25 gegužės, 2023
ELTA

Merai nesutaria, ar M. Sinkevičius galėtų toliau vadovauti savivaldybių asociacijai: neatmeta, kad teks nukelti organizacijos prezidento rinkimus

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Šalies merai neturi vieningos nuomonės, ar į skandalą dėl kanceliarinių lėšų įsivėlęs Jonavos lyderis, Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius turėtų trauktis iš organizacijos vadovo posto. Nesutariama ir dėl to, ar socialdemokratas galėtų siekti dar vienos kadencijos šiose pareigose.

Jonaviškis nėra paskelbęs, ar gegužės 31 d. vyksiančiame LSA suvažiavime kels savo kandidatūrą į asociacijos prezidentus. Nepaisant to, dalis merų viliasi, kad politikas išsklaidys abejones ir pateiks savo poziciją dėl jam mestų kaltinimų.

Visgi, bendrapartiečiai besąlygiškai remia M. Sinkevičių ir mano, kad politiką, viešojoje erdvėje jau vadinamą būsimuoju premjeru, reikėtų vertinti pagal jo nuveiktus darbus LSA.

LSA suvažiavimas planuojamas jau kitą savaitę – gegužės 31 d. Jeigu iki tol M. Sinkevičius neatsakys į jam adresuojamus klausimus, Joniškio meras svarsto siūlyti atidėti asociacijos narių susitikimą.

Joniškio meras: kandidatai į LSA prezidento postą turi būti nepriekaištingos reputacijos

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius Eltai teigė pasigendantis LSA prezidento paaiškinimų dėl to, kaip jis naudojo kanceliarines išmokas. Pasak liberalo, jo atsakymai yra ypatingai svarbūs, artėjant LSA suvažiavimui ir naujos vadovybės rinkimams. Ir nors M. Sinkevičius nėra paskelbęs, ar sieks dar vienos kadencijos prezidento poste, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius V. Gailius pabrėžė, kad LSA lyderiui turi būti keliami aukščiausi skaidrumo reikalavimai.

„Šiame suvažiavime yra labai svarbus klausimas – (…) Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento rinkimai. Norėtųsi, kad kandidatai į prezidentus – nežinau, kas ji bus, kokie kandidatai bus iškelti – būtų nepriekaištingos reputacijos, nes tai yra svarbu visai savivaldybių sistemai“, – Eltai situaciją komentavo Joniškio meras.

Tokia pat kartelė, Joniškio rajono lyderio manymu, turėtų būti taikomi ir kitiems LSA struktūrų atstovams.

„Manau, kad tokie pat reikalavimai turėtų būti keliami ir savivaldybių asociacijos viceprezidento rinkimams, ir ypatingai svarbiems šios asociacijos subjektams – Revizijos komisijos nariai, Dvišalės komisijos dalyviai. Manau, kad asmenys, kurie atstovaus savivaldybių asociaciją, vėliau neturėtų kilti klausimų dėl jų neskaidrių veiksmų“, – aiškino jis.

V. Gailius vylėsi, kad M. Sinkevičius pateiks savo poziciją dar iki gegužės pabaigoje vyksiančio LSA suvažiavimo. Priešingu atveju, pabrėžė Joniškio meras, reikėtų kelti klausimą dėl suvažiavimo datos vėlinimo.

„Manau, kad mes turėsime atsakymus – ar vienokius, ar kitokius. Ir tada savivaldybių asociacijos nariams bus labai paprasta apsispręsti“, – dėstė jis.

„Mes negalime palikti už šių, labai svarbių pareigybių kažkokius šešėlius ar skeletus spintoje. Turime turėti atsakymus. Jeigu mes neturime atsakymų, mes turime atidėti suvažiavimą“, – nurodė politikas.

V. Mitrofanovas: aš M. Sinkevičių palaikau

Tuo metu Akmenės rajono savivaldybės meras ir LSA viceprezidentas Vitalijus Mitrofanovas kritiškai vertina pasigirstančius raginimus M. Sinkevičiui trauktis iš asociacijos prezidento posto. Pasak bendrapartiečio, sprendimai turi būti priimti tik tuo atveju, jeigu pažeidimo faktus konstatuotų teisėsaugos institucijos. Priešingu atveju, pažymi jis, turi veikti nekaltumo prezumpcija.

„Šioje vietoje turi veikti nekaltumo prezumpcija, kol neįvertins priežiūros institucijos – tiek Vyriausybės atstovai, mokesčių inspekcija ar tuo labiau teisėsaugos struktūros, (…) tol negali būti žmogus kaltinamas be kaltės. Sakyti – „traukis iš pareigų, nes Tapinas tavo sąskaitoje kažką pamatė“… Norisi, kad mes formuotumėme vienodą teisės principą“, – Eltai savo požiūrį dėstė V. Mitrofanovas.

Todėl Akmenės meras nemano, kad reikėtų kelti klausimą ir dėl bendrapartiečio M. Sinkevičiaus tinkamumo tęsti LSA prezidento pareigas.

„Aš Mindaugą palaikau. Ir žiūrint į tai, kokį šuolį daro pati savivaldybė… Šiuo atveju, kaip mero veiklos vertinimu, manau turėtų būti rinkiminiai dalykai“, – aiškino V. Mitrofanovas.

Socialdemokratas ironizavo, kad siekiant rasti skaidriausią ir abejonių dėl kanceliarinių lėšų nekeliantį kandidatą, LSA turėtų sulaukti visuomenininko Andriaus Tapino tęsiamo tyrimo pabaigos.

„Iš tų esančių, ko gero, laimingųjų, kurie nepasimovė ar pasimovė mažesnėmis sumomis – tai kurį dabar prezidentu rinkti?. (…) Turėsime laukti Tapino galutinio vertinimo ir tada nuspręsime?“ – klausė jis.

„Manau, kad turime vertinti pagal bendrą veiklą. Iš tikrųjų, šios kadencijos asociacija su Mindaugu nudirbo didžiulius darbus su centrinėmis institucijomis, ginant savivaldos teises. (…) Dabar kelti ir kvestionuoti klausimą, ar tai būtų blogas kandidatas dėl to, kad kažkur neaiškumai dėl čekiukų… Pirma, gal išrinkime. O paskui, jeigu bus blogai, savo žodį pasakys teisėsaugos institucijos“, – aiškino LSA viceprezidentas.

V. Mitrofanovas akcentavo, jog šiuo metu, kai savivaldos klausimai įsiūbavo ir visos Vyriausybės krizę, svarbu nesikarščiuoti ir imtis sprendimų – šalinti sistemos ydas ir tobulinti savivaldos tarybos narių išmokų reglamentavimą. Deja, apgailestavo jis, šiuo metu atrodo, kad partijos konkuruoja dėl to, kiek ir kokių politinių merų įsivels į skandalą.

„Tikras dabartinis kelias, nesikarščiuojant ir tiesiog susėdant ir nebandant būti tikrais lietuviais. Ką matau šioje situacijoje – tiek tarp politinių partijų, tiek tų pačių merų – tas lietuviškas bruožas, kad dega mano kaimyno namas, ne brolio, ne giminaičio, bet dega gražiai. Dabar galvokime, kuris namas ir kurio greičiau sudegs“, – apibendrino V. Mitrofanovas.

M. Sinkevičius į klausimus ketina atsakyti šeštadienį

Eltai nepavyko susisiekti su LSA prezidentu ir pasiteirauti jo pozicijos, dėl mestų kaltinimų bei kolegų merų reakcijų. Visgi, ketvirtadienį M. Sinkevičius savo „Facebook“ paskyroje pranešė, jog šiuo metu yra komandiruotėje ir į žiniasklaidos atstovų atsakymus atsakys tik šeštadienį.

„Šiuo metu esu komandiruotėje Briuselyje, o šeštadienį būsiu Vilniuje, partijos renginyje. Žiniasklaidos atstovus, kurie turi man klausimų, kviečiu susitikti (…)“, – rašė jis.

Tuo metu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Eltai anksčiau patikino visiškai pasitikinti M. Sinkevičiumi, o žurnalistų ataskaitose pastebėti neatitikimai, pasak jos, yra „žmogiškos klaidos“.

„Tikiu, kad Mindaugas visą dūšią atidavęs dirba ir savivaldybių asociacijos vadovu, ir Jonavos meru. Jei suklydo, tai tos klaidos žmogiškos. Bet piktnaudžiavimo ir lėšų pasisavinimo – tikrai nėra“, – tikino V. Blinkevičiūtė.

ELTA primena, kad LSA suvažiavimas planuojamas jau kitą trečiadienį – gegužės 31 d. Jo metu organizacija rinks naują prezidentą ir viceprezidentus.

Jonavos meras, buvęs ūkio ministras M. Sinkevičius vadovauja LSA nuo 2019 m.

Klausimų dėl galimo piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis Jonavos meras sulaukė visuomenininkui Andriui Tapinui pradėjus savivaldos tarybos narių lėšų tyrimą. A. Tapinas skelbė, kad analizei reikiamą informaciją iš Jonavos savivaldybės buvo įmanoma gauti tik po teisinės pretenzijos.

Gavus išlaidų ataskaitas, A. Tapinas suabejojo M. Sinkevičiaus įsigytais dviem televizoriais. Keliami klausimai ir dėl keturių telefono sąskaitų, šešių banko kortelių, kuriomis apmokėtos sąskaitos už kurą, intensyvių kelionių karantino metu.

M. Sinkevičius savo „Facebook“ paskyroje sureagavo į abejones ir pasiaiškino dėl poros televizorių. Pasak mero, dokumentuose įsivėlė „techninė klaida“, todėl kanceliarinėmis išmokomis buvo apmokėtos tik poros mėnesių sąskaitos. LSA prezidentas pažadėjo šias spragas ištaisyti.


14 birželio, 2024

Popiežius Pranciškus penktadienį Italijoje vykstančiame Didžiojo septyneto (D7) viršūnių susitikime kalbėdamas apie dirbtinio intelekto pavojus paragino uždrausti „mirtį nešančius autonominius […]

14 birželio, 2024

Dėl Rokiškio rajone fiksuoto afrikinio kiaulių maro atvejo, šaukiamas ekstremalių situacijų komisijos posėdis, pranešė portalas „Rokiškiosirena.lt“. Portalo duomenimis, savaitės viduryje […]

14 birželio, 2024

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad „Michelin“ atėjimas į Lietuvą kitąmet užtikrins 4 mln. eurų papildomų pajamų. Anot […]

14 birželio, 2024

Lietuvai prisimenant tragiškas istorijos datas, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen perspėja apie iš Rytų pusės kylančius grasinimus. „Pasikeitus epochai, geopolitinei situacijai […]

14 birželio, 2024

Ketvirtadienį prezidentai Joe Bidenas ir Volodymyras Zelenskis pasirašė 10 metų trukmės JAV ir Ukrainos saugumo susitarimą. Ukrainos lyderis sakė, jog […]

13 birželio, 2024

Trečiadienį Seime pristatytas Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertų parengtas leidinys „Rinkimų knyga. Mandatas lyderystei“, kuriame aptariamos valstybės valdymo ir […]

13 birželio, 2024

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės atsistatydinimo. Kaip pranešė Prezidentūra, šalies vadovas pavedė […]

13 birželio, 2024

Daugiabučių kiemai vairuotojams dažnai tampa tikru galvos skausmu. Vargai ieškant laisvos vietos prisiparkuoti, bet kaip ir bet kur pastatyti kitų […]

12 birželio, 2024

Ukmergėje trečiadienį atidarytas 4,1 mln. eurų vertės saulės elektrinių parkas. Skelbiama, kad parke pagaminta žalioji elektros energija bus tiekiama visoms […]

11 birželio, 2024

Gegužę pranešta, jog mūsų šalies elektroniniuose receptuose išrašytus vaistus jau galima įsigyti ir Latvijoje bei Lenkijoje. Šalių sąrašas plėsis ir […]

10 birželio, 2024

Naujausios nepriklausomos kaštų ir naudos analizės rezultatai rodo, kad „Rail Baltica“ yra ekonomiškai perspektyvus projektas ir tikimasi, kad jis Baltijos […]

10 birželio, 2024

Kartu su dzūkų tradicine, daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančia „Pasienio fiestos“ švente startavo ir finišavo VšĮ „Saugus ratas“ rengiamas „Vilduja“ […]

10 birželio, 2024

Regionuose įkurtų bendradarbystės centrų „Spiečius“ nariai ir vėl kviečiami teikti paraiškas finansinėms subsidijoms gauti. Viso parama siekia 565 tūkst. eurų, […]

10 birželio, 2024

Ministro pirmininko Donaldo Tusko centristinė Pilietinė koalicija laimėjo Europos Parlamento rinkimus Lenkijoje, rodo oficialūs duomenys, kuriuos pirmadienio rytą paskelbė šalies […]

10 birželio, 2024

Dar vieną kadenciją Europos Parlamente (EP) užsitikrinęs konservatorius Andrius Kubilius sako, kad saugumo ir gynybos politika, Ukrainos paramos klausimas artimiausiu […]

10 birželio, 2024

Liberalų sąjūdžio atstovas būsimajame Europos Parlamento (EP) Petras Auštrevičius partijos rezultatą sekmadienį pasibaigusiuose rinkimuose vertina teigiamai. Anot jo, dar geresniam […]

10 birželio, 2024

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) laimėjus vieną mandatą Europos Parlamente (EP), partijos lyderis Ramūnas Karbauskis rezultatą vertina per pasiruošimo […]

10 birželio, 2024

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tikina, kad du iškovoti mandatai Europos Parlamento rikimuose, atsižvelgus mažą į rinkėjų aktyvumą, […]

10 birželio, 2024

Pasirodžius rinkimų į Europos Parlamentą (EP) rezultatams, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis tikina, kad gautas mandatas yra pamatas […]

10 birželio, 2024

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Waldemaras Tomaszewskis tvirtina, kad partija Europos Parlamento (EP) rinkimuose susilaukė didesnio palaikymo […]