30 gruodžio, 2024
Naturalit

Gamtininkas Mindaugas Survila: „Nuo mūsų priklauso, kokia bus ateitis“

Mindaugas Survila

„Sovietmečiu žmones vis muštruodavo: „tu tik nesikišk“, „tu tik tylėk“, „čia ne tavo reikalas“. Bet iškovojom laisvę ir Lietuva yra mūsų visų. Tad jei norime, kad mūsų gyvenimai keistųsi – pradžiai reikia pačiam suprasti situaciją ir vėliau, pasidalinus mintimis su bendraminčiais, pradėti siekti tikslo. Valstybė, tai – esame mes. Nuo kiekvieno mūsų poelgio priklauso, kokioje bendruomenėje ar aplinkoje mes gyvensime“, – sako gamtininkas, režisierius ir „Sengirės fondo“ steigėjas Mindaugas Survila.

Šįkart kalbamės apie tai, ar tikrai Lietuvos gamtos situacija yra kelianti susirūpinimą? Kodėl ugnis miške – natūralus ir net būtinas reiškinys? Ir ar siektini pokyčiai gali prasidėti nuo vieno žmogaus iniciatyvos?

Esate pasakojęs, kad nuo vaikystės braidėte nendrynuose, mėgote vaikštinėti po miškus ir pelkes. Ar šiandien, žvelgdamas iš dabarties perspektyvos į praeitį, atrenkate, kas pažadino turėjo didžiausios įtakos susidomėjimui gamta?

Sunku pasakyti. Prieš kelias dienas galvojau apie gamtininkus, buvusius kursiokus. Nemaža dalis jų – atskalūnai, kurie kažkiek sunkiau pritampa prie žmonių. Daugelis jų, kaip ir aš pats, žymiai geriau jausdavosi kažkur miškuose, laukuose, nebūdami tarp žmonių. O ir pati veikla – vaikščiojimas, ieškojimas, atradimai kelia azartą.

Daugelis žmonių gamtoje jaučiasi geriau, nes atsipalaiduoja, nusiramina. Japonijoje, kur bene didžiausias technologinis išsivystymas, daktarai pacientams nuo nerimo ar širdies lygų net gali išrašyti receptą – miško maudynes. Šiandien jau galima statistiniais duomenimis žmonėms paaiškinti, kodėl gamta, miškas yra žmogui gerai. O vaikystėje tų skaičių nereikėjo – ten jaučiausi gerai, todėl ir praleisdavau daug laiko, fotografuodavau. Tai buvo ir savęs įprasminimas – nuo pat penktos klasės žinojau, kad noriu būti gamtos fotografu, operatoriumi ir biologu. Norėjau dalintis su žmonėmis savo žiniomis ir tuo, ką būdamas gamtoje, patiriu. Mačiau tame prasmę ir siekiau užsibrėžtų tikslų.

Nuo tada tiek biologija, tiek menas jus visuomet gyvenime ir lydėjo. O šiandien jaučiatės labiau gamtininkas ar kūrėjas?

Jeigu reikėtų griežtai atskirti mokslą ir meną, tai aš negalėčiau priskirti savęs nė vienai sričiai. Gal esu mediatorius, kuris padeda suprasti vieniems apie kitus?

Kitaip tariant, pasinaudodamas kūryba, pasakojate žmonėms tai, kas jums svarbu?

Vienareikšmiškai. Lietuvoje yra labai daug kietų mokslininkų, bet yra problema, kad jų darbai ir žinios dažnai nepasiekia plačiosios visuomenės. Neseniai buvau National Geographic organizuotame seminare, kurio metu darkart buvo patvirtinta gerai žinoma tiesa – žmonės neprisimena skaičių ar faktų, bet prisimena emociją ir istoriją. Taigi, plačiąją visuomenę galima paveikti tik jomis.

Žinoma, niekada nereikia persistengti, viskas turi būti daroma nuosaikiai – reikia po truputį kelti žmonių sąmoningumą. Pamenu, kai prie Saidės pažintinio tako (Vilniaus r.) įrenginėjom sudėtingą virvių sistemą, ruošėmės filmuoti kadrus būsimam „Sengirės“ filmui. Prie mūsų priėjo du vyresnio amžiaus žmonės. Abu laimingi, švytinčiais veidais. Jie pasidalino kasdien vaikštantys šiuo taku, sako – bet tie seni medžiai džiūsta, vis pasižiūrim kartu praeidami – liūdna. Atrodo, žmonės praleidžia labai daug laiko gamtoje, bet jie nesupranta, kad džiūvimas yra natūralus procesas, o nudžiūvęs medis suteikia gyvybę daugeliui kitų.

Tada supratau, kad mes, biologai, gyvename tokiuose burbuluose, kur viskas atrodo savaime aišku. O plačiajai visuomenės daliai tikrai nėra aišku – elementarius dalykus tenka kartoti, paaiškinti.

Apie ką dažniausiai tenka priminti? Ko žmonės dažniausiai jūsų klausia, kas juos neramina?

Kai bendrauju su žmonėmis, kurie nėra arti gamtos, sulaukiu pačių įvairiausių klausimų. Praėjusiais metais dažniausiai klausdavo, ką daryti su kinivarpomis, graužiančiomis egles. Arba domėjosi gaisrais miškuose. Kai pasakai, kad gaisras pušyne yra natūralus, šimtmečiais vykęs procesas, kuris leidžia miškui atsinaujinti, žmonėms iš nuostabos išsiplečia akys: „Tai ką, tu sakai, kad mišką deginti yra gerai!?“

Tuomet dažniausiai pasitelkiu Australijos pavyzdį – eukaliptai turi degti tam, kad sudygtų jų sėklos. O kadangi daugybę metų maži, savaiminiai gaisrai yra nedelsiant užgesinami, susidaro didelis kiekis lapų su eteriniais aliejais (labai degiais). Čia kilus gaisrui jo jau nebeįmanoma užgesinti, ko pasekoje dega didžiuliai plotai ir yra sunaikinamas turtas, žūsta žmonės. Panašiai yra ir su Lietuvos miškais. Jaunesni žmonės paprastai greitai supranta ekologinius dėsnius, o vyresnio amžiaus žmonėms paaiškinti reikia daugiau laiko.

Suprantama, ypač, kai miškas lietuviams yra toks sakralus!

Taip, bet svarbu tiesiog paaiškinti, kad gaisras miške yra natūralus procesas egzistavęs šimtus tūkstančių metų. Jeigu nebus gaisro, tai pušynas išnyks, nes neatsisės pušaitės. O kur dar daugybė pirofilinių (ugnį mėgstančių) organizmų, kurie yra prisitaikę prie gaisrų… „Sengirės fonde“ labai daug metų kalbame šia tema. Bet žmonėms sunku suprasti – tiek metų buvo kalbėta, kad reikia gesinti, o dabar – skatinama atkurti natūralius procesus pušynuose.

O kokia yra šiandien Lietuvos gamta jūsų akimis? Kartais gana sudėtinga susidaryti nuomonę apie esamą situaciją: vieni ją piešia niūriomis spalvomis, kalba apie nykstančias buveines ir besikeičiančias rūšis, o kiti laikosi pozityviai, sakydami, kad situacija, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje dar labai gera.

Aišku, galima lygintis su visiškais lūzeriais ir jaustis gerai. T. y. nebūti geru, bet tarp blogiausiųjų atrodyti pusėtinai. Manau, kad turėtume lygiuotis į geresniuosius.

Reikia suprasti, kur gyvename ir ką turime. Pavyzdžiui, po kolūkių žlugimo, dar būdami mokyklinukais pievose darydavome griežlių apskaitas – jų būdavo daug. Kodėl? Nes būdavo daug natūralių pievų. Praeitą vasarą aplankiau tas pačias vietas – tuščia. Nėra jokių griežlių, nes vien – arimai, arimai, arimai.

Yra problema kad, kiekviena karta devalvuoja gamtos gėrį. Tai yra, kad kiekvienas kaip atskaitos pradžią, pasiima tą situaciją, kuri buvo jų vaikystėje. Aišku, bėgant metams gamtosauginė situacija dažniausiai keičiasi ne į gera. Bet mano vaikai dabar nusiima situaciją ir jiems atrodo, kad esama situacija yra normali. Kitaip tariant, norma pasislenka kiekvienais metais. Ne į gera.

Dažnai žmonės mato opias problemas, bet jaučiasi bejėgiai prisidėti prie pokyčių. O kaip jūs manote, ar vieno žmogaus indėlis yra reikšmingas prisidedant prie gamtos išsaugojimo? Ar visgi reikia pripažinti, kad vienas lauke – ne karys?

Dar man besimokant mokykloje, nepriklausomybės pradžioje pas mus atvažiuodavo vienuolė iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Ji mokėjo lietuviškai, atveždavo pieštukų su trintukais gale (tai būdavo tuo metu stebuklas!) ir nuolat kartodavo: „Aš statau visuomenę“. Ji norėjo iš mūsų, tų sovietinių vergų padaryti žmones, kurie yra atsakingi už savo ateitį. Per daugybę apsilankymų ji tą žinią mums kalė, ir įkalė – nuo mūsų priklauso, kokia bus ateitis ir tai, kokioje šalyje gyvensime.

Manau, kad tai puikiai iliustruoja ir „Sengirės fondas“. Mes išpirkinėjame miškus, o tam reikia pinigų. Kaip juos surinkti? Dalis žmonių paaukoja pinigų, dalis – padovanoja miško, kad mes jį saugotumėme, menininkai rengia įvairias akcijas, kad surinktų lėšų, ir pan. Ir mes, kiekvienas, savo mažais darbais šiai dienai išpirkome 182 ha miško (vienam to tikrai nepavyktų padaryti).

Ne ką mažiau svarbu garsiai sakyti savo nuomonę. Jeigu tau kažkas nepatinka iš gamtosauginės situacijos – kalbėk, dalinkis su draugais, pasakok savo giminėm prie stalo per Kūčias. Tai svarbu tam, kad žmonių pasaulio supratimas po truputį keistųsi. O kai jis keisis, tada žmonės į tai atsižvelgs ir rinkimuose. Manau, kad nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kokią žinutę skleisim. Kiekvienas gali sugalvoti, kaip prisidėti.

Ar prieš pradėdami „Sengirės fondo“ veiklą įsivaizdavote, kad ji įgaus tokį pagreitį?

Ne, tikrai ne. „Sengirės fondo“ idėja labai ilgai sklandė ore, tai subūrė daugybę žmonių, kurie norėjo prisidėti. Tereikėjo šiek tiek pajudėti ir gavosi gniūžtės efektas, kai prie veiklos jungiasi vis daugiau žmonių. Kartais tereikia įskelti žiežirbą ir viskas.

Pradžioje mums pagelbėjo mūsų draugai, padėjo kurti strategiją. Pamenu, kad pradiniai siekiai buvo numatyti, pavyzdžiui, tokie – per savaitę reikia parašyti 3 postus į socialinius tinklus, per pirmus metus surinkti 50 tūkst. eurų… Iki tol aš tris postus parašydavau per mėnesį ir tuo labai džiaugdavausi. O rinkdamas lėšas savo filmui „Sengirė“ per pirmus metus pasiekiau gal 10 tūkst. eurų sumą. Žodžiu, iš strateginės sesijos toks liūdnas grįžau, net žmona klausė, kas man yra, sakė, kad niekada tokio liūdno nebuvo mačiusi. Toks planas man atrodė neįgyvendinamas.

Visgi pirmaisiais metais surinkom jau 70 tūkst. eurų, o tie trys postai tapo juoku, kai išaugo komandos narių skaičius. Atrodo svarbu, kad pusė „Sengirės fondo“ komandos yra biologai, o pusė – su biologija nesusiję žmonės, t. y. strategai, organizacijų vystymo ekspertai, komunikacijos specialistai, fotografai, dizaineriai… Taigi, pusė viena pusė turi stiprių žinių, o kita – žinių, kaip jas panaudoti, kad pasiektume užsibrėžtų tikslų.

Aišku, aplinkosauga nėra sprintas – svarbu dešimtmečiais, nepavargstant ir nesustojant eiti numatyta kryptimi ir edukuoti visuomenę.

Ar tokia edukacija turi baigtinį rezultatą? Kaip pamatuoti, kiek edukacija yra veiksminga?

Jei pradėsi matuoti, galima depresiją įsivaryti. (Juokiasi.) Tai – kaip lipimas į didžiulį kalną. Gali pradėti skaičiuoti žingsnius, kiek nuėjai, bet juk nežinai, kiek dar liko iki viršūnės. Juolab nežinai, ar bus kita viršūnė už pasiektos viršūnės… Ne viskas skaičiais pamatuojama, tiesiog reikia nusimatyti kryptį ir nepailstant eiti – taip galiausiai bus galima pasiekti rezultatų.

 


14 liepos, 2025

Vyriausybė nepritaria iniciatyvai nulinio mokesčio tarifo reinvestuojamam pelnui netaikyti tose savivaldybėse, kurios neturi savaiminio ekonominio augimo požymių.  Kaip numatyta Finansų […]

13 liepos, 2025

Pasaulinę lietuvių filmo „Svečias” premjerą prestižiniame Karlovi Varų kino festivalyje vainikavo įspūdingas įvertinimas – Vytautas Katkus pelnė geriausio režisieriaus apdovanojimą. […]

12 liepos, 2025

Šalčininkų rajone penktadienio rytą užsidegė Vilkiškių dvaras, patvirtino ugniagesiai. Kaip Eltai nurodė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, 7 val. 10 […]

12 liepos, 2025

Praėjusiais metais gyventojų užimtumas Europos Sąjungoje (ES) pasiekė 75,8 proc. Tai, „Eurostat“ duomenimis“, aukščiausias rodiklis nuo 2009 metų. Didžiausias užimtumas fiksuotas […]

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
10 liepos, 2025

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį nusprendė buvusį parlamentarą ir buvusį Marijampolės savivaldybės tarybos narį Andrių Vyšniauską pripažinti kaltu „čekiukų“ byloje. Jam […]

10 liepos, 2025

Dauguma mūsų puikiai žino, kaip svarbu švariai nuvalyti grindis ar nuplauti rankas. Tačiau paviršių dezinfekavimas – vis dar dažnai nuvertinamas […]

Vystomos karinės infrastruktūros Lietuvoje pristatymas Rūdninkuose. ELTA / Julius Kalinskas
8 liepos, 2025

Rūdninkų karinio miestelio pirmo etapo statybas prognozuojama užbaigti pusmečiu anksčiau nei buvo planuota, teigia Krašto apsaugos ministerijos (KAM) infrastruktūros valdymo […]

6 liepos, 2025

Liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda už nuopelnus […]

4 liepos, 2025

Strateginiam „Rail Baltica” projektui trijose Baltijos šalyse skirta dar 295,5 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų pagal „Connecting Europe Facility” […]

4 liepos, 2025

Lenkijai paskelbus, kad nuo kitos savaitės pasienyje su Lietuva bus taikomos sustiprintos patikros, Lietuvos pasieniečiai skelbia, jog vykstantieji į Lenkiją […]

3 liepos, 2025

Birželio 27 d. posėdyje Valstybinė kultūros paveldo komisija nepritarė siūlymui išbraukti Apytalaukio dvarą iš Neprivatizuojamų kultūros paveldo objektų – buvusių […]

3 liepos, 2025

Lietuvos muitinė sako, kad nors atostogos egzotiškuose kraštuose yra puikus metas pailsėti ir parsivežti prisiminimų, tačiau kai kurie jų gali […]

2 liepos, 2025

Vilniaus rajono savivaldybė, reaguodama į birželio 27–28 d. UAB „Homanit Lietuva” gamykloje, esančioje Pagirių gyvenvietėje, įvykusį technologinį incidentą, kurio metu […]

2 liepos, 2025

Priėmus mokesčių reformos paketą, Lietuvos savivaldybės prarado vieną esminių galimybių didinti savarankiškąsias pajamas, todėl savivaldybės ragina pagrindines centrinės valdžios institucijas […]

1 liepos, 2025

Pirmą kartą Nacionaliniai architektūros apdovanojimai vyko Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre. Renginio metu buvo pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje. Didysis […]

30 birželio, 2025

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Hanner“, kuri iš „Baltcap“ fondo įgis teisę vykdyti dešimtmečius stringantį Vilniaus nacionalinio stadiono projektą, pasiekė susitarimą […]

30 birželio, 2025

Seimas leido savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus, jei vietinės reikšmės keliuose, šių kelių juostose, apsaugos zonose ir gatvėse atliekami […]

27 birželio, 2025

Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato […]

26 birželio, 2025

Seimas nusprendė, kad nuo kitų metų gyventojai galės dvejus metus laisvai trauktis iš kaupimo antroje pensijų pakopoje. Už Vyriausybės pensijų […]

Kaip investicinis gyvybės draudimas gali papildyti jūsų investicinį portfelį / freepik.com nuotr.
26 birželio, 2025

Investicinis gyvybės draudimas (IGD) yra unikali paslauga, kuri apjungia gyvybės draudimą ir investavimą. Tokia draudimo paslauga gali būti naudinga ne […]

Regionų naujienos