6 spalio, 2023
Inesa Dumbravienė

II-oji šalies jaunimo kūrybos šventė Zarasuose

Autorės ir Donato Merkio nuotr.

Pernai sulaukėme didelio susidomėjimo ir puikių rezultatų iš Zarasuose organizuoto Lietuvos jaunimo eilėraščių ekranizacijų ir fotografijų konkurso „Kuriu – vaizdu, garsu, žodžiu“, todėl ir šiemet konkursą pakartojo jo sumanytoja ir organizatorė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokytoja Gitana Kavaliauskaitė. Rugsėjo 27 d. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko šio konkurso laureatų apdovanojimų šventė. Pasak mokytojos, šios šventės tikslas – ne tik nugalėtojų apdovanojimas ar geriausių darbų peržiūra, bet ir bendrystė, naujos kūrybingų žmonių pažintys.

Konkurso sąlygos ir dalyviai

Konkurse dalyvavo per 100 dalyvių iš pačių įvairiausių Lietuvos kampelių: Kuršėnų, Skuodo, Radviliškio, Vilniaus, Trakų, Pasvalio, Ignalinos, Didžiasalio, Utenos, Visagino, Dusetų ir Zarasų. Smagu, kad konkurso bei šventės dalyviai – ir Vilniaus tarptautinės Meridiano mokyklos mokiniai, atvykę su savo mokytoju, zarasiškiu Igoriu Zujevu.

Konkurse dalyvaujantys 9-12 klasių mokiniai darbus galėjo pateikti į dvi sekcijas – eilėraščių ekranizacijų ir fotografijų bei poezijos. Eilėraščių ekranizacijų sekcijoje jaunimo komandos interpretavo pasirinktus poetų eilėraščius, kūrė dainas arba kompozicijas ir pateikė kelių minučių trukmės vaizdo filmukus. Fotografijų bei poezijos sekcijai konkurso dalyviai atsiuntė po 1-3 fotografijas, kurias palydėjo savo kūrybos tekstais – eilėraščiais, miniatiūromis.

Fotografijų bei poezijos vertinimo komisijoje darbavosi meno kūrėjas, fotomenininkas ir poetas Algis Jakštas, fotografai Algimantas Navickas ir Rimantas Bikulčius. Eilėraščių ekranizacijas vertino muzikantas Gintaras Andrijauskas, Anykščių Jono Biliūno gimnazijos jaunimo kino klubo vadovė Renata Miškinienė ir Zarasų r. savivaldybės tarybos narys Erikas Černovas. Vertinimo komisijos nariai R.Bikulčius, A.Jakštas, R.Miškinienė mielai pasidalijo gerąja patirtimi kūrybiškumo pamokose. Anykščių jaunimo kino klubo narės pristatė savo klubo veiklas ir filmus.

Įkvėpti jaunus žmones saviraiškai gali tie, kurie patys gyvena kūryba

Fotomenininkas Algis Jakštas fotografuoja daugiau nei penkiasdešimt metų. „Didžiąją gyvenimo dalį paveikslavau juodai-balta. Ir dabar užplūsta sentimentai. Didžiausia laimė – pajusti bendravimo džiaugsmą su gamta ir žmogumi“, – atviravo jis. A. Jakštas pasidžiaugė dalyvių darbais, ypač Zarasų gimnazistės Patricijos Šafronaitės fotografijomis ir haiku, kurie kaip iš lanko iššauta strėlė pataikė tiesiai į širdį.

Fotografas Rimantas Bikulčius išleido ne vieną fotografijų albumą: Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos šimtmečiui skirtoje knygoje „Mažutėj gilėj slypi…“, „Zarasai ir zarasiečiai“, fotografavo medicinos darbuotojus knygai „Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Pirminės sveikatos priežiūros centro Metraštis (1997-2022)“. Fotografavo albumams Zarasų Trečiojo amžiaus universiteto klausytojus, Sausio 13-osios dalyvius. Turėdamas didelę patirtį, R. Bikulčius jaunimui patarė, kokių klaidų nedaryti fotografuojant, leidžiant knygas. „Jaunime matau daug potencialo ir tikiu jų sugebėjimais ir talentu“,  – kalbėjo R. Bikulčius.

Kitas vertinimo komisijos narys Gintaras Andrijauskas, Klaipėdoje baigęs režisūros mokslus, dar mokykloje susidomėjo filmavimu, todėl konkurso dalyvių vaizdo įrašų peržiūra, kaip pats teigė, buvo didelis malonumas. Prieš kuriant vaizdo klipą, Gintaras patarė detaliai išsianalizuoti kūrinį, išsigryninti simbolių reikšmes. „Tikiu, kad ateitis priklauso jaunimui, ir jūs ateity diktuosite madas per televiziją“, – teigė garsus muzikantas.

Eilėraščių ekranizacijas vertino ir Anykščių J.Biliūno gimnazijos jaunimo kino klubo vadovė Renata Miškinienė. Pasak jos, didžiausia klaida, kurią daro jaunieji kūrėjai – pervaidinimas, per ryškus emocijų perteikimas. Tik natūralumas labiausiai paveikia žiūrovą. Renata pastebėjo, kad konkursui pateikta daug įtaigių vaizdo klipų, kuriuose puikiai išlaikytas vaizdo ir garso santykis. Jauniesiems kūrėjams linkėjo pasakoti istorijas iš savo gyvenimo, kurti apie tai, kas rūpi, kas jaudina, nekopijuoti kitų darbų. 

Šventėje dalyvavo konkurso globėja, Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė ir merės patarėja Simona Matusevičiūtė. Merė pasidžiaugė gražiu, kūrybišku ir talentingu jaunimu, kuris nebijo parodyti vieną jautriausių asmenybės pusių – kūrybą. Įteikdama Gitanai Kavaliauskaitei gėles ir nuoširdžias padėkas, merė akcentavo, kad šalia tokių mokytojų mokiniai auga, skleidžiasi ir išlaisvina savo talentus ir gebėjimus! 

Laureatų apdovanojimai

Fotografijų bei poezijos sekcijoje Grand Prix apdovanojimą, kurį įsteigė Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė, už geriausią fotografijos ir poetinio teksto dermę pelnė Patricija Šafronaitė, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinė.

Pirmąją vietą pelnė Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos mokinys Tautvydas Čefonovas. Jo darbai kalba apie Zarasų kraštą, Tautvydas jį regi mylinčio ir besižavinčio savo gimtine žmogaus akimis. 

Antrosios vietos laureatės – Monika Stonytė iš Skuodo r. Ylakių gimnazijos, Justė Sipavičiūtė iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir Nerija Daukintytė iš Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos. 

Trečiają vietą pelnė Urtė Tartenytė iš Vilniaus tarptautinės Meridiano mokyklos, Austėja Deinytė iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir Saulius Šivickas iš Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos.

Vertinimo komisijos nariai A.Jakštas, A.Navickas taip pat apdovanojo laureatus savo albumais ir knygomis, R.Bikulčiaus prizas – albumas „Apie tylą“ – teko Gabrielei Jakštonytei iš Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos.

Eilėraščių ekranizacijų sekcijoje mokiniai rinkosi V.Mačernio, F.Kiršos, P.Širvio, E.Mezginaitės, J.Degutytės, A.Baltakio, H.Radausko, A.Marčėno ir kt. poetų eiles.

Grand Prix, įsteigtą merės N.Guobienės, laimėjo komandos „Tyla gamtoj“ nariai (Emilija Vaitkutė ir Vaidas Girčys iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos), sukūrę vaizdo klipą P.Širvio eilėraščiui „Nežiūrėk, nežibėk“.

Pirmosios vietos diplomas ir prizai atiteko komandai „Basom“ (tai Amanda Kochanskaitė, Urtė Solveiga Konošovaitė, Emilija Venediktovaitė, Adrija Zavackaitė, Natas Gudelis ir Anton Korotkin iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos).

Antrosios vietos diplomais ir prizais apdovanotos komandos „Gimnazistai“ (Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos mokiniai Ignas Andrijauskas, Kamilė Filipavičiūtė, Aleksandra Karpenko, Mantas Tekorius) ir „K.I.G.E.M“ (Zarasų „Ąžuolo“ gimnazistai Mantas Jakseboga, Kiril Timofejev, Edgaras Petrėnas, Gustas Kutikovas ir Ivoris Krutov).

Trečiąja vieta dalijosi komandos „Žmonės“ (Marija Mechovičiūtė ir Andrius Kalėda iš Zarasų P.Širvio progimnazijos), „Abejour“ (Vytautė Meškuotytė, Gabrielis Galiauskas, Rusnė Žukauskaitė iš Utenos A.Šapokos gimnazijos), „Vėtros“ (Kamilė Gimbickytė, Taja Mickevičiūtė, Kamilė Novodvorskaitė, Nelija Prapuolenaitytė – Zarasų „Ąžuolo“ gimnazistės).

Už įspūdingą teksto interpretaciją apdovanota Rūta Šatkauskaitė iš Utenos A.Šapokos gimnazijos; už eksperimentinio kino pavyzdį komanda iš Vilniaus tarptautinės Meridiano mokyklos „9 kadras“ (Kamilė Buteliauskaitė ir Rusnė Rožėnaitė); už subtilų muzikos kūrimą Zarasų P.Širvio progimnazijos komanda „Progimnazija“ (Viltė Šileikytė ir Justinas Gudavičius). Neliko nepastebėtas ir  Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos komandos „Joneliai“ (Jonas Petrokas, Goda Šeštavickaitė, Andrėja Apolskytė, Eligijus Alenčikas, Vytautas Venclovas) klipo originalumas.

Renginį muzikiniais kūriniais papuošė Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos gimnazistai Kiril Timofejev, Adrija Zavackaitė ir Emilija Venediktovaitė bei P.Širvio progimnazijos mokinė Marija Mechovičiūtė. 

Renginio rėmėjai: Zarasų r. savivaldybė, Zarasų r. savivaldybės viešoji biblioteka, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, „Lietaus sodai“, Rimantas Bikulčius, Algimantas Navickas, Algis Jakštas. Renginio globėja – Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė.

Dėkojame visiems, kūrusiems šventę.


29 vasario, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas darbo dienų ciklą regionuose, su komanda dirba Anykščių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

28 vasario, 2024

Dusetų K. Būgos bibliotekoje parodų netrūksta – čia randa vietos ne tik dusetiškiai ar Zarasų krašto, bet ir kitų rajonų […]

28 vasario, 2024

Nuo kovo mėn. tarpmiestiniuose maršrutuose keleivius su specialiaisiais poreikiais veš 10 tam parengtų autobusų, praneša tolimojo keleivinio transporto kompanijos (TOKS) […]

26 vasario, 2024

Vis dažniau atrandamas Molėtų kraštas kviečia kraštiečius sugrįžti, o miesto svečius pažinti Molėtus visomis prasmėmis: nuo laisvalaikio, pramogų iki istorijos, […]

23 vasario, 2024

Praėjusią savaitę sulaukusi sunerimusios vietos bendruomenės kreipimosi dėl prastėjančios Stelmužės ąžuolo būklės, kurią sukėlė netinkamai įrengtos atramos, Zarasų savivaldybė kreipėsi […]

6 vasario, 2024

Į žiemiškai saulėtą Ignaliną vasario 2 dieną atskriejo spalvingi ir triukšmingi ,,Aitvarai“ – Klaipėdos universiteto absolventų mokyklinių teatrų festivalis. Šis […]

3 vasario, 2024

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje iki 2024 m. vasario 9 d. eksponuojamos dvi meno parodos –neįprastos, bet šviesios, jautrios, pasakojančios […]

31 sausio, 2024

Šiandien Susisiekimo ministerijoje buvo pasirašyta „amžiaus statybomis“ praminto kelio Vilnius-Utena rekonstravimo sutartis. Spaudos konferencijos metu pranešta, jog jau kovo mėnesį […]

26 sausio, 2024

Jau ne vienerius metus bendradarbiaujantys Molėtų turizmo ir verslo informacijos bei Utenos turizmo informacijos centrai naujus metus pradėjo dar vienu […]

16 sausio, 2024

Gruodžio pradžioje Zarasuose oficialiai ėmė veikti 3 kilometrų lygumų slidinėjimo trasa, kurią įrengė Viešoji įstaiga Kūno kultūros ir laisvalaikio centras. […]

15 sausio, 2024

Ne viena Lietuvos savivaldybė yra priversta didinti įmokas už atliekų tvarkymą. Tai yra neišvengiama, nes atliekų tvarkymo sistema yra susijusi […]

10 sausio, 2024

2024 metų sausio 10 dieną Antazavės dvaro bibliotekoje pradėjo veikti paroda ,, XX a. I pusės vadovėliai” iš Zarasų viešosios […]

4 sausio, 2024

Dar rugpjūčio mėnesį Ignalinos rajono savivaldybės vadovai lankėsi Rokiškio rajono savivaldybėje ir domėjosi nemokamo gyventojų pavėžėjimo vietinio susisiekimo maršrutais organizavimu. […]

4 sausio, 2024

„Imdama gležną žiedelį, atsargiai merkiu į vandenį, šalia atsargiai dedu antrą, trečią, kloju kaspinėlį… Čia įvyksta stebuklas – akimirka tampa […]

Skaidrės Repečkaitės nuotr.
22 gruodžio, 2023

„Molėtų krašto istorinės atodangos“ (sudarytoja – Austėja Jasaitienė) – Molėtų viešosios bibliotekos išleista knyga, skirtingai nei ankstesni Molėtų kraštą tyrinėjantys […]

15 gruodžio, 2023

Gruodžio 14 dieną Ignalinos rajono ligoninėje atidarytas Geriatrijos skyrius. Ignalinos rajono ligoninės direktorė Daiva Vinogradova sveikino visus ta proga atvykusius […]

11 gruodžio, 2023

Gruodžio 7 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje priimti Vokietijos Raudonojo Kryžiaus atstovai. Meras Laimutis Ragaišis maloniai sutiko humanitarinės paramos siuntą ir […]

8 gruodžio, 2023

Gruodžio 7 d. Zarasų viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta Linardo Onzul fotografijų paroda. Jose – egzotiškojo Nepalo žmonės ir gamta, užfiksuoti […]

Donato Merkio nuotr.
5 gruodžio, 2023

Paskutinį lapkričio mėnesio snieguotos dienos vakarą, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė prozos mylėtojus į tradiciškai rudenį vykstančius prozos skaitymus. […]

5 gruodžio, 2023

Gruodžio 1 dieną Didžiasalio vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centras minėjo 25-erių metų gimtadienį. Šventė buvo šviesi, šilta, su […]