Kokia yra kokybės užtikrinimo specialisto darbo kasdienybė?
Kokybės užtikrinimo (angl. quality assurance) specialistai reikalingi daugybėje industrijų. Nors kiekvienoje iš jų kokybės užtikrinimo specialisto veikla gali šiek tiek skirtis, darbas yra vienijamas keleto bendrų bruožų.
Šie specialistai gali dirbti gamyboje, prižiūrint maisto, technikos detalių ar kitokių objektų kokybės atitikimą įmonės ir tarptautiniams standartams, informacinių technologijų sektoriuje, įvertinant programinį kodą, finansų sektoriuje, užtikrinant operacijų saugumą ir patikimumą, bei daugelyje kitų sričių.
Kokios yra pagrindinės kokybės užtikrinimo specialisto užduotys?
Kaip išduoda pareigybių pavadinimas, kokybės užtikrinimo specialistai daugiausia vertina užduočių atlikimo, produktų gamybos, programinio kodo ar kitų veiklų kokybė atitinka standartus. Standartai gali būti pačios įmonės nustatyti kriterijai, tačiau taip pat gali būti ieškoma atitikmens ir valstybiniams ir tarptautiniams standartams.
Valstybiniai ir tarptautiniai standartai dažniausiai taikomi įvairiose su sveikata ar gynyba susijusiose srityse. Pavyzdžiui, farmacijoje, maisto pramonėje ar ginklų gamyboje nemaža dalis būtinųjų kokybės kriterijų yra apibrėžti įstatymais ir reglamentais.
Šiose srityse kokybės užtikrinimo specialistai turi ne tik gerai susipažinti su savo įmonės keliamais reikalavimais, bet ir minėtaisiais tarptautiniais ir valstybiniais standartais. Minėtose srityse padaryti pažeidimai gali būti ypatingai kenksmingi įmonės pelningumui ar reputacijai.
Kitose srityse dažnai taikomi vidiniai įmonės reikalavimai bei tarptautinės gerosios praktikos. Pavyzdžiui, informacinių technologijų sektoriuje programinio kodo ar žaidimų kokybės užtikrinimo specialistai ieško įvairių klaidų ar netikėtų sąveikų tarp įvairių sistemų, kurios gali pakenkti sklandžiam programos veikimui.
Pastebėjus kokybės neatitikimą bet kuriame sektoriuje, specialistai dažniausiai tai turi užregistruoti bei, tam tikrais atvejais, išsiaiškinti šios klaidos priežastis. Maisto pramonėje, farmacijoje ir kitose aukštos rizikos srityse gaminiai ar visa jų linija gali būti paskelbta netinkama prekybai, o tolimesnė gamyba trumpam stabdoma.
Galiausiai, nemaža darbo dalis gali būti susijusi su įvairiu dokumentavimu bei mokymų parengimu kitiems darbuotojams. Jei kokybės standartų neatitikimas pasitaiko dažnai ar pasikartoja tos pačios klaidos, viena iš kokybės užtikrinimo specialistai pareigų gali būtii apmokyti kitus vengti šių klaidų.
Reikalavimai kokybės užtikrinimo specialistui
Nors ši specialybė yra itin paklausi tam tikruose sektoriuose, kokybės užtikrinimo specialistų vis trūksta daugelyje sektori7. Specialybės paklausumas, puikus atlygis bei geros darbo sąlygos, atrodo, nėra pakankama priežastis dideliam kiekiui specialistų atsirasti. Greičiausiai, didžiausią įtaką tam daro tiek asmenybiniai, tiek profesiniai reikalavimai.
Asmenybės reikalavimai
Kelios iš akivaizdžių asmens savybių, kurios būtinos kokybės užtikrinimo specialistui, yra atidumas ir kruopštumas. Daugeliu atvejų teks vertinti didžiulį kiekį produktų ar programinio kodo, o juose klaidos gali būti visiškai minimalios. Kokybės užtikrinimo specialistas turi gebėti pastebėti net menkiausius neatitikimus, kurie galėtų neigiamai paveikti produkto ar paslaugos prekybą.
Geri komunikacijos ir edukaciniai gebėjimai taip pat yra itin vertingos asmenybės savybės kokybės užtikrinimo specialistui. Pastebėtas klaidas bei siūlomus pakeitimus neretai reikės iškomunikuoti bendradarbiams ar vadovams, o vėliau, galimai, gali reikėti įgyvendinti tam tikrus pakeitimus apmokant kolegas.
Komunikacija taip pat svarbi dar ir dėl to, jog kokybės užtikrinimo specialistas neretai turės pranešti kolegoms apie atliktas klaidas, o tai beveik visada susilaukia neigiamos reakcijos.
Galiausiai, analitiškumas, gebėjimas dirbti su duomenimis bei tuo pagrindu spręsti problemas taip pat yra svarbios kokybės užtikrinimo specialisto savybės. Daugelyje įmonių gali tekti vertinti statistiką, pasitaikančių klaidų dažnumą, o kartais ir pačiam ar pačiai tokius duomenis vesti į sistemas. Vėliau visa tai gali reikėti panaudoti mokymo ar verslo optimizavimo tikslais.
Profesiniai reikalavimai
Dažniausiai, norint tapti geru kokybės užtikrinimo specialistu, reikės netrumpos darbo patirties panašiose pareigybėse. Pavyzdžiui, informacinių technologijų sektoriuje kokybės užtikrinimo specialistas turėtų gerai išmanyti programavimą. Kartais tai gali būti privalumas, jei dirbama su jau parengtu produktu, tačiau kartais tai gali būti ir reikalavimas, jei dirbama prie programinio kodo peržiūros.
Kartu, paprastai šiai sričiai gali reikėti aukštojo ar profesinio išsilavinimo. Priklausomai nuo srities, gali taip pat reikėti ir specifinių mokymų, kurie suteiktų reikiamus įgūdžius kokybės užtikrinimo specialistui.
Galiausiai, net ir įvairiose gamybos srityse, kokybės užtikrinimo specialistas dažniausiai turės gebėti dirbti su programine įranga. Kaip minėta anksčiau, duomenų analizė, jų įvedimas bei dokumentavimas yra dažna kokybės užtikrinimo specialisto darbo dalis, o šiais laikais didžioji dalis duomenų ir dokumentų yra skaitmenizuoti, tad programinės įrangos naudojimas yra neišvengiamas.
Kaip tapti kokybės užtikrinimo specialistu?
Konkrečios specialybės, kurią galėtumėte įgauti universitete ar profesinėje mokykloje nėra, tad geriausias būdas yra darbas srityse, kuriose tokie specialistai yra reikalingi. Paprastai tai horizontalaus karjeros mobilumo praktika – pirmiausia tampama specialistu, pavyzdžiui programuotoju, gamybos vadybininku ir taip toliau, o vėliau pereinama į kokybės užtikrinimo specialisto pareigas.
Tad, visada geriausia ieškoti ar jūsų dabartinėje srityje yra paklausa kokybės užtikrinimo specialistams. Tuomet reikėtų perskaityti darbo skelbimuose keliamus reikalavimus. Jei jų neatitinkate – siekti mokymų ar darbo patirties, kuri padėtų vėliau į šią vietą įsidarbinti.
Galiausiai, visada galite ieškoti privačių mokyklų ar mokymų, kurie skirti parengti aukštos kvalifikacijos kokybės užtikrinimo specialistus. Nors Lietuvoje šių specialybių mokymų rasti gali būti sunku, šiais laikais nuotolinio mokymo programų, suteikiančių reikiamus sertifikatus, rasti tikrai galima.