kalvis Donatas Liekmanis, aludarystės tradicijas demonstravo Daividas Kurlis ir Simonas Gutautas su visa aludarių komanda, „Užpelkių medus“ pristatė bitininkystės tradicijas, vaišino medumi, keramikos dirbtuvėles įkūrė keramikai Alina ir Algimantas, drožybą iš medžio demonstravo tautodailininkas, kaukių drožėjas Saulius Tamulis, odininkystės tradicijas pristatė odininkas Martynas Švedas, žalvarį kalė ir lankytojus amato mokė Vitalijus Praspaliauskas, pirties tradicijas pristatė aktorė-pirtininkė Margarita Bladženauskaitė, arbatos magiją atskleidė ir žolelių užpilu vaišino ūkininkė Nijolė Makiejevienė.

Ir ne tik tradiciniai amatai bei kultūros paveldas šiemet papuošė šiųmetę šventę! Svečiuose Žemaičių kaimo muziejus sulaukė ukrainiečių integracijos centro „Malva“ su tradicinėmis vyšivankomis, herdanais bei gardžiaisiais ukrainietiškais barščiais. Unikalia edukacija išsiskyrė svečiai iš Taivano. Viena svarbiausių šiaurės-vakarų regiono taivaniečių Hakka kultūros tradicijų – arbatos rinkimo, ruošimo ir gėrimo ceremonija, kurioje susijungia unikalus muzikos ir teatro skambesys. Amatų ir kulinarinio paveldo šventėje pristatyta speciali arbatos degustacija, atskleidusi, jog arbatos gėrimas yra ne tik malonus procesas, bet ir savotiškas žaidimas įvairiais arbatžolių paruošimo būdais.

Pamatyti reiškia patirti

Projekto vadovė ir koordinatorė Žemaičių muziejaus „Alka“ kultūrinės komunikacijos specialistė Donata Kazlauskienė atskleidė, kad idėja išsaugoti senuosius amatus ir kulinarinį paveldą muziejuje skleidėsi jau seniai. „Esame istorinės atminties išsaugojimo institucija, tad suprantame, kad ir nematerialusis paveldas turi būti išsaugotas. Jis turi būti puoselėjamas ir perduodamas augančiai kartai. Reikėjo pasiryžti viską sudėlioti į lentynėles, kad gimtų štai toks puikus tvarinys kaip ŽEMAITIU GĪVASTIS. Džiaugiuosi mūsų rajone atsiradusia amatų ir kulinarinio paveldo švente, tik matydami ir patirdami galėsime pratęsti ir išsaugoti savo etninę tapatybę“, – sakė D. Kazlauskienė ir pasidžiaugė, kad šiemet tikrąsias žemaitiškas gyvastis fiksavo daug fotografų, operatorių ir dalinosi džiugiomis akimirkomis su visais.

Organizatoriai dėkoja projekto veiklas finansavusioms Telšių rajono savivaldybei ir Lietuvos kultūros tarybai bei rėmėjams AB „Žemaitijos pienas“, kavinei „Pri Malūna“, maistui ant ratų „Grilio broliai“, „Maistas Telšiuose“, informaciniams rėmėjams LRT, laikraščiams „Telšių žinios“, „Kalvotoji Žemaitija“, el. žurnalui „Žemaičių žemė“, Žemaitijos turizmo informacijos centrui, partneriams Telšių kultūros centrui, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetui, Telšių priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai, Telšių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, edukatoriams, muziejininkams, amatų ir kulinarinio paveldo puoselėtojams, dirbusiems šventėje.

 

Komentarai (0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


31 gegužės, 2023

UNESCO būstinėje Paryžiuje Lietuva išrinkta UNESCO nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencijos pagalbinio komiteto […]

31 gegužės, 2023

Saulėtą gegužės 24 dienos popietę Panevėžio gamtos mokykloje skambėjo dainos, kvepėjo kava, žolelių arbata, šurmuliavo jaunieji kūrėjai. Trisdešimt antrą kartą […]

29 gegužės, 2023

„Pakėliau raibą gegulės plunksną – beržynas užkukavo. Pakėliau pilką vieversio plunksną – arimas užgiedojo. O kai pakėliau vargų kryželį – […]

Kanų kino festivalio „Auksinė palmės šakelė“ atiteko J. Triet už filmą „Anatomy of a Fall“. EPA-ELTA nuotr.
28 gegužės, 2023

Šių metų Kanų kino festivalyje „Auksinė palmės šakelė“ įteikta prancūzų režisierei Justine Triet už filmą „Anatomy of a Fall“ („Nuopuolio […]

27 gegužės, 2023

Penktadienio vakarą Panevėžio muzikiniame teatre skambėjo nuostabūs muzikos kūriniai ir gausūs aplodismentai, – vyko festivalio „Už muziką ir vaikystę“ atidarymo […]

26 gegužės, 2023

Panevėžio rajone, Puziniškyje gyvenusios ir kūrusios lietuvių rašytojos, visuomenininkės Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija skirta rašytojai, dramaturgei, poetei, žurnalistei Laurai Sintijai […]

Kurtuvėnų žirgynas. 2023 m. L. Bimbirienės nuotr.
26 gegužės, 2023

Lietuvos Respublikos Seimas 2023-uosius paskelbė atmintinais Žirgo metais. Minėdamas šiuos metus, Šiaulių regioninis valstybės archyvas parengė virtualią parodą „Šiaulių krašto […]

25 gegužės, 2023

Įpusėjus 59-ajam tarptautiniam poezijos festivaliui, Vilniaus rotušėje už savo kultūrinę, literatūrinę veiklą, kūrybą Vilniui ir apie Vilnių mero premijomis apdovanoti […]

24 gegužės, 2023

Gegužės 23 d., Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus iniciatyva Telšiuose organizuotas susitikimas su Telšių vyskupijos teritorijoje esančiais savivaldybių merais ir kunigais. […]

24 gegužės, 2023

2023 m. gegužės 23 d., antradienį, Krokuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta tarptautinė paroda „Vilnius–Wilno–Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug istorijų“. Šią […]

22 gegužės, 2023

Gegužės 20-ąją Ignalinos rajono Rojaus kaime apsilankiusieji gavo gerą grožio, kūrybos ir šviesos dozę.  Aukštaitijos metams ir Tarptautinei muziejų dienai […]

21 gegužės, 2023

Saulėtą gegužės 20 dieną Miežiškių Angelų slėnis buvo virtęs gražiausių, dainingiausių, puošniausių mūsų krašto žmonių suėjimo vieta. Skambėjo liaudies dainos, […]

G. Mažeikis - laureatas
19 gegužės, 2023

2023 m. gegužės 18 d. Šiaulių kultūros centre vyko šiauliečio profesoriaus Stasio Šalkauskio premijos įteikimo vakaras, kurį lydėjo įspūdinga koncertinė […]

19 gegužės, 2023

2023 m. gegužės antrajį šeštadienį, Utenoje, kaip ir kituose Lietuvos bei Europos miestuose vyko tarptautinis projektas „Europos muziejų naktis“. Duris […]

Vaidos Žalienės nuotr.
18 gegužės, 2023

Gegužės 16-osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinyje – Smėlynės bibliotekoje – įvyko susitikimas su žurnalistu, rašytoju Audriumi Skačkausku, […]

Muziejininkų visuotinis susirinkimas 2022 m.
18 gegužės, 2023

Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejų diena, skirta atkreipti dėmesį į muziejų rolę visuomenėje. Kiekvienais metais muziejai raginami būtent šią dieną […]

17 gegužės, 2023

Gegužės 19 d. Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų orkestras „Garsas“ kviečia į 61-ąjį gimtadienį, kurį dirigento Martyno Bražo vadovaujamas kolektyvas pasitinka […]

Zenonas Bulgakovas, I. Krupavičienės nuotr.
17 gegužės, 2023

Antradienis Alytaus Jurgio Kunčino viešąjai bibliotekai pasitaikė neeilinis. Sausakimšoje salėje susirinko gausus būrys fotomenininko Zenono Bulgakovo kūrybą mylinčių alytiškių. Juk […]

Remigijus Ruokis
17 gegužės, 2023

Kiek žinome apie Lietuvos regionuose vykstantį kultūrinį gyvenimą ir renginius, kokią pridėtinę vertę jie kuria, ar darome viską, kad atokiau […]

. VI-ojo literatūros festivalio „Laukinės vaivorykštės 2023“ dalyviai: poetas Vladas Braziūnas, prozininkas Herkus Kunčius, poetas Rimvydas Stankevičius, aktorius ir dainų atlikėjas Saulius Bareikis
16 gegužės, 2023

Vasariškai šiltą gegužės popietę Dauguose vyko jau VI-asis literatūros festivalis „Laukinės vaivorykštės 2023“, kurį organizavo Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, […]