Kai biblioteka išeina pasivaikščioti…

„Pakibai? Persikrauk pirmajame urbanistiniame skaitymo festivalyje „(Re)Start“, – tai buvo kvietimas į Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos organizuojamą „(Re)Start“ festivalį, kuris vyko rugsėjo 11–12 ir 18–19 dienomis. Šiame festivalyje kaip partnerė ir dalyvė dalyvavo Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Visas dėmesys ir renginio veikla buvo nukreipta į jaunąjį skaitytoją, siekiant jį sudominti bibliotekos teikiamomis galimybėmis. Pasak vienos iš festivalio organizatorių, A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojos Lauros Juchnevič, festivalyje esančios pramogos – būdas parodyti jaunimui, kad biblioteka nėra tik knygas išduodanti įstaiga. Biblioteka auga ir tobulėja kartu su savo skaitytojais, keičiasi, atsižvelgdama į šiuolaikines technologijas, seka naujienas ir pateikia jas bibliotekos lankytojams.
Nereikia papildomos reklamos, jei darai nuoširdžiai ir tikėdamas renginio nauda, tuo įsitikinome ir mes, Trakų viešosios bibliotekos atstovai. Mūsų organizuojamas edukacinis užsiėmimas „Akmens užkalbėjimas“ sulaukė nepaprasto susidomėjimo. Į užsiėmimą reikėjo iš anksto registruotis ir norinčių dalyvauti grupės buvo pilnai užpildytos.
Dažnai atsivertę knygą, nė nepagalvojame, kad joje ieškome žmonijos išminties raktų. Ir kuo daugiau tokių knygų perskaitome, tuo dažniau mums toji išmintis kužda: „šilta… šilčiau.. dar šilčiau…“. Vienas iš mūsų rengiamų edukacinių užsiėmimų yra apie tą išmintį, kurią dabar galime rasti tik knygose arba senolių prisiminimuose. Atsigręždami atgal, mes praeitį studijuojame ne dėl to, kad norėtumėme naudotis jos lobiais (o gal ir dėl to?), bet labiau todėl, kad suprastumėme paveldėtą pasaulį. Kiekvienas laikmetis daugiau skiria vieniems dalykams, kitus tarsi pamiršdamas. Kiekviena epocha viską perkuria ir paverčia savais lobiais… Pasirinktas užsiėmimas „Akmens užkalbėjimas“ „(Re)Start“ festivalyje leido dalyviams prisiliesti prie protėvių palikimo.
Edukacinis „Akmens užkalbėjimas“ supažindina dalyvius su baltiškais simboliais. Jis suteikia kiekvienam dalyviui galimybę pažvelgti į savo pasąmonės gelmes. Tenka pačiam įvardinti savo siekiamybes ir troškimus, simbolių pagalba sudėlioti visa tai ant akmens. Šis užsiėmimas, tai bandymas parodyti, kad mus supančiuose daiktuose yra daugybė visai nedaiktinių, nemedžiaginių dalykų – tikrų stebuklų. Bandymas žvelgti į tai, kas mus supa, kitomis, vaizduotės akimis, ir patiems ieškoti atsakymų. Kiekvienas turi teisę simboliuose, žodžiuose įžvelgti, išgirsti, pajaust skirtingus atspalvius, atgarsius, suvokti vis kitas prasmes, kiekvieno sieloje gali suvirpėti vis kita styga.
Rugsėjis. Rudeniški rytai, susukti į laiko rūko skraistes. Keistas pojūtis įsibrauna sielon, kuomet paniręs rūko gelmėn tikiesi išsikapstyti iš neapibrėžtumo. Tikiesi prieiti pakraštį, o jo vis nėr… Veiklų gausa, skubėjimas – dabartinio žmogaus kasdienybė kaip klaidžiojimas rūke, nematant kelio pabaigos. Tačiau gyvenimas būna gražus, kai randi skubėjime akimirką padaryti ką nors gero ir teisingo. Tokie Trakų viešosios bibliotekos potyriai išėjus pasivaikščioti…