F. Merzas: Ukrainos nebesaisto pagrindinių Vakarų sąjungininkių tiekiamų ginklų nuotolio apribojimai

Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas pirmadienį pareiškė, kad „nebėra jokių nuotolio apribojimų“ ginklų, kuriuos Ukrainai tiekia pagrindinės Vakarų sąjungininkės, panaudojimui kare su Rusija.
„Nebėra jokių nuotolio apribojimų ginklams, tiekiamiems Ukrainai – nei britų, nei prancūzų, nei musų, nei amerikiečių“, – sakė jis.
„Tai reiškia, kad Ukraina dabar gali gintis, pavyzdžiui, atakuodama karines pozicijas Rusijoje (…) Tik su labai mažomis išimtimis ji to daryti negalėjo. Dabar gali“, – sakė Vokietijos kancleris.
Dar prieš vasarį įvykusius visuotinius rinkimus Vokietijoje F. Merzas leido suprasti, kad yra atviras tiekti Ukrainai Vokietijos gamybos ilgojo nuotolio raketas „Taurus“, kurių Kyjivas seniai prašė, tačiau tada pabrėžė, jog tai darys tik derindamasis su Europos partneriais. Anksčiau Vokietiją valdę socialdemokratai (SPD) tokią galimybę griežtai atmetė sakydami, kad „nenori tapti karo šalimi“.
Kyjivas jau seniai spaudžia Vokietiją suteikti Ukrainai sparnuotąsias raketas, kurios leistų smogti taikiniams Rusijoje toli už fronto linijos. Ankstesnė centro kairiųjų kanclerio Olafo Scholzo vyriausybė tvirtai rėmė Kyjivą, bet nesutiko pasiųsti tolimojo nuotolio raketų „Taurus“, nerimaudama, jog tai gali padidinti įtampą su branduoline jėga Rusija, būgštavo, jog šalis gali būti įtraukta į karą. Tačiau nuo to laiko Berlyne pradėjo dirbti nauja konservatorių vadovaujama vyriausybė, tai pakurstė Kyjivo viltis dėl galimo kurso pasikeitimo.
Į valdžią atėjusi F. Merzo vyriausybė pabrėžė, kad išsamiai nebeskelbs, kokius ginklus siunčia Ukrainai, pirmenybę teikdama strateginei dviprasmybei.
F. Merzas nepatikslino, kuriame etape kuri šalis, įskaitant jo šalį, nusprendė dėl kokių nors pakeitimų, todėl jo pareiškimas nustebino ir sukėlė tam tikrą painiavą.
Buvęs JAV prezidentas Joe Bidenas 2024 m. lapkritį nusprendė leisti Ukrainai naudoti ilgojo nuotolio taktinių raketų sistemą ATACMS prieš taikinius Rusijoje.
Taip pat lapkritį Ukraina pirmą kartą paleido į Rusiją Jungtinės Karalystės tiekiamas raketas „Storm Shadow“, Londonui davus leidimą, kaip tuo metu pranešė britų žiniasklaida.
Prancūzija, tiekianti Ukrainai raketas „Scalp“, tuo metu irgi sakė, kad smūgiai į karinius taikinius Rusijoje yra galimi.
Šio mėnesio pradžioje pareigas pradėjęs eiti F. Merzas pirmadienį pažadėjo, kad jo šalis „padarys viską, ką gali, kad toliau paremtų Ukrainą, taip pat ir kariškai“, glaudžiai bendradarbiaudama su kitomis rėmėjomis. Pirmadienį duodamas ilgą interviu visuomeniniam transliuotojui WDR, F. Merzas nepasakė, ar dabar Vokietija suteiks Kyjivui raketas „Taurus“, ar kalba apie kitas ginklų sistemas.