ES susitarė dėl 18-ojo sankcijų Rusijai paketo

Europos Sąjungos (ES) šalys penktadienį patvirtino naują sankcijų, įvedamų Rusijai dėl jos karo Ukrainoje, paketą, į jį įtrauktas ir Maskvos naftos eksporto kainų ribos sumažinimas, pranešė pareigūnai.
„ES ką tik patvirtino vieną griežčiausių iki šiol savo sankcijų Rusijai paketų“, – sakė ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas.
„Kiekviena sankcija silpnina Rusijos gebėjimą kariauti. Žinia aiški: Europa neatsisakys paramos Ukrainai. ES ir toliau didins spaudimą, kol Rusija baigs savo karą“, – pareiškė K. Kallas.
Tai jau 18-asis ekonominių bausmių Rusijai paketas nuo 2022 m., kai ji įsiveržė į Ukrainą, patvirtintas kelias savaites jį blokavusiai Slovakijai sutikus jam pritarti po derybų su Briuseliu dėl atskiro plano pamažu atsisakyti rusiškų dujų importo.
Sankcijos nukreiptos prieš Rusijos finansų ir energetikos sektorius ir yra atsakas į prezidento Vladimiro Putino atsisakymą sutikti su besąlygiškomis paliaubomis Ukrainoje.
Rusijai draugiška Slovakija blokavo šį paketą, argumentuodama susirūpinimu dėl dujų importo. Tačiau ketvirtadienį ministras pirmininkas Robertas Fico pareiškė nurodęs Slovakijos atstovams pritarti šioms priemonėms. Jis sakė, kad toliau jas blokuoti būtų „neproduktyvu“ Slovakijos, kaip ES narės, interesams.
R. Fico atsisakė savo prieštaravimo, iš Briuselio gavęs, jo žodžiais tariant, „garantijas“ dėl dujų kainų, blokui siekiant iki 2027 m. pabaigos nutraukti Rusijos importą.
Diplomatai teigė, kad ES sutiko sumažinti Rusijos naftos, eksportuojamos į trečiąsias šalis visame pasaulyje, kainų viršutinę ribą iki 15 proc. žemiau rinkos vertės. Taip siekiama sumažinti Rusijos karo išteklius, pinigus, kuriuos ji uždirba eksportuodama naftą į tokias šalis kaip Kinija ir Indija.
Dėl sankcijų susitarta, kai prieš tai ES sąjungininkėms nepavyko įtikinti JAV prezidento Donaldo Trumpo pritarti šiam planui.
Naftos kainų viršutinė riba yra Didžiojo septyneto (G7) iniciatyva, ji buvo nustatyta 2022 m. ir siekė 60 JAV dolerių. Tai reiškė draudimą Maskvai už didesnę kainą parduoti naftą visame pasaulyje ir su Rusija bendradarbiaujančioms laivybos įmonėms bei draudimo bendrovėms eksportuoti naftą, viršijančią šią sumą.
Pagal naująją ES schemą, kuriai, kaip tikimasi, pritars ir G7 grupės narės, tokios kaip Didžioji Britanija ir Kanada, naujasis lygis prasidės nuo 47,6 JAV dolerio ir ateityje galės būti koreguojamas atsižvelgiant į naftos kainų pokyčius.
Be to, pareigūnai teigė, kad ES į juodąjį sąrašą įtraukia dar daugiau nei 100 „šešėlinio laivyno“, Rusijos naudojamo naftos eksporto apribojimams apeiti, laivų. Šį šešėlinį laivyną daugiausia sudaro pasenę tanklaiviai.
Patvirtintos ir priemonės, neleidžiančios vėl pradėti eksploatuoti dabar nebeveikiančius dujotiekius Baltijos jūroje „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“.
Sankcijos taip pat bus taikomos Rusijai priklausančiai naftos perdirbimo gamyklai Indijoje bei dviem Kinijos bankams, kad būtų apriboti Maskvos ryšiai su tarptautinėmis partnerėmis.
Išplėstas draudimas vykdyti sandorius su Rusijos bankais, numatyta daugiau apribojimų eksportuoti „dvejopos paskirties“ prekes, kurias galima panaudoti mūšio lauke Ukrainoje.
Norint įgyvendinti naujas sankcijas, būtinas visų 27 ES narių pritarimas. Naująsias sankcijas ES ministrai oficialiai patvirtins vėliau penktadienį.