12 birželio, 2015
Agnė Garkauskienė, Kauno technologijos universitetas

Kokios jaunimo įsidarbinimo galimybės Panevėžyje?

Pastaruoju metu Lietuvoje vis daugiau kalbama ne tik apie žaliąjį, kūrybinį, bet ir darnųjį-išmanųjį miestą, diegiantį pažangias technologijas, skatinantį gyventojų verslumą, darbuotojų našumą, turintį išvystytą infrastuktūrą, patrauklias gyvenimo, mokymo(si), sveikatos apsaugos sąlygas.

Tokiu siekia tapti penktasis pagal dydį Lietuvos miestas Panevėžys. Didžiausias ambicingos vizijos įgyvendinimo stabdis – vis dar iš Panevėžio į užsienį ar kitus didžiuosius šalies miestus išvykti skubantis išmanus jaunimas, kuris ir turėtų tapti darnaus miesto kūrimo pagrindu.

Panevėžio akademinė ir verslo bendruomenė jaunąją kartą ragina nepalikti didelį potencialą turinčio miesto, nes darbo rinkai reikės vis daugiau ir nekvalifikuotų, ir aukštąjį išsilavinimą turinčių specialistų.

Ypač pasigendama pastarųjų, todėl verslininkai, planuodami įmonių plėtrą, glaudžiai bendradarbiauja su Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetu (KTU PTVF). Specialistams siūlomas motyvuojantis atlyginimas – darbo užmokestis Panevėžio apskrityje yra vienas sparčiausiai augančių Lietuvoje.

Didelė studentų migracija

2013 m. KTU PTVF mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad 63 proc. Lietuvos universitetų studentų keitė gyvenamąją vietą darbo tikslais. Iš jų 40 proc. respondentų buvo išvykę dirbti į kitą Lietuvos miestą ir/ar rajoną, o 22 proc. – į užsienio šalis.

Užsienio valstybėse akademinis jaunimas dirbo samdomais darbuotojais, o net 62 proc. – nekvalifikuotą darbą.

KTU PTVF Ekonomikos ir verslo katedros vedėjos docentės Nidos Kvedaraitės teigimu, akademinį jaunimą darbo tikslais vykti į užsienį skatina karjeros perspektyvos, o judėjimą iš regionų į didžiuosius miestus – Kauną, Vilnių, Klaipėdą, – patrauklūs darbo pasiūlymai.

Trūksta darbuotojų

2015 m. balandį nedarbas Panevėžio teritorinės darbo biržos aptarnaujamoje teritorijoje sumažėjo 0,7 proc. lyginant su kovu. Tuo tarpu Lietuvos darbo birža, pristačiusi prognozę šiems metams, pateikė įsidarbinimo galimybių barometrą, kuris rodo, kad 26 proc. Lietuvos darbdavių ketina didinti įmonių apyvartą, darbuotojų skaičių ir investicijas į technologijas.

Apklausus 434 Panevėžio regiono darbdavius, atstovaujančius įvairius sektorius (paslaugų, pramonės, žemės ūkio, statybos) paaiškėjo, kad susiduriama su administratorių, vadybininkų (verslo paslaugų), elektros inžinierių, statybininkų, transporto ir įvairių sričių mechanikų trūkumu.

Panevėžio teritorinės darbo biržos duomenimis, 88 proc. žmonių registruotųjų darbo biržoje neturi aukštojo išsilavinimo.

Universitetas ugdo universalų darbuotoją

Pasak Manto Gudo, bendrovės „Metalistas“ vadovo ir Panevėžio krašto pramoninkų asociacijos švietimo reikalų koordinatoriaus, daugiausiai trūksta gerų pardavimo vadybininkų.

„Nors teigiama, kad jų paruošiama daug, tačiau reikia tokių vadybininkų, kurie būtų motyvuoti, aktyvūs, mokėtų užsienio kalbas ir norėtų tobulėti. Svarbu, kad paruošti specialistai gebėtų operuoti turimomis žiniomis, jas taikyti praktikoje ir pasiektų gerų rezultatų įmonėje“, – pažymėjo M. Gudas.

Pašnekovas pabrėžė, kad aukštos kvalifikacijos specialistus geba paruošti tik aukštoji universitetinė mokykla. Panevėžyje inžinerinių sričių specialistus ruošia KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas.

Globalėjant darbo rinkai, darbuotojas turi būti universalus. Reikia būti ne tik geru inžinieriumi, bet ir turėti projektų valdymo įgūdžių, reikalingų bendraujant su tarptautiniais partneriais ar derantis su užsienio klientais.

Atkuria pramoninio miesto statusą

Panevėžio krašto pramoninkų asociacijos prezidentas Aleksas Varna, šiuo metu einantis Panevėžio miesto mero pavaduotojo pareigas, pareiškė, kad stengiamasi atkurti Panevėžio – pramonės miesto statusą.

„Pramonės įmonių mieste daug, jos kuriasi ir plečia savo veiklą. Šioms įmonėms reikalingi aukštos kvalifikacijos, kūrybingi žmonės, kurie matytų visumą, gebėtų adaptuoti naujas metodikas. Aukštasis universitetinis išsilavinimas išugdo gebėjimą mokytis, analitinį mąstymą, sisteminį požiūrį“, – sakė A. Varna.

Asociacijos prezidentas pastebėjo, kad geras darbuotojas, kuriantis įmonei pridėtinę vertę, 70 proc. žinių turi gebėti susirasti iš įvairių informacijos šaltinių savarankiškai, 20 proc. informacijos suteikia vadovas, o 10 proc. – išoriniai konsultantai.

Naujos darbo vietos Panevėžio LEZ

Aukštos kvalifikacijos specialistai inžinieriai ir technologai bus reikalingi ir kuriamoje Panevėžio Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ), skatinančioje ir pritraukiančioje naujas investicijas.

Panevėžio LEZ vadovo Roko Krivonio teigimu, siekiama pritraukti tiek užsienio, tiek Lietuvos subjektus, kurie kursis Panevėžyje ir steigs naujas darbo vietas.

„Veikiančiose gamybos įmonėse, tokiose kaip „Devold“, orientuotose į aukštos kokybės produkciją, specialistai dirbs su naujausiomis technologijomis“, – sakė R. Krivonis.

Nors labiausiai jaučiamas bus darbininkų poreikis, tačiau bus reikalingi ir vadovai, inžinieriai, technikai, projektuotojai, sukuriantys vertę, daugiausia eksportu užimančioms, įmonėms. Pasak R. Krivonio, Panevėžio įmonės susiduria su aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumu.

Projektavimo padalinius šios įmonės kuria didžiuosiuose miestuose, kur samdomi reikalingi darbuotojai. Kita vertus, tokius pat atlyginimus įmonės sutinka mokėti dirbantiems Panevėžyje ir pripažįsta, kad darbuotojai šiame mieste yra sėslesni.

Palankios sąlygos logistikai ir verslui

Viešajame svarstyme dėl europinio standarto geležinkelio „Rail Baltica“ linijos Kaunas–Lietuva ir Latvijos valstybių siena koncepcijos ir strategijos – pasirinkta optimaliausia trasa.

Panevėžio miesto gyvenamųjų ir laisvosios ekonominės zonos teritorijos trasa Rokai-Palemonas (Kauno m. sav.) – Neveronys (Kauno r. sav.) – Jonava-Pagiriai (Kėdainių r. sav.) – Ramygala–Upytė-Janališkiai (Panevėžio r. sav.) – Pušalotas-Joniškėlis-Vaškiai-Kiemėnai-Dagiai (Pasvalio r. sav.) Panevėžio miesto gyvenamųjų zonų nekirs, kartu sudarys palankesnes sąlygas logistikai vystyti.

Kaip teigia Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna, tai taps palankia terpe verslui, kuris galės kurtis šalia keleivinio terminalo.

„Jeigu bus įgyvendintas projektas tiesti atšaką krovinių terminalui, ateityje tai pritrauks užsienio investuotojų ir paskatins vietinių importo-eksporto įmonių steigimąsi. Įsikūrus geležinkelio atšakai su krovinių perkrovimo stotimi, jungiančia Panevėžį su visa Europa ir Kinija, kils vadybos, administravimo specialistų, inžinierių, technikų poreikis“, – sako T. Jukna.

Užmokestis labiausiai didėjo Panevėžyje

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2015 m. pirmąjį ketvirtį sudarė 699,8 eurų ir, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu, praėjusiais metais išaugo 4,3 proc. 2014 m. duomenimis, daugiausiai vidutinis bruto mėnesio atlyginimas didėjo Panevėžio apskrityje – 4,2 proc.

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius teigia, kad aukštos kvalifikacijos inžinerijos specialistai gali uždirbti 1500 – 2500 eurų atlyginimą, atskaičiavus mokesčius. Jie taip pat turi galimybes stažuotis užsienio kompanijose ir prisidėti prie miesto bei šalies ekonomikos plėtros.

Bendradarbiauja su verslu ir savivalda

KTU PTVF pasirašyta mokslo, savivaldos ir verslo institucijų Bendradarbiavimo deklaracija, kurios pagrindinis tikslas – suvienijus įvairių institucijų jėgas, gerinti sąlygas gyventojams, o ypač jaunimui, mokytis, dirbti ir gyventi Panevėžio regione, nėra vien tik „popierinis“ dokumentas.

Deklaracijai pritarusios 16 Panevėžio regiono švietimo, verslo ir valdžios institucijų glaudžiai bendrauja ir imasi veiksmų – įmonių ir įstaigų atstovai dalyvauja KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto mokymo kokybės vertinime, baigiamųjų darbų gynimuose, tikslingai finansuoja studijas, įsipareigodami pasiūlyti darbo vietą.


30 birželio, 2025

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Hanner“, kuri iš „Baltcap“ fondo įgis teisę vykdyti dešimtmečius stringantį Vilniaus nacionalinio stadiono projektą, pasiekė susitarimą […]

Lukas Savickas
30 birželio, 2025

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno […]

30 birželio, 2025

Seimas leido savivaldybėms rinkti rinkliavą už eismo ribojimus, jei vietinės reikšmės keliuose, šių kelių juostose, apsaugos zonose ir gatvėse atliekami […]

27 birželio, 2025

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) su Vilniaus universitetu (VU) pasirašė susitarimą šalyje steigti dirbtinio intelekto (DI) kompetencijų ir technologijų centrą […]

Nuotr. Sommart Sombutwanitkul, Shutterstock
26 birželio, 2025

Būsto draudimas – viena svarbiausių investicijų į savo ir šeimos saugumą. Tačiau standartinė draudimo apsauga ne visuomet atspindi visus tikruosius […]

Indrės Rapkevičienės nuotr.
26 birželio, 2025

Vasarvidis – tai ypatingas metų laikas, kupinas senųjų tradicijų, simbolizuojantis gamtos klestėjimą, šviesos viršūnę ir virsmą. Šią ilgą dieną ir […]

Kaip investicinis gyvybės draudimas gali papildyti jūsų investicinį portfelį / freepik.com nuotr.
26 birželio, 2025

Investicinis gyvybės draudimas (IGD) yra unikali paslauga, kuri apjungia gyvybės draudimą ir investavimą. Tokia draudimo paslauga gali būti naudinga ne […]

G. Kartano nuotr.
26 birželio, 2025

Panevėžys kryptingai įgyvendina vieną iš savo strateginės plėtros krypčių – skatina ekologiškumą, darnų judumą ir tvarų išteklių naudojimą. Nuo 2018 […]

22 birželio, 2025

Kazlų Rūdos miesto bendrajame plane numatyta vieta, kurioje bus statoma apie 200 vienbučių ir dvibučių namų.  Šio nekilnojamojo turto (NT) […]

21 birželio, 2025

Panevėžio rajone Paįstrio kultūros centre vyko regiono, šalies ir tarptautinių olimpiadų bei konkursų I–III vietų nugalėtojų ir jų mokytojų pagerbimo […]

20 birželio, 2025

Birželio 15 d. Raguvos kultūrinis gyvenimas pasipuošė dar vienu gražiu ir skambiu renginiu. Iš Varėnos, Utenos, Radviliškio, Pasvalio ir Panevėžio […]

„Tesla“ būstinė / EPA-ELTA nuotr.
19 birželio, 2025

Buvęs JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ darbuotojų mokymų vadovas* pribloškiančiame interviu tiesiai šviesiai įvardijo Eloną Muską pagrindiniu įmonės patiriamų bėdų kaltininku. […]

14 birželio, 2025

Sostinės Vilkpėdės rajone atidarytos socialinės dirbtuvės ir dienos užimtumo centras. Juose žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia ugdys ir tobulins […]

11 birželio, 2025

Lietuviai išlieka ištikimi savo šaliai rinkdamiesi kelionių kryptį, tačiau skirtingų kartų lūkesčiai vis labiau išsiskiria, teigia vietinio turizmo tyrimą užsakiusi nacionalinė […]

10 birželio, 2025

Paramos laukia visa Lietuva Nors saulės elektrinės Lietuvoje jau nebėra naujiena, kiekvienas naujas kvietimas gauti paramą sukelia tarsi tikrą sujudimą. […]

8 birželio, 2025

Birželio 6 d. Birštone atidarytas naujas konceptualus viešbutis „LAJOS“. Naujasis objektas išsiskiria iš kitų kurorto apgyvendinimo vietų orientacija į verslo […]

7 birželio, 2025

Ketvirtadienį Seimas pritarė Aplinkos apsaugos įstatymo ir Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimams, leisiantiems užkardyti piktnaudžiavimo atvejus, kai […]

Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijos mokinių programėlė / Danutės Krikščiūnienės nuotr.
6 birželio, 2025

Gegužės 30 dieną Talkonyse (Pasvalio r.), kunigo kankinio Alfonso Lipniūno gimtinėje, surengta, tradicinė šventiška Mojava. Šiose gegužinėse pamaldose svečiavosi Panevėžio […]

30 gegužės, 2025

Gegužės 23–25 dienomis Paįstryje ir jo apylinkėse vyko mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai“, jau tapęs neatsiejama šio krašto kultūrinio audinio dalimi. […]

Alfonsas Lipniūnas
29 gegužės, 2025

Panevėžio miesto savivaldybės taryba šiandien vienbalsiai pritarė suteikti Garbės piliečio vardą kunigui Alfonsui Lipniūnui. Šis sprendimas priimtas įvertinus išskirtinį kunigo […]

Regionų naujienos