17 kovo, 2020

Ekstremali situacija šalyje. Teisininkas V.Šalaševičius pataria, ką reikėtų žinoti darbuotojams ir darbdaviams?

Visame pasaulyje, o kartu ir Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui COVID-19 tiek paprasti žmonės, tiek ir verslas patiria milžiniškus pasikeitimus. Lietuvai saugantis nuo koronaviruso plitimo, šalyje imtasi ekstremalių priemonių užkrato plitimui sustabdyti. Viena iš jų – įvestas karantinas. Po pirmosios karantino dienos, matyti, kad tiek darbuotojams, tiek darbdaviams vis dar kyla begalė klausimų susijusių su darbo užmokesčio mokėjimu ir kitomis situacijomis, kai dėl paskelbto karantino, nėra galimybės tinkamai atlikti darbo. Paprastai ir aiškiai, kaip elgtis tokioje ekstremalioje situacijoje, konsultuoja įmonės teikiančios teisines, buhalterines, verslo, darbų saugos ir duomenų apsaugos klausimais UAB „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius.

Nemokamos atostogos – tik darbuotojui pageidaujant

Svarbu pabrėžti, kad darbdavio ir darbuotojo santykiai yra grįsti tarpusavio bendradarbiavimu, todėl jokiu būdu nerekomenduojama vieni kitiems primesti savo valios. Kaip pavyzdį galima pateikti darbdavio norą, kad darbuotojas šiuo metu, ypatingai jei įstaiga/įmonė/organizacija negali vykdyti savo veiklos dėl paskelbto karantino, pasinaudotų nemokamomis atostogomis. Darbuotojas nemokamas atostogas, šiuo laikotarpiu, turi teisę naudoti jo paties iniciatyva, o ne darbdaviui prašant. Tiesa, Darbo Kodekso 137 straipsnyje nėra numatyti nemokamų atostogų  pagrindai dėl karantino ar kitos ekstremalios situacijos, nebent tai būtų aptarta įmonės kolektyvinėje sutartyje.

Darbuotojas, karantino metu, taip pat gali pasinaudoti ir kasmetinėmis atostogomis, kurių suteikimo tvarka reglamentuojama Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatomis. Tačiau vėlgi, labai svarbu pabrėžti, kad kasmetines atostogas darbuotojas gali naudoti tik jam sutikus, jokiu būdu ne darbdaviui reikalaujant.

Geriausia darbo forma karantino metu – darbas iš namų

Kitas atvejis, ir turbūt pats geriausias dabartinėje situacijoje, privačiame sektoriuje, (valstybinėms institucijoms darbą organizuoti nuotoliniu būdu privaloma, nebent to neįmanoma padaryti dėl darbo pobūdžio) yra susitarimas tarp darbdavio ir darbuotojo dirbti nuotoliniu būdu. Nuotolinio darbo samprata detalizuojama Lietuvos Respublikos darbo kodekso 52 straipsniu.  Remiantis juo, nuotolinis darbas yra darbo organizavimo forma arba darbo atlikimo būdas, kai darbuotojas jam priskirtas funkcijas ar dalį jų visą arba dalį darbo laiko su darbdaviu suderinta tvarka reguliariai atlieka nuotoliniu būdu, tai yra sutartoje darbo sutarties šalims priimtinoje kitoje, negu darbovietė yra, vietoje, taip pat ir naudodamas informacines technologijas (teledarbas). Taigi, paprastai tariant, nuotolinis darbas gali būti tapatinamas su darbu iš namų, o šiuo metu, kai yra rekomenduojama kuo mažiau kontaktuoti su kitais asmenimis, tai būtų geriausia darbo forma tiek darbuotojui, tiek darbdaviui.

Prie apmokėjimo už prastovas žada prisidėti ir Valstybė

Kita alternatyva, kaip išspręsti problemas kylančias dėl karantino, būtų prastova. Kaip apibrėžia darbo kodeksas, prastova gali būti skelbiama jeigu darbdavys negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sutarto darbo dėl objektyvių priežasčių ne dėl darbuotojo kaltės, o darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo. Šiuo atveju darbdavys darbuotojui skelbia prastovą. Tiesa, prastova gali būti skelbiama ir darbuotojų grupei.

Prastovos apmokėjimą taip pat reglamentuoja Darbo kodeksas, kuris numato, kad paskelbus prastovą, trunkančią iki vienos darbo dienos, darbuotojui mokamas vidutinis jo darbo užmokestis ir darbdavys turi teisę reikalauti darbuotojo būti darbovietėje. Jeigu prastova skelbiama ilgesniam laikotarpiui negu viena darbo diena, bet ne ilgiau kaip trims darbo dienoms, negali būti reikalaujama, kad darbuotojas atvyktų į darbovietę kasdien ilgesniam negu viena valanda laikui. Buvimo darbovietėje per prastovą laiku jam mokamas vidutinis jo darbo užmokestis, o kitu prastovos laikotarpiu, kai darbuotojas neprivalo būti darbe, jam mokama du trečdaliai vidutinio jo darbo užmokesčio. Jeigu prastova paskelbta neterminuotai arba ilgesniam negu trijų darbo dienų laikotarpiui, darbuotojas neprivalo atvykti į darbovietę, tačiau turi būti pasirengęs atvykti į darbovietę kitą darbo dieną po darbdavio pranešimo. Už prastovos laiką iki trijų darbo dienų mokamas vidutinis darbo užmokestis, o už kitą prastovos laikotarpį jam paliekama keturiasdešimt procentų vidutinio jo darbo užmokesčio. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kalendorinį mėnesį, kurį darbuotojui buvo paskelbta prastova, darbuotojo gaunamas darbo užmokestis už tą mėnesį negali būti mažesnis negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga, kai jo darbo sutartyje sutarta visa darbo laiko norma. Tai reiškia, kad prastovos atveju darbuotojams garantuojama, minimali mėnesinė alga.

Ypatingos skubos tvarka, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo, kad darbdavys darbuotojui prastovos metu mokėtų ne mažiau nei 40 proc. minimalios mėnesio algos per mėnesį, o 60 proc. nuo minimalios algos prisidėtų valstybė. Toks prastovos apmokėjimas, šalyje paskelbto karantino metu, leistų išsaugoti darbo vietas ir neleistų darbuotojui finansiškai nukentėti.

Be prastovos, karantino metu, darbuotojui gali būti skelbiama ir dalinė prastova. Kaip reglamentuoja Darbo kodeksas, dalinė prastova gali būti skelbiama, kai tam tikram laikotarpiui sumažinamas darbo dienų per savaitę skaičius (ne mažiau kaip dviem darbo dienomis) ar darbo valandų per dieną skaičius (ne mažiau kaip trimis darbo valandomis). Už dirbtą laiką, darbuotojas gauna darbo sutartyje nurodytą darbo užmokestį, o už dalinės prastovos laiką – kaip už prastovą.

Šios savaitės antradienio sesijoje Seimas priėmė LR darbo kodekso pakeitimą, kuriame reglamentavo, kad darbdavys darbuotojui ar darbuotojų grupei gali skelbti prastovą, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė paskelbia ekstremaliąją situaciją ar karantiną ir darbdavys dėl to negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo.

Be to Seimas Darbo kodekse numatė darbdavio prievolę pasiūlyti dirbti nuotoliniu būdu, kurio sveikatos būklė kelia grėsmę kitų darbuotojų sveikatos saugumui bei reglamentavo galimybę nušalinti darbuotoją nuo darbo darbuotojui nesutikus dirbti nuotoliniu būdu, neleisdamas jam dirbti ir nemokėti jam darbo užmokesčio. Darbdavio sprendime nušalinti darbuotoją nuo darbo turi būti nurodyta, kuriam laikui darbuotojas nušalinamas, nušalinimo priežastis ir teisinis pagrindas.

Auginantiems vaikus sudaromos sąlygos kreiptis dėl nedarbingumo

Šalyje susidariusi situacija aktuali ir darbuotojams auginantiems nepilnamečius vaikus. Vyriausybei uždarius visas šalies ugdymo institucijas, darbuotojai auginantys nepilnamečius vaikus, ypatingai darželinukus ir ikimokyklinio amžiaus vaikus ir neturintys galimybės juos palikti kitiems asmenims, taip pat susidūrė su situacija kuomet darbinių funkcijų įgyvendinimas tiesiogiai kertasi su šeimos gerove. Pagal darbo kodeksą, darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus. Tai reiškia, kad tokiems darbuotojams turi būti suteikta teisė dirbti nuotoliniu būdu aukščiau išvardintomis sąlygomis arba nesant galimybės dirbti nuotoliniu būdu, kreiptis į „Sodrą“ dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo. Nedarbingumo pažymėjimas vaikui prižiūrėti, išduodamas ne ilgiau kaip 14 dienų ir apmokamas 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Be išvardintų būdų, tokie darbuotojai taip pat gali darbdavio prašyti suteikti jiems priklausančias kasmetines arba nemokamas atostogas.

Atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusią situaciją, tiek darbdaviui, tiek darbuotojui rekomenduojam išklausyti vienam kito pageidavimus ir lūkesčius, kadangi nei vienai darbo sutarties šaliai nėra lengva prisitaikyti prie pasikeitusio šalies gyvenimo karantino metu, tačiau laikantis įstatymo nuostatų ir atradus tarpusavio bendradarbiavimą, ekstremali situacija gali tapti paprastesnė, bent jau žvelgiant iš darbo santykių šalių pusės.

Daugiau apie darbuotojo ir darbdavio teises bei prievoles karantino metu galima sužinoti https://justicija.eu/ekstremali-situacija-salyje-ka-reiketu-zinoti-darbuotojams-ir-darbdaviams/.

 

Teisininkas Vaidas Šalaševičius

UAB „Justicija“ direktorius

Regionų verslo plėtros asociacijos prezidentas

Valstybinės darbo inspekcijos prie SADM ekspertų grupės vadovas


4 gegužės, 2025

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skelbia rengsianti mokymus apie biosaugą. Pasak institucijos, užkrečiamų ligų klausimas šiame sektoriuje yra esminis, […]

2 gegužės, 2025

Žiniasklaidos laisvės padėtis pasaulyje blogesnė nei kada nors anksčiau, teigiama penktadienį paskelbtame naujausiame nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) pasauliniame […]

1 gegužės, 2025

Ketvirtadienį minint Tarptautinę darbo dieną, profesinės sąjungos Vilniuje surengė kasmetines eitynes. Per šimtą renginyje dalyvavusiųjų atstovų reikalavo demokratijos darbe ir […]

Alytaus rajono savivaldybės merė Rasa Vitkauskienė
30 balandžio, 2025

Alytaus rajono merė Rasa Vitkauskienė trečiadienį po pietų atvyko į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) būstinę Kaune. Kiek vėliau pranešta, kad […]

28 balandžio, 2025

Reaguodama į balandžio 27 d. Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamykloje įvykusį gaisrą ir galimus iššūkius dėl atliekų tvarkymo, Vilniaus rajono […]

28 balandžio, 2025

Skurdas ir nelygybė Lietuvoje – augančios žemės ūkio paramos koncentracijos pasekmė: Jaunieji ūkininkai ragina permąstyti ES paramos paskirstymą Lietuva išlieka […]

27 balandžio, 2025

Vilniuje sekmadienį tūkstančiai dalyvavo Katedros aikštėje vykusiame proteste prieš planuojamą nekilnojamojo turto (NT) mokestį „NE gyvenamojo būsto mokesčiui!“.  Dar neprasidėjus […]

27 balandžio, 2025

Įsibėgėjus pavasariui, ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro specialistai parengė rekomendacijas alergiškiems žmonėms, kaip sumažinti žiedadulkių […]

26 balandžio, 2025

Kai kiekviena minutė svarbi, tradiciniai siuntimo būdai ne visada atitinka lūkesčius. Tokiais atvejais puiki išeitis – express siuntos, kurios leidžia […]

26 balandžio, 2025

Daugelis verslų, pradėję naudoti Google Ads, tikisi greito rezultato – padidėjusio lankytojų srauto ir sparčiai augančių pardavimų. Visgi, realybė dažnai […]

24 balandžio, 2025

Trečiadienį su savivaldybių merais susitikusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė aptarė šalies saugumo situaciją, planuojamus pokyčius ir regionų vaidmenį visuotinėje […]

24 balandžio, 2025

Miško kaina Lietuvoje yra nuolat kintantis rodiklis, priklausantis nuo daugelio veiksnių. Pastaraisiais metais miškų rinkos tendencijos rodo stabilų augimą, tačiau […]

23 balandžio, 2025

Pagerbiant iškilų Jo Šventenybės Popiežiaus Pranciškaus atminimą, Vyriausybės nutarimu šį šeštadienį, balandžio 26 d., Lietuvoje skelbiamas gedulas. Trečiadienio posėdyje priimtas […]

23 balandžio, 2025

Vilniaus miesto savivaldybėje trečiadienį pristatytas sostinės evakuacijos planas. Šis planas, kuris rengtas, remiantis Ukrainos, JAV miestų patirtimis, skirtas karinės invazijos, […]

23 balandžio, 2025

Ukrainoje žuvusiam Tomui Valentėliui nuspręsta skirti aukščiausią Krašto apsaugos sistemos apdovanojimą, sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.  „Šiandien priėmiau sprendimą, […]

23 balandžio, 2025

Auksas antradienį pirmą kartą viršijo 3 500 dolerių už unciją ribą po JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtų tarifų ir aštrios […]

23 balandžio, 2025

Aukso kainos antradienį vėl pasiekė rekordines aukštumas, doleris išliko stabilus, o akcijų rinkos svyravo. Nerimą kurstė naujausias JAV prezidento Donaldo […]

Kodėl verta investuoti laiką į kokybišką sporto projektų rašymą
23 balandžio, 2025

Norint gauti finansavimą sporto ar sveikatingumo iniciatyvai, vien geros idėjos nepakanka. Svarbiausia – gebėti šią idėją tiksliai ir įtaigiai perteikti […]

Į ką atkreipti dėmesį perkant malkų skaldyklę internetu
23 balandžio, 2025

Malkų skaldymas – tai ne tik rutina, bet ir nemažai fizinių pastangų reikalaujantis darbas. Ypač tai aktualu tiems, kurie gyvena […]

Ką būtina žinoti prieš nuomojantis automobilį Vilniuje
23 balandžio, 2025

Automobilių nuoma Vilniaus mieste – vis dažnesnis pasirinkimas tiek vietinių gyventojų, tiek miesto svečių tarpe. Nesvarbu, ar automobilio prireikia verslo […]

Regionų naujienos