Panevėžiečiai susitiko su gamtos metraštininku Mariumi Čepuliu

Gegužės 23-ąją Parko bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys – čia svečiavosi žinomas gamtos fotografas, ornitologas, televizijos laidų apie gamtą vedėjas, knygų autorius ir žavingas pasakotojas, turintis nepakartojamą humoro jausmą Marius Čepulis. Jo pavardė daugeliui pažįstama iš socialinių tinklų ir televizijos ekranų, tačiau gyvas susitikimas su šiuo charizmatišku pasakotoju paliko dar stipresnį įspūdį.
Susitikimas sulaukė milžiniško susidomėjimo. Praleisti popietę įkvepiančioje aplinkoje susirinko daugiau nei 150 gamtos entuziastų: nuo pradinukų iki senjorų.
Renginyje dalyvavę gamtos mylėtojai, fotografijos entuziastai ir smalsūs panevėžiečiai turėjo unikalią galimybę iš arti susipažinti su žmogumi, kuris savo objektyvu meistriškai fiksuoja Lietuvos laukinės gamtos grožį, unikalumą ir ritmą. Tai žmogus, kuris ne tik gyvena gamtoje ir ją myli, bet ir aktyviai skleidžia žinią apie jos svarbą bei būtinybę ją saugoti.
Susitikimo metu svečias pristatė savo darytas išskirtines gamtos nuotraukas, kuriose atsiskleidė subtili, dažnai nepastebima Lietuvos gyvūnijos kasdienybė. Savo šmaikštumu, paprastai suprantamais, nuotraukas papildančiais komentarais, skatino geriau pažinti gamtą ir jos gyventojus bei kvietė griauti plačiai paplitusius mitus. Pavyzdžiui, ne vieną nustebino faktai, kad ežiukas vis dėlto nevartoja pieno, višta gali pasigirti didesniu sumanumu nei apuokas.
Susitikimas virto virtualia kelione, kurioje dalyviai, lydimi įtaigaus pasakojimo, leidosi per miškus, pievas ir pelkes. Taip klausytojai iš arti pažvelgė į įvairiausius Lietuvos gyventojus – nuo smulkiausių vabzdžių iki stambiausių žvėrių.
M. Čepulis ne tik dalinosi savo gamtos fotografo patirtimi, bet ir praktinėmis žiniomis. Jis pasakojo, kaip atskirti iš pirmo žvilgsnio panašius paukščius – garnį nuo gervės, kirą nuo žuvėdros, taip pat, kaip pažinti angį ir nebijoti jos supainioti su žalčiu. Pateikė vertingų patarimų, kaip elgtis gyvatei įkandus ir kokių veiksmų reikėtų vengti.
Svečias pabrėžė, kad žmogui nederėtų beatodairiškai kištis į natūralius gamtos procesus. Neretai bandymai „gelbėti“ sužeistus laukinius gyvūnus ar paukščius padaro daugiau žalos nei naudos. Gamta pati turi savo taisykles, kurias reikia gerbti.
Vakaro metu jis taip pat dalijosi įsimintinomis istorijomis iš gamtos fotografavimo užkulisių, atskleidė filmavimų užkulisius, pasakojo apie ilgas valandas tyloje ir kantrybėje, siekiant tobulo kadro, apie netikėtus susitikimus su gyvūnais, kurie paliko neišdildomą įspūdį.
M. Čepulio pasakojimo stilius, kupinas humoro ir autentiškumo, įtraukė visus – tiek mažuosius, tiek vyresnio amžiaus klausytojus. Dalyviai ne tik klausėsi ir žavėjosi nuotraukomis, bet ir aktyviai įsitraukė – uždavinėjo klausimus, diskutavo apie ekologiją, fotografijos subtilybes ir žmogaus vaidmenį gamtoje.
Susitikimą vainikavo šiltas bendravimas – dalijami autografai, šypsenos, bendros nuotraukos ir nuoširdūs padėkos žodžiai.
Šis renginys – viena iš Panevėžio miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus finansuojamo aplinkosaugos projekto „Girdžiu gamtos šnaresį“ veiklų – buvo ne tik pažintis su išskirtine asmenybe, bet ir prasmingas žingsnis į visuomenės sąmoningumo gamtos apsaugos klausimais stiprinimą.
Vakaras dar kartą įrodė, kad kalbėti apie gamtą galima ne tik informatyviai, bet ir įtraukiančiai. Tad ši patirtis ilgam išliks dalyvių atmintyje kaip gyvas, šiltas susitikimas su gamta per fotografo objektyvą ir nuoširdų žodį.