„Džiugo“ išvyka į Kosovą: kultūrų susitikimas tarptautiniame festivalyje
Rugpjūčio 9–14 dienomis Telšių kultūros centro senjorų šokių kolektyvas „Džiugas“, vadovaujamas choreografės Janinos Reinienės, dalyvavo FIDAF (Tarptautinės šokių festivalių federacijos) organizuojamame tarptautiniame šokių festivalyje „NewBorn Kosovo festivalis 2024“. Šis festivalis, vykęs Kosove, subūrė šokėjus iš įvairių pasaulio šalių ir tapo unikaliu kultūros mainų ir bendravimo renginiu.
Šiemet Telšių kultūros centro senjorų šokių kolektyvas „Džiugas“ pradėjo jau 68-ąjį savo sezoną. Kolektyve šoka 9 poros, tarp kurių net 5 „šeimyninės“, o jo vadovė J. Reinienė šiam kolektyvui vadovauja jau 10 metų. Šis sezonas „Džiugui“ buvo ypač aktyvus – po dalyvavimo šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“, kolektyvas intensyviai ruošėsi dalyvavimui festivalyje Kosove. Pasiruošimo metu buvo parengtos dvi šokių programos.
Festivalio renginiai vyko keturiuose miestuose – Padujave, Decane, Prizrene bei sostinėje Prištinoje. Kolektyvo nariai įsikūrė Prištinos studentų bendrabutyje, iš kur tris dienas vyko koncertuoti į skirtingus miestus, o finaliniai pasirodymai vyko sostinėje. Nepaisant karščio (temperatūra festivalio metu siekė 34–39 °C), visi pasirodymai vyko atvirose erdvėse, pritraukė daug žiūrovų, ypač jaunų žmonių, auditorijos. Žiūrovai „Džiugą“ priėmė itin šiltai – noriai bendravo, fotografavosi su šokėjais, o kolektyvo vadovė davė interviu trims vietinėms televizijoms.
Kartu su „Džiugu“ festivalyje savo šalis pristatė kolektyvai iš Ispanijos, Ukrainos, Slovėnijos, Kroatijos, Meksikos, Turkijos, Rumunijos ir Čekijos. Lietuviai buvo vieninteliai atstovai iš Šiaurės Baltijos regiono ir išsiskyrė tautiniu kostiumu, muzika, šokio stiliumi, sulaukė daug dėmesio ir susižavėjimo.
Festivalio metu vyko kultūriniai paradai, kuriuose dalyviai žygiavo miestų gatvėmis, demonstruodami savo tautinius kostiumus ir šokio fragmentus. Šventės protokoliniame susitikime dalyvavo Kosovo premjeras Albin Kurti, kuris savo sveikinimo kalboje pabrėžė tokių renginių svarbą kultūrinio paveldo išsaugojimui. Renginyje dalyvavo ir Kosovo užsienio bei diasporos reikalų viceministrė Liza Gashi, pabrėžusi festivalio reikšmę Kosovo kultūrai ir tarptautinei reputacijai.
Festivalio uždarymo dieną žiūrovus nudžiugino Kosovo ansamblio „Šota“ pasirodymas. Renginys ne tik suartino skirtingų tautų šokėjus, bet ir suteikė galimybę užmegzti naujas draugystes bei dalintis kultūrinėmis patirtimis.
Festivalis „Džiugo“ kolektyvui paliko neišdildomų įspūdžių – tai buvo puiki galimybė pristatyti Lietuvą pasauliui, bendrauti su kitų šalių atstovais ir įgyti naujos patirties.