Konsultacijų poliklinikos statybai – žalia gatvė

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius drauge su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku, Seimo nariu Arvydu Mockumi, Premjero padėjėju sveikatos klausimais Antanu Vinkumi dalyvavo Vyriausybės rūmuose vykusiame susitikime su LR Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi. Aptarta ne vienerius metus gydymo įstaigoje gvildenama ir šalies medicinos strategams pristatoma problema – Konsultacijų poliklinikos statybos būtinumas. Šis susitikimas buvo vaisingas: Premjeras pritarė gydymo įstaigos statybai.
Keliama opi problema
Beveik prieš du dešimtmečius, vykdant šalyje sveikatos apsaugos reformą, gydytojai konsultantai iš pirminės sveikatos priežiūros grandies perkelti į antrinį lygį. Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinika buvo įkurta ligoninės patalpose, tad kabinetai išmėtyti po dešimtis skyrių.
Pagrindinė problema, anot gydymo įstaigos vadovo P. Simavičiaus, prastas specializuotų ambulatorinių paslaugų, teikiamų konsultantų, prieinamumas ir, žinoma, kokybė. Dėl šių priežasčių poliklinika tampa nepatraukli gyventojams. Tenka laukti eilėse, stumdytis ankštose, neremontuotose patalpose.
Didžiausi ambulatorinių pacientų srautai – apie 600-800 per dieną, tenka Konsultacijų poliklinikai, įsikūrusiai pagrindinio pastato (I terapijos korpuse V. Kudirkos g. 99) cokoliniame aukšte.
Pasak P. Simavičiaus, šios patalpos nepritaikytos dideliam pacientų srautui aptarnauti, jos net neatitinka higienos normų reikalavimų. Patalpų stinga net ir registratūrai, kur mažo ploto patalpose netelpa norintieji registruotis pas specialistus, susidaro eilės ir spūstys.
Stinga patalpų laukiamiesiems, stinga kabinetų gydymui, diagnostikai. Esami kabinetai dažniausiai nepritaikyti darbui, nėra juose mechaninės ventiliacijos, būtinas remontas. Paskutinį kartą Konsultacijų poliklinikos patalpų kosmetinis remontas buvo atliktas 2000 metais.
Medikai, ilgai dirbantys rūsyje įrengtuose kabinetuose, serga alergijomis, kvėpavimo takų ligomis. Taip yra dėl to, kad dažname kabinete veisiasi pelėsis, patalpos, įrengtos pusrūsyje, nevėdinamos. Stinga procedūrinių kabinetų. Nors reikalaujama, kad prie kiekvieno gydytojo kabineto būtų ir procedūrų kabinetas, to nėra. Šiuo metu esamojoje Konsultacijų poliklinikoje jis yra vienas visam koridoriui – 9-10 kabinetams. Visiškai nėra procedūrinių kabinetų prie kardiologų, urologų, endokrinologų, nefrologų kabinetų, tad nėra ir būtinos diagnostikos įrangos – echoskopų, cistoskopo, biopsijų įrangos.
Sprendimas surastas
Išeities iš šios situacijos gydymo įstaigoje ieškoma ne vieneri metai. Prieš dvejus metus, 2013 metais, parengtas ES investicijų projektas „Viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės specializuotų ambulatorinių paslaugų infrastruktūros modernizavimas“ naujos Konsultacijų poliklinikos pastato statybos finansavimui gauti. Anot ligoninės vadovo P. Simavičiaus, pagal šį projektą viename pastate įsikurtų ambulatorines paslaugas teikiantys ligoninės padaliniai. Planuojama ligoninės teritorijoje, V. Kudirkos gatvėje, pastatyti naują per 5000 kvadratinių metrų trijų aukštų konsultacijų poliklinikos pastatą su požemine ir antžemine automobilių stovėjimo aikštele. Pastate bus įrengti liftai, pritaikyti neįgaliesiems, bus įrengti modernūs komunikacijų tinklai, sutvarkyta aplinka.
Projekte numatyta, jog pastate įsikurs apie 70 konsultantų kabinetų, atitinkančių ambulatorinių paslaugų teikimą reglamentuojančių aprašų reikalavimus, bus įsigyta ir būtinos medicinos diagnostinės įrangos: rentgeno aparatas, magnetinio rezonanso tomografas, medicinos baldų, kompiuterinė įrangą, biuro baldų.
Įgyvendinus šį projektą, pacientai sulauks kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų, nes bus naudojama beveik visa reikalinga diagnostinė medicinos įranga, leisianti specialistams greičiau diagnozuoti ligą ir skirti gydymą. Generalinis direktorius P. Simavičius nedvejoja, jog bus sumažintas hospitalizavimo Šiaulių mieste ir rajonuose lygis, bus galimybė teikti daugiau ambulatorinių paslaugų, taupomos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos.
Pacientams padidės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas, nes daugeliu atveju nebereikės kartoti vizito pas gydytoją, nereikės laukti eilės tyrimams atlikti, tyrimo rezultatai paaiškės per pirmąją konsultaciją.
„Žmogui svarbu tai, jog sumažės išlaidos kelionei, kai tenka ne kartą vykti į gydymo įstaigą. Ypač dėl to kyla problemų, kai reikia prašytis ir iš darbo“, – sako P. Simavičius ir pastebi, jog bus efektyviau naudojamas ir gydytojų darbo laikas, nes sumažės pakartotinų apsilankymų, už kuriuos gydytojui ir gydymo įstaigai net nemokami pinigai.
O srautas į gydymo įstaigą didelis – per metus poliklinika vidutiniškai suteikia apie 250 tūkstančių konsultacijų, sulaukia per 200 tūkstančių lankytojų.
Projektas sulaukė pritarimo
Respublikinės Šiaulių ligoninės projektų vadovo Edmundo Petrausko komandos parengtas projektas „Viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės specializuotų ambulatorinių paslaugų infrastruktūros modernizavimas“ (ES) (Konsultacijų poliklinikos pastato statyba tais pačiais 2013 metais buvo pateiktas Vyriausybei. Pasak P. Simavičiaus, buvo bandoma statyboms lėšų gauti iš Valstybinės investicijų programos, tačiau tada Vyriausybė prioritetą skyrė kitiems ligoninės pateiktiems projektams.
Šių metų pavasarį projektas pateiktas sveikatos apsaugos ministerijai, tikintis, jog pavyks įtraukti į valstybės kapitalo investicijų programą 2016-2018 metams.
Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės pateiktas atsakymas pribloškė ne tik ligoninės administraciją, bet ir seimo narį Arvydą Mockų. Atsakyme buvo teigiama, jog Konsultacijų poliklinikos projektas neatitinkąs šiandienos reikalavimų, todėl būtina jį keisti.
Taip pat pabrėžta, kad tokie „projektai turėtų būti planuojami atsakingiau, atsižvelgiant į šalies ir įstaigos finansavimo galimybes“ bei išsakyta nuostata, jog Ligoninėje nevertėtų planuoti naujų investicijų projektų.
„Mane šis atsakymas šokiravo, ir, pasitaikius progai, kreipiausi į Premjerą dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės poliklinikos statybos“, – prisimena LR Seimo narys Arvydas Mockus.
Tokiam žingsniui Seimo narį paskatino asmeninis vizitas į Konsultacijų polikliniką, kur rūpintasi ne tik savo sveikata, bet ir pasikalbėta su medikais apie darbo sąlygas. „Mane nustebino esančios darbo sąlygos, todėl supratau, kad politikų parama reikalinga“, – kalba šiauliečių atstovas Seime A. Mockus.
Į premjero kabinetą A. Mockus nusprendė atvykti su tais, kurie geriausiai žino opias problemas, tad į Vilnių praėjusį ketvirtadienį vyko ir miesto meras Artūras Visockas, ir Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius.
Miesto meras Artūras Visockas, remdamas ligoninės vadovo iniciatyvą modernizuoti ligoninės infrastruktūrą bei siekį diegti naujas, inovatyvias technologijas, gerinti specializuotų ambulatorinių paslaugų kokybę ir prieinamumą Šiaulių apskrities gyventojams, parengė atsakymą sveikatos apsaugos ministrei R. Šalaševičiūtei bei raštą Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijai. Jame ne tik aprašoma, kokiomis apgailėtinomis sąlygomis aptarnaujami Konsultacijų poliklinikos lankytojai, bet ir prašoma atsižvelgti į specializuotos ambulatorinės pagalbos Šiaulių mieste ir Šiaulių rajone nepalankias sąlygas pacientams, ligoninės darbuotojams bei kitus kriterijus ir išsakė viltį, jog Šiauliuose tikimasi palankaus Ministro pirmininko sprendimo dėl ligoninės planuojamo projekto finansavimo.
Premjeras suprato šiauliečių rūpestį ir pritarė, jog Konsultacijų poliklinika reikalinga. Naujos Konsultacinės poliklinikos statyboms reiktų apie septynių milijonų eurų. Lėšų tikimasi gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
Neslepiantis džiaugsmo ligoninės vadovas Petras Simavičius sako, jog rūpesčių laukia daug: pirmiausia reikia keisti senąjį projektą, nes jis jau neatitinka 2014-2020 metų ES struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos reikalavimų.