Laikinai užimti bedarbiai gražina savo gyvenamąsias vietoves

Gerduvėnų, Dovilų, Skomantų, Vyskupiškių, Daukšaičių piliakalniai, Ablinga, rašytojos Ievos Simonaitytės gimtinė, Dovilų paplūdimiai (Klaipėda), Vaclovo Into akmenų muziejus parkas (Skuodas), Mažeikių muziejus, Pasandravio istorinis draustinis (Raseiniai), Kryžių kalnas (Šiauliai), Sartų ir Gražutės regioniniai parkai, Stelmužės dvaras, kalbininko Kazimiero Būgos memorialinis muziejus (Zarasai), skulptūrų parkas (Molėtai), Tryškių ir Ubiškės miestelių viešosios erdvės ir gėlynai (Telšiai) bei daugelis kitų vietovių, kurias savo darbu šiais metais gražino per 16 tūkst. bedarbių.
Iki metų pabaigos dar 4 tūkst. darbo biržos klientų bus sukurtos laikinos darbo vietos. Darbo birža viešuosius darbus pirmiausia siūlo papildomai darbo rinkoje remiamiems bedarbiams – jie šiais metais sudarė 80 proc. visų dalyvių, iš jų daugiau nei pusė – kaimo gyventojai, nekvalifikuoti ir ilgalaikiai bedarbiai, vyresni kaip 50 metų – 40 proc. Per 800 moksleivių ir studentų vasarą dirbo šiuos trumpalaikius darbus.
Darbo rinkoje papildomai remiami bedarbiai šiais metais daugiausia bus įdarbinti Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus teritorinių darbo biržų aptarnaujamose teritorijose, kur jau dirbo po 2 tūkst. sunkiai į darbo rinką integruojamų bedarbių. Gausiau viešieji darbai organizuojami Mažeikų, Skuodo, Pasvalio, Zarasų, Šilutės, Lazdijų savivaldybėse. Vilniaus ir Klaipėdos didmiesčiuose darbo neturintys žmonės taip pat noriai atlieka miestų ūkio tvarkymo darbus.
Šalyje viešuosius darbus šiemet jau organizavo per 1,2 tūkst. darbdavių. Miestų ir rajonų savivaldybės, seniūnijos, muziejai, mokyklos, vaikų darželiai, gydymo įstaigos ir globos namai kasmet neišsiverčia be laikinų darbuotojų pagalbos.
Ar reikalingi viešieji darbai?
Daugelis skeptikų šią veiklą laiko mažai naudinga, tačiau darbo neturinčių žmonių nuomonės gerokai nuo jų skiriasi. Bedarbių atsiliepimai apie viešuosius darbus yra vienareikšmiški: didina jų pasitikėjimą savimi, padeda atnaujinti darbo įgūdžius, padeda laikinai užsidirbti pragyvenimui būtinų lėšų, užmegzti kontaktus ir bendrauti su žmonėmis.
Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungoje buvo įdarbinti penki bedarbiai, kurie teikė pagalbą rajono seniūnijų žmonėms, turintiems sunkią negalią – atliko buities darbus, kurių negali atlikti patys neįgalieji. Gavo daug padėkų už labai gerą jų darbą, pageidavimų, kad ši viešųjų darbų programa tęstųsi kuo ilgiau.
Trakų skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje Beižionių globos namai vasarą organizavo viešuosius darbus, kuriuose dalyvavo keturi šios įstaigos auklėtiniai – Karolina, Mantas, Egidijus ir Ramūnas. Vaikai tvarkė globos namų aplinką, patalpas, pjovė žolę, prižiūrėjo vaismedžius, gėlynus, atliko paruošiamuosius darbus įrengiant sporto aikštelę globos namų teritorijoje, padėjo pasiruošti globos namų patalpų remonto darbams, kūrenimo sezonui, krovė malkas į rietuves.
Beižionių globos namų direktoriaus teigimu, auklėtiniai, dalyvaudami viešųjų darbų priemonėje, įgijo darbo įgūdžių darbų saugos klausimais. Ši darbo patirtis vaikams ateityje padės renkantis profesiją. Taip pat direktorius pažymėjo, kad vaikų globos namų auklėtinių materialinė padėtis yra sunki, todėl dalyvavimas viešųjų darbų priemonėje jiems padėjo užsidirbti papildomų lėšų.
Akmenės rajonas – aukščiausio nedarbo teritorija. Čia 297 bedarbiai atlieka miestų, gyvenviečių, parkų, kapinių, mokyklų, darželių, sveikatos priežiūros įstaigų teritorijų tvarkymo darbus. Šiemet rajonas minėjo 90 metų sukaktį, todėl visus gėlynus ir parkus darbo neturintys gyventojai sodino, ravėjo ir valė, atnaujino ir įrenginėjo vaikų žaidimų aikšteles bei padėjo palaikyti tvarką šventinių dienų metu.
Į Akmenės rajono socialinių paslaugų namus 4 mėnesius dirbti viešųjų darbų atėjo jauna bedarbė Viktorija V. Jai itin reikėjo pragyvenimui lėšų, nes viena rūpinasi mažamečiu vaiku. Kiekvieną dieną 14 kilometrų jauna moteris keliavo iš savo kaimo į darbą. Darbdavys apie ją tik teigiamai atsiliepė tik teigiamai – darbšti, gerai atliekanti pavestas užduotis, mokanti bendrauti su paslaugų namų globotiniais. Jeigu atsirastų laisva darbo vieta, jis pažadėjo pakviesti ją dirbti.
Jonavos rajono Ruklos seniūnija kiekvienais metais aktyviai dalyvauja viešųjų darbų priemonėje – prižiūrimos gyvenvietės gatvės, keliai, teritorijos ir visuomeninės paskirties objektai. Dirbdama viešųjų darbų programoje, Olga užsirekomendavo kaip pareiginga, sąžininga, darbšti darbuotoja. Ruklos seniūnas pastebėjo jos sąžiningumą, pareigingumą ir, atsiradus laisvai darbo vietai, priėmė dirbti darbininke viešajame ūkyje.
Marijampolės skyriuje registruota Gintarė viešuosius darbus dirbo keturis mėnesius VšĮ Sasnavos vaiko dienos centre. Darbdavys jos darbą įvertino – pasiūlė nuolatinį socialinio darbuotojo darbą.
Jurbarko rajono Seredžiaus seniūnijoje įvairius tvarkymo darbus dirbo Rimutė ir du jos jokios kvalifikacijos neturintys sūnūs – Arvydas ir Mantas. Šeimoje visi bedarbiai, tėvas – žuvęs. Mantui – tai pirmasis darbas. Visi trys šeimos nariai džiaugiasi nors ir laikina, tačiau vasaros metu jiems suteikta galimybe užsidirbti.
Šilalės rajono Pajūrio seniūnijoje viešuosius darbus dirbo Giedrius – vienišas ir neįgalus vyriškis, kuriam dėl sveikatos sunku rasti nuolatinį darbą. Dėl stažo trūkumo neįgalumo pašalpos bedarbis negauna. Viešieji darbai jam padeda užsidirbti lėšų pragyventi.
Kupiškyje gyvenanti ilgalaikė bedarbė Lina Seiliūnienė, viena auginanti tris vaikus, jau dvejus metus neturi nuolatinio darbo. Darbo birža pasiūlė dalyvauti viešųjų darbų priemonėje ir nors laikinai būti užimta. Darbdavys Linos darbu buvo patenkintas ir įdarbino ją Kupiškio mokykloje „Varpelis“ nuolatiniam darbui.
Kauno rajono savivaldybės biudžetinėje įstaigoje Čekiškės socialinės globos ir priežiūros namuose pagal viešųjų darbų priemonę dviem mėnesiams buvo įdarbinta bedarbė Vaida. Pasibaigus viešųjų darbų sutarties terminui, ji priimta dirbti nuolatinai.
Šiaulių rajono Meškuičių seniūnijos Dapkūnų kaime gyvenanti ir trejus metus darbo biržoje registruota bedarbė Kristina turi tik pradinį išsilavinimą ir neturi darbo patirties. Beveik tris mėnesius ji dirbo viešuosius darbus
VšĮ Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centre, kur buvo paskirta tvarkyti Kryžių kalno teritoriją. Jai buvo patikėta 2,72 ha ploto žolyno ir gėlynų priežiūros darbai. Centro vadovybė įvertino jos pastangas ir surado finansinių galimybių pratęsti darbo sutartį turistinio sezono laikotarpiui.
Ignalinos rajono gyventoja Virginija jau keletą metų yra ilgalaikė bedarbė, kartais dirbanti laikinus nekvalifikuotus darbus. Moteris turi vaiskrūmių augintojos kvalifikaciją. Jos nedarbo priežastis – atoki gyvenamoji vieta. Gilūtų kaimas nutolęs 25 km nuo rajono centro. Šiais metais darbo birža jai pasiūlė dirbti viešuosius darbus J. Matulaičio parapiniuose globos namuose. Užteko padirbėti vos mėnesį ir Virginijai buvo pasiūlytas nuolatinis darbas. Sudaryta sutartimi džiaugiasi ne tik Virginija, bet ir darbdavys. Jei ne viešųjų darbų programa, jis tikrai nebūtų atradęs tokios puikios darbuotojos.
Darbdaviams, kurie darbo biržos siuntimu įdarbina bedarbius viešuosiuose darbuose, kas mėnesį padengiamos darbo užmokesčio sąnaudos, valstybinės socialinio draudimo įmokos ir piniginės kompensacijos už nepanaudotas atostogas. Bedarbiams, vykstantiems į darbą – kelionės išlaidos.